Zub je jediná součást lidského těla, která se nedokáže sama obnovovat. Zubní kaz, tedy narušení zubní skloviny, je infekční onemocnění, které postihuje až 80 % českého obyvatelstva. Proč k němu dochází? Dá se mu předcházet? Příčin zubního kazu je více.
Většinou je na vině špatná ústní hygiena spolu s nevhodným stravováním.
Ke vzniku zubního kazu je zapotřebí přítomnost zubního povlaku, přísunu cukrů a čas. Bakterie přítomné v plaku na povrchu zubu zpracovávají cukry a vytvářejí kyseliny, které odvápňují sklovinu.
Nejprve se vytvoří bílá skvrna na povrchu zubu, později dojde k nevratným změnám na sklovině nebo dokonce na hlubších vrstvách zubu, které už musí být ošetřeny a nahrazeny umělým materiálem – výplní či plombou.
Vznik zubního kazu
Bakterie v ústech se shlukují a ulpívají na povrchu zubů v podobě lepkavé vrstvy nazývané zubní plak. Některé druhy bakterií přítomných v plaku přeměňují cukr z potravin, které jíme, v agresivní kyseliny narušující zubní sklovinu.
Zubní kaz začne prorůstat hlouběji do zubu, kde může způsobit bolestivý hnisavý zánět v oblasti kořene. Jedinou možností léčby se v takovém případě stává ošetření kořenového kanálku nebo dokonce chirurgický zákrok.
Jak se kazu bránit?
Především je třeba omezit konzumaci potravin obsahujících cukr. Dalším předpokladem je dodržovat pečlivou domácí zubní hygienu. Není dobré také zapomínat chodit na pravidelné preventivní prohlídky k zubaři každých 6 měsíců a návštěvovat dentální hygienistku.
Čistíte si zuby správně?
Zuby bychom měli čistit nejméně 2x denně, ráno po snídani a večer před spaním. Po večerním čištění už nic nejíst a pít jen vodu. Zubní kartáček by měl mít malou hlavici hustě osázenou měkkými, rovně střiženými vlákny.
Důležité je čištění mezizubních prostorů zubní nití a mezizubními kartáčkem. Pokud si nejste jisti, zda je vaše technika čištění chrupu správná nebo zda používáte odpovídající velikost mezizubního kartáčku, obraťte se na profesionální dentální hygienisty.