Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Leonardo da Vinci: Jaké záhady skrývají jeho obrazy?

Renesanční génius Leonardo da Vinci nepřestává ani po více než 500 letech fascinovat. Jeho tvorba je i přes nové poznatky stále zahalena mnoha tajemstvími. Opravdu do svých obrazů zakomponoval šifry? Co doopravdy ukrývají jeho nejslavnější obrazy?

Kdo byl Leonardo da Vinci?

Vědec, malíř, sochař, hudebník i vynálezce. Jeho díla ukrývají mnohá tajemství hlavně proto, že své poznatky nikdy nezveřejňoval a málokdo o jejich existenci věděl. Jako vědec předznamenal činnost Galilea Galileie, Francise Bacona nebo Isaaca Newtona.

Přibližně v polovině svého života si rozšířil obzory studiem aerodynamiky, fyziky, anatomie a astronomie.

Mona Lisa

Rok vzniku: 1503-1506

Umístění: Louvre, Paříž

Technika: Olej na topolu

Tajemství úsměvu Mony Lisy

Mona Lisa patří mezi nejzáhadnější malbu vůbec. Hlavní rozruch budí především její úsměv. Podle malíře Giorgia Vasariho vyvolala úsměv Mony Lisy hudba, kterou ji hráli při portrétování.

Velice častou teorií je, že žena na obraze si zakrývá rukama břicho kvůli těhotenství, což má dosvědčit mladistvý vzhled a oblé tvary. Dalším vysvětlením nesouměrného tvaru úst může vysvětlovat ochrnutí tváře zvané Bellova Paralýza.

Kdy úsměv mizí

Jane Jonesová, oční specialistka z Washingtonské kliniky Bellevue, vysvětluje rozdílné vnímání světla dopadající na různé zóny oční sítnice. Prchavost úsměvu spočívá v použití nízkofrekvenčních barev, takže je nejlépe zřetelný periferním viděním.

Úsměv se objeví pouze tehdy, díváme se Moně Lise do očí nebo na kterékoliv místo na tváři. Jakmile ale pozorujete jen její ústa, úsměv povadá.

Mona Lisa v šifrách

Záhadou není pouze její úsměv, ale také oči. V levém oku se skrývají symboly, které se zatím nepodařilo identifikovat. Pravděpodobně se ale jedná o písmena „C“ a „E“ nebo „B“. Tyto kódy by mohly znamenat iniciály modelky.

V pravé zornici našli badatelé písmena „L“ a „V“ identifikující zřejmě samotného Leonarda.

Mystický význam čísel

Kromě písmen vědci objevili pod klenutým mostem i číslici „72“, která má dle prezidenta Národního institutu pro kulturní dědictví, Silvana Vincetiho, mystický význam. Sedmička například symbolizuje stvoření světa.

Mohlo by to potvrzovat i zmíněné těhotenství. Dvojka zase značí dualitu muže a ženy. V místě, kde má Lisa překřížené ruce můžeme najít číslici 5. Pětka má podobný význam jako pentagram a klade důraz na život sám.

Co dělají na malbě zvířata?

Grafik a umělec Ron Piccirillo přišel s dalším odvážným tvrzením. Na plátně totiž objevil skrytě namalovaná zvířata. Nalevo od Mony Lisy, kde jsou zobrazeny hory, si všiml tváře opice a hlavy lva, kteří se dívají směrem doprava.

Dalšího tvor se ukrývá přímo za Monou Lisou. Jedná se o hlavu krokodýla. Oko je za její postavou vpravo, otevřené čelisti vlevo. Proč je tam malíř nakreslil? To zatím nevíme.

Totožnost neznámá

O tom, kdo je na malbě vyobrazen, se vedou stále četné debaty. Hovoří se o prostitutce nebo těžce nemocné ženě. Podle četných teorií se jedná o autoportrét samotného Leonarda, namalovaný podle odrazu v zrcadle.

Často se také uvádí, že obraz je podobiznou manželky florentského obchodníka Franceska del Giocondo.

Záhada techniky malby

Další hádankou nadále zůstává, jakou technikou byl obraz namalován. Nevykazuje totiž žádné stopy štětce. Tato skutečnost se nedávno potvrdila při rentgenové a infračervené analýze obrazu.

Rozbor potvrdil možný technický postup, který se zakládal na nanášení prchavých emulzí z rostlinných barev. Podle historiků Leonardo použil techniku zvanou „sfumato“, kdy se nám zobrazený motiv jeví jako by byl zahalený temným oparem.

Poslední večeře

Rok vzniku: 1495–1498

Umístění: Santa Maria delle Grazie, Milán

Technika: Tempera na sádře

Okamžik zrady

Realistická malba zachycuje Ježíše a dvanáct apoštolů při Poslední večeři. Leonardo obrazem vytvořil iluzi skutečnosti, kde je zachycena celá škála emocí. V díle apoštolové diskutují o zprávě, kdy Kristus vypráví o budoucí zradě.

Některé postavy ho přesvědčují o své nevině, jiné čekají na vysvětlení. Jediný Jidáš je v záklonu a na rozdíl od ostatních negestikuluje, pouze pozoruje ostatní.

Obraz jako mapa Jeruzaléma?

Vědci zjistili, že pokud se na obraze protnou úhlopříčky a zakreslí osy, sedící postava Ježíše se nachází přímo v samotném středu malby.

Při zkoumání úhlů na obraze také objevili, že pokud se bere obraz jako zeměpisná mapa, udává přesně zeměpisnou šířku Jeruzaléma. Byl to snad Leonardův záměr?

Kdo sedí po Ježíšově pravici

Podle některých konspiračních teorií sedí po pravici Ježíše Máří Magdaléna. Kontroverznímu tvrzení přispívá i fakt, že na postavě, kterou má být svatý Jan, je vidět náznak ňader a ženských rysů ve tváři.

Navíc, pokud by tato postava seděla po Ježíšově levici, bude ležet na Ježíšově levém rameni. Zrcadlové postavy mají symbolizovat princip jing a jang.

Profesorka Veronica Fieldová, prezidentka Společnosti Leonarda da Vinciho ale ve své studii dokazuje, že postava žena není.

Písmena v obrazu a proroctví o konci světa

Místo mezi postavami vytváří písmeno V, což v symbolice může znamenat tvar kalichu, ale i symbol ženy. Obě osoby také tvoří písmeno M, který prý symbolizuje jméno Máří Magdalény.

Podle italské badatelky Sabriny Galiztiové je přímo za Kristem vyobrazeno proroctví o konci světa. Badatelka tvrdí, že zánik přijde 21. března 4006 v podobě ničivé potopy. Celý svět pak bude zničen za 8 měsíců od katastrofy.

Úsměv Mony Lisy zůstane zřejmě navždy záhadou. Čísla na obraze mají údajně mystický význam. Podle některých je Mona Lisa autoportrétem samotného Leonarda. Má snad obraz Poslední večeře skrytý význam? Při převrácení obrazu leží postava na Ježíšově ramenu.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Magický jantar: Kronika dávných časů
Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ale jantar je ve skutečnosti mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů. A její stáří? Počítá se na desítky milionů let.   Ve starověku považují jantar za drahokam. Jeho výskyt vysvětlují různě. Například Řekové ho spojují s mytologií. Na světě se objeví poté, co se zabije Faethón, syn slunečního boha […]
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Záhady a napětí
Nejtajemnější anglická mohyla: Ukrývá pravěkou pyramidu?
Silbury Hill, majestátní umělá mohyla v srdci anglického Wiltshiru, je největší předhistorickou stavbou tohoto typu v Evropě. Vznikla přibližně mezi lety 2470 a 2350 př. n. l., ale její účel je dodnes nejasný. Mohla sloužit jako svatyně, královský hrob nebo astronomická observatoř?   Odhaduje se, že ke stavbě mohyly nacházejícího se poměrně blízko legendárního Stonehenge […]
Děsivé vlkodlačí dědictví: Je polský rod Laski prokletý?
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Tajemství Kosovy Hory: Poltergeist, kostlivec a místo posledního soudu
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
Restaurace Triton: Inspirace z Pána Prstenů a tajný klenot z Brazílie
iluxus.cz
Restaurace Triton: Inspirace z Pána Prstenů a tajný klenot z Brazílie
O novém menu zážitkové restaurace Triton si štěbetají snad už i vrabci z Františkánské zahrady. Dokonale vyladěné pokrmy z dílny talentovaného šéfkuchaře Tomáše Kohúta překvapují ve všech směrech. Nej
Kníže Oldřich: Vyžíval se hrdina slavné romance v krutovládě?
historyplus.cz
Kníže Oldřich: Vyžíval se hrdina slavné romance v krutovládě?
Je krásná. Knížecí syn Oldřich nedokáže odtrhnout zrak od selské ženy, která poblíž Peruce na Lounsku ve studánce máchá prádlo. Odpojí se od své družiny, prostou venkovanku Boženu si vysadí k sobě do sedla a odcválá s ní domů. Vůbec ho netrápí fakt, že tam na něj čeká jeho zákonitá manželka, a ani to, že
Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
enigmaplus.cz
Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
Učebnice dějepisu nás učí, že za objevením Ameriky v 15. století stál slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Některé nálezy ale napovídají, že americké prvenství ve skutečnosti patří jiným. Kontinent byl
Komoda praktická i dekorativní
panidomu.cz
Komoda praktická i dekorativní
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak
Deštníky: Vyvinou se ze slunečníků!
epochaplus.cz
Deštníky: Vyvinou se ze slunečníků!
Překážejí, zapomínáme je a někdy se mohou proměnit ve zbraň, ať už náhodou či cíleně. Ale bez nich bychom se neobešli. Původně jsou určeny pro nejvyšší vrstvy, panovníky a církevní hodnostáře. Později inspirují umělce. Dnes se deštníky stávají nejen ochranou před rozmary počasí, ale i módním doplňkem! Přelom dubna a května s sebou přináší nejenom
Chatbot Adam pomáhá auditorům Ministerstva financí ČR. Vyvinuli ho odborníci z CIIRC ČVUT
21stoleti.cz
Chatbot Adam pomáhá auditorům Ministerstva financí ČR. Vyvinuli ho odborníci z CIIRC ČVUT
Ministerstvo financí ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT představilo nového inteligentního chatbota Adama. Ten pomáhá auditorům při kontrole čerpání dota
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Nikdy na přítele nezapomenu!
skutecnepribehy.cz
Nikdy na přítele nezapomenu!
Každé léto jsem jezdila za prarodiči do malé vesnice, která byla tak odlehlá, že by ji málokdo našel na mapě. Ale tam jsem našla toho nejlepšího člověka. Zde jsem trávila dny plné dobrodružství, smíchu a bezstarostnosti. Hlavně díky němu. Mému nejlepšímu kamarádovi Tomášovi. Byl o rok starší, s hnědýma očima, které byly vždy plné zvědavosti. Jeho smích byl
Rozchod s Burešovou a stěhování?
nasehvezdy.cz
Rozchod s Burešovou a stěhování?
O tom, že to v posledních týdnech mezi Evou Burešovou (31) a Přemkem Forejtem (38) pořádně skřípe, si štěbetají už i vrabci na střeše. Odloučení způsobené její účastí ve slovenské soutěži Let’s Danc
Konečně mám v duši klid a mír
nejsemsama.cz
Konečně mám v duši klid a mír
Když mi z nemocnice volali, že matka umírá, našla jsem v sobě sílu za ní jít. A to navzdory tomu, že mi kdysi tak ublížila. Alespoň na malou chvíli jsem se pokusila zapomenout a být tu pro ni. Moje dětství rozhodně nebyla pohádka. Matka byla nezodpovědná, nespoutaná žena, pro kterou bylo důležitější vysedávání v hospodě a střídání mužů
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz