Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Banální rýma? Nepodceňujte ji, může vyústit až ve ztrátu čichu!

Rýma postihne v průběhu roku snad každého. Většina lidí nad ní mávne rukou, maximálně si koupí nosní kapky v lékárně. Rýmu se ovšem nevyplácí podceňovat, její neléčení totiž může mít neblahé následky …

Kdo by to neznal. Kombinace chladného počasí a míst s vyšší koncentrací lidí je prakticky zárukou toho, že rýmu chytíte. Stačí se v zimě projet městskou hromadnou dopravou, nebo zajít do kina. Rýma neboli rhinitis se totiž přenáší kapénkovou infekcí.

A tak mnohdy stačí jediné kýchnutí, aby nemocný nakazil osoby ve své blízkosti, třeba kolegy v kanceláři. Ostatně drobné kapičky nosního sekretu a slin nám ulpívají na rukou a přenášejí se na všechny předměty, kterých se dotýkáme.

Rýma se přenáší ze všech předmětů, kterých se dotýkáme.
Rýma se přenáší ze všech předmětů, kterých se dotýkáme.

Jako průtokový ohřívač

Inkubační doba, tedy čas od nakažení po vypuknutí příznaků, trvá u rýmy přibližně 12 hodin až dva dny, přičemž první 2 až 3 dny je nemocný nejvíce infekční. Rýma se projeví pocitem svědění v nose a kýcháním, přidružit se může i zvýšená teplota a nechutenství.

Následně se objeví hojná vodnatá sekrece z nosu, až si člověk připadá jako průtokový ohřívač, která postupně houstne. Nosní sliznice je překrvená a otéká, což způsobuje ztížené dýchání nosem. Sekret rovněž stéká do úst a dráždí ke kašli.

Ucpaný nos nutí nemocného dýchat ústy, což se v noci projeví chrápáním. Často má také zvětšené spádové uzliny.

S rýmou do práce i do školky

Nejčastěji je rýma způsobena viry, například rhinoviry, coronaviry, virem influenzae A a B a jinými.

Pokud je rýma vyvolána adenoviry, které nejčastěji postihují kojence a batolata, může ji doprovázet zarudnutí spojivek, až jejich zánět, a zvýšená produkce slz. Příznaky rýmy obvykle spontánně odezní během 7 až 10 dnů.

Rýmu považujeme za banální onemocnění, málokdo kvůli ní zůstáváme doma v posteli. I děti s ní běžně navštěvují kolektiv. Někdy se však běžná rýma může zkomplikovat.

Když zelená znamená stopku

Pokud například na sliznici oslabenou viry nasedne infekce bakteriální. Pozná se tak, že se prakticky bezbarvý vodnatý výtok z nosu najednou změní v hustý, žlutě až zeleně zbarvený. V takovém případě je už domácí léčba málo.

Je třeba vyhledat lékaře, který předepíše antibiotické kapky do nosu. Stejně tak je namístě vyhledat lékařskou pomoc, pokud rýma trvá déle než 10 dní, nebo se její příznaky po 5 dnech zhorší. Hrozí totiž i jiné komplikace. Jaké?

Příznaky rýmy většinou odezní kolem jednoho týdne.
Příznaky rýmy většinou odezní kolem jednoho týdne.

Kladívka v hlavě ukazují na zánět dutin

K rýmě se může přidružit například zánět vedlejších nosních dutin neboli sinusitida. Nejčastěji je postižena dutina kosti čichové, tzv. čichové sklípky, zasažena může být také dutina kosti čelistní, kosti čelní či kosti klínové.

Nejvýraznějším příznakem zánětu dutin je velká bolet hlavy, případně zubů. Lékař infekci diagnostikuje poklepem nad postiženou dutinou, který bývá bolestivý. Onemocnění je doprovázeno sekrecí z nosu, často hnisavou.

Nemocný má zpravidla také postižený čich (naštěstí jen dočasně), horečku a může ho bolet i ucho. Diagnóza se potvrzuje RTG snímkem či ultrazvukem, léčí se antibiotiky.

Bolavé ucho u dětí nepodceňujte!

Další komplikací rýmy je zánět středního ucha. Ten postihuje zejména malé děti mezi 6 měsíci až 3 roky věku. Mají totiž kratší Eustachovu trubici (spojuje nosohltan s dutinou středního ucha), kvůli čemuž se jim viry rýmy snadněji dostanou do ucha.

Zánět se projeví bolestí a tlakem v (zpravidla pouze jednom) uchu způsobenými přebytečnou tekutinou, jež tlačí na ušní bubínek, dočasným zhoršením sluchu, zvýšenou teplotou až horečkou, nechutenstvím a nespavostí.

V takovém případně není radno odkládat návštěvu ORL, kde lékař podle nálezu nasadí léčbu antibiotickými ušními kapkami, případně propíchne bubínek, aby umožnil vytékání hnisu. Časté záněty středouší bohužel mnohdy vedou k následným problémům se sluchem.

Vykašláváte hlen? Máte bronchitidu

Infekce se z nosu může rozšířit také do oblasti dolních cest dýchacích a sednout třeba na průdušky.

Akutní zánět průdušek neboli bronchitida se projevuje zpočátku suchým dráždivým, později vlhkým kašlem, bolestí za hrudní kostí a vykašláváním žlutých nebo zelených hlenů. Přidružit se může také horečka, bolest hlavy či krku, dušnost a únava.

Ohrožující je onemocnění zejména pro lidi trpící srdeční chorobou, onemocněním plic či astmatem. Nemoc se léčí zejména symptomaticky, v případě bakteriální infekce předepíše lékař antibiotika.

Správné smrkání je základ

Rýma není závažné onemocnění, k jejímu úspěšnému vyléčení většinou stačí dostatečné smrkání, nejprve jednou nosní dírkou, pak druhou. U malých dětí, které smrkat neumějí, se doporučuje využívat odsávačky.

Po smrkání je důležité použitý papírový kapesník hned vyhodit a opláchnout si ruce.

Na uvolnění ucpaného nosu dobře zabírají volně prodejné nosní kapky, ovšem nesmějí se používat déle než týden (u dětí méně), protože jinak paradoxně způsobují otok nosní sliznice. Dobrou službu odvedou také kapky na bázi mořské soli či nosní konvička.

Strašák jménem chronická rýma

Aby se člověk rýmě vyhnul, je dobré posilovat imunitu otužováním, zdravou stravou s dostatkem vitaminů a pohybem. Doporučuje se také vyhýbat se úzkému kontaktu s nemocným. Rýmu není každopádně radno nechat přerůst do chronického stadia.

Mezi příčiny jejího vzniku patří kromě neléčené rýmy a nadměrného užívání nosních kapek také alergie, hormonální změny, polypy či zvýšená dráždivost nosní sliznice. Rozlišujeme několik typů chronické rýmy.

I při rýmě hrozí lidem komplikace, které mohou postihnout hlavně čich.
I při rýmě hrozí lidem komplikace, které mohou postihnout hlavně čich.

Hrozí ztráta čichu i chuti

Při hypertrofické rýmě musí postižený, trpící dlouhodobou neprůchodnost nosních dírek, dýchat téměř jen ústy. Kvůli tomu postupně ztrácí čich a často i chuť. Tento typ rýmy může rovněž zapříčinit rozvoj astmatu či poruch sluchu.

Oproti tomu atrofická rýma se projevuje spíše pocitem suchého nosu a pálením v nose, často doprovázeným krvácením z nosu.

Nepříjemným vedlejším jevem tohoto typu chronické rýmy je i četný výskyt bolestí hlavy a migrén. Takže ač je rýma banálním onemocněním, není radno ji podceňovat. Vždy je lepší ji doléčit.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz