Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Záhady minulosti: Objevy, které věda nedokáže vysvětlit!

Lidstvo se neustále žene za technologickým pokrokem. Jak je ale možné, že některé věci byly vymyšleny už o stovky let dříve a dodnes vůbec netušíme, jak vlastně fungují?

Ohebné sklo

Místo objevu: Římská říše

Stáří objevu: 1. století n. l.

Dodnes se vědcům nepodařilo vynalézt nerozbitné sklo. Zmínka o něm ale sahá už do počátku našeho letopočtu. Poprvé o něm informoval spisovatel a básník Petronius (27 – 66 n. l.).

Podle něj vynalezl takzvané ohebné sklo řemeslník Isidor ze Sevilly pro římského císaře Tiberia Caesara (42 př. n. l. – 37 n. l.). Isidor přinesl císaři skleněnou mísu na vodu s tím, že je nerozbitná. Panovník se jí pokusil rozbít, ale marně.

I když vynálezce císaři přísahal, že zná techniku výroby pouze on, Tiberius jej nechal popravit z obavy, že by mohl materiál předčit hodnotu zlata nebo stříbra.

Bagdádská baterie

Místo objevu: Hujut Rabuah, Irák

Stáří objevu: 245 př. n. l. – 224 n. l.

Takzvaná Bagdádská baterie byla poprvé nalezena v roce 1936. O dva roky později ji popsal německý malíř Wilhelm König, pracující pro Irácké národní muzeum.

Jedná se o 14 centimetrů vysoký džbán z pálené hlíny a měděným plechem stočený do tvaru válce s železnou tyčí uprostřed. Hrdlo nádoby kryje asfaltová zátka. Okamžitě po nálezu se stal artefakt předmětem spekulací, k čemu vlastně sloužil.

Baterie, nebo schránka na svitky?

König přišel s hypotézou, že se jedná o galvanický článek. Pokusy totiž prokázaly, že pokud se nádoba naplní kyselou tekutinou (ocet, víno), dojde k elektrolýze a baterie vyrobí napětí okolo dvou voltů.

Nejčastěji přijímaným vědeckým vysvětlením ale je, že se jednalo o schránku na papyrové svitky, namotané na kovovou tyč a chráněné před poškozením měděným obalem.

Koule z Kostariky

Místo objevu: Kostarika

Stáří objevu: 500 – 1500 n. l.

K nálezu kamenných koulí došlo ve 30. letech 20. století ovocnářskou firmou United Fruit Company, která zakládala na jihu Kostariky plantáže banánovníků. Dodnes neznáme počet ani význam koulí.

Jejich rozměry se pohybují od 10 cm až po 2,5 metru a váhou až 16 tun, přičemž většina z nich je tvořena granodioritem, gabrem nebo vápencem.

Největší záhadou zůstává, jak lidé v té době dokázali vytvořit dohladka a dokulata opracované koule, navíc bez mechanických pomůcek.

Model sluneční soustavy

Podle nejnovějšího průzkumu stavitelé kamenný blok obrušovali a následně vyhlazovali mokrým pískem. K čemu ale sloužily? Nejpravděpodobněji zobrazovaly postavení hvězd, Slunce, Měsíce nebo dokonce celé sluneční soustavy. Podle mýtů pocházejí koule z Atlantidy nebo šlo o kuličky pro hru obrů.

Potrubí v hoře Baigong

Místo objevu: provincie Qinghai, Čína

Stáří objevu: 150 000 let

V tibetské autonomní oblasti se v hoře Baigong našla v roce 2002 zvláštní soustava kovových trubek. Podle některých teorií sloužilo místo jako mimozemská odpalovací rampa pro jaderné rakety nebo jaderná elektrárna.

Jedna ze tří jeskyní uprostřed je rourami doslova protkaná, a vypadá dokonce jako uměle vytvořená. Největší trubka vede od stropu až na zem a měří v průměru zhruba 40 cm.

Další útvary se táhnou od jeskyně až ke slanému jezeru Tosona, které obsahuje velké množství lithia sloužící k výrobě tritia. Mimozemské teorii nahrává fakt, že se tento prvek používá jako palivo v kosmických raketoplánech.

Prvky, které lidstvo nezná

Ještě podivnější se zdá být výzkum vzorků, který přinesl šokující fakta. Stáří trubek se odhaduje na 150 000 let.

Chemické analýzy ukázaly, že roury obsahují 8 procent prvků, které v současné době lidstvo vůbec nezná a navíc odborníci naměřili v celém okolí nezvykle vysokou hodnotu radiace.  Podle vědců vzniklo potrubí prosakováním magmatu bohatého na železo nebo došlo po povodních k usazení sedimentů, které ztvrdly do stávající podoby.

Damascénská ocel

Místo objevu: Indie, Srí Lanka

Stáří objevu: 1. polovina 1. tisíciletí př. n. l.

Název ocele se odvozuje podle syrského města Damašku, přes které se dovážela. První zmínky pocházejí z oblasti Indie a Srí Lanky, poté se výroba rozšířila do Persie a Turecka. V čem se lišila damascénská ocel od jiné?

Meče zhotovené z této oceli vynikaly svou tvrdostí, dobrou řezivostí, byly velmi odolné proti opotřebení, ale zároveň předčily ostatní zbraně svou pružností.

Nanotrubičky ve starověkém meči

Vyráběly se z více druhů železa, které se skládaly na sebe. Na leštěném nebo leptaném povrchu se střídala zřetelná struktura těchto vrstev. Pravá ocel se vyráběla při velmi vysokých teplotách z karbonové oceli společně s fragmenty železa.

Skenovací mikroskop dokonce odhalil, že ocel obsahovala i vícevrstvé uhlíkové nanotrubičky a nanodráty.

Sacsayhuamán

Místo objevu: Peru

Stáří objevu: kolem roku 1440

Takzvané „Orlí hnízdo“ leží v nadmořské výšce 3 701 m poblíž historického inckého hlavního města Cuzco. Tuto pevnost tvoří 3 nad sebou terasovitě postavené hradby, z nichž každá měří přes 365 metrů.

Podle legend stavba nesloužila jako obranné místo, ale jako „Chrám Slunce“ a sídlo incké vzdělanosti. Údajně ji stavělo 30 000 indiánů po celých 70 let. Největší kamenné bloky měří 5x5x4 metry a jejich hmotnost se odhaduje na 128 tun.

Záhadná stavba bez malty

Jak Inkové tyto obrovské kamenné bloky transportovali, ukládali a opracovávali, zůstává dodnes záhadou. Nejbližší lom se totiž nachází 35 km daleko. Bloky k sobě navíc těsně přiléhají i bez jakékoli spojovací hmoty a nelze jimi prostrčit ani čepel nože. Dodnes se dochovalo asi jen 20 procent z původní velikosti stavby.

Mechanismus z Antikythéry

Místo objevu: ostrov Antikytréra

Stáří objevu: 150 – 100 př. n. l.

Vrak římské lodí, která se potopila roku 67 př. n. l. objevil v roce 1900 sběrač mořských hub Elias Stadiatos v hloubce 42 metrů. Mechanismus našel v jeho útrobách až o dva roky později archeolog Spyridon Stais.

Zařízení sestávalo z 37 ozubených koleček zasazených do bronzovo-dřevěné bedýnky. Ta měla na přední straně jeden ciferník, na zadní se nacházely dva.

Předběhl svou dobu o 1800 let

Zřejmě se jednalo o přístroj zaznamenávající pohyb Slunce a Měsíce, ale dokázal předpovědět i zatmění vesmírných těles, a dokonce napodobovat nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce kolem Země. Celý strojek byl zřejmě poháněn jakousi klikou. Podle odhadů odpovídal technologickým znalostem 18. století.

Řecký oheň

Místo objevu: Konstantinopol

Stáří objevu: rok 673

Obávaný řecký oheň údajně vymyslel v Byzantské říši syrský mechanik Kllinikos, který přeběhl k Byzantincům a předal tajemství jeho výroby císaři Konstantinovi IV. Jednalo se o tekutou zápalnou směs, která hořela i ve styku s vodou.

Uhasit se dal pouze octem nebo močí. Byzantinci používali tuto zbraň především v námořním boji, existovala ale i v ručním provedení pro případ dobývání měst.

Poslední použití řeckého ohně

Ztráta „patentu“ na jeho výrobu nastala v roce 1210, kdy se musel císař Aleixos III. uchýlit pod ochranu rúmského sultána Kajhusrava I. Tak se dostala znalost ohně k Arabům, kteří ho použili v roce 1218 při obléhání egyptské pevnosti Damietty.

Poslední zmínku o jeho použití máme z roku 1453 během dobývání Konstantinopole Turky. Když se znalost výroby ohně rozšířila mezi ostatní národy, ztratil strategický význam. Výrobní postup časem upadl v zapomnění a byl nadobro ztracen.

Bagdádská baterie podle některých teorií sloužila jako galvanický článek. Vytvořila potrubí příroda nebo se jedná o dílo mimozemského původu? Jak byla stavba postavena je dodnes záhadou. Mezi jednotlivé kamenné bloky se nevejde ani žiletka. Mechanismus zřejmě zaznamenával pohyb planet, Slunce a Měsíce.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz