Nejkrásnější pláže v Indonésii, Thajsku, Laosu, Maroku nebo Kambodži mizí. Proč? Ve hře je gigantický obchod s pískem.
Každý rok vysaje miliardy tun písku z pláží, dna moří a řek, aby se vyrobilo všechno od betonu přes mikročipy po zubní pastu.
Většina získaného pobřežního písku se používá na výrobu betonu a skla, tedy pilířů stavebního průmyslu. Nové budovy se všude ve světě většinou budují z betonu, přičemž tato stavební hmota obsahuje ze 2/3 písek.
Na 1 průměrný rodinný dům padne 200 tun písku, každý kilometr postavené dálnice spotřebuje 30 000 tun písku.
Pouštní písek je nanic
Spotřeba písku přitom neustále roste. Celosvětově se za rok využije 40 000 000 000 tun, každý obyvatel zeměkoule spotřebuje v průměru 20 kilogramů písku denně.
Pro stavební účely se navíc nehodí všechny typy písku, a tak mezi největší dovozce písku překvapivě patří blízkovýchodní pouštní státy. Písek z pouště je totiž příliš jemný a větrem obroušený dohladka. Nedrží proto pohromadě a beton z něj vyrobit nelze.
Proč mizí indonéské pláže?
Obrovská poptávka po písku je dnes díky stavebnímu boomu hlavně v Indii a v Číně, která je 5. největším dovozcem písku na světě.
Na stavbu nových přehrad, silnic, budov a továren použila Čína za poslední 4 roky víc písku než Spojené státy za celé uplynulé století. Čína spotřebovává miliony tun písku pro výstavbu nových ostrovů, aby posílila své pozice v Jihočínském moři.
Kvůli tomu mizí stovky nejkrásnějších pláží světa – zejména v Indonésii, odkud pochází největší část nelegálně těženého písku.
Boj o písek
V Indonésii mizí kvůli písku celé ostrovy. Nelegální těžaři rabují mořské dno, čímž způsobují mnohem větší škody než podmořská těžba ropy. Na místě písečné těžby totiž zmizí veškerý život.
Singapur údajně dováží písek z okolních zemí, i když ví, že se tam těží nelegálně. Na Sumatře, kde je boj o písek obzvlášť vyostřený, si rybáři stěžují, že rapidně ubývá ryb právě kvůli těžbě písku z mořského dna.
V Maroku nebo na Jamajce přes noc klidně zmizí celé pláže, aby pak obratem nelegální těžaři prodali kvalitní písek stavařům hotelů pro turisty.
Cena za olympiádu
Pláže ukrajinského poloostrova Krym se před několika lety staly místem masivní těžby písku pro výstavbu olympijských sportovišť v ruském Soči v roce 2014. Podle původních plánů se měl písek vyvážet z pláží v ruské Anapě, ale místní úřady těžbu zakázaly.
Firmy, které dodávky písku pro ruské stavbaře zajišťují, se proto vydaly na Ukrajinu. Mnoho zátok s nádhernými plážemi bylo těžbou naprosto zničeno.