Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Fascinující Příběh Evropy přináší nejzajímavější fakta z naší historie!

Evropa často nazývaná starým kontinentem nebo také kolébkou civilizace získala toto výstižné pojmenování díky významným kulturám, důležitým událostem a objevům.

Pojďme se společně podívat na příběh naší geografické domoviny a její jednotlivé události, které ovlivnily vývoj celé společnosti.

Samotné slovo Evropa pochází od velice krásné královské dcery Európy z řecké mytologie, do které se zamiloval samotný nejvyšší z bohů, Zeus.

Evropa jakožto kontinent pak má velice zajímavou a pohnutou historii a dala vzniknout civilizaci tak, jak ji známe dnes. Je postavena na židovsko-křesťanské tradici, ale její kořeny sahají mnohem hlouběji.

Stačí se podívat jen na náš region – fascinující jsou příběhy starých keltských, slovanských a germánských kmenů, vycházejících z hloubi pravěku v době, kdy v Římě vládli císaři a staré Řecko už stihlo pohřbít svoje první starověké filozofy.

O těchto kmenech dnes kolují víceméně pouhé legendy – bylo tomu tak především proto, že našim končinám – na rozdíl od vyspělého Jihu – chybělo písmo (pokud nepočítáme tzv. slovanské runy, o jejichž existenci ovšem pravděpodobně neexistují žádné přímé důkazy).

Pravdou sice je, že Řím jako říše v dobách největší slávy „olizoval“ i naše hranice (jak ostatně dokazuje přítomnost jeho vojska třeba v Trenčíně), ale první známky písemné kultury s sebou do těchto zeměpisných šířek přinesli až Cyril s Metodějem v 9. století. A do té doby se toho již stihlo udát hodně zajímavého.

Pravěkou kulturu, formující Evropu v dobách, o nichž se můžeme jen dohadovat, tak dnes můžeme mapovat prakticky jen z vykopávek, ať už hrobů významnějších členů společnosti nebo prostě jen rozbitého nádobí, jak by řekl laik.

První známky civilizace přinesla na náš kontinent antika. Starověké Řecko sice lidstvu dalo první filozofy a básníky, které známe jménem, i první známky humanismu, ale zároveň si v ničem nezadalo s barbary na Severu.

Ostatně stačí si někdy něco přečíst o tamních městských státech, především pak o Spartě.

Řecko dalo světu také Alexandra Velikého, řečeného Makedonského, který měl dobře našlápnuto vytvořit ve 4. století před Kristem globální říši. Jenže mu v tom zabránil jeho předčasný skon.

Všechny cesty vedou do Říma, říká se dodnes, i když už to dávno není pravda – minimálně od chvíle, kdy byla objevena Amerika. Přesto je Řím už tisíce let jedním z nejvýznamnějších měst světa a v dějinách Evropy má jistě svou nezastupitelnou roli.

At už šlo o vznik propracovaného právního systému, orientace na vzdělanost, úpravu systému škol, využívání architektury pro veřejnost budováním akvaduktů, mostů, kanálů a velkých veřejných budov, nebo jen způsob, jakým Řím přistupoval k budování vojenského systému.

Kulturně sice došlo v Římě k úpadku, ovšem na jeho popelu povstala mocnost nová, a sice Vatikán, sídlo hlavy katolické církve – papeže – jenž měl určující vliv na smýšlení většiny Evropanů po dobu několika staletí.

Katolická církev byla dlouhou dobu synonymem křesťanství (byť na Východě vládla Konstantinopol a její pravoslaví), a to zase bylo jedním z určujících nábožensko-kulturních směrů v rámci Evropy.

Tím dalším bylo židovství, jenže Židé to tady nikdy neměli lehké. Přestože díky své šikovnosti byli často dost bohatí, většinou žili na okraji společnosti.

Islám se v Evropě (mimo Turecko a Balkán) nikdy moc neujal, alespoň ne do 20. století. I když Osmané se o to dost snažili a už od 16. století se průběžně dostávali prakticky na dostřel českým zemím – v roce 1529 dokonce poprvé obléhali Vídeň.

Pokud jde o války jako celek, na ty jsou dějiny Evropy bohaté také. A jistě byly jedním z hlavních faktorů ovlivňujících formování starého kontinentu.

Skutečně masové konflikty přišly sice až ve 20. století s 1. a 2. světovou válkou, jenže už předtím se v našich končinách ukázali třeba Rusové a Francouzi (slavná bitva u Slavkova), ještě dříve pak například Švédové, kteří se v roce 1648 v rámci třicetileté války pokusili dobýt Prahu.

Po stránce kulturní a společenské Evropu ovlivnilo nejen náboženství, ale také humanismus a osvícenství, rozvíjející se paralelně s reformací, tj. tříštěním křesťanství na menší frakce, jež neuznávaly moc Vatikánu.

Období humanismu se vyznačovalo i výraznými sekularizačními tendencemi, tedy snahou o odluku církve a státu, a vyvrcholilo francouzskou revolucí v roce 1789.

Celkově vzato je Evropa kontinentem, jehož kulturní a politická roztříštěnost nemá ve světě obdoby. Tento stav zapříčinily nejen výše uvedené skutečnosti, ale také dlouhodobé rozčlenění území na západní a východní blok:

na oblast s americkou, respektive britskou, německou a francouzskou sférou vlivu, a na území pod faktickou nadvládou Ruska.

Ovšem tato roztříštěnost, ať už byla způsobená čímkoliv, nemusí být nutně na škodu, což vidíme na rozličnosti kulturního dědictví, které nám zanechali naši předkové.

Oblast umění a architektury je v Evropě bezprecedentně bohatá na „materiál,“ z něhož se můžeme naučit něco o svých vlastních kořenech. A těšit se z toho, co nám tu historie zanechala.

Průřez našimi dějinami můžete shlédnout na kanále Viasat History a to prostřednictvím nového a fascinujícího seriálu, ve kterém známý historik Christopher Clarke představí divákům všechny nejdůležitější evropské události.

Příběh Evropy začíná v sobotu 25. srpna ve 20.00 hod.

www.viasathistory.cz

FB: Viasat History CZ

reklama
Související články
Monstrózní děla se lidé snaží postavit už řadu staletí. Z těch největších jde skutečně strach, ale většina z mnohatunových gigantů se vlastně k válčení vůbec ani nehodí.   Obří bronzová bombarda Faule Mette vzniká v německém Brunšviku roku 1411. Váží téměř devět tun a odpaluje kamenné koule o průměru 80 centimetrů. Během deseti let je v Brunšviku vyrobeno dokonce […]
Městské muzeum v toskánském Lucignanu ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně.   Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný umělec je plně zaujatý prací na bezmála tři metry vysokém relikviáři. Ten má podobu stromu se šesti větvemi […]
„Přimluvte se u krále za mladého Diega,“ naléhá na vévodu Olivarese kaplan Don Juan de Fonseca. V upocených rukou mačká váček s 50 dukáty.   „Pochází ze Sevilly, stejně jako já. A má skutečně velký talent,“ dušuje se a podává španělskému grandovi peníze. Ten se ještě chvíli zdráhá, nakonec si ale umolousaný pytlík přece jen vezme. […]
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku.   Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde vychodí gymnázium. Absolvuje ho s vyznamenáním, ale profesory tehdy provokuje svými vlasteneckými aktivitami. […]
reklama
reklama
Historie
Rekordmanka Koubková se stala mužem
Úspěšná reprezentantka se vrací domů, ověnčená světovými tituly. Zraje v ní ale rozhodnutí, po kterém všechny medaile poletí do popelnice.   Dětství Zdeny Koubkové (1913–1986) ze slezského Paskova mohlo být úplně obyčejné. Dívka, šesté dítě šafáře Jakuba Koubka na velkostatku hraběte Stollberga, si ale otce příliš neužije. Vypukne první světová válka, Jakub Koubek narukuje na frontu […]
Kontroloval hamižný Černín i obilí v sýpkách?
Heřman Černín má jednu obrovskou vášeň, a to hromadit peníze. Po bitvě na Bílé hoře si přijde na obrovské jmění. Skupuje panství pod cenou a s velkým ziskem zásobuje Valdštejnova vojska.   V mládí to přitom Heřman (1576–1651) neměl vůbec jednoduché. Když mu umírá otec, je mu pouhých 14 let a zbývá mu po něm jen prázdná […]
Orlí hnízda: Měla Polsko chránit před Čechy?
Cestu z Krakova do Čenstochové střeží soustava hradů a hlídkových věží vybudovaných na vysokých skalách, kterým se díky jejich umístění říká orlí hnízda.   Obrovský obranný val nechává na hranici Polska se Slezskem, které je tehdy součástí Českého království, postavit král Kazimír III. Veliký (1310–1370). Důvod je prostý: Má bránit zemi proti nájezdníkům z Čech. Zvláště obléhání […]
Za odměnu získal dávný zubař hrobku
Hesire má mimořádně na spěch. Z paláce přišla zpráva, že panovníkovi se kývá zub. Bude na něm, aby to jako faraonův osobní zubař vyřešil…   Z jakých poměrů Hesire, žijící někdy ve 26. století př. n. l., pocházel, není známo. Vzdělání se mu však nejspíš dostalo při některém chrámu, v tzv. domě života, kde se […]
Zajímavosti
C/2014 UN271: Největší kometa ve známém vesmíru?
Vesmír se rozpíná stále rychleji. Jenže, jak je to možné? Současná fyzika je v koncích. Odpovědí by mohla být hypotetická temná energie. Právě na tu se zaměří pozornost dvojice zkušených astronomů. Namísto ní ale objeví něco mnohem hmatatelnějšího. Naprosto rekordní kometu!   Astronomové Pedro Bernardinelli a Gary Bernstein mravenčí prací zkoumají archivní snímky v rámci Průzkumu temné […]
Inkoust: Co je psáno…
Lidé v paleolitu ho používají k vytváření jeskynních maleb, starověcí mudrci jím zaznamenávají na pergamenové svitky své poznatky a myšlenky, a svým způsobem ho využívají i současné elektronické knihy. Inkoust není jen jeden, neboť každá doba i kout světa má svůj, odpovídající jeho potřebám.   V Egyptě se prokazatelně používá už 3000 let př. n. […]
Černý kašel: Zabiják, který se probouzí!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se však dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého!   Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se […]
Guinnessova kniha rekordů: Na počátku je hádka v hospodě
Zakouřená místnost s krbem, na stěnách plechové cedule, dřevěný interiér a starodávné pípy. Sklenice jsou plné Guinnessu, v rohu sedí tři muzikanti a hrají svižný jig. Je listopad roku 1951 a v hospodě začíná nejpamátnější hádka nad pivem.   Tím, kdo je v této hádce hlavním účastníkem, není nikdo jiný než Sir Hugh Beaver (1890–1967), ředitel pivovaru Guinness. […]
Záhady a napětí
Terorizují Zimbabwe upíři?
Nevelké městečko v zimbabwské provincii Masvingo tone ve tmě. Kolem půlnoci prořízne ticho, které v něm panuje, hlasitý výkřik. Ven se proto opatrně vykrade několik místních. To, co naleznou, je nesmírně vyděsí. Na ulici leží bezvládné dívčí tělo se dvěma kousanci na krku. V posledních letech nejde v zemi o nic výjimečného. Řádí v ní vampýři?     Je […]
Záhadná smrt hlasu národa: Byla Whitney Houston zavražděna?
11. února 2012 otřese světem zpráva, že americká zpěvačka – hlas národa, jak byla mnohými přezdívána – Whitney Houston (1963–2012) byla nalezena mrtvá v hotelu v Beverly Hills. Za příčinu smrti je označeno nešťastné utonutí ve vaně. Pojďte se s námi podívat na fakta, která však nešťastnou náhodu rozporují!   Pouhé dva dny před oznámením […]
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může […]
Turistku v australské strašidelné léčebně prý napadl duch!
Návštěvnice jedné z nejstrašidelnějších australských atrakcí před nedávnem zažila bližší setkání s tamními paranormální jevy, než by sama přála. Během prohlídky bývalé psychiatrické léčebny na ni údajně zaútočilo cosi neviditelného a zanechalo to na jejích zádech viditelné škrábance! Napadl ženu duch některého z bývalých pacientů?   V roce 1867 je ve městě Ararat na jihovýchodě […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zpevněte svou postavu jednoduchými cviky
nejsemsama.cz
Zpevněte svou postavu jednoduchými cviky
Chcete něco udělat pro své zdraví a hledáte účinné cvičení? Vyzkoušejte tyto cviky, které vám pomohou zpevnit celé tělo. Budete mít radost, že jste pro sebe něco udělala, a skvělou náladu. Máte málo času na sport, ale chcete být ve formě? Máme řešení! Vyzkoušejte tyto snadné posilovací cviky a zpevněte svoji postavu. Výpady Připravte si malé
Krajta jihoafrická, vzorná matka, často v ohrožení
epochaplus.cz
Krajta jihoafrická, vzorná matka, často v ohrožení
Péče o mláďata není u hadů příliš obvyklá. O svoje potomstvo se stará jen asi necelá stovka z přibližně 3 400 druhů hadů. Přitom jako zdaleka nejpečlivější matka se jeví krajta jihoafrická…   Krajty obecně jsou nejedovatými hady, kteří svoji oběť zabíjejí v drtivém objetí svého těla. Krajty jsou schopné pohltit i kořist, která je
Architektura s doteky štětce Pieta Mondriana
rezidenceonline.cz
Architektura s doteky štětce Pieta Mondriana
Technicistně vyhlížející stavba byla navržena jako prostor, který spojuje místo pro život s malebným okolím. Rezidence, kterou vám představujeme, se nachází ve městě Glen Echo ve státě Maryland, jen několik desítek kilometrů od hlavního města Spojených států, Washingtonu. Bezprostřední blízkost řeky Potomac a vlhké podnebí přejí bujné vegetaci, která prominentní čtvrť obklopuje. Rezidence je umístěna na
Nenáviděl Ludvík XIV. od dětství Paříž?
historyplus.cz
Nenáviděl Ludvík XIV. od dětství Paříž?
Od malička mu všichni říkají, že je zástupcem Boha na Zemi. Není proto divu, že to Ludvíkovi XIV. stoupne do hlavy a má dojem absolutní svrchovanosti. Šlechtu i chudé poddané ždímá z posledních livrů, za které si staví honosné sídlo ve Versailles. Vybudoval je mimo Paříž kvůli traumatu z dětství?   Ludvíkovi XIV. (1638–1715) jsou
Na běžky do Krkonoš: Hory, které vás chytí za srdce
epochanacestach.cz
Na běžky do Krkonoš: Hory, které vás chytí za srdce
Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou. V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začátečníky. Krkonoše jsou právem
Věznice West Virginia: Brutální podmínky i poltergeist?
enigmaplus.cz
Věznice West Virginia: Brutální podmínky i poltergeist?
Desítky záhadně zemřelých vězňů a 94 poprav! Tím se může „pochlubit“ věznice West Virginia, v jejíchž prostorách se přízraky údajně začnou pohybovat hned po příjezdu prvních trestanců. Možná to ale ne
Pořád je mi taková zima…
panidomu.cz
Pořád je mi taková zima…
Vnitřní zima je větší problém než chladno venku, pak nepomáhá svetr navíc navíc ani topení zapnuté na plno. A co je horší, také příčina se obtížně hledá. Pro naše tělo je udržení stabilní vnitřní teploty životně důležité, proto ho řídí příslušné centrum v mozku. Když je kolem nás chladno, spustí mechanizmy, které pomohou udržet teplo
Etika a technologie: Jak schránky důvěry mění firemní kulturu
21stoleti.cz
Etika a technologie: Jak schránky důvěry mění firemní kulturu
V dnešní době, kdy se etické chování firem stává stále důležitějším, hledají organizace nové způsoby, jak budovat důvěru a transparentnost. Jedním z moderních nástrojů, který v tomto ohledu hraje klíč
Vzkaz z psího nebíčka
skutecnepribehy.cz
Vzkaz z psího nebíčka
Když jsem přišla o svého starého psího kamaráda, šla jsem mu na Dušičky dát svíčku na hrobeček. Spatřila jsem tam něco nečekaného. Artura jsem si vzala z útulku hned po rozvodu a celých čtrnáct let to byl můj velký parťák. Každý majitel psa má asi pocit souznění nebo silného pouta se svým pejskem a je to pochopitelné. Já to neměla jinak. Myslím
Tají Tom Hanks vážnou nemoc?
nasehvezdy.cz
Tají Tom Hanks vážnou nemoc?
Velké obavy má veřejnost o charismatického herce ze seriálu Zelená míle či Forrest Gump Toma Hankse (68). O nedávném víkendu se objevil v pořadu Saturday Night Live a právě v něm působil velmi zvlášt
Topinky s houbami
tisicereceptu.cz
Topinky s houbami
Jídlo hotové za pár minut poslouží i jako skvělá večeře. Suroviny 500 g lesních hub nebo žampionů kousek másla 1 menší cibule 5 krajíců chleba / 1 bageta čerstvá petrželka tymián sůl pepř
Malostranskou romantiku, kterou okusíte všemi smysly, přinese Mandarin Oriental
iluxus.cz
Malostranskou romantiku, kterou okusíte všemi smysly, přinese Mandarin Oriental
Na levém břehu Vltavy, v kouzelném srdci Malé Strany, se nachází hotel Mandarin Oriental, Prague. Genius loci bývalého dominikánského kláštera obklopeného malebnými zahradami vytváří jedinečnou atmosf
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz