Hrají si s námi na schovávanou. V názvu mají ,,brusinky“, ale v našem lese je nenajdeme. Vypadají jako olivy, ale omyl – jsou jasně červené. A co to tedy je? Cranberries, americké brusinky. Znamenitě chutnají a působí blahodárně na zdraví.
Prvním Evropanům v Americe prospívaly a líbily se jim i jejich květy, podobají se hlavě ptáka jeřába, odtud ten název – crane berry znamená jeřábí bobulky. S evropskými brusinkami si je nespleteme, tyhle jsou mnohem větší, je v nich víc dužiny. V obchodě je dostaneme pod názvem americké brusinky nebo cranberries.
Indiánský všelék
Původní obyvatelé Ameriky tyto bobule užívali na zmírnění bolesti, ale i na hojení ran. Jedinečná je jejich schopnost předcházet infekcím močových cest. Mají zvláštní schopnost zabraňovat bakteriím, aby se usazovaly na sliznici.
Bakterie se díky nim jednoduše vyplaví a nemohou způsobit zánět močového měchýře nebo ledvin. Látky, které působí tento protipřilnavý účinek, nejsou citlivé na teplotu, neničí se proto varem. Účinek začne asi 2 hodiny po požití a trvá až 10 hodin.
Pochoutky
Pokud máme rádi ovocnou chuť s lehce trpkým aroma, jsou pro nás cranberries to pravé. Můžeme je jíst syrové, ale i s nimi vařit a péci nebo chuťově dolaďovat slaná i sladká jídla.
Sušené plody jsou výborné jako malá chuťovka na zobání samotné, ale báječné jsou i do jogurtu, salátu nebo dezertu.
Nejjednodušší příprava
Na rozdíl od našich brusinek je můžeme jíst i syrové, ale jsou hodně kyselé, takže si je napřed rozpůlíme a pocukrujeme. Na 100 g plodů budeme potřebovat velkou lžíci cukru, který necháme krátce nasáknout.
Opatrní ale budeme, pokud víme, že jsme citliví na kyselé a špatně snášíme i citron, byť hodně oslazený.