Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Extrémní místa k bydlení: Kde se ještě dá žít?

Lidé obývají celou planetu. Existují ale místa, kde nemůže přebývat jen tak leckdo. Dokážete si představit, jak se žije v pětitisícové nadmořské výšce nebo na ostrově uprostřed oceánu?

Nejchladnější  – Ojmjakon , Jakutsko

Počet obyvatel: 750

Nejnižší teplota: -71 °C

Město Ojmjakon leží na severu Ruska asi 5 300 km od Moskvy. Ne nadarmo se místu přezdívá „sibiřský pól chladu“. Nejnižší teplota, naměřená v roce 1926, klesla na -71 °C. Místní lidé už se klimatickým podmínkám přizpůsobili.

Když teplota klesne pod -50 °C, děti nechodí do školy a lidé nechávají celý den nastartovaná auta, aby se jim vlivem mrazu nevybila baterie. Jídlo si obyvatelé zajišťují rybolovem, lovem a chovem dobytka. Ostatní potraviny jsou dováženy.

Zajímavost: Ojmjakon má rekord i co se týče nejvyšších teplotních výkyvů v průběhu roku. Rozdíl je více než 100 °C od minus 70 do plus 35 °C.

Nejteplejší – Dallo, Etiopie

Počet obyvatel: neznámé

Průměrná roční teplota: 34,5 °C

Město, které leží 130 metrů pod mořem, se nachází uprostřed pouště na severu Etiopie. Osada vznikla v roce 1906 především kvůli těžbě sylvínu, z něhož se získával draslík.

V roce 1918 byla vybudována úzkorozchodná dráha, po níž se přepravovalo až 25 000 tun soli ročně. Za 2. světové války však byla železnice zničena. V 60. letech nastal útlum těžby, který vedl k odchodu dělníků.

Od roku 2005 je město opuštěné a dá se k němu dostat pouze velbloudími karavanami.

Zajímavost:

Za svůj vzhled vděčí krajina výbuchu sopky v roce 1926. Vysoká koncentrace solí a horkých plynů vytvořila v krajině útvary bizarních barev a tvarů.  Dnes drží prvenství město Mekka, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem 30 °C.

Nejdeštivější – Cherrapunjee, Indie

Počet obyvatel: 14 000

Nejvyšší úhrn srážek: 26 461 mm za rok

Město Cherrapunjee leží ve státě Méghálaja a řadí se mezi nejvlhčí a nejdeštivější město na světě. Prvenství získalo díky nejvyššímu úhrn srážek za rok (26 461 mm) i za jeden měsíc (9299 mm v roce 1861) a je tak zapsáno v Guinessově knize rekordů.

Období dešťů nastává od června do září, přičemž nejvíce srážek spadne v noci. Obrovským paradoxem je, že zdejší lidé trpí nedostatkem pitné vody. Jak je to možné? Kvůli rozsáhlému odlesňování se většina vody dostane do řek, které tečou do Bangladéše. V současné době se uvažuje o vybudování vodních nádrží, které by vodu zadržely.

Zajímavost: Údolí je plné rozmanité vegetace. Roste zde asi 300 druhů orchidejí a vzácný druh masožravé láčkovky. V této oblasti také roste velké množství pomerančovníků, podle kterých se město nazývá (Cherrapunji znamená „Země pomerančů“)

Nejsušší – Asuán, Egypt

Počet obyvatel: 275 000

Průměrné roční srážky: 0,5 mm

Asuán patří mezi nejsušší místa na světě, svou teplotou se řadí k nejteplejším místům v Egyptě s průměrnou roční teplotou 26 °C. Horké větry z pouště způsobují v létě extrémní teploty, které se pohybují kolem 47 °C. Řadí se také mezi nejslunnější místa na Zemi, přičemž během dne dosahuje UV index hodnotu 11 a hrozí tak velké riziko popálení.

V průměru zde každých 10 let naprší jen několik milimetrů srážek, proto někteří obyvatelé nemají na domech ani střechy.

Zajímavost: Asuánská žula se využívala po celý starověk a najdeme ji téměř v každé egyptské stavbě. Nachází se zde také velké množství starověkých památek, jako například vykopávky města Abu.

Největrnější – Wellington, Nový Zéland

Počet obyvatel: 180 000

Nejsilnější vítr: 248 km/h

Hlavní město Nového Zélandu se pyšní titulem největrnějšího města na světě. Příčinou větru je celoroční tlaková níže, přičemž průměrná rychlost větru za rok se pohybuje rychlostí 29 km/h (8 m/s) a fouká zde neuvěřitelných 322 dnů v roce.

Proto je Wellington ideální pro výstavbu větrných elektráren. Dochází zde také kvůli vysoké tektonické aktivitě k řadě zemětřesení. To největší nastalo v roce 1855, kdy vyvolalo desetimetrovou tsunami, která srovnala přístav se zemí.

Zajímavost: Jedním z hlavních symbolů města je pozemní lanová dráha. Lanovka je 612 metrů dlouhá a stoupá do výšky 120 metrů rychlostí 18 km/hod. Kapacita je zhruba 100 cestujících.

Nejodlehlejší – Tristan da Cunha, Atlantský oceán

Počet obyvatel: 267

Vzdálenost od pevniny: 2 800 km

Ostrov leží v Atlantském oceánu mezi Afrikou a Jižní Amerikou. Jde vlastně o velkou činnou sopku, která má základnu 3 700 metrů pod mořem. Poslední její výbuch nastal v roce 1961. Lidé se zde živí farmařením a lovem mořských raků.

Spojení s ostatní civilizací je velice komplikované, jelikož k ostrovu připlouvá loď, která míří do Namibie nebo Kapského města pouze 10x za rok.

Zajímavost: Během 2. světové války byly ostrovy využívány britským královským loďstvem. V roce 1962 vybuchla blízko ostrova atomová bomba.

Nejvýše položené – La Rinconada, Peru

Počet obyvatel: 30 000, 10 000 stálých obyvatel

Nadmořská výška: 5 100 metrů nad mořem

Město La Rinconada se nachází více než 5 000 metrů nad hladinou moře. Lidé zde mohou žít, ale tato výška pro ně znamená trvalý nedostatek kyslíku. Maximální hranice lidského přežití se pohybuje kolem 6 000 metrů.

Obyvatelstvo tvoří především pracovníci zlatých dolů, kteří sem přijíždějí na několik měsíců v roce, několik stovek lidí zde ale žije trvale. Město nemá tekoucí vodu, ani vybudovanou kanalizaci. S odpadky si místní hlavu nelámou. Buď ho spálí nebo pohodí tam, kde je místo.

Zajímavost: Pracovníci ve zlatých dolech pracují celý měsíc bez mzdy, poslední den v měsíci si ale mohou vzít tolik rudy, kolik unesou.

Nejníže položené – Jericho, Palestina

Počet obyvatel: 17 000

Nadmořská výška: 250 metrů pod mořem

Nejnižší a zároveň nejstarší město na světě leží asi 30 km od Jeruzaléma, 7 km od řeky Jordánu a 10 km od Mrtvého moře. Díky této poloze se Jericho stalo jedním z nejdříve obydlených míst historie.

První osada zde byla vybudována mezi lety 8350 – 7370 př. n. l., ohrazená kamennou zdí s několika věžemi. Jedná se tak pravděpodobně o nejstarší městskou hradbu na světě.

Nejrozsáhlejší výzkumy proběhly mezi lety 1952 až 1958 pod vedením britské archeoložky Kathleen Kenyonové, která vyvinula metodu kopání pomocí trojrozměrné techniky.

Zajímavost: Biblický příběh praví, že se hradby Jericha zhroutily před Izraelity, kteří 6 dní obcházeli hradby a sedmý den je obešli 7x. Když potom sedm kněží zatroubilo na sedm polnic, město padlo.

Podle archeologických výzkumů však bylo město zbořeno ještě před jejich příchodem.

Za svůj vzhled vděčí krajina výbuchu sopky v roce 1926. Vysoká koncentrace solí a horkých plynů vytvořila v krajině útvary bizarních barev a tvarů. Dnes drží prvenství město Mekka, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem 30 °C. Jedním z hlavních symbolů města je pozemní lanová dráha. Lanovka je 612 metrů dlouhá a stoupá do výšky 120 metrů rychlostí 18 km/hod. Kapacita je zhruba 100 cestujících. Pracovníci ve zlatých dolech pracují celý měsíc bez mzdy, poslední den v měsíci si ale mohou vzít tolik rudy, kolik unesou. Rozdíl v teplotách je v Ojmjakonu více než 100 °C od minus 70 do plus 35 °C. Ostrov Tristan da Cunha se nachází asi 2600 km od pevniny.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
epochaplus.cz
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi