Jsou potraviny, kterým teplota 7 °C a nižší ubližuje. Jiné v ledničce být prostě jen nemusejí. Není dobré ukládat všechno do lednice. Celá řada potravin tady doslova trpí – a často kvůli tomu ztratí svou chuť nebo charakteristické vlastnosti. Jaké jsou nejčastější omyly při uschovávání potravin v ledničce?
Exotické ovoce
Roste v krajích, kde je přirozeně teplo. Proto mu chlad neprospívá. Banánům vyloženě škodí, když jsou uskladněné na místě s teplotou pod 12 °C. Začnou mít nepříjemně moučnatou chuť. Uchovávejte je mimo lednici, ale na tmavém místě.
Citrusové plody nejenže ztrácejí svou chuť, v ledničce začnou navíc měknout a plesnivět. Jenže plísni se nevyhnete, ani když je máte na stole v příliš těsném košíku. Na vině je tlak těžkých plodů.
Proto citronům, pomerančům, mandarinkám, limetkám i pomelu dopřejte dostatek místa na prostorném tácu, který necháte položený na stole.
Káva
Je pochutinou, která ráda přejímá pachy jiných potravin. Domněnka, že čerstvě umletou kávu udržíme voňavou v lednici, není správná. Přejímá zde nejen pachy, ale také vlhkost a ta ji opravdu nesvědčí.
Zrnkovou kávu proto skladujte v jejím původním obale, který vložíte do neprodyšné dózy a tu umístíte na chladné, suché a tmavé místo. Nejlépe pak je, když si svou porci vždy čerstvě umelete.
Pokud to není možné, pak mletá káva také potřebuje neprodyšný obal, ale stačí jí pokojová teplota.
Cibule
Nevadí jí chlad, naopak. Neublíží jí ani mráz. Proč tedy do ledničky nesmí? Vlhkost, kterou z ní cibule „natáhne“, změní její charakteristickou chuť. Navíc vám začne měknout a plesnivět.
V samostatném boxu v suché, chladnější místnosti jí to bude svědčit a v pohodě vám tady vydrží měsíc.
Česnek
Stejně, jako cibule, předává i česnek do „éteru“ své aroma. Proto do ledničky nepatří. Může tady také plesnivět a měknout – získá nechtěnou gumovitou strukturu. A navíc zde po nějaké době začne klíčit. Přitom na suchém, tmavém místě vydrží až 2 měsíce.