Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Dvanáct centimetrů slasti

Stačilo, aby vzal do ruky lak na nehty, a vdechl život ikoně, po které touží celý dámský svět. Jeho boty jsou symbolem elegance i vášnivé smyslnosti s ideální mírou podpatků 12 centimetrů. A je schopen se o ně rvát jako lev.

Na světě neexistuje žena, která by po ikonických lodičkách s červenou podrážkou netoužila. Francouzský obuvník Christian Louboutin si svůj poznávací znak po vleklém soudním sporu dokonce nechal patentovat, žádná jiná značka už jej proto nikdy nemůže napodobit.

Vůbec první lodičky přitom vznikly úplnou náhodou. Stačilo, aby Christian vzal své asistence ze stolku lak na nehty a nudné podrážce vtiskl neopomenutelný šmrnc. A legenda byla na světě.

Spor o ikonickou červenou podrážku nakonec skončil pro Louboutina vítězstvím. Nyní patří jen jemu.
Spor o ikonickou červenou podrážku nakonec skončil pro Louboutina vítězstvím. Nyní patří jen jemu.

Inspirace hříšným kabaretem

Ženami milovaný obuvník se narodil v Paříži a od útlého věku rád trávil čas pozorováním dámských bot. Vyrůstal se třemi staršími sestrami, ale rozhodně to nebyl žádný andílek, dokonce by se dal označit za problémové dítě.

Jeho rebelskému chování prý přecházely obavy z toho, že je adoptovaný a nechtěný. Od sourozenců ho totiž odlišovala tmavší barva kůže a vlasů.

Místo školy dával přednost kabaretu Le Palace, kde namísto svůdných ženských těl okouzleně sledoval výrazné střevíce, které dívkám prodlužovaly už tak krásné nohy. Jednalo se o pohled, kterého se nemohl nabažit. Ani to ale nemohlo jeho divokost zkrotit.

Jeho dětství doprovázelo několik vyloučení ze školy, která vyvrcholila tím, že ve dvanácti letech odešel z domova.

Osudové náhody

Zásadní zlom však přišel při jedné z návštěv muzea, kde bylo piktogramem dámám zakázáno nosit podpatky. To aby dřevěnou podlahu neponičily „jehlami“.

Právě tehdy začal tvořit první nákresy bot.  Později se nechal slyšet, že v té době vůbec netušil, že taková profese existuje, dokud mu kdosi nepodstrčil knihu o Rogeru Vivierovi, který vymyslel jehlový podpatek.

Oficiální vzdělání v oblasti výtvarného umění se mu dostalo na Académie d’Art Roederer.

Vůbec první lodičky vznikly úplnou náhodou. Stačilo, aby Christian vzal své asistence ze stolku lak na nehty a nudné podrážce vtiskl neopomenutelný šmrnc.
Vůbec první lodičky vznikly úplnou náhodou. Stačilo, aby Christian vzal své asistence ze stolku lak na nehty a nudné podrážce vtiskl neopomenutelný šmrnc.

Zrod rudé podrážky

Ve svých začátcích pracoval jako asistent u značek Chanel nebo Yves Saint Laurent, jak ale dnes sám říká, byl příšerný, protože chtěl neustále sobecky prosazovat vlastní myšlenky na úkor společných projektů.

Vlastní butik byl proto roku 1992 kompromisem. Navíc okamžitě zabodoval, mezi prvními spokojenými zákaznicemi byla monacká princezna Caroline.

Nejdůležitější pár bot nesl označení „Flowers“ byl inspirován obrazem Andyho Warhola, ze kterého vystupují rudé květy. Dlouho s nimi nebyl spokojený, připadaly mu fádní a nudné.

Jenže nemohl přijít na to, co jim chybí, dokud si jeho asistentka v kanceláři nezačala lakovat nehty. Jak to bylo dál, už víme. Zářivě červená barva má v sobě hluboký sexuální podtext a Louboutin na ni vsadil všechny karty.

Stala se symbolem jeho tvorby i společenského statusu. V současné době si dokonce rudý lak na nehty či rtěnku můžete v rámci jeho značky také zakoupit. „Muži jsou jako býci. Milují červenou,“ říká.

Netypické boty si brzo oblíbily celebrity, například Christina Aguilera, Kylie Minogue, Jennifer Lopez, která o nich dokonce zpívá píseň, nebo seriálová Carrie ze Sexu ve městě. Herečku Blake Lively si obuvník oblíbil natolik, že po ní jedny boty pojmenoval.

Vítězství nad konkurencí

Rozchod se značkou Yves Saint Laurent se však neobešel bez následků. Roku 2011 totiž odstartoval soudní spor o ikonickou a smyslnou červenou podrážku, kterou se značka rozhodla v jedné ze svých kolekcí rovněž použít.

Argumentovala tím, že barevné podrážky používá už od 70. let minulého století. Nakonec se Louboutina zastal šperkařský dům Tiffany, když poukázal na své výhradní právo užívat tyrkysové krabičky.

Soud tedy rozhodl o tom, že žádná jiná firma nesmí boty s červenou podrážkou vyrábět, pouze pokud by červená byla úplně celá bota.

Zapomeňte na dobrý vkus

Touha porušovat pravidla, sebejistá žena a její vzdor, a samozřejmě očividná inspirace pestrobarevným prostředím kabaretu, to je filozofie, která se v jeho tvorbě odráží jak v designu, tak ve výšce podpatku.

„Musíte zapomenout na dobrý vkus,“ radí ženám. V butiku na rohu pražské Pařížské ulice, o jehož design se postaral uznávaný architekt Tarek Shamma, můžeme najít i boty s podpatky, které mají 15 centimetrů, mistr sám však za ideální délku označil nižších 12 cm.

Podle feministek je nemyslitelné, aby ženy trpěly na vysokých podpatcích, jen aby se zalíbily mužům. Podpatek je podle nich symbolem mužské dominance. To obuvník odmítá a podle něj jeho boty nosí nezávislé, úspěšné a sebevědomé ženy. Jejich cena začíná nejčastěji na 17 000 Kč.

Louboutin je známý také pro svou kolekci Loubibaby.
Louboutin je známý také pro svou kolekci Loubibaby.

Pro stylová miminka

Louboutin však už dávno nevyrábí jen dámské lodičky. K sortimentu připojil pánskou obuv, balerínky, kabelky, psaníčka, kosmetiku a představil dokonce také minikolekci, nazvanou Loubibaby.

Botičky pro miminka byly k dostání v odstínech červené, modré a zlaté. Podpatek sice vzal za své, červená podrážka ale nechyběla.

Související články
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte […]
Nové mini provedení stylových a nadčasových kabelek Cartier v sobě snoubí lehkost s nádechem ležérnosti. Hravé kožené kousky s praktickými popruhy zdobí ikonické motivy, jako je hlava pantera nebo protilehlá písmena C. Nechte se zlákat kabelkami, které perfektně zpracované do toho nejmenšího detailu.   Ikonické designy a emblematické kódy jednotlivých kolekcí zmenšené do miniaturních rozměrů na […]
Dá se z nich připravit spousta dalších pokrmů. Jsou bezlepkové a mají ještě jednu další obrovskou přednost. Jsou lehce stravitelné. Organismu také dodají minerální látky, vlákninu a vitamíny skupiny B. Nevyvolávají žádné potravinové alergie.   Jak na ně Protože mají sklon hořknout, měli bychom je vždycky před přípravou spařit vroucí vodou a pak propláchnout studenou. […]
Prostorný Emirates Lounge na letišti Düsseldorf byl po sedmitýdenní rekonstrukci znovu otevřen. Stylový design a dokonalé služby, kterými se proslavila špičková letecká společnost, jsou samozřejmostí i ve znovu otevřeném salonku.   Exkluzivní salonek o rozloze 700 metrů čtverečních přivítá cestující Emirates nejen zcela novými koženými sedadly v krémové barvě, novým nábytkem a koberci a novým osvětlením. S […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn