Tragický konec jednoho z nejoblíbenějších českých politiků Jana Masaryka zůstane asi navždy neobjasněn. Jeho smrtí se zabývaly desítky odborníků, nikdy se však nepodařilo odpovědět na otázku, zda se jednalo o sebevraždu, vraždu nebo nešťastnou náhodu…
Na nádvoří Černínského paláce leží bezvládné tělo oblečené v pyžamu. Patří Janu Masarykovi, ministru zahraničí ve vládě Klementa Gottwalda.
Mrtvého politika najdou pod oknem koupelny jeho služebního bytu ráno 10. března 1948, načež je případ po pár hodinách vyšetřování uzavřen jako sebevražda.
„V důsledku zhoršující se nemoci nastala v noci u ministra Masaryka nervová krize a kolem šesté hodiny ranní nastalo u něj vyvrcholení dostavením se hluboké deprese, která se stupňovala až do náhlého pominutí smyslů,“ vyjádří se ministr vnitra Václav Nosek.
Masaryk skutečně depresemi trpěl. O tom, že si sáhl na život, však mnozí pochybují!
Zůstane v komunistické vládě
Československo se mění v totalitní stát. V únoru 1948 provedou komunisté s Gottwaldem v čele převrat, jímž si zajistí vůdčí postavení na politické scéně. Masaryk, ač nekomunista, v Gottwaldově vládě setrvá, postupně se ale ocitá pod čím dál větším tlakem.
Mohou jej snad tyto okolnosti dohnat k zoufalému činu?
„Dnes již existuje dostatek indicií a faktů o tom, že k sebevraždě s největší pravděpodobností nedošlo a Jan Masaryk se stal obětí předem naplánované teroristické akce,“ konstatuje spisovatel Vladimír Liška.
Komunisté se nejspíš rozhodnou příliš demokraticky založeného ministra násilně odstranit!
Došlápne si na něj tajná služba?
Současní experti se vesměs shodují, že Masaryka někdo z okna vystrčí. Nasvědčuje tomu například poloha těla či fakt, že se u mrtvého najdou stopy po úniku moči.
„K tomu dochází u lidí, kteří prožili bezprostředně nějakou hrůzu,“ upozorňuje psychiatr Cyril Höschl. Jak přesně se události odehrají a kdo konkrétně za nimi stojí, však dodnes není jasné.
Uvažuje se o variantách, že Masaryk je ještě před vyhozením z okna udušen polštáři či dokonce zastřelen. Teoreticky může i spadnout, když se snaží uniknout útočníkům. Těmi jsou možná příslušníci Státní bezpečnosti anebo přímo sovětské tajné služby NKVD.