V některé z balkánských zemí jste určitě byli, ale pokud ne a teprve se tam chystáte, neuškodí povědět si, co můžete čekat na talíři.
Státy, kde se tak vaří, můžeme najít od Rumunska přes Bulharsko a dřívější Jugoslávii až po Albánii. Jenže v každé z těch zemí existuje mnoho variant podobných receptů a to vše je ještě ovlivněné zejména kuchyní tureckou.
Předkrm navnadí
Můžeme dostat sušenou šunku, salám, oříšky, samozřejmě olivy a velkou pochoutkou je v oleji nebo v octě naložená zelenina. V rámci předkrmu můžete ochutnat i polévky.
Hlavní chod zasytí
Jako hlavní chod přichází jídlo z masa a zeleniny. Používají se veškeré druhy a oblíbené je mleté. Výtečné jsou pokrmy zapékané v hliněných nádobách.
Pljeskavica – připravuje se ze směsi mletých mas a cibule. Peče se na grilu a podává se s chlebem Pita. Proč pljeskavica? Slovo pljesa prý znamená tleskání dlaněmi. Přesně tak se tahle pochoutka připravuje.
Kefty – válečky z mletého masa na špejli.
Musaka – většinou si ji spojujeme s Řeckem či Tureckem, ale balkánské země ji už dávno přijaly za svou.
Burek – slaný koláč z listového těsta plněný směsí sýra, mletého masa, zeleniny nebo brambor.
Koření je základ
Balkánská kuchyně používá hodně aromatických bylin, jako jsou tymián, saturejka, máta peprná, šalvěj, estragon, libeček, bazalka, koriandrová nať, majoránka, dobromysl, oregano.
Mnohé z nich rostou divoce podél pobřeží, a proto mají daleko intenzivnější chuť a vůni, než jak ji známe z domova.
Saláty
Protože Balkánci zeleninu milují a umějí s ní pracovat, jsou saláty přirozenou samozřejmostí prostřeného stolu. Ať už jde o nakládanou zeleninu nebo čerstvou.
Bez sladkostí to nejde
A tady jsou moučníky opravdu sladké jako v Orientu, někdy pro našince až moc.
Hurmašice – najdete ji hlavně v Bosně a Hercegovině. Jde o sladké bochánky plněné mletými ořechy s citronovou polevou.
Banica – vyrábí se z listového těsta a plní se většinou sýrem, ale také masem, čokoládou a marmeládou.