Vymyká se fádnost i architektonickým stereotypům. Jeho křivky jsou svůdné, linie neupochopitelné. Z locality, kde tento vyjímečný hotel stojí, navíc pochází jedno z nejdokonalejších vín světa.
To, že po exotice nechutná jen zdejší víno je patrné na první pohled. Od konce 19. století si Marqués de Riscal pečlivě střeží svou originalitu a touhu po výrobě vín, jež budou nejen svěží a elegantní, ale chuťově naprosto nezapomenutelná.
Ne nadarmo se dnes vyváží do 110 zemí a disponuje hotelem jež boří architektonické tabulky. Zde se vychutnává všemi smysly. Doslova.
Vzrušující podívaná
Frank Gehry. Muž, známý pro netypické – přesto dokonale nepřehlédnutelné architektonické křivky. Uplynulo 10 let, než se znovu vrátil na místo činu, do Španělska, aby znovu oprášil svůj originální um a okázalost.
Tentokrát měl povzbudit hotel v srdci vinařské lokality Rioja, tiše a příliš nenápadně pulzující v městečku Elciego Požadavek? Nepřehlédnutelná budova zařídí šarmem a majestátností stejně jako Guggenheimovo muzeum.
Roku 2006 bylo hotovo, později navíc prozářeno Michelinskou hvězdou. Na první pohled jeho design připomíná ptáka v letu. Anebo ne – raději sexy rozevláté šaty tanečnice. Fantazii návštěvníků se meze nekladou, stejně tak přepychu.
Městečko chutí
Říká se mu „Ciudad del Vino“. Místo, vznešená oáza v níž se mísí tradice historií políbeného vinařství a moderna 21. století. Marqués de Riscal je přepychovou náručí do níž se stočíte a degustujete.
Anebo se necháváte rozmazlovat servisem a výhledy na zelenající se vinice. Je to jako vznášet se na pomezí dvou světů – vinařského a gastronomického, přičemž oba se vzájemně doplňují.
Hlavní budova, která si pro sebe zabrala 2800 m2, disponuje vzdušným a prosvětleným interiérem, do něhož volně pronikají sluneční paprsky, aby prosvítily pestrobarevné dekorace.
Nejpreciznější hýčkání zažijete zejména v Prezidentském apartmá s dechberoucím rozhledem a cenou 26 000 korun pro osobu na noc. Anebo ve zdejší vinárně, jejíž zásoby působí jako bezedné.
Království vinařské
Aby také ne, když se historie vinařství začala psát již v polovině 19. století. Z myšlenek a inovativních postupů Camila Hurtada de Amézagy vzniklo plnější, jemnější víno. Potenciál k jeho delšímu uchovávání zajišťovaly kvalitní bordeauxské dubové sudy.
Francie byla tomuto diplomatovi a volnomyšlenkáři neutuchajícím zdrojem inspirace. Chtěl mít víno stejně dobré, možná i lepší. A jak si přál, tak se nakonec i stalo.
Na sklonku století byla totiž zdejší vína ověnčena nejhonosnějšími oceněními jaká šlo ve světě získat. Ovšem největší perlou se roku 1895 stalo udělení „Diplome d’Honneur“, jenž Marqués de Riscal obdržel na výstavě v Bordeaux. Na etiketách se jím pyšní dodnes.
V současnosti vinařství stále zůstává věrné tradici, zahalené do neotřelého hávu. Vinné sklepy přitom disponují kapacitou 4 miliony a 3,6 milionu lahví.