Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Ďábelská věznice v Gloucesteru. Řádí tam duch slavného vraha?

V anglickém Gloucesteru se nachází věznice, kterou mnozí lidé považují za jedno z nejstrašidelnějších míst v zemi. Alespoň o ní tak mluví nejen všemožní lovci duchů, ale i návštěvníci, kteří tam v rámci paranormálních prohlídek strávili noc.

Prochází se po tamních chodbách a opuštěných celách stíny vrahů, zlodějů a násilníků?

V areálu věznice se připravuje poprava. Kolem šibenice se shromažďují dozorci, přítomen je samozřejmě i kněz a příslušní úředníci. Z cel uvnitř věznice zaznívají výkřiky.

Někdo šeptá, že Albert Manning, muž odsouzený za vraždu svého soka v lásce, si svou smrt ani neuvědomí. Už nějakou dobu je šílený. Věznicí se plouží jako shrbený stín sebe sama a mumlá nesrozumitelná slova.

K překvapení všech, ale k šibenici přichází narovnaný člověk s jasným pohledem a všem konečně dochází, že své šílenství celou dobu jen předstíral.

Poprava proběhne a Manning je pohřben. Ještě celé desítky let po jeho smrti se traduje, že byl jeho hrob omylem vykopán jen kousek od šibenice a že se na něj odsouzenec celou dobu díval.

Právě tato hrůza měla způsobit, že jeho duše nedoznala pokoje a že se zjevuje mezi vysokými vězeňskými zdmi. Skrývá se jeho přízrak v gloucesterském zařízení dodnes? A je skutečně jediný?

Místo negativní energie

Strach, nenávist, bolest a beznaděj. Takové emoce vyplňují každičkým dnem zdi obávaného gloucesterského hradu. Právě v něm se totiž dlouhá staletí nachází oblastní věznice, ve které čekají lidé na soud nebo rovnou na popravu. Jenže doba se mění.

Údržba hradu postaveného zřejmě už v 11. století je stále nákladnější a situace si vyžaduje radikální změnu.  Koncem 70. let 18. století dochází k zásadnímu rozhodnutí: Hrad se zboří a na jeho místě vyroste nová moderní a lépe zabezpečená věznice.

Její podobu navrhuje známý anglický architekt William Blackburn (1750–1790) a realizaci následně provádí jistý John Wheeler. V roce 1791 je hotovo.

Do třípodlažní budovy jsou nahnáni vězni z okolí, kteří netuší, že právě přichází na místo, které později mnozí nazvou peklem. Skutečně bylo násilí a popravy v Gloucesteru i nadále na denním pořádku?

Vězeňský areál v Gloucesteru má za sebou dlouhou a temnou minulost.
Vězeňský areál v Gloucesteru má za sebou dlouhou a temnou minulost.

Nad ostatky popravených

Po následující desítky let má vězení v Gloucesteru dvě tváře. Tou první je tvář moderního zařízení, kde se s vězni zachází jako s lidskými bytostmi a kde nedochází k žádným excesům.

Ta druhá je však mnohem temnější a odhaluje skutečnou pravdu o tom, co se za zdmi areálu odehrává. Vězni zde jsou často podrobováni krutému zacházení, které zahrnuje i bití či přísné tresty. Výjimkou nejsou ani popravy.

Oficiální zdroje tvrdí, že se jich v letech 1792 až 1864 uskuteční za zdmi věznice kolem stovky, někteří badatelé však naznačují, že skutečné číslo mohlo být mnohem vyšší.

Jisté však je, že mnozí z popravených vězňů nekončí na klasickém hřbitově, ale místo toho jsou uloženi do země přímo na pozemku věznice. Mohl by být právě to důvod, aby se na tomto místě dodnes zdržovaly duše těchto zločinců?

První náznaky od vězňů

Svou funkci plní věznice i po celé 20. století. Průběžně se dočká několika rekonstrukcí, ale z velké části zůstává v zařízení vše tak, jak to tam bylo už v 19. století. Postupně přitom sílí i pověst zařízení jako strašidelného místa.

Některé vězně prý po nocích pronásledovaly neustálé pocity cizí a nevysvětlitelné přítomnosti. Výjimkou údajně nebyly ani šouravé kroky po prázdných chodbách nebo hrůzu nahánějící výkřiky z míst, kde nikdo nebyl.

Ovšem své paranormální zkušenosti tam měli také dozorci. „Jeden odvážný dozorce chtěl otestovat, co je pravdy na strašidelných příbězích, které slyšel od vězňů a v jedné z cel schválně provokoval duchy, aby něco udělali.

Náhle zjistil, že se dveře do cely zabouchly a vše pohltila tma,“ uvádí americký záhadolog Rick Hale s tím, že dozorce vzápětí uslyšel několik děsivých hlasů. Z cely se dostal v panice až po několika minutách.

Možnost pro lovce duchů

S příchodem nového tisíciletí začíná růst kritika zastaralosti a přeplněnosti věznice, což vede až k jejímu uzavření v roce 2013. V té době už je budova v Gloucesteru považována mnoha lidmi za neobyčejně strašidelné místo, kterému se ti pověrčivější v noci vyhýbají obloukem.

Především nejrůznější týmy vyšetřovatelů paranormálních jevů z Velké Británie však vidí zavření celého zařízení také jako příležitost.

Na internetu se objevují úvahy o tom, kolik duchů ve věznici asi straší, jakým způsobem se projevují a kdo se za nimi vlastně skrývá.

Když se navíc nepodaří objekt rychle prodat a přebudovat ho na nějaké moderní průmyslové zařízení, je rozhodnuto o jeho zpřístupnění pro paranormální prohlídky.

Jaké jevy tam v posledních sedmi letech zaznamenali právě lovci duchů a co na návštěvu tohoto místa říkají zvědaví turisté?

V současnosti je areál velmi oblíbeným cílem lovců duchů.
V současnosti je areál velmi oblíbeným cílem lovců duchů.

Vychytralý Manning

Vůbec nejaktivnější ve zkoumání opuštěných prostor věznice je tým GPIS pocházející přímo z Gloucesteru. Jeho členové se do zařízení vydávají opakovaně a dlouhodobě zkoumají údajné duchy, kteří tam mají strašit.

Podle nich se v zařízení nachází minimálně jedna nadpřirozená entita – duch Angličana Alberta Manninga, který v roce 1890 chladnokrevně zavraždil muže, jenž s ním soupeřil o stejnou ženu.

Šéf týmu Paul Cowmeadow tvrdí, že je na stopu Manninga přivedlo jeho jméno vyjevené na speciálním elektronickém zařízení určeném pro komunikaci s duchy.

Stalo se tak prý v místě bývalé kuchyně, pod kterou má být Manning pohřben. „Je velmi chytrý.

Domníváme se, že během našich předchozích vyšetřování napodoboval ženu a předstíral, že tu jsou i jiní lidé,“ říká o tomto duchovi Cowmeadow s tím, že jeho tým zažil ve věznici už bezpočet paranormálních jevů.

Domov sériového vraha

Vedle týmu GPIS se do věznice vydává i řada obyčejných lidí. Zpočátku se tam někteří dostávají na vlastní pěst, od roku 2017 však využívají možnosti nočních paranormálních prohlídek, které se v objektu konají.

A právě od turistů komentujících svou návštěvu na internetu často přichází přesvědčení, že věznici dnes obývá mnohem více přízraků.

Má být mezi nimi údajně například irský revolucionář Pierce McCann, který v zařízení zemřel v roce 1919 nebo anglický advokát Herbert Rowse Armostrong (1869–1922).

Toho ve věznici oběsili za vraždu jeho ženy v květnu roku 1922. Ovšem vůbec největší strach budí v návštěvnících fakt, že v jedné z gloucesterských cel pobýval před svou sebevraždou i anglický sériový vrah Fred West (1941–1995).

Podle některých návštěvníků bývají z cely, ve které byl zavřený, slyšet tiché škrábavé zvuky.

V tamní věznici strávil nějaký čas i sériový sadistický vrah Fred West.
V tamní věznici strávil nějaký čas i sériový sadistický vrah Fred West.

Duch na obrazovce?

V současnosti čeká areál bývalé věznice stále na své nové využití. Do té doby však paranormálních incidentů přibývá. A ne vždycky jde jen o výpovědi lidí, kteří ve věznici něco spatřili či zaslechli.

Někteří totiž svá slova dokládají také tajemnými fotografiemi nebo audionahrávkami, které mají zachycovat přízračné hlasy či nevysvětlitelné zvuky.

Mezi takové lidi patří i Brit Ed Francis z již zmíněného týmu GPIS, který ve věznici strávil noc v závěru loňského roku. Podle něj se v cele Freda Westa podařilo pořídit záznam, na kterém neznámý hlas říká slova: „Dokaž to“.

Speciální kamery pak údajně zachytily podivnou siluetu. „Byli jsme v šoku, když se na obrazovce objevil jasný obraz člověka. Zeptali jsme se, zda by nezvedl nohu.

On to udělal a pak náhle zmizel,“ říká Ed Francis s tím, že v oné místnosti nebyla elektrika, která by mohla obraz ovlivnit. Natočili snad lovci duchů přízrak jednoho z vězňů? Nebo je spíše dohnala vlastní představivost?

Související články
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
epochanacestach.cz
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel, je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Měsíček lékařský je malý zázrak
panidomu.cz
Měsíček lékařský je malý zázrak
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz