Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Experti nedokáží vysvětlit masové úmrtí tisíců ptáků v Indii!

Je to záhada, která odborníkům nedává spát. Co dokáže způsobit smrt tisíců zvířat v jediném okamžiku a na tom samém místě?

Nachází se odpověď na jejich otázky v biblických textech, nebo tu působí síly nacházející se za hranicemi našich pozemských technologických možností?

Pobřeží největšího indického solného jezera Sambhar se v půlce listopadu 2019 proměnilo v obří ptačí pohřebiště. V měkkém písku tu napočítali 2400 uhynulých opeřenců, ale konec matematického cvičení byl daleko.

„Předpokládám, že celkový počet se vyšplhá někam k 5000 kusů. Mrtví ptáci jsou všude, kam dohlédnete,“ řekl Vikas Choudhary, fotograf asijského magazínu Down to Earth zabývajícího se přírodním prostředím.

Choudhary v oblasti pracuje a stejně jako zdejším obyvatelům se mu v očích zračí otázka: Proč? „Něco takového jsme ještě nikdy neviděli,“ přidává se Abhinav Vaishnav, místní pozorovatel ptactva.

A zatímco se kopou hluboké jámy, do kterých se všechna těla pohřbí, může se začít spekulovat. Stojí za ptačí apokalypsou krupobití, které tu proběhlo o pár dnů dříve? Vždyť to je celkem běžný jev, po němž běžně nezůstávají tisícovky mrtvých ptáků.

„Zkoumáme i další možnosti, jako např. jedovatost vody, případně bakteriální či virová infekce,“ říká Rajendra Jakhar z lesní správy. Veterináři vylučují, že by šlo o ptačí chřipku. Může mít neobvyklá událost i neobvyklé vysvětlení?

Boží trest?

Odborníci zatím nejvíc pracují s teorií, že k masovému úhynu došlo kvůli znečistěné vodě v jezeře.  Ta je prý pro mnoho zvířat zkrátka až příliš slaná.

Na druhou stranu, zdejší webové stránky lákají turisty a nadšence do ornitologie (věda zabývající se studiem ptáků – pozn. red.), ať se jdou k jezeru podívat, protože si tu běžně hoví plameňáci, čápi, sluky, vodouši, lysky a lžičáci.

Všechny zájemce o ptactvo tu ale v listopadu čekala hororová podívaná. Byli to právě turisté, kdo nahlásil hrůzný objev nekončící záplavy opeřených těl. Jde o desítky druhů ptáků, přičemž dvacet jich patří ke stěhovavým, kteří se k jezeru vrací každoročně.

Proč tu tentokrát nalezli smrt? „Tažní ptáci se sem dostávají po trase známé jako Centrální asijská letecká stezka, kam patří oblasti jako Sibiř, Mongolsko, Írán a Afghánistán,“ říká Arun Prasad, ředitel Státní lesní správy.

„Asi 20–25 kusů bylo ve chvíli nálezu stále naživu, pokoušíme se o ně postarat a zjistit, co se stalo.“ Prasad se snaží působit na veřejnost klidně, jenže při podobných úkazech lidé vždycky znervózní.

Obávají se totiž, jestli svými životy, které jim najednou připadají velmi hříšné, nevyprovokovali trest shůry…

Nad počtem uhynulých ptáků zůstává rozum stát.
Nad počtem uhynulých ptáků zůstává rozum stát.

Zlé znamení

Myšlenka, že by mrtví ptáci mohli být předzvěstí něčeho zlého, není žádnou novinkou.

„Cokoliv, co je na obloze a chová se to neobvykle, nebo to k nám spadne z nebe za zvláštních okolností, bývá chápáno jako znamení od boha odpradávna,“ říká americký profesor teologie Douglas Jacobsen.

Podle něj už starověcí Římané používali ptactvo přímo jako prostředek k věštění – věřili, že jim mohou vyjevit budoucnost, když se jejich chování správně dešifruje.

Tyto věštby probíhaly na základě pohybů hejn – dle směrů, kam letěla, se měl vyvíjet i chod událostí dole na zemi. Občas měla tato fascinace pro létající opeřence i neblahé důsledky.

Když se totiž snesli moc nízko, Římané je chytili, zabili a následně se snažili věštit z jejich vnitřností. Speciální pozornost si ptáci vysloužili nejen svou fyzickou blízkostí k bohu či bohům, kteří mají podle dávných představ sídlit právě v nebesích.

„Lidé vždy vzhlíželi k ptákům,“ doplňuje Jacobsen, „když nastane podzim, míří na jih, a s příchodem jara letí zas na sever.

Svým chováním tak ohraničují čas způsobem, jakým to skoro žádná jiná zvířata nedovedou.“ Jsou i proto ptákům přisuzovány skoro až mystické schopnosti? Vrány a havrani bývají považovány za znamení blížící se smrti, nebo za její posly. Je to proto, že vidí skrze oponu času i do míst, která jsou nám zapovězena?

Americký profesor teologie Douglas Jacobsen
Americký profesor teologie Douglas Jacobsen

Arkansaská jatka

Indická ptačí záhada není zdaleka jediná svého druhu. Skutečně jako v apokalypse si museli připadat obyvatelé městečka Beebe v americkém Arkansasu.

Začátkem roku 2011 tu v nočních hodinách doslova pršeli z nebe vlhovci červenokřídlí, 17–18 cm velcí zpěvní ptáci. Dopadali na střechy, dvorky, silnice i chodníky.

Vyděšení obyvatelé z oken pozorovali, jak se jejich udržované zelené trávníky ztrácí pod černými těly mrtvých opeřenců, kterých se nakonec napočítalo přes 5000. Chodci si kryli hlavy a utíkali se schovat.

Všem se v tu chvíli vybavila sotva pár dní stará událost, jež se stala v jiném arkansaském městě, Ozarku. 85 000 mrtvých ryb lemovalo břeh řeky Arkansas! Podobné šílenství tu nikdo nepamatoval, zdechliny se táhly do vzdálenosti přes 30 km.

Vědci, kteří se oběma incidenty zabývali, ihned přispěli s ujištěním, že mezi masovými úhyny není žádná spojitost. Podle Marka Olivera, předsedy tamějšího rybářského svazu, šlo o nemoc, byť podotkl, že ji nikdy nezažil v takovém rozsahu.

Pokud jde o ptáky, následné pitvy ukázaly, že choroba na vině není, stejně tak ani otrava. Příčinou smrti byla fyzická poranění. Všechny je prý vyděsily a omráčily novoroční ohňostroje, kvůli čemuž pak naráželi do komínů, domů a stromů.

Ale nemohli vrazit i do něčeho jiného? Něčeho, co bylo jejich i lidským očím neviditelné, skryté pod maskováním?

Těla mrtvých ptáků jsou kvůli obrovskému množství pohřbívána do vykopaných jam.
Těla mrtvých ptáků jsou kvůli obrovskému množství pohřbívána do vykopaných jam.

Maskované UFO

Jedna z konspiračních teorií obklopující tato záhadná hromadná úmrtí říká, že vysvětlení musíme hledat ještě mnohem výš, než na naší modré obloze – ve vesmíru.

Ptáci prý buď naráží do neviditelných létajících talířů, nebo jsou jimi přímo sestřeleni neznámým typem zbraně! V roce 2018 spadlo ve městě Draper v americkém Utahu asi 200 opeřenců.

Šokovaní svědci tvrdili, že to vypadalo, jako kdyby uprostřed letu náhle do něčeho narazili. „Padali z nebe dolů jako listy ze stromů,“ vypovídá tehdy do novin Lacey Brown, místní obyvatelka.

Případ zaujal populární YouTube kanál zabývající se konspiracemi zvaný SecureTeam10. Tvůrci k tomu ve svém videu říkají: „Za poslední dobu podobných událostí přibývá, ptáci padají z nebe po celém světě.

Proč?“ Naznačují také, že ptáci mají jiný druh poranění, než jaká by jim způsobil náraz do objektu či pád na zem. Může snad tedy jít o zásah nám dosud nedosažitelnou technologií?

Samozřejmě se nabízí i testování akustických či jiných neviditelných zbraní, které se vyvíjí v tajných laboratořích. Jak je lépe vyzkoušet než v oblacích, kde neublíží lidem a úmrtí ptáků se vždy nějak zamluví?

Záhadám kolem hromadných úmrtí ve zvířecí říši není konec, nabídnou nám výsledky pitev z Indie konečně nějaké jasnější vodítko?

reklama
Související články
Lovci mimozemského života upírají zrak k Europě, jednomu z Jupiterových měsíců. Hostí tenhle zamrzlý svět s oceánem a silnou vrstvou ledu život? Právě to chce zjistit NASA. Posílá sem sondu Europa Clipper. Fascinující měsíc má detailně prozkoumat.   Kosmická loď Europa Clipper je už 85 milionů kilometrů daleko od Země. Míří k jupiterovu měsíci Europa, […]
Na počátku minulého století přichází na svět mnoho významných osobností z oblasti mystiky a hermetismu. Jednou z výrazných postav je i Petr Pavel Kohout (1900–1944), který později začne používat pseudonym Pierre de Lasenic neboli Petr z Lásenice. Proč toho o něm víme dodnes tak málo?   Petr Kohout se narodí v Brně, avšak rodina se brzy stěhuje do Prahy, […]
V srdci sibiřské Chakasie, v pohoří Kuzneckij Alatay, se skrývá tajemná jeskyně černého ďábla, která od nepaměti děsí i fascinuje. Místní ji považují za průchod do světa mrtvých, což podporují legendy o krvavých obětech přinášených bohům podsvětí. Staří Chakasové věří, že podzemí skrývá síly, které je nutné usmířit. Speleologové i vědci zde nacházejí stopy starověkých […]
Daniel Dunglas Home (1833–1886) přichází na svět v Edinburghu ve Skotsku v březnu 1833. Když je mu devět, emigruje se svou tetou do amerického Connecticutu. Během dospívání zjistí, že má neobyčejné schopnosti. V sedmnácti má vizi o smrti své matky, která byla taktéž jasnovidka, po jejím úmrtí se pak tajemné události rozběhnou naplno. Měl Home skutečně […]
reklama
reklama
Historie
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici […]
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus, […]
Naverbovali Britové do svých služeb skálu?
Čedičová skála, která se tyčí do výšky 175 metrů z vln Karibiku nedaleko hlavního města ostrova Martiniku Fort-de-France, je dlouho jen lahodnou pastvou pro romantické oči.   Své jméno Diamond Rock neboli Diamantová skála dostala podle světelných odrazů, které slunce dokáže vyčarovat na jejích nepravidelných stěnách. Boj o tento přírodní unikát si ale nakonec vyžádá i […]
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš nudné.   Sotva školu absolvuje, Carsten Borchgrevink (1864–1934) odpluje do Austrálie…Čtyři roky pendluje kontinentem se zeměměřičskými týmy, až se nakonec přece jen usadí v městečku Bowenfels. […]
Zajímavosti
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg!   Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli guaranu přímo do hustých lesů v povodní řeky Amazonky, bylo by nejlepší hledat oči, které se shora dívají přímo na vás.   Tato dřevnatá liána, šplhající po stromech, které jí slouží jako podpěry, totiž dorůstá výšky až 10 metrů. Plodí červené bobule, které se po dozrání […]
Paříž 1900: Olympiáda plná chaosu
V pořadí druhé novodobé olympijské hry se pořadatelům vymknou z rukou a není nouze o bizarní situace, od závodiště v rozbahněném poli až po facky mezi soupeři.   Zatímco první novodobé olympijské hry, navazující na starověké sportovní hry v řecké Olympii, proběhnou v roce 1896 v Athénách zcela bez problémů, ty druhé o 4 roky […]
Cuketa: Kdy se z ní stane nebezpečný zabiják?
Zelený plod, podobný baňaté okurce, se dnes dá najít na většině českých zahrádkách. V bývalém Československu se přitom masově rozšíří teprve v 80. letech minulého století a podobně je to i ve zbytku světa.   Lze ji nalézt v různých tvarech a velikostech, od klasických válcových až po kulaté, a dokonce i vroubkované odrůdy. Jde […]
Záhady a napětí
Jasnovidec pátrající po ztracené dívce našel lidské ostatky. Patří ale někomu jinému!
V zoufalé snaze najít desítky let pohřešovanou dceru se muž z Maine obrátí na jasnovidku. Informace, které médium následně poskytne, skutečně vedou k odhalení lidských ostatků. Po jejich ohledání však na truchlícího otce čeká další rána. Tělo prý patří někomu jinému! Koho tedy jasnovidka vlastně našla?   Je sobotní večer 10. května 1986 a tehdy […]
Divoká panna Artemis
S bohyněmi Měsíce není snadné pořízení. Tak jako se neustále mění luna na noční obloze, tak nestálé jsou emoce, kterými lunární bohyně doslova prýští. A stejné je to i s překrásnou, ale mstivou bohyní Artemis. Starořecká božská vládkyně lovu Artemis je snem nejen každého dávného Řeka, ale téměř i všech řeckých bohů. Její krása působí […]
Záhada kamenů z Georgie: Kdo zničil americké Stonehenge?
Takzvané americké Stonehenge, tedy monument Georgia Guidestones, se 6. července roku 2022 stane terčem podivného bombového útoku. Pachatel není dodnes znám, přestože je natočen na video. Mnozí lidé jsou ale za jeho čin vděční. O monumentu se totiž říká, že je „desaterem Antikrista“. Je právě proto pachatel stále na svobodě?   Jako splněné přání. Tak […]
Lovci duchů prchají ze strašidelného kostela: Něco se je pokusilo vlákat do sklepa!
Tým britských lovců duchů vloni na podzim navštívil opuštěný kostel svatého Kenelma ze 17. století ve Wimborne v Dorsetu. Jejich vyšetřování ovšem skončilo předčasně poté, co se jakási zlomyslná entita po sérii mrazivých úkazů pokusila členy týmu vlákat do podzemních prostor. Unikli badatelé jen o vlas možnému nebezpečí?   Devětatřicetiletý lovec duchů Tony Ferguson se […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
historyplus.cz
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř
Rozkvetlá kartička místo pugétu
panidomu.cz
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz