Je to jen mouka, voda a sůl. Pak se těsto rozdělí na 8 porcí, následně se natahuje a seká a zase natahuje, až vznikne 256 nitek, které se následně nechají uschnout.
Na první pohled to vypadá jednoduše, ale na „božských těstovinách“, nejvzácnější pastě, kterou vám připraví jen na jednom místě světa, si vylámal zuby nejeden šéfkuchař.
Nejsou špagety jako špagety. Ty v městečku Nuoro v Sardinii jsou nejen nejtenčí, ale také nevzácnější. Proč? Vyrobit je totiž v současné době umějí jen tři lidé. Mezi nimi je i 67letá Paola Abrainiová:
„Naučila mě to tchyně před 40 lety,“ usmívá se žena, která se přivdá do rodiny Abrainiů, slavných výrobců těstovin s názvem „su filindeu pasta“ neboli „božské nitě“.
Tím se stane dalším v pořadí, kdo převezme jejich výrobu jako rodinné zlato. Recept na ně se totiž předává jen ženským členkám, a to už nejméně 300 let.
Nejtenčí špagety
Čím jsou těstoviny výjimečné? Jednak je to receptura. Vyrábějí se ze speciální semolinové mouky, která se dělá z obilí ze Sardinie. Pak přidáte vodu a sůl. V přesném poměru, který znají jen vyvolení. Podstatný je i způsob přípravy.
Při důkladném hnětení se musí rozmělnit lepek, díky čemuž se špagety stanou dokonale elastickými a v takové podobě se pak dají natahovat. „Fascinovalo mě pozorovat, jak se dělají. Důležité je, aby měly správnou sílu, délku.
A samozřejmě, musí být vařené na vteřinu přesně,“ poodhaluje Paola. Těstoviny, které se v závěrečné fázi namotají ve třech vrstvách na kulatý tác a nechají se usušit na sluníčku, jsou dvakrát tenčí než capellini, nejtenčí známý druh těstovin.
V suchém stavu se ještě musejí nakrájet, aby vznikly jakési placky. V takovém stavu se božské nitě vaří.
Posvátné jídlo
Protože jejich výroba je takto náročná, není to jídlo na každý den. Už nejméně dvě staletí se podává jako posvátné jídlo věřícím, kteří během půlročního svátku San Francesco absolvují 33 kilometrů dlouhou pouť z Nuora do vesnice Lula.
Každoročně jde o více než 1500 poutníků. Paola ale nevyrábí těstoviny jen pro poutníky, ale dodává je i do řady italských restaurací. Zároveň se snaží naučit šéfkuchaře jejich výrobě. Jak se totiž ukazuje, tato dlouhá tradice se blíží ke svému zániku.
Kromě Paoly zná výrobu této sardinské speciality jen její švagrová a neteř. „Ty ale nemají dcery, takže tradici nemají komu předat.
Já mám sice dcery dvě, ale jen jedna z nich projevila zájem se recept naučit, ale přijde jí to náročné a nemá na to trpělivost,“ vysvětluje Paola.
Pohoří i Jamie
Zájemce nenašla ani mezi veřejností v její škole. Zájem projeví i britský šéfkuchař Jamie Oliver (*1975). „To je strašný, vzdávám to,“ směje se Jamie, který se dvě hodiny patlá s těstem. Ani on přípravu napoprvé nedá. Vzácnosti si všimne i společnost Barilla, největší producent těstovin na světě.
Napadne je, jestli by se špagetky nedaly dělat v továrnách s pomocí strojů. Jakmile ale nahlédnou Paole pod ruce, je jim okamžitě jasné, že nic tak dokonalého stroj nevyrobí. „Jejich tajemství je v mých rukou, i já se neustále zdokonaluji,“ uzavírá Paola.