„Přiznávám se,“ vydechne žena sedící na podivné stoličce. Muka, při kterých se jí hrot jehlanovitého zařízení zabodává do vnitřností, už nelze vydržet. Co na tom, že je nevinná a jenom sbírala bylinky…
Když papež Lucius III. (kolem r.
1110–1185) roku 1184 vydává bulu Ad abolendam diversam haeresium pravitatem (O zrušení různých zhoubných herezí), dává tím prostor pro vznik biskupské inkvizice, která se brzy stává mistrem v mučicích technikách.
Svojí autoritou bulu roku 1252 ještě posvěcuje Svatý otec Inocenc IV. (asi 1195–1254), podle kterého je „mučení nástrojem pravdy v soudním procesu“.
Čtyři stupně hrůzy
Odsouzený muž se vyděšeně dívá po ponuré místnosti v hradním sklepení. Je plná podivných nástrojů. „Jestli se nepřiznáš, čeká tě drcení palce,“ pouštějí na něj hrůzu věznitelé. Většinou se inkviziční tortura skládá ze čtyř stupňů.
Při prvním z nich jde hlavně o psychologické zastrašování. Věznitelé před obětí barvitě popisují jednotlivé mučicí nástroje. Někomu totiž k přiznání stačí jenom pouhé líčení nadcházejících útrap. Pokud to nepomůže, nastupuje palečnice.
Třetím stupněm se stává španělská bota. Někdy se její efekt násobí ještě zatloukáním železných klínů mezi její desky. Natahování na skřipec následuje jako čtvrtý a nejhorší stupeň…
Zraňující náruč
K obávaným mučicím nástrojům patří tzv. železná panna. Tu údajně používá už spartský král Nabis (†192 př. n. l.).
Nejspíš nemá příliš dobré vztahy se svou chotí, protože železnému monstru, jakési skříni s pichlavými hroty uvnitř, dává podobu vlastní manželky. Nejde tedy o středověký vynález.
Železné hroty způsobují stojícímu člověku spoustu ran. Většinou ale nejsou tak hluboké, aby přivodily rychlou smrt. Poškodí ale vnitřní orgány a oběť během výslechu často vykrvácí.
Osvícené škrty
Trestní zákoník Constitutio criminalis Carolina, který roku 1532 vydává římský císař Karel V. (1500–1558), ale mučení zmírňuje.
Přesto v raně novověké římskoněmecké říši zní nářek obviněných z podzemních mučíren ještě dlouho po jeho uvedení do praxe. Jednou provždy mu udělá konec teprve Marie Terezie (1717–1780) o více než dvě století později. V roce 1776 mizí mučení z trestních řádů všech zemí habsburského soustátí.