Škodliviny. Uvolňují se do vzduchu a pak je dýcháme. Jsou ve stavebních materiálech, nábytku a elektronice.
Další se v bytě hromadí kvůli naší nepozornosti nebo pohodlnosti. A ty omezit lze. Nejjednodušší je snížit v domácnosti množství škodlivin, které tam přibývají každodenním provozem.
Plynový sporák
Pokud průběžně nevětráme, pak hodnoty některých škodlivin převýší i několikanásobně množství stejných látek venku za oknem. Tyto škodliviny ubližují hlavně lidem s dýchacími a srdečně-oběhovými potížemi a mohou být i za úpornými bolestmi hlavy.
Co s tím? Pomocí je důsledné větrání nejen v kuchyni, ale v celém bytě. Digestoř na odstranění škodlivin nestačí.
Čisticí prostředky
Řada z nich uvolňuje do vzduchu rozmanité chemikálie, hlavně rozpouštědla a konzervační látky. Při průvanu se uvolňují a mohou dráždit sliznice v nose nebo v očích.
Co s tím? Při úklidu vydatně větrat a do myčky používejte přípravky bez aromat.
Cigaretový kouř
Je jedním z hlavních zdrojů chemických škodlivin v bytě. Několik set dráždivých a jedovatých látek působí hlavně na cévy a může způsobit infarkt.
Co s tím? Kouřit důsledně mimo obydlí, nikoli na wc, ale úplně za zdmi domova, jen tím ochráníte zdraví svých blízkých.
Plísně z vlhkosti
Hromadění vlhkosti v bytě se nevyhnete, vzniká při každém vaření i sprchování. Vodní páru vydechují i naše plíce. Voda se usazuje na stěnách a hlavně v koutech s horší cirkulací vzduchu. Tam pak žijí kolonie plísňových hub. Působí dráždivě a mohou vyvolávat alergie i astma.
Co s tím? Určitě hodně větrat a protiplísňovými prostředky preventivně jednou za čas uklidit koupelnu a kuchyň.
(Zdroj: Paní domu, Foto: Shutterstock)