V srpnu 2016 zemřelo v Texasu první dítě na území USA na následky zakrnění mozku a obvykle i celé hlavy, které u plodu způsobuje virus Zika. Jen v Brazílii je tímto virem nakaženo kolem 1 500 000 lidí. Hrozí nám světová pandemie?
Proč je nemožné sledovat šíření nemoci
„Většina přenašečů viru zika neprojevuje žádné symptomy.
Jde o tichou infekci ve skupině velice zranitelných osob – těhotných žen. A důsledkem infekce jsou hrůzné následky pro tyto ženy – deformované hlavy jejich dětí,“ tvrdí Jeremy Farrar, šéf nadace Wellcome Trust.
Až 80 % nakažených neprojevuje žádné příznaky, takže je téměř nemožné sledovat šíření nemoci.
Komár tropický, který virus zika přenáší, se v posledních desetiletích výrazně rozšířil – oblíbil si města, v nichž nachází spoustu potravy i ideální místa pro své larvy.
Ve spermatu přežije půl roku
Kromě bodnutí komára se virus dokáže přemístit na nového hostitele i přes sperma. Dne 2. Února 2016 se v americkém Texasu vyskytl první případ nakažené ženy, která měla sexuální kontakt s mužem, který se vrátil z oblasti výskytu viru.
Podle posledních informací se žena může nakazit prostřednictvím mužova spermatu, nakažení muže od ženy dosud nebylo prokázáno. Podle výzkumu italských vědců může zika přežít v lidském spermatu až 6 měsíců. Ve slinách a moči je možné ho identifikovat po dobu 3 měsíců.
Výrazná česká stopa
V květnu 2016 výrazně přispěli v boji proti zice i čeští vědci z Národní referenční laboratoře v Ostravě. Podařilo se jim totiž vyvinout spolehlivý test na odhalení viru v krvi.
Původně se přítomnost viru zjišťovala z komerčních německých testů, ty ale nebyly úplně přesné. „Pomocí našeho testu se zabrání tomu, aby si ženy v hysterii na základě falešně pozitivního testu nechávaly brát zdravé děti.
V Brazílii se to bohužel děje, bují tam černý trh s potratovými pilulkami,“ vysvětluje Rastislav Maďar, vedoucí očkovacího centra v Ostravě.