Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Člověče robote, nezlob se. Český výzkum mění budoucnost humanoidů

Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry.

Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním situacím.

Tento výzkum byl publikován v prestižním časopise IEEE Transactions on Robotics a otevírá nové možnosti využití robotů v běžném životě.

Hra, která ukázala sílu robota

K demonstraci schopností humanoidního robota iCub použili vědci hru Bubbles. Při této interaktivní hře s kostkami a kartami sedí člověk proti robotovi a oba soupeří v rychlosti reakcí.

Přestože má iCub technologický náskok díky svým kamerám, hmatovým senzorům a proximity čidlům, experiment byl zaměřen na něco jiného – na přirozenost pohybů a bezpečnost interakce.

Humanoidní robot iCub s algoritmem Harmonious zajišťuje přirozený a bezpečný pohyb v blízkosti lidí, což dokazuje i během interaktivní hry.
Humanoidní robot iCub s algoritmem Harmonious zajišťuje přirozený a bezpečný pohyb v blízkosti lidí, což dokazuje i během interaktivní hry.

Humanoidní robot se choval natolik přizpůsobivě, že i když mu člověk záměrně bránil v pohybu, iCub reagoval jemně a poslušně. „Díky algoritmu Harmonious dokážeme simulovat chování, které bylo dosud typické pouze pro lidi nebo zvířata.

Robot je nyní schopen plynule reagovat na podněty z okolí a pohybovat se bez nebezpečí,“ vysvětluje doc. Matěj Hoffmann, vedoucí výzkumného týmu z ČVUT.

Dr. Matěj Hoffmann, vedoucí skupiny humanoidní robotiky
Dr. Matěj Hoffmann, vedoucí skupiny humanoidní robotiky

Co dělá z iCuba výjimečného společníka?

Robot iCub je vybaven pokročilou „elektronickou kůží“, která mu umožňuje vnímat dotyky. Tato technologie mu společně se senzory a 53 elektromotory poskytuje schopnost jemné motoriky a vnímání okolního prostoru.

Výsledkem je, že robot může analyzovat situace téměř okamžitě, přizpůsobit své pohyby a vytvářet bezpečné prostředí pro lidi ve své blízkosti.

„Humanoidní roboty čeká široké uplatnění – od sociálních služeb přes domácí pomoc až po doručování zásilek,“ dodává Hoffmann. Díky Harmonious může iCub měnit trajektorii pohybu v reálném čase, přizpůsobovat se překážkám a chovat se téměř lidsky.

Tato schopnost otevírá dveře k využití robotů v dynamickém prostředí, kde je potřeba rychle reagovat na změny.

Inspirace v člověku

Za vývojem Harmonious stojí detailní analýza lidského pohybu. „Když člověk bere do ruky předmět, jeho pohyby jsou přesné a koordinované.

Tyto principy jsme přenesli do algoritmu, aby robotovy pohyby byly co nejpřirozenější,“ vysvětluje Hoffmann. Harmonious ovládá horní polovinu těla robota a řídí 17 kloubů na rukách a trupu – což je ve světě robotiky špičkový výkon.

Díky elektronické kůži a hmatovým senzorům je iCub prvním humanoidem, který vnímá svět podobně jako člověk.
Díky elektronické kůži a hmatovým senzorům je iCub prvním humanoidem, který vnímá svět podobně jako člověk.

Budoucnost humanoidů: Přirozený pohled a ladná chůze

Dalším cílem týmu z FEL ČVUT je zdokonalení robotova pohledu. „Chceme, aby robot dokázal přirozeně střídat pohledy mezi hráčem a okolím.

To mu dodá lidský aspekt a přirozenost,“ popisuje Hoffmann. Kromě toho se vědci zaměřují na robotovu chůzi, kterou ve spolupráci s italským Instituto Italiano di Tecnologia plánují ještě více zdokonalit.

Vědci z ČVUT analyzovali kinematiku lidských pohybů, aby robot dokázal plynule uchopit předměty a reagovat na okolní podněty.
Vědci z ČVUT analyzovali kinematiku lidských pohybů, aby robot dokázal plynule uchopit předměty a reagovat na okolní podněty.

Humanoidi ve vašem životě

Díky výzkumu českých vědců se blíží doba, kdy humanoidní roboti budou moci sdílet naše domácnosti, pomáhat v péči o seniory či zajišťovat běžné úkoly.

Ať už to bude donáška zásilek, společenská interakce, nebo péče o domácnost, roboti s algoritmem Harmonious budou spolehlivými partnery, kteří se přizpůsobí našim potřebám.

Tento výzkum je ukázkou toho, jak mohou technologie inspirované přírodou přinášet praktická řešení, která mění budoucnost.

I když roboti možná ještě chvíli nebudou plně nahrazovat lidskou interakci, přiblížili jsme se světu, kde humanoidi budou našimi každodenními společníky.

Foto: Petr Neugebauer, FEL ČVUT
reklama
Související články
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
V letech 2014 až 2016 postihla severovýchodní část Tichého oceánu mořská vlna veder, známá pod přezdívkou „Blob“. Tento jev, způsobený nezvykle teplou vodou, měl devastující dopad na tamní ekosystémy, zejména na populace mořských ptáků. Během tohoto období vědci odhadují, že přibližně 1 milion alkounů úzkozobých (Uria aalge) zahynulo – což představuje jednu z největších katastrof […]
Luční rostliny ve střední Evropě začínají měnit své chování díky teplejším zimám posledních let. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že mnoho vytrvalých druhů zůstává i během zimy zelených a fotosynteticky aktivních. Jejich zimní listy mají navíc unikátní vlastnosti, díky kterým dokážou odolat náhlým mrazům, které ani v mírnějších zimách nejsou výjimkou. V minulosti […]
Díváte se na 10krát zvětšený zvláštní organismus, který se pohybuje na hranici mezi houbami, zvířaty a prvoky. Jde o rod Lamproderma a patří mezi pravé slizovky, obzvláště známé svými lesklými, kovově zbarvenými spory. Slizovky jsou záhadnými organismy, které překvapují nejen vědce, ale i amatérské biology. Patří do skupiny pravých slizovek, známé jako Myxomycetes, a rod […]
reklama
reklama
Historie
Kontroloval hamižný Černín i obilí v sýpkách?
Heřman Černín má jednu obrovskou vášeň, a to hromadit peníze. Po bitvě na Bílé hoře si přijde na obrovské jmění. Skupuje panství pod cenou a s velkým ziskem zásobuje Valdštejnova vojska.   V mládí to přitom Heřman (1576–1651) neměl vůbec jednoduché. Když mu umírá otec, je mu pouhých 14 let a zbývá mu po něm jen prázdná […]
Orlí hnízda: Měla Polsko chránit před Čechy?
Cestu z Krakova do Čenstochové střeží soustava hradů a hlídkových věží vybudovaných na vysokých skalách, kterým se díky jejich umístění říká orlí hnízda.   Obrovský obranný val nechává na hranici Polska se Slezskem, které je tehdy součástí Českého království, postavit král Kazimír III. Veliký (1310–1370). Důvod je prostý: Má bránit zemi proti nájezdníkům z Čech. Zvláště obléhání […]
Za odměnu získal dávný zubař hrobku
Hesire má mimořádně na spěch. Z paláce přišla zpráva, že panovníkovi se kývá zub. Bude na něm, aby to jako faraonův osobní zubař vyřešil…   Z jakých poměrů Hesire, žijící někdy ve 26. století př. n. l., pocházel, není známo. Vzdělání se mu však nejspíš dostalo při některém chrámu, v tzv. domě života, kde se […]
Berlínská konference: Mocnosti rozcupovaly Afriku při loupeži století
K jednacímu stolu usedají zástupci nejvýznamnějších mocností světa. Chystají se jednat o tom, jak si rozparcelovat celý kontinent i s jeho nerostným bohatstvím a obyvateli.   V polovině 19. století světové velmoci objevují bohaté zdroje surovin v Africe. Koloniální výpady na černý kontinent ale začínají ohrožovat stabilitu a mír v samotné Evropě. Na africké půdě stále častěji dochází ke střetům, […]
Zajímavosti
CECOT: Nejdrsnější věznice světa
Salvador – malá středoamerická zemička, kterou nechvalně proslaví války gangů. Tamní prezident Nayib Bukele (*1981) má všeho dost, a tak nechá postavit CECOT neboli Centrum pro izolování teroristů!   Na kalendáři se značí datum 26. března 2022, tehdy násilnosti dosáhnou pomyslného vrcholu. Za jediný den totiž v důsledku války gangů umírá na 62 lidí! Bukele […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí!   Zatímco Evropu zaměstnává navrátivší francouzský císař Napoleon Bonaparte (1769–1821), na opačné straně světa, v Indonésii, se probouzí k životu […]
Trumfnou sépie v chytrosti malé děti?
Čtyřleté díte sedí nad talířkem, na němž se vyjímá nadýchaný voňavý marshmallow. Stačí natáhnout ruku a bude se mu rozplývat na jazyku, ale… Pokud prý vydrží chvilku čekat a nesní ho, dostane k němu ještě jeden! Jen o bonbon tu však nejde. Kdo test zvládne, ten bude v životě úspěšnější!   Slavný marshmallow test poprvé […]
Vítejte na Měsíci v roce 2075!
Nad Mořem klidu po 360 hodinách zapadá Slunce. Nasedněte do vodíkového transportéru a po dálnici ze zpevněného regolitu se vraťte do svého příbytku. Uvnitř můžete sundat skafandr, z okna zamávat svítící zeměkouli a jít spát. Jsme na Měsíci a píše se rok 2075.   Protože noci jsou na Měsíci dlouhé (v průměru 14,5 pozemských dní), […]
Záhady a napětí
Podivný útok na USS Stein: Co napadlo torpédoborec?
Torpédoborec amerického námořnictva USS Stein se v 70. letech minulého století účastní mnoha utajených bojových operací, za než si vyslouží četná ocenění. Přesto se do povědomí veřejnosti dostane hlavně díky záhadným událostem z roku 1978, kdy loď cosi napadne. Co vyděsilo posádku a poškodilo lodní sonar? Byl to snad legendární kraken?   Onoho osudného dne roku 1978 […]
Řádili v New Orleanse upíří bratři?
Po Royal Street, jedné z rušných tepen New Orleans, vrávorá mladá dívka. Vlasy má rozcuchané, ruce od krve a celá se třese. Záhy ji proto zastaví strážník. „Svázali nás. Uni… Unikla jsem jen se štěstím,“ drmolí slečna. „Věznili nás dva bratři a… a… a pili z nás krev,“ zašeptá k policistovu překvapení. Mluví pravdu?   Strážce […]
Vyšebrodský klášter: Ukryli v něm nacisté poklad?
Jsou Rožmberkové pohřbeni na zlatých trůnech kolem kulatého stolu? Ukrýval ve Vyšším Brodě nacistický vůdce Adolf Hitler uloupená umělecká díla během druhé světové války? To jsou některé z legend, jimiž je opředen cisterciácký klášter nacházející se nad jihočeským městem Vyšší Brod.   Rožmberkové bezesporu představují nejvýznamnější větev rodu Vítkovců. Je téměř jisté, že se u […]
Nové zjevení v irském městečku: Předpověděl ho mladý cestovatel?
V irském svatostánku Knock se má v roce 1879 odehrát zázrak, při němž se údajně zjeví Panna Marie, svatý Josef a Jan Evangelista. Od té doby je lokalita vyhledávaným poutním místem, na další údajný zázrak si ale musí počkat až do roku 2017. Tehdy se prý na nebi opět zjeví Panna Marie, což navíc údajně […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Naučila jsem se slevovat ze svých nároků
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se slevovat ze svých nároků
Musel být pohledný, chytrý, vtipný, vzdělaný, charismatický a gentleman. Osud mě vyslyšel. I když jsem poznala, že nikdo není dokonalý. Slavila jsem tehdy už téměř čtyřicáté narozeniny, a stále jsem bojovala se svými vztahy. S žádným partnerem to nevycházelo, i když to začalo vždycky nadějně, po nějaké době jsem zjistila, že je ten muž naprosto nemožný, že nemohu udělat
Jeskynní umění z doby ledové: Děti jako pravěcí umělci
21stoleti.cz
Jeskynní umění z doby ledové: Děti jako pravěcí umělci
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy
5 žen kolem Jindřicha VIII.: Sestře král bránil v rozvodu
historyplus.cz
5 žen kolem Jindřicha VIII.: Sestře král bránil v rozvodu
Kateřina Parrová se začíná obávat o svůj život. Ve své době už není považována za nejmladší, je pravděpodobné, že králi dalšího syna nedá. Navíc se ji katolická klika u dvora snaží odstranit pro její zanícené projevy protestantského vyznání. Jindřich VIII. už už podepisuje zatykač na svou šestou ženu. Chce se jí snad zbavit, protože si
Martin Trnavský: Doma to vonělo divadlem
panidomu.cz
Martin Trnavský: Doma to vonělo divadlem
Před lety prozradil, že jeho dětským snem bylo dělat nosiče v Tatrách. Zatím se stihl stát dvojnásobným mistrem republiky v závodech plachetnic, vystudovat „na elektrikáře“ i „na herce“ a založit divadelní spolek. A také se přiženit do slavné herecké rodiny! Martin Trnavský je Brňák. Jeho maminka bývala tanečnicí, později pracovala ve školství, tatínek vystudoval fakultu
Perly podzemní dopravy: New York ve znamení dlaždic
epochaplus.cz
Perly podzemní dopravy: New York ve znamení dlaždic
Newyorská podzemka je jako samotný New York – plná života a energie. Jeho chodby jsou svědkem milionů příběhů, od romantických setkání až po hluboké rozhovory s bezdomovci. Rok otevření: 1904 Počet tras: 36 Počet stanic: 424 Celková délka: 399 km Přestože se může zdát, že se v něm zastavil čas někdy v polovině 20. století,
Historické Prachatice: Co dům, to skvost
epochanacestach.cz
Historické Prachatice: Co dům, to skvost
Prachatice západně od českých Budějovic mají sice jen přibližně 10 tisíc obyvatel, ale svou historií strčí do kapsy i mnohem větší města. Jejich unikátní historické centrum je navíc už od roku 1981 Městskou památkovou rezervací. A je v ní na co se dívat. Šumavskými hvozdy vedly ve středověku obchodní trasy, které spojovaly Čechy s bavorskými městy. Později
DS Automobiles uvádí limitovanou edici DS ÉDITION FRANCE
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí limitovanou edici DS ÉDITION FRANCE
Společnost DS Automobiles se rozhodla zahájit rok 2025 tím nejlepším možným způsobem a prezentuje své know-how prostřednictvím nesmírně elegantní limitované edice. Edice ÉDITION FRANCE, která decen
V ráji u Kornů se objevily mráčky?
nasehvezdy.cz
V ráji u Kornů se objevily mráčky?
Ještě v prosinci loňského roku se spolu objevili na premiéře filmu Čarodějka. Jiří Korn (75) a jeho manželka Renata (50), kterou si vzal v roce 2017, vypadali spokojeně. Dokonce je doprovodil i zp
Něžné kouřovky a rty rudé jako třešně
nejsemsama.cz
Něžné kouřovky a rty rudé jako třešně
A je to venku. Kosmetické vychytávky letošní zimní sezony hýří výraznými rty a kouřovýma očima. Hlavními hity jsou v nové společenské sezoně výrazně barevné řasy a červené tóny tvářenek. Milovnice barev si zkrátka tuto zimu přijdou na své. Červená je stálice Vsaďte na vysoký lesk a perfektně obkroužené křivky rtů. Pokud zvolíte tuto variantu červené rtěnky a stylu, pak budete
Extra jemná omáčka z hříbků
tisicereceptu.cz
Extra jemná omáčka z hříbků
Suroviny 4 lžíce másla 1 vetší cibule 250 g čerstvých hub, ideálně hříbků sůl, kmín a pepř 1 kelímek smetany na vaření 2 lžíce hladké mouky houskový knedlík k podávání Postup Dvě lžíce
Lidická tragédie: Hrála v masakru roli černá magie?
enigmaplus.cz
Lidická tragédie: Hrála v masakru roli černá magie?
Vesnici obklíčí němečtí vojáci. Po půlnoci jsou všichni obyvatelé vyhnáni ze svých domovů. Ženy a děti se choulí strachy ve školní tělocvičně a vůbec netuší, že své manžele a syny už nikdy neuvidí. An
Bazén jako středobod luxusní rezidence
rezidenceonline.cz
Bazén jako středobod luxusní rezidence
Architektura propojená s vodní hladinou představuje neobyčejně vlídné místo pro život uprostřed velkoměsta. Nedostatek prostoru pro novou stavbu vede často k neobvyklému a důvtipnému řešení. To je i případ rezidence v severní části Tel Avivu. Dům o zastavěné ploše 300 m2 zabírá téměř celou stavební parcelu, která má rozlohu pouze 350 m2. Výzvu vyprojektovat rodinné sídlo pro pár
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz