„Přestaňte!“ volá se zdviženou pravicí amatérská archeoložka Mitchell-Hedgesová, když lopaty jejích mužů narazí na kamennou překážku. V odkryté puklině v ruinách mayského města Lubaantun údajně nalezne lebku z nejčistšího křišťálu.
„Patřila starým Mayům,“ prohlásí. Současní vědci však nad jejím tvrzením kroutí hlavou…
Výroba by trvala 300 let!
„Je alespoň 3 600 let stará a dle legendy ji používali vysocí mayští kněží během esoterických obřadů. Říká se, že když věštili smrt s pomocí lebky, smrt skutečně přišla,“ nechá se slyšet anglický dobrodruh F. A. Mitchell-Hedges.
Jeho dcera v roce 1924 údajně najde další z lebek, pohřbenou kdesi v ruinách chrámu mayského města Lubaantun. „Neskutečné!“ vydechne fascinovaně výzkumný laborant, když si prohlíží výsledky testu.
Lebka Mitchell-Hedgesové je totiž v následujících letech podrobena několika zkoumáním, přičemž vyjde najevo, že je vyřezána z jediného kusu křišťálu! Je možné, aby měli staří Mayové tak pokročilé řezbářské schopnosti? Vždyť křišťál patří mezi nejtvrdší minerály na Zemi.
Jedná se o podvrhy?
Křišťálová lebka fascinuje i svými jedinečnými vlastnostmi.
„Pokud jí do nosní dutiny namíříte laserový paprsek, celá se rozzáří… Někteří výzkumníci mají za to, že čočky a prizmata v lebce svědčí o znalostech optiky, které jsou známy teprve od nedávna,“ doplňuje Simon. Křišťálové lebky jsou vskutku unikátní předměty.
Natolik unikátní, že se v průběhu let objeví řada názorů, že se musí jednat o podvrhy. Podle všeho se totiž křišťálové lebky v žádných původně mayských legendách ani rituálech nevyskytují. A důvodů, proč se má jednat o archeologické „kachny“ je víc.
Kameny, z nichž jsou lebky vyrobeny, pravděpodobně pocházejí z Brazílie či Madagaskaru, tedy z míst, kde Mayové nikdy nežili. Stáří předmětů samozřejmě nelze ověřit ani karbonovou metodou, neboť lebky nejsou organického původu.
Americká antropoložka Jane MacLaren Walshová má proto v případě autentičnosti křišťálových lebek jasno:
„Jsou fascinujícím příkladem artefaktů, již se dostaly do muzeí navzdory tomu, že neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrdily jejich údajný předkolumbovský původ.“