Duben roku 1924. Volební místnosti na chicagském předměstí Cicero se otevírají. V té chvíli před nimi se skřípěním brzd zastavují auta plná mafiánů. Mají v rukou pistole, samopaly i baseballové pálky. Tyto volby rozhodně nebudou čisté.
Příjemný sluneční den na přelomu století zastiňuje už jenom bída newyorské chudinské čtvrti plné italských přistěhovalců. Tady víc než peníze znamená rodina.
To je dědictví, které si odsud odnáší Frank Capone (1895–1924), i když tehdy má ještě původní jméno Salvatore. Spolu s bratrem Alem (1899–1947) tráví dny na ulici. Už od malička se učí bojovat o své místo.
Ještě v Brooklynu se oba bratři přidají do Five Points Gang, který vede protřelý mafián Johnny Torrio (1882–1957). Kluci začínají jako vyhazovači v baru, ale rychle kariérně postupují.
Gang pak přesídlí do Chicaga a Caponovi jdou za ním. Netrvá dlouho a horkokrevný Al – s chladnokrevným Frankem po boku – se stane Toriiovou pravou rukou.
![Spekuluje se, že Frank Capone vlastnoručně zabije více než 500 lidí.](http://epochalnisvet.cz/wp-content/uploads/2025/02/1010vystrizek.jpg)
Krve není nikdy dost
Prohibice ve 20. letech mění pravidla hry. Bratři ovládají pašování alkoholu v celém Chicagu. Frank je známý svou brutalitou: když konkurenční gang North Side Gang začne překážet, neváhá. Jeho lidé přepadávají sklady konkurence, unášejí členy gangu.
Pozdější odhady říkají, že za svou kariéru Frank ve snaze podpořit pozici svého bratra pošle na smrt více než 500 lidí. Není divu, že mnozí se nakonec přidají na jejich stranu. Město je na nějakou dobu doslova ochromeno a policie bezbranná.
Koupit si celé město
Zákonodárci nakonec vytlačí gangstery na chicagské předměstí Cicero. I to si mafiáni přivlastní. Frank jako zkušený obchodník chodí na městskou radu s kapsami plnými šeků. Na ruku mu jdou úředníci i šéfové policie.
Ale situace se začne vyostřovat a místní se v nadcházejících volbách v dubnu roku 1924 rozhodnou dát najevo, že tyto praktiky se jim nelíbí. Pro mafiány je čas zakročit a udržet si své vyzkoušené a ochočené úředníky a zastupitele na místě. „Tak holt půjdeme taky k volbám,“ rozhodne Frank.
![Když je zastřelen, dostane se díky tomu téměř okamžitě na titulní stránky novin.](http://epochalnisvet.cz/wp-content/uploads/2025/02/2-768x416.jpeg)
Země „demokracie“
Ale k volbám jdou ozbrojeni a s jediným cílem – zastrašit ty, kteří nechtějí volit podle jejich not. Dívají se lidem na volební lístky, ty nevhodné roztrhají nebo přepisují. Kdo se brání, dostane nakladačku.
Jeden z pracovníků soupeřovy kampaně se ale nevzdá jen tak. Věří v demokracii a svobodu. Toho si Frank odvede stranou a zabije ho. Výsledky voleb se díky tomu začnou konečně pro mafiány vyvíjet správným směrem.
V dešti kulek
Na místo se sjíždějí policejní hlídky. Místo pálek přijdou na řadu samopaly a ulice kdysi klidného Cicera se změní ve skutečnou bojovou zónu. Frank, který je v první linii, se náhle zhroutí k zemi.
Je zasažen mnoha střelami – jeho směrem střílí hned několik desítek policistů. Al mezitím uniká do bezpečí. Pro celé podsvětí je Frankova smrt skutečnou ranou. Pohřeb je jednou z největších událostí, která zastíní i krvavé volby.
Květiny na místo musí dovézt 15 plně naložených automobilů. Ve městě jsou z piety uzavřeny všechny bary a herny. Každý tak ví, že odchází jeden z největších mafiánů. Jeho místo musí zaujmout bratr Al.
![Z jeho smrti mají asi největší užitek majitelé květinářství. Kytic jsou potřeba tisíce.](http://epochalnisvet.cz/wp-content/uploads/2025/02/3-2.jpg)