Nohy bolí, když moc chodíme, ale právě tak, když moc sedíme. Pro první pomoc není třeba hned sahat po tabletkách. Někdy pomůže pohyb, jindy změna životosprávy nebo prostředky z přírodní lékárny.
Rozmarýnová koupel
Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nohy otékají a těžknou kvůli horšímu prokrvení.
Spařte 2 lžíce rozmarýnové nati v 500 ml vody. Nechte stát 10 minut, pak vlijte do kbelíku s teplou vodou – hladina by měla dosahovat do poloviny lýtek. Pak ponořte nohy a nechte je v koupeli asi 15 minut.
Účinek bylinného výluhu můžete podpořit jemnou masáží ve vodě. Pak nohy osušte a pohodlně se na půl hodiny položte, aby se mohl plně rozvinout efekt koupele.
Akupresura proti otokům
Proti hromadění tekutiny v těle doporučují praktici čínské medicíny hlavně dva body ovlivňující činnost ledvin. Jejich šetrná masáž podpoří odtékání stagnující tekutiny. Při sklonu k otokům je užitečné body masírovat denně asi 5 minut denně.
Jeden z akupresurních bodů nahmatáte v jamce těsně pod vnitřním kotníkem. Bod se ozve zvýšenou citlivostí. Druhý bod leží na stejné straně nohy o něco výše, vedle kolenní čéšky. Je velmi citlivý na dotek. Oba body masírujte symetricky na obou nohách.
Nejezděte, choďte
Aby nohy netěžkly, měli bychom posilovat jejich svaly pravidelnou zátěží. Úplně stačí obyčejná chůze, ale je třeba se jí věnovat důkladně – denně ujít asi 10 000 kroků, to je asi 5,5 km.
Výhodu mají majitelé psů – 4 venčení za den na 10 000 kroků většinou stačí. Pořiďte si krokoměr, ten vaše kroky spočítá.
Roli hraje i celkový stav
Bolesti nohou bývají častým doprovodným jevem při virózách a podle tradiční čínské medicíny také prozrazují nevalný stav našeho imunitního systému.
Měli bychom tedy zlepšit svou obranyschopnost vhodným jídelníčkem bohatým na kvalitní bílkoviny a dostatek ovoce a zeleniny. Prospět může také čtrnáctidenní kůra s kapkami z echinacey.