Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Experti nedokáží vysvětlit masové úmrtí tisíců ptáků v Indii!

Je to záhada, která odborníkům nedává spát. Co dokáže způsobit smrt tisíců zvířat v jediném okamžiku a na tom samém místě?

Nachází se odpověď na jejich otázky v biblických textech, nebo tu působí síly nacházející se za hranicemi našich pozemských technologických možností?

Pobřeží největšího indického solného jezera Sambhar se v půlce listopadu 2019 proměnilo v obří ptačí pohřebiště. V měkkém písku tu napočítali 2400 uhynulých opeřenců, ale konec matematického cvičení byl daleko.

„Předpokládám, že celkový počet se vyšplhá někam k 5000 kusů. Mrtví ptáci jsou všude, kam dohlédnete,“ řekl Vikas Choudhary, fotograf asijského magazínu Down to Earth zabývajícího se přírodním prostředím.

Choudhary v oblasti pracuje a stejně jako zdejším obyvatelům se mu v očích zračí otázka: Proč? „Něco takového jsme ještě nikdy neviděli,“ přidává se Abhinav Vaishnav, místní pozorovatel ptactva.

A zatímco se kopou hluboké jámy, do kterých se všechna těla pohřbí, může se začít spekulovat. Stojí za ptačí apokalypsou krupobití, které tu proběhlo o pár dnů dříve? Vždyť to je celkem běžný jev, po němž běžně nezůstávají tisícovky mrtvých ptáků.

„Zkoumáme i další možnosti, jako např. jedovatost vody, případně bakteriální či virová infekce,“ říká Rajendra Jakhar z lesní správy. Veterináři vylučují, že by šlo o ptačí chřipku. Může mít neobvyklá událost i neobvyklé vysvětlení?

Boží trest?

Odborníci zatím nejvíc pracují s teorií, že k masovému úhynu došlo kvůli znečistěné vodě v jezeře.  Ta je prý pro mnoho zvířat zkrátka až příliš slaná.

Na druhou stranu, zdejší webové stránky lákají turisty a nadšence do ornitologie (věda zabývající se studiem ptáků – pozn. red.), ať se jdou k jezeru podívat, protože si tu běžně hoví plameňáci, čápi, sluky, vodouši, lysky a lžičáci.

Všechny zájemce o ptactvo tu ale v listopadu čekala hororová podívaná. Byli to právě turisté, kdo nahlásil hrůzný objev nekončící záplavy opeřených těl. Jde o desítky druhů ptáků, přičemž dvacet jich patří ke stěhovavým, kteří se k jezeru vrací každoročně.

Proč tu tentokrát nalezli smrt? „Tažní ptáci se sem dostávají po trase známé jako Centrální asijská letecká stezka, kam patří oblasti jako Sibiř, Mongolsko, Írán a Afghánistán,“ říká Arun Prasad, ředitel Státní lesní správy.

„Asi 20–25 kusů bylo ve chvíli nálezu stále naživu, pokoušíme se o ně postarat a zjistit, co se stalo.“ Prasad se snaží působit na veřejnost klidně, jenže při podobných úkazech lidé vždycky znervózní.

Obávají se totiž, jestli svými životy, které jim najednou připadají velmi hříšné, nevyprovokovali trest shůry…

Nad počtem uhynulých ptáků zůstává rozum stát.
Nad počtem uhynulých ptáků zůstává rozum stát.

Zlé znamení

Myšlenka, že by mrtví ptáci mohli být předzvěstí něčeho zlého, není žádnou novinkou.

„Cokoliv, co je na obloze a chová se to neobvykle, nebo to k nám spadne z nebe za zvláštních okolností, bývá chápáno jako znamení od boha odpradávna,“ říká americký profesor teologie Douglas Jacobsen.

Podle něj už starověcí Římané používali ptactvo přímo jako prostředek k věštění – věřili, že jim mohou vyjevit budoucnost, když se jejich chování správně dešifruje.

Tyto věštby probíhaly na základě pohybů hejn – dle směrů, kam letěla, se měl vyvíjet i chod událostí dole na zemi. Občas měla tato fascinace pro létající opeřence i neblahé důsledky.

Když se totiž snesli moc nízko, Římané je chytili, zabili a následně se snažili věštit z jejich vnitřností. Speciální pozornost si ptáci vysloužili nejen svou fyzickou blízkostí k bohu či bohům, kteří mají podle dávných představ sídlit právě v nebesích.

„Lidé vždy vzhlíželi k ptákům,“ doplňuje Jacobsen, „když nastane podzim, míří na jih, a s příchodem jara letí zas na sever.

Svým chováním tak ohraničují čas způsobem, jakým to skoro žádná jiná zvířata nedovedou.“ Jsou i proto ptákům přisuzovány skoro až mystické schopnosti? Vrány a havrani bývají považovány za znamení blížící se smrti, nebo za její posly. Je to proto, že vidí skrze oponu času i do míst, která jsou nám zapovězena?

Americký profesor teologie Douglas Jacobsen
Americký profesor teologie Douglas Jacobsen

Arkansaská jatka

Indická ptačí záhada není zdaleka jediná svého druhu. Skutečně jako v apokalypse si museli připadat obyvatelé městečka Beebe v americkém Arkansasu.

Začátkem roku 2011 tu v nočních hodinách doslova pršeli z nebe vlhovci červenokřídlí, 17–18 cm velcí zpěvní ptáci. Dopadali na střechy, dvorky, silnice i chodníky.

Vyděšení obyvatelé z oken pozorovali, jak se jejich udržované zelené trávníky ztrácí pod černými těly mrtvých opeřenců, kterých se nakonec napočítalo přes 5000. Chodci si kryli hlavy a utíkali se schovat.

Všem se v tu chvíli vybavila sotva pár dní stará událost, jež se stala v jiném arkansaském městě, Ozarku. 85 000 mrtvých ryb lemovalo břeh řeky Arkansas! Podobné šílenství tu nikdo nepamatoval, zdechliny se táhly do vzdálenosti přes 30 km.

Vědci, kteří se oběma incidenty zabývali, ihned přispěli s ujištěním, že mezi masovými úhyny není žádná spojitost. Podle Marka Olivera, předsedy tamějšího rybářského svazu, šlo o nemoc, byť podotkl, že ji nikdy nezažil v takovém rozsahu.

Pokud jde o ptáky, následné pitvy ukázaly, že choroba na vině není, stejně tak ani otrava. Příčinou smrti byla fyzická poranění. Všechny je prý vyděsily a omráčily novoroční ohňostroje, kvůli čemuž pak naráželi do komínů, domů a stromů.

Ale nemohli vrazit i do něčeho jiného? Něčeho, co bylo jejich i lidským očím neviditelné, skryté pod maskováním?

Těla mrtvých ptáků jsou kvůli obrovskému množství pohřbívána do vykopaných jam.
Těla mrtvých ptáků jsou kvůli obrovskému množství pohřbívána do vykopaných jam.

Maskované UFO

Jedna z konspiračních teorií obklopující tato záhadná hromadná úmrtí říká, že vysvětlení musíme hledat ještě mnohem výš, než na naší modré obloze – ve vesmíru.

Ptáci prý buď naráží do neviditelných létajících talířů, nebo jsou jimi přímo sestřeleni neznámým typem zbraně! V roce 2018 spadlo ve městě Draper v americkém Utahu asi 200 opeřenců.

Šokovaní svědci tvrdili, že to vypadalo, jako kdyby uprostřed letu náhle do něčeho narazili. „Padali z nebe dolů jako listy ze stromů,“ vypovídá tehdy do novin Lacey Brown, místní obyvatelka.

Případ zaujal populární YouTube kanál zabývající se konspiracemi zvaný SecureTeam10. Tvůrci k tomu ve svém videu říkají: „Za poslední dobu podobných událostí přibývá, ptáci padají z nebe po celém světě.

Proč?“ Naznačují také, že ptáci mají jiný druh poranění, než jaká by jim způsobil náraz do objektu či pád na zem. Může snad tedy jít o zásah nám dosud nedosažitelnou technologií?

Samozřejmě se nabízí i testování akustických či jiných neviditelných zbraní, které se vyvíjí v tajných laboratořích. Jak je lépe vyzkoušet než v oblacích, kde neublíží lidem a úmrtí ptáků se vždy nějak zamluví?

Záhadám kolem hromadných úmrtí ve zvířecí říši není konec, nabídnou nám výsledky pitev z Indie konečně nějaké jasnější vodítko?

Související články
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz