Záhady a napětí

Experti nedokáží vysvětlit masové úmrtí tisíců ptáků v Indii!

Experti nedokáží vysvětlit masové úmrtí tisíců ptáků v Indii!

Je to záhada, která odborníkům nedává spát. Co dokáže způsobit smrt tisíců zvířat v jediném okamžiku a na tom samém místě? Nachází se odpověď na jejich otázky v biblických textech, nebo tu působí síly nacházející se za hranicemi našich pozemských technologických možností?

Pobřeží největšího indického solného jezera Sambhar se v půlce listopadu 2019 proměnilo v obří ptačí pohřebiště. V měkkém písku tu napočítali 2400 uhynulých opeřenců, ale konec matematického cvičení byl daleko. „Předpokládám, že celkový počet se vyšplhá někam k 5000 kusů.

Mrtví ptáci jsou všude, kam dohlédnete,“ řekl Vikas Choudhary, fotograf asijského magazínu Down to Earth zabývajícího se přírodním prostředím. Choudhary v oblasti pracuje a stejně jako zdejším obyvatelům se mu v očích zračí otázka: Proč? „Něco takového jsme ještě nikdy neviděli,“ přidává se Abhinav Vaishnav, místní pozorovatel ptactva.

A zatímco se kopou hluboké jámy, do kterých se všechna těla pohřbí, může se začít spekulovat. Stojí za ptačí apokalypsou krupobití, které tu proběhlo o pár dnů dříve? Vždyť to je celkem běžný jev, po němž běžně nezůstávají tisícovky mrtvých ptáků. „Zkoumáme i další možnosti, jako např. jedovatost vody, případně bakteriální či virová infekce,“ říká Rajendra Jakhar z lesní správy.

Veterináři vylučují, že by šlo o ptačí chřipku.

Může mít neobvyklá událost i neobvyklé vysvětlení?

Boží trest?

Odborníci zatím nejvíc pracují s teorií, že k masovému úhynu došlo kvůli znečistěné vodě v jezeře. Ta je prý pro mnoho zvířat zkrátka až příliš slaná. Na druhou stranu, zdejší webové stránky lákají turisty a nadšence do ornitologie (věda zabývající se studiem ptáků – pozn. red.), ať se jdou k jezeru podívat, protože si tu běžně hoví plameňáci, čápi, sluky, vodouši, lysky a lžičáci.

Všechny zájemce o ptactvo tu ale v listopadu čekala hororová podívaná. Byli to právě turisté, kdo nahlásil hrůzný objev nekončící záplavy opeřených těl. Jde o desítky druhů ptáků, přičemž dvacet jich patří ke stěhovavým, kteří se k jezeru vrací každoročně. Proč tu tentokrát nalezli smrt?

„Tažní ptáci se sem dostávají po trase známé jako Centrální asijská letecká stezka, kam patří oblasti jako Sibiř, Mongolsko, Írán a Afghánistán,“ říká Arun Prasad, ředitel Státní lesní správy. „Asi 20–25 kusů bylo ve chvíli nálezu stále naživu, pokoušíme se o ně postarat a zjistit, co se stalo.“ Prasad se snaží působit na veřejnost klidně, jenže při podobných úkazech lidé vždycky znervózní.

Obávají se totiž, jestli svými životy, které jim najednou připadají velmi hříšné, nevyprovokovali trest shůry…

Nad počtem uhynulých ptáků zůstává rozum stát.

Zlé znamení

Myšlenka, že by mrtví ptáci mohli být předzvěstí něčeho zlého, není žádnou novinkou. „Cokoliv, co je na obloze a chová se to neobvykle, nebo to k nám spadne z nebe za zvláštních okolností, bývá chápáno jako znamení od boha odpradávna,“ říká americký profesor teologie Douglas Jacobsen.

Podle něj už starověcí Římané používali ptactvo přímo jako prostředek k věštění – věřili, že jim mohou vyjevit budoucnost, když se jejich chování správně dešifruje. Tyto věštby probíhaly na základě pohybů hejn – dle směrů, kam letěla, se měl vyvíjet i chod událostí dole na zemi. Občas měla tato fascinace pro létající opeřence i neblahé důsledky.

Když se totiž snesli moc nízko, Římané je chytili, zabili a následně se snažili věštit z jejich vnitřností. Speciální pozornost si ptáci vysloužili nejen svou fyzickou blízkostí k bohu či bohům, kteří mají podle dávných představ sídlit právě v nebesích. „Lidé vždy vzhlíželi k ptákům,“ doplňuje Jacobsen, „když nastane podzim, míří na jih, a s příchodem jara letí zas na sever.

Svým chováním tak ohraničují čas způsobem, jakým to skoro žádná jiná zvířata nedovedou.“ Jsou i proto ptákům přisuzovány skoro až mystické schopnosti? Vrány a havrani bývají považovány za znamení blížící se smrti, nebo za její posly.

Je to proto, že vidí skrze oponu času i do míst, která jsou nám zapovězena?

Americký profesor teologie Douglas Jacobsen

Arkansaská jatka

Indická ptačí záhada není zdaleka jediná svého druhu. Skutečně jako v apokalypse si museli připadat obyvatelé městečka Beebe v americkém Arkansasu. Začátkem roku 2011 tu v nočních hodinách doslova pršeli z nebe vlhovci červenokřídlí, 17–18 cm velcí zpěvní ptáci. Dopadali na střechy, dvorky, silnice i chodníky.

Vyděšení obyvatelé z oken pozorovali, jak se jejich udržované zelené trávníky ztrácí pod černými těly mrtvých opeřenců, kterých se nakonec napočítalo přes 5000. Chodci si kryli hlavy a utíkali se schovat. Všem se v tu chvíli vybavila sotva pár dní stará událost, jež se stala v jiném arkansaském městě, Ozarku. 85 000 mrtvých ryb lemovalo břeh řeky Arkansas!

Podobné šílenství tu nikdo nepamatoval, zdechliny se táhly do vzdálenosti přes 30 km. Vědci, kteří se oběma incidenty zabývali, ihned přispěli s ujištěním, že mezi masovými úhyny není žádná spojitost. Podle Marka Olivera, předsedy tamějšího rybářského svazu, šlo o nemoc, byť podotkl, že ji nikdy nezažil v takovém rozsahu.

Pokud jde o ptáky, následné pitvy ukázaly, že choroba na vině není, stejně tak ani otrava. Příčinou smrti byla fyzická poranění. Všechny je prý vyděsily a omráčily novoroční ohňostroje, kvůli čemuž pak naráželi do komínů, domů a stromů. Ale nemohli vrazit i do něčeho jiného?

Něčeho, co bylo jejich i lidským očím neviditelné, skryté pod maskováním?

Těla mrtvých ptáků jsou kvůli obrovskému množství pohřbívána do vykopaných jam.

Maskované UFO

Jedna z konspiračních teorií obklopující tato záhadná hromadná úmrtí říká, že vysvětlení musíme hledat ještě mnohem výš, než na naší modré obloze – ve vesmíru. Ptáci prý buď naráží do neviditelných létajících talířů, nebo jsou jimi přímo sestřeleni neznámým typem zbraně! V roce 2018 spadlo ve městě Draper v americkém Utahu asi 200 opeřenců.

Šokovaní svědci tvrdili, že to vypadalo, jako kdyby uprostřed letu náhle do něčeho narazili. „Padali z nebe dolů jako listy ze stromů,“ vypovídá tehdy do novin Lacey Brown, místní obyvatelka. Případ zaujal populární YouTube kanál zabývající se konspiracemi zvaný SecureTeam10.

Tvůrci k tomu ve svém videu říkají: „Za poslední dobu podobných událostí přibývá, ptáci padají z nebe po celém světě. Proč?“ Naznačují také, že ptáci mají jiný druh poranění, než jaká by jim způsobil náraz do objektu či pád na zem. Může snad tedy jít o zásah nám dosud nedosažitelnou technologií?

Samozřejmě se nabízí i testování akustických či jiných neviditelných zbraní, které se vyvíjí v tajných laboratořích. Jak je lépe vyzkoušet než v oblacích, kde neublíží lidem a úmrtí ptáků se vždy nějak zamluví?

Záhadám kolem hromadných úmrtí ve zvířecí říši není konec, nabídnou nám výsledky pitev z Indie konečně nějaké jasnější vodítko?

Více z Záhady a napětí

Satanistické dýchánky irské elity: Na loveckém zámečku postaveném z kamenů z hrobek uctívali ďábla

Záhady a napětí25.10.2021

V Indii byl nalezen největší geoglyf světa, kdo ho vytvořil?

Záhady a napětí22.10.2021

Havárie UFO u Shag Harbour opět ožívá: Oceánologové pátrali po vraku objektu

Záhady a napětí18.10.2021

Záhada jehněčí lebky pod lidskou tváří: Pozůstatek dávného magického rituálu?

Záhady a napětí15.10.2021

Přízraky z hotelu Borden: Čekají na vyřešení brutální vraždy?

Záhady a napětí11.10.2021

Mystérium loupeživého Oronta: Byl nezranitelný?

Záhady a napětí8.10.2021

Může jít o mimozemšťany i špiony, tvrdí zpráva programu pro vyšetřování UFO

Záhady a napětí4.10.2021

Lovci yowieho pořídili nové záběry, má na nich být slavný kryptid

Záhady a napětí1.10.2021

První žena Lilith: Mstitelka, nebo vražedkyně?

Záhady a napětí27.9.2021
Záhady a napětí
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Doufá, že si syn našel tu pravou
nasehvezdy.cz

Doufá, že si syn našel tu...

Když se její syn...
Wellnes pro suché vlasy
panidomu.cz

Wellnes pro suché vlasy

Začátkem podzimu bývají vlasy ve špatné kondici –...
Bulovka bude mít asistenty onkologické péče
epochaplus.cz

Bulovka bude mít asistenty...

Fakultní nemocnice Bulovka, která je provozovatelem...
Chřestový quiche
tisicereceptu.cz

Chřestový quiche

Suroviny 500 g listového těsta 1 vejce Na...
Charitativní večer na pomoc handicapovaným sportovcům
iluxus.cz

Charitativní večer na pomoc...

Nadační fond Packa na lyžích si klade za cíl...
Můj byt navštívila ohnivá koule z nebes
skutecnepribehy.cz

Můj byt navštívila ohnivá...

Nikdy jsem kulový blesk...
Hrad Houska: U brány do pekel vás čeká šílenství
enigmaplus.cz

Hrad Houska: U brány do pekel...

Téměř všechny hrady a zámky mají své strašidelné příběhy....
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Sedm největších přírodních divů světa
epochanacestach.cz

Sedm největších přírodních...

Švýcarská nadace New7Wonders...
Její poslední šance zazářit?
nasehvezdy.cz

Její poslední šance zazářit?

Že tančit ve StarDance není nic...
Astronomové zřejmě objevili první exoplanetu mimo naší galaxii
21stoleti.cz

Astronomové zřejmě objevili...

V galaxii vzdálené 28 milionů světelných...
Při lidové veselici pořádané carem Mikulášem II. dav ušlapal 1389 lidí
epochaplus.cz

Při lidové veselici pořádané...

„Jídla je málo! Na někoho se vůbec nedostane!“ davem,...