Známé české pořekadlo praví: „Ráno moudřejší večera.“ Každý třetí Čech má ale se spánkem potíže, ať už se jedná o časté noční buzení, neschopnost usnout nebo o nespavost (insomnii), což je jedna z nejčastějších poruch spánku.
Svět na dlani přináší zaručené rady, jak správně usnout a kvalitně se vyspat.
Potřeba spánku je u každého člověka jiná.
Většina z nás si ale musí dopřát minimálně šest až osm hodin. Závisí to samozřejmě i na věku, zatímco nemluvně spí až 20 hodin denně, dospívajícímu už stačí osm hodin. S přibývajícím věkem se délka spánku zpravidla zkracuje.
V jakémkoliv věku je prospěšné dát si během dne osvěžující dvacetiminutovku, oblíbená je hlavně po nedělním obědě. Důležité je ale opravdu hlídat čas, jakmile spánek během dne přesáhne šedesát minut, obvykle to znamená problémové večerní usínání.
Správný spánek je lepší než dieta
Pokud jste ve velikém stresu a napětí, je normální, že nemůžete usnout nebo se často probouzíte. Tyto přechodné poruchy spánku není třeba řešit s lékařem, stačí se zbavit toho, co vás trápí a vyřešit stresovou situaci. Chronické poruchy spánku jsou horší.
Je jich několik desítek druhů. Patří mezi ně například deprese, schizofrenie, zvýšené riziko onemocnění věnčitých tepen a cukrovkou nebo snížená obranyschopnost těla vůči virózám.
Nedostatkem spánku také rychleji stárne pleť i celý organismus, a dokonce se v jeho důsledku tloustne, a to navzdory všem zaručeným dietám.
Až do růžova
K dobrému spánku vede cesta už od pozdního odpoledne. V tuto dobu nedoporučujeme pít kávu, zelený i černý čaj ani různé energetické nápoje. Poslední jídlo je dobré zkonzumovat přibližně tři hodiny před ulehnutím.
Na svíčkovou nebo guláš se šesti ale zapomeňte, raději zvolte něco lehčího. Po večeři je čas na to věnovat se oddechovým aktivitám, rozhodně necvičte, tím tělo akorát nabudíte. Hodinku před spaním si vyvětrejte v ložnici a důkladně zatemněte okna.
Je také dobré zbavit ložnici všech rušivých věcí, například televize. Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 18–20 °C.
Převalování nepomáhá
Do postele ulehněte až ve chvíli, kdy jste opravdu unavení. Doba usínání by neměla být delší než 20 minut. Nemá cenu se převalovat a zkoušet různé polohy, raději vstaňte a běžte dělat něco smysluplného.
Rozhodně ale nekuřte, nikotin je totiž značně povzbuzující. Dobrým řešením je četba nějaké nenáročné knihy nebo časopisu. Vyhněte se také práškům na spaní. Většina z nich je totiž silně návyková.
Mnohem lépe uděláte, když půjdete přírodní cestou a vyzkoušíte například meduňkový čaj.