Kdo si někdy omylem kousl do pálivé papričky, ten ví, jak strašně může jídlo pálit. Přesto jsou ale chilli papričky pro spoustu lidí skoro základní potravinou. Víte, která je která?
Není chilli jako chilli
Chilli se pěstuje po celém světě. V Evropě je doma stejně jako v Asii, Africe nebo Americe. Jednotlivé druhy se liší nejen velikostí a tvarem, ale právě pálivostí a chutí:
Anaheim: V Novém Mexiku je tahle paprička bez nadsázky jednou ze základních potravin. Masité špičaté plody jsou dlouhé 15 – 20 cm. Velké dutiny uvnitř se dobře plní nádivkou.
Za zelena se zpracovávají čerstvé plody, které se nejprve orestují a oloupou, což jim dodává typické aroma. Plody uzrálé do červena se suší a melou na prášek, ze kterého se připravuje New Mexican Red Chile Sauce.
Pasilla chilli papričky jsou tmavě zeleno-červené, středně pálivé a obvykle se používají v sušené formě.
Jalapeño: Tyhle papričky jsou ty pravé chillipapričky do mexické kuchyně.
Zhruba 7 – 8 cm dlouhé zaoblené masité plody se sklízejí většinou zelené, ačkoliv když dozrají do červena, jsou ještě aromatičtější. Jalapeños jsou hodně pálivé.
Cayenne papričky jsou 5 až 20 cm dlouhé, tenké červené papričky z Mexika. Používají se hlavně sušené, mleté na prášek, který se pak dál zpracovává pod názvem Red Pepper, cayenský pepř.
Serrano chilli papričky se používají v mexické kuchyni a neobejdete se bez nich při přípravě čerstvé rajčatové salsy. 4 – 8 cm dlouhé plody o zhruba 1,5 cm v průměru mají typickou vůni a jsou pálivější víc než jalapeños.
Habanero papričky jsou až třicetkrát pálivější než jalapeños. Mexické habaneros mají oranžovou nebo červenou barvu, ovocnou vůni a používají se hlavně na dochucení salsy, octů a olejů, čerstvé nebo naložené či sušené.
Cherry paprika neboli třešňová paprička je kulatá a masitá a skutečně vypadá jako cherry rajčátka. Pochází z Maďarska a hodí se do salátů, nakládání do octa, nebo se plní sýrem.
Ne všechny cherry papričky jsou ale „neškodné“, existuje i varianta jménem Cherry Bomb, která vás může zaskočit.