Výjimečná potravina, která pomůže při dietě, a díky řadě vitaminů, minerálů a kyselině listové je elixírem zdraví.
Seznamte se
Chřest, špargl, hromové koření, zaječí chládek či vrabčí tráva je křehká, odolná a mrazuvzdorná trvalka, kterou můžete pěstovat na zahrádce jako zeleninu až patnáct let.
Sklizeň začíná v polovině dubna, kdy se objevují první výhony, a trvá až do poloviny června.
* Bílý je nejoblíbenější. Bělí se tak, že se sazenice na jaře pečlivě zakrývají, zahrnují půdou, a nesmí se dostat na světlo. Bělené výhony mají jemnější chuť a jsou i silnější. Sklízí se hned, jak prorazí přihrnutou zeminu.
* Zelený má jemně nahořklou, výraznou chuť. Z rostliny se odlamují nebo odkrajují patnácticentimetrové výhonky.
* Fialový vděčí za svou barvu přírodnímu barvivu antokyanu. Má silně nahořklou chuť a ze všech odrůd je nejméně rozšířený.
Vyberte ten nej
Když z výhonku po rýpnutí nehtem vytéká tekutina, je čerstvý, sklizený před pár hodinami, nejspíš ten den ráno. Vrcholové špičky musí být pevně uzavřené. Jestliže se stonek snadno ohýbá a nepraskne, chřest není čerstvý.
Uchovávání
Chřest omyjte, zabalte do vlhké utěrky a vložte do lednice. Pokud chcete skladovat déle, oloupejte ho a krátce spařte vroucí vodou. Po zchladnutí uložte do mrazáku, kde vydrží i půl roku.
Loupání
V obchodě nebo na trhu chřest koupíte ve svazku nebo vaničce. Doma stonky důkladně omyjte a od hlavičky je směrem dolů oloupejte. Bílý se loupe celý kromě špiček, zelenému odřízněte zdřevnatělý konec, případně okrájejte pomačkanou část stonku. Hlavičky se nikdy neloupou, používají se celé.
Jak chřest vařit
Očištěný a vypraný chřest znovu svažte do „otýpek“ a stavte je do hrnce tak, aby hlavičky vyčnívaly z vody. Bílý i fialový se vaří v osolené a lehce přislazené vodě asi 10 minut do úplného změknutí.
Zelený vařte do poloměkka ve velmi slané vroucí vodě 3 až 5 minut. Uvařený chřest v míse zakryjte ubrouskem, který zachytí páru a přebytečnou vodu.
(Zdroj: Paní domu)