Nejrůznější mravokárci se nacházejí ve stavu nejvyšší pohotovosti. Už od dob pozdní gotiky si muži ke svým kalhotám totiž připínají nápadně vycpaný poklopec.
Ulicemi braniborských měst se prohánějí vojáci ve službách kurfiřta Joachima II. a uřezávají troufalcům kalhoty v pase, aby jim spadly…
„Naši mladí kumpáni nechávají si dělat vpředu rozparek s pekelným ohněm a poklopcem nesmírně velkým, takže uvnitř sedí čert a dívá se na všechny strany ven, aby zlobil a dával špatný příklad, dokonce aby vábil a sváděl nebohá, pošetilá děvčátka,“ brojí proti vycpanému poklopci neboli krytí biskup z Frankfurtu nad Odrou.
Není mu to nic platné, stejně jako braniborskému kurfiřtu Joachimovi II. (1505–1571).
Mají tvar koule i hrušky
Vycpaný poklopec až o velikosti dětské hlavičky na pánských kalhotách zůstává, i když se z punčochových mění v široké španělské „poctivice“. Ty ve světě módy způsobí senzaci. Z Pyrenejského poloostrova se závratným tempem rozšiřují do zbytku Evropy.
Vycpané do tvaru koule nebo hrušky sahají mužům maximálně ke kolenům a jsou tak objemné, že třeba „v anglickém parlamentu prý museli tehdy rozšířit poslanecká křesla, protože do stávajících se muži v módních kalhotách nevešli,“ jak uvádí historička umění Ludmila Kybalová (1929–2012).
Hlasitá chůze
Vycpané kalhoty se zřejmě nehodí do boje. Za třicetileté války „zplihnou“ a mužům sahají po kolena, postupně až k lýtkům.
Místo nápadného krytí si nyní muži inkriminovaná místa zdobí třeba řetězem s hodinkami a dalšími přívěsky. Při každém kroku jsou tak slyšet. Definitivně se pánské kalhoty prodlužují ke kotníkům za Velké francouzské revoluce. Ty, které sahají jen ke kolenům, jsou tehdy považovány za symbol aristokracie…
Módní omyl
Albert Edward, princ z Walesu a budoucí britský král Edward VII. (1841–1910), udává módní tón. Ne vždy však záměrně. Traduje se historka, jak si jednou při procházce po Karlových Varech roztrhl kalhoty.
Aby faux pas rychle napravil, spěchal do obchodu koupit si nové a okamžitě si je oblékl. Vzhledem k tomu, jak dlouho kalhoty odpočívaly v obchodě na polici, byly na nich vytvarované puky.
Na druhý den už je měli na svých nohavicích nažehlené i další mužští lázeňští hosté.