Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.
Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy neměly nikdy dlouhého trvání. Teď neponechá nic náhodě.
Během posledního exilu zbohatl v Makedonii na těžbě zlata a stříbra, takže si může najmout žoldnéře, s nimiž proti městu v nečekaném okamžiku vyrazí. Athéňané se nezmohou na odpor. Peisistratos se stává jejich vládcem.

Drží se zákonů
Slovo „tyran“ je z dnešního pohledu vnímáno negativně, ale ve starověku to však neplatí…Historik Herodotos (asi 484–430/420 př. n. l.) nebo filozof Aristoteles (384–322 př. n. l.) naopak vnímají Peisistratovu tyranidu velmi pozitivně.
Ostatně se ve většině případů držel ústavy, kterou dal dříve Athéňanům jeho příbuzný, zákonodárce Solon (asi 638–559 př. n. l.)
Utrácí za slavnosti
Ač sám pochází z bohaté aristokratické rodiny, Peisistratos opře svou vládu především o chudší vrstvy obyvatel. K posílení svého vlivu využívá jejich nespokojenosti a zavádí třeba daň pro majitele pozemků. Ví, jak se zalíbit co nejširší populaci i jinak.
Spoustu prostředků vynakládá na slavnosti na počest boha Dionýsa nebo podporuje hry Panathenaje, opěvující bohyni Athénu.

Posiluje význam města
Athény pod vládou tyrana Peisistrata vzkvétají a v celém Egejském moři začínají hrát prim. Je to i díky masivnímu vývozu zejména olivového oleje. Peisistratos zakrátko diplomaticky zasahuje také do dění v okolních městských státech.
Do některých se snaží prosadit své nohsledy. Jiná strategicky důležitá místa si přímo podmaňuje.

Vládu předá synovi
Dobře ví, že jeho vláda nebude trvat věčně. Před možným převratem se jistí zřízením speciální vojenské jednotky. Nakonec Peisistratos umírá v roce 527 př. n. l. přirozenou smrtí.
Vládu nad Athénami tehdy po něm převezme jeho nejstarší syn Hippias (†490 př. n. l.), jenž se – rovněž jako tyran – udrží u moci až do roku 510 př. n. l., než je lidem donucen opustit město.