Indián z Missouri na pět! Právě tahle nápověda v křížovce otištěné v listu The Daily Telegraph vyvolá mezi britskými zpravodajci paniku. Správná odpověď totiž zní Omaha!
Jde o krycí jméno jedné z pláží v Normandii, kde má za pár týdnů proběhnout spojenecká invaze.
Na první pohled je to zcela běžná křížovka, jakých v deníku The Daily Telegraph vyšly už stovky. Ta ze 17. srpna 1942 však britské rozvědce zle pocuchá nervy. Při jejím luštění totiž narazí na nápovědu „francouzský přístav na šest“.
Její podezření se naplní o den později, kdy noviny otisknou správné řešení. Mezi ostatními slovy svítí výraz Dieppe – jméno francouzského přístavu u Lamanšského průlivu, kde se mají nazítří vylodit spojenecké jednotky.
Neskutečný masakr
Co teď? Měla by se celá operace zastavit, nebo jde o plané obavy? Vylodění se nakonec uskuteční a… změní se v neskutečný masakr. Britská zpravodajská služba MI5 hodlá vše vyšetřit.
Leonard Dawe (1889–1963), autor křížovky a ředitel jedné školy na londýnském předměstí, je podroben výslechu, který však konkrétní výsledek nepřinese.
Poplach nejvyššího stupně
Na jaře 1944, krátce před spuštěním operace Overlord, se Daweovy křížovky začínají znovu hemžit „tajnými“ výrazy. Juno, Gold a Sword, jména britských vyloďovacích sektorů, zpravodajce ještě nerozhodí, přece jen jde o vcelku běžná slova.
Při pohledu na Omahu, krycí název další z normandských pláží, však už zbystří. A slova Overlord a Mulberry – umělé přístavy, které mají být vybudovány v Normandii – vyvolají v ústředí MI5 poplach nejvyššího stupně.
Upovídaní vojáci
„Proč jste ve svých křížovkách použil ta slova?!“ udeří na něj agenti při výslechu. Leonard Dawe nezapomněl, co se dělo před dvěma lety. Tuší, že opět nevědomky ťal do živého.
Třebaže MI5 prověří i ten sebemenší detail, opět se ocitá ve slepé uličce… Světlo do celé aféry vnáší až v roce 1984 Ronald French, kterého Dawe za druhé světové války učil.
Vychází najevo, že se autor třaskavých křížovek u svých žáků často inspiroval. Všechny výrazy, spojené s operací Overlord, mu měl poradit právě French. Jak by je tehdy 14letý kluk zjistil?
Jednoduše – řekli mu je spojenečtí vojáci, kteří měli tábor blízko jejich školy.