Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Fingovaná úmrtí slavných osobností: Kdo ve skutečnosti nezemřel?

Zemřeli doopravdy, nebo jenom zmizeli? Proč mají na náhrobku chybu? Proč jejich údajné tělo zkoumalo tolik koronerů? Někteří z nich dosud ani nemají svůj hrob, jiné z nich po smrti vidělo několik lidí! Prověřili jsme pro vás záhadné smrti celebrit.

Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus (15.12.37–9.6.68)

Jeho oficiální jméno se skládalo z pěti částí. Ale stačilo vyslovit jenom jeho první jméno, aby se přítomní začali třást strachy. Nero. Římský císař, který poslal na smrt stovky svých nepřátel. Který snad, jak se praví ve starých knihách, neváhal zapálit Řím.

Muž, který si vzal svou vlastní sestru, pak ji poslal do vyhnanství, a nakonec nechal zavraždit.

Když uslyšel katy, probodl si hrdlo

Ale na každého tyrana jednou dojde. Senát ho prohlásil za nepřítele lidu, přátelé se od něj odvrátili a nepřátelé mu doporučili, aby zvolil smrt vlastní rukou. Když ho opustila i jeho tělesná stráž, došlo mu, že jeho dny jsou sečteny.

„Jaký to umělec to ve mně hyne,“ lkal, když si nechal kopat hrob. A v momentu, kdy se zdálky ozval zvuk kopyt přijíždějících katů, vrazil si krutovládce dýku do krku.

Já jsem přece Nero!

Kronikáři si zapsali jako datum smrti 9. červen 68 a posléze k tomu přidali informaci, že milovaný i nenáviděný císař byl spálen a jeho popel uložen v rodinném mauzoleu Domitiů. Jenže byl to opravdu Nero?

Již krátce po jeho smrti se začaly zejména mezi chudými, otroky a vojskem šířit zprávy, že krutý vládce žije. Hned třikrát po sobě zachvátila říši povstání, v jejichž čele stáli muži, kteří o sobě tvrdili, že jsou reinkarnovaný Nero.

A pověst o zmrtvýchvstání tyrana po staletí žila v pověstech a divadelních tragédiích.

Elvis Presley (8.1.1935–16.8.1977)

Je úterý 16. srpna 1977. Půvabná Ginger Aldenová otevírá dveře do jedné z koupelen luxusního sídla, zvaného Graceland. Stačí jeden pohled na bezvládné tělo na zemi. Král zemřel. Ikona rock´n´rollu Elvis Presley je mrtev. Proč je tolik lidí dodnes přesvědčeno, že legendární zpěvák žije?

Vešel by se skutečný Elvis do své rakve?

Zemřel na předávkování drogami, nebo na náhlou zástavu srdce? Nevíme. A to přesto, že se příčinou Elvisovy smrti několik let zabývali ti nejvyhlášenější koroneři Ameriky. A je to vůbec on, koho pohřbili na zahradě Gracelandu?

Vždyť očití svědkové tvrdí, že rakev byla tenkrát strašně lehká. Skutečný Elvis přitom trpěl obezitou. Prý by se do ní ani nevešel.

Tajemný muž na letišti použil jeho přezdívku

Přitom ti, kdo měli možnost rozloučit se s mrtvým králem tváří v tvář, tvrdili, že v rakvi ležel opravdu on. Dokonce si nechali truhlu znovu otevřít, v prvním momentu si ve zmatku nedokázali vzpomenout, co měl nebožtík na sobě.

Jenže existují svědkové, kteří v den smrti viděli na nedalekém letišti v Memphisu v odletové hale „Elvise“. Byl to snad jeho dvojník?

A proč tehdy muž, který si kupoval jednosměrnou letenku do Argentiny, použil přezdívku, pod níž skutečný Elvis tak rád cestoval?

Utíkal Král před fanoušky?

Inkognito. To slovo miloval, vždyť se před fanoušky skrýval tolik let. Snažil se před nimi utéct definitivně? Byla jeho smrt fingovaná?

A proč je na náhrobku napsáno jeho prostřední jméno jako Aaron? Vždyť do křestního listu mu zapsali Elvis Aron Presley! A kdo byl muž, kterého vyfotili návštěvníci Gracelandu v den nedožitých 82. narozenin slavného Elvise?

Nebýt vousů, prý jako by místnímu Králi z oka vypadl. Přišel se podívat, co se stalo s jeho vysněným sídlem?

Adolf Hitler (20.4.1889–30.4.1945)

Mezi zuby stiskl ampuli s kyanovodíkem, a pak si ještě pro jistotu prostřelil hlavu kulkou. Vykonavatelé jeho závěti měli jasné pokyny, co dál. Měli rozkaz tělo Adolfa Hitlera spálit stejně jako to, co zbylo z jeho čerstvé manželky Evy Braunové. Nejstrašnější část 20. století právě skončila.

Po 11 letech mu vystavili úmrtní list

Ne tak ale pro milovníky konspiračních teorií. Podle nich Hitler toho dne nezemřel. Prý unikl 150 kilometrů dlouhým tunelem. Odplul v jedné z velkých ponorek do Argentiny.

Do stejné země podle další teorie pláchl společně s doktorem Josefem Mengelem a pod falešným jménem Adolf Leipzig zde spokojeně žil Až do roku 1970. Někteří by přísahali, že ho potkali v lednu 1955 v Kolumbii. Další věří, že zemřel v roce 1956 v Argentině. Není prý náhoda, že teprve v tomto roce byl vystaven jeho úmrtní list.

Zubaři potvrdili oficiální verzi

Ani ponorka, ani tunel. Adolf Hitler zemřel skutečně 30. dubna ve svém krytu v Berlíně, zní oficiální verze uveřejněná v prestižním medicínském časopise. Vychází z detailního průzkumu Hitlerova chrupu, jenž byl od války uložen v Moskvě.

Lékaři měli k dispozici stomatologickou dokumentaci, díky níž jednoznačně prokázali, že chrup patřil právě jemu. Chemický rozbor pak ještě potvrdil verzi o tom, že před smrtí Hitler spolkl kyanid.

Andy Kaufman (17.1.1949–16.5.1984)

Herci a komikovi Andymu Kaufmanovi jste nesměli věřit snad ani pozdrav. Pořád na vás šil nějakou boudu.

Třeba když vystupoval jako barový zpěvák Tony Clifton. Když se mu nechtělo, nechal svůj převlek svému bratrovi Michaelovi, případně za něj zaskočil kamarád Bob Zmuda. Občas se na pódiu objevili Cliftonové dva.

Do světa wrestlingu zase vstoupil tím, že vyzval do ringu ženu. A vypsal prémii 1000 dolarů pro tu, která ho porazí.

Za půl roku byl konec

Zpráva, že trpí rakovinou plic v posledním stadiu, vypadala jako hloupý vtip. Kaufman? Vždyť snad v životě nevzal cigaretu do pusy. A místo steaku si  k obědu vždy nechal přinést zeleninový salát.

Nikdo nežije zdravěji než on. Jen málokdo tušil, jak moc je na tom Andy zle. Že nad ním doktoři zlomili hůl. Že nezabrala ani chemoterapie, nepomohla ani přírodní medicína. V prosinci 1983 se dozvěděl svou diagnózu. Za necelého půl roku byl konec.

Hrál Kaufmana Kaufman?

Místo smutku jeho fanoušci čekali, kdy a kde se vynoří. Říkalo se, že je to určitě jen jeho další trik, jak si odpočinout od popularity. Že podstoupil plastické operace a vynořil se jako Jim Carrey.

Tudíž že hlavní roli ve slavném filmu Muž na měsíci dostal on! Že Kaufman hrál Kaufmana. A vůbec, kdysi přece řekl, že pokud jednou nahraje svou smrt, za dvacet let se vrátí.

Jenže na večírek na přivítanou, který mu přátelé k 20. výročí úmrtí připravili, nedorazil.

Jim Morrison (8.12.1943–3.7.1971)

Hodně divoký život žil člen legendárních The Doors Jim Morrison. Kromě zlatých desek si na své konto připsal několik soudů pro určení otcovství, zatčení kvůli opilosti, bláznivou čarodějnickou svatbu s šéfkou čarodějného kultu Wicca a italské manželství se svou životní múzou Pamelou Coursonovou.

Ani ledová sprcha ho do života nevrátila

Byla to právě Pamela, která 3.7.1971 v Paříži, kam společně na čas odjeli, zjistila po probuzení, že její láska bojuje o život. Jim se viditelně dusil. Doslova ho dotáhla do vany a osprchovala opakovaně ledovou vodou.

Přímo ve vaně se několikrát zhroutil. Z nosu mu začala téct krev. Když dorazili záchranáři, byl už po smrti.

Na pohřbu se sešlo pět lidí!

Opravdu? Fanoušci měli pochybnosti. Zvlášť když pohřeb se uskutečnil už čtyři dny po jeho údajné smrti. A ke všemu se u otevřeného hrobu na slavném pařížském hřbitově Père Lachaise, do něhož bylo muzikantovo tělo uloženo, sešla jen pětice nejbližších.

Proč obešli fanoušky? Snažili se snad něco utajit? Třeba to, že Jim žije a společně s Pamelou zmizel ze světla reflektorů? Pamela zemřela o tři roky později. Nebo snad zmizela se svou životní láskou?

Amelia Earhart (24.7.1897–2.7.1937?)

Jako první žena sólově přeletěla Atlantik. Sbírala jeden aviatický rekord za druhým. Už jí zbývala poslední velká výzva – let kolem světa. První pokus nevyšel. Ten druhý zvládali s navigátorem Fredem Noonanem skvěle.

Když vylétli směrem k Howlandovu ostrovu v Tichém oceánu, měli před sebou poslední čtvrtinu cesty. Jenže pak se rádiové spojení přerušilo. Zmizeli. Navždy.

Na ostrově se našly stopy po bivaku

U jejího jména nenajdeme datum úmrtí. Je považována za nezvěstnou. Nikdo dosud nezjistil, co se tehdy vlastně stalo. Zřítili se při marném hledání miniaturního ostrova? Počasí jim nepřálo, mraky mohly ostrov snadno utajit. Došlo jim palivo?

Leží jejich speciál skutečně pět kilometrů pod hladinou někde v blízkosti Howlandova ostrova? Nebo se na něj dostali? Později tam našli pátrači stopy po táboření. Přespávali tam snad Amelia s Fredem?

Komu patřila kabelka a láhev koňaku?

A pokud ano, co se s nimi stalo dál? Zemřeli hladem a žízní na nehostinném ostrově? Nebo je snad, jak praví legenda, zajali japonští vojáci?

Našli se i svědkové, kteří přísahali na to, že se pilotka po válce objevila zpátky v USA. Jen měla v pase zapsané jiné jméno. Ani kabelka, ani láhev jejího oblíbeného koňaku, který hledači na ostrově našli, nepřinesly odpovědi.

Poslední průzkum se na ostrově odehrál v roce 2010. Amelia Earhartová je ale nezvěstná dál.

Curt Kobain (20.2.1967–5.4.1994)

Byl hlavou slavné skupiny Nirvana. Za úspěch ale zaplatil vysokou cenu. Roky trpěl šílenými bolestmi žaludku, které léčil heroinem. Na sklonku života k tomu lékaři přidali i diagnózu bipolární poruchy.

Z rychlíku mířícího do pekel se dalo podle Cobaina vystoupit jen jedním způsobem.

Jako kluk viděl oběšence

Sebevraždu měli v rodině. Jeho prastrýcové se jednou rozhodli odejít společně dobrovolně ze života a nebrali ohled na to, co pohled na oběšence udělá s mozkem malého kluka. Sám si sáhl na život hned dvakrát.

Poprvé ho zachránili a on řekl, že to byla „jen“ blbost. Že „jen“ zapil spousty prášků spoustou alkoholu. Podruhé mu to už vyšlo. Jeho tělo našli elektrikáři, kteří pracovali v jeho domě

Opravdu se dokázal ještě zastřelit?

Milovníci konspiračních teorií měli žně. Jak se mohl zastřelit, když se předtím předávkoval heroinem? V takovém stavu by nedokázal ani zvednout ruku. A zemřel vůbec? Neskryl se jenom před svými věřiteli a narkomafií?

A pokud zemřel, proč dosud úřady neurčily místo posledního odpočinku? Opravdu se jenom bojí, že by se jeho hrob mohl stát poutním místem jeho věrných fanoušků?

Před příchodem katů si měl Nero vrazit dýku do krku. Byl v rakvi skutečně král rock'n'rollu? Těla Adolfa Hitlera ani Evy Braunové nebyla nikdy oficiálně identifikována. Jim Carrey se narodil 17. ledna stejně jako Andy Kaufman. Náhoda? Rodiče Pamely požádali soud, aby posmrtně uznal Jima a Pamelu za manžele. Kurt Cobain byl posmrtně uveden do Klubu 27. Členem se může stát jen celebrita, která zemřela ve věku 27 let.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Udělal Galileo z papeže hlupáka?
Devětašedesátiletý učenec stojí v síni římského kláštera při kostelu Santa Maria sopra Minerva proti inkvizičnímu tribunálu. Své učení ze strachu odvolá, ale svobodného bádání se nikdy nevzdá!   Synové často přejímají povolání svých otců, a pokud by tomu tak bylo i v případě Galilea Galileiho (1564–1642), stal by se hudebníkem. Stejně jako otec je i on skvělým […]
Castillo de Colomares: Kolumbův památník ozdobila torza jeho lodí
Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví…   Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New […]
Socha Svobody plula do USA v 214 bednách
Když 17. června 1885 dorazí do přístavu v New Yorku francouzská loď Isère, vítá ji přes 200 000 lidí a stovky člunů. Na její palubě se totiž nachází budoucí symbol Spojených států – socha Svobody. Momentálně je rozmontovaná na 350 kousků!   Nápad na její postavení přitom vznikl už o 20 let dříve, na jednom […]
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících i těch, kteří hledají ztracené věci. I když má přídomek z Padovy, svatý Antonín se narodil v portugalském Lisabonu.   V průběhu života však tento františkánský mnich strávil řadu let na Apeninském poloostrově a v jižní Francii. Křesťanům jde příkladem a […]
Zajímavosti
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí. Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.   Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví […]
Masticha: Léčivá pryskyřice, která píše dějiny
Počátkem léta se připraví půda pod stromem a posype se bílým vápencovým práškem. V červenci a v srpnu se poprvé nařízne kůra, míza odkapává a zároveň tuhne. Následuje sběr, čištění, třídění a cesta do prodeje nebo k dalšímu zpracování. A takto se to dělá už odnepaměti.   Látka s poněkud zvláštním názvem masticha je pryskyřice, […]
Hačiko: Pes, který se stal symbolem věrnosti
V roce 1923 se v Japonsku narodil pes, který se pro celý svět stane symbolem věrnosti. Dostal jméno Hači, ale svět ho dnes zná pod přezdívkou Hačiko, tedy „malý Hači“. Stává se hrdinou několika filmů a knih, které všechny v různých variacích vyprávějí stejný příběh.   Hači vykoukne na svět 10. listopadu 1923 v japonském […]
Důl Karowe: Obří zásobárna diamantů
V posledních letech je už takřka jistotou, že hledání diamantů zde vyústí v dole Karowe v nějaký fantastický objev. Z 10 největších diamantů světa jich je právě tady nalezeno rovnou pět.   Výraz karowe v jazyce místních znamená drahý kámen. Mimořádně štědrý důl je do provozu uveden v 50. letech minulého století. Na svůj první výraznější zápis do […]
Záhady a napětí
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických […]
Heale House: Zastavilo tamní strašení záhadné plátno?
V anglickém Devonu zažívá rodina Smithových roky zvláštní paranormální jevy. Z jejich obýváku se linou zvuky piana, přestože v domě žádné není, a mezi pokoji přechází každou noc bledá žena v bílém hávu. Strašení ustane až v okamžiku, kdy rodina získá roky ztracený obraz. Mohla by zde být nějaká souvislost?   Anglický důchodce Alan Smith, majitel […]
Muž ukazuje na fotce z roku 5000 ameriku pod vodou
Cestování časem je populární fenomén, který čas od času ožije, když se objeví někdo, kdo tvrdí, že nahlédl do budoucnosti a že se chce podělit o svůj příběh. V roce 2018 jeden takový „cestovatel“ tvrdil, že má důkaz v podobě obrázku z roku 5000. Šlo jen o podvod? A je cestování časem možné, nebo jde jen o […]
Tady na vlak nečekejte! Kde leží nejstrašidelnější železniční stanice?
Opuštěná vlaková stanice Begunkodar v Indii, asi 325 kilometrů od města Kolkata, si už dekády drží titul nejstrašidelnější vlakové stanice na světě. Kdysi živá a fungující stanice je prý místem extrémního řádění duchů, které se má dít dokonce i za denního světla. Co všechno se tu má dít? A opravdu jde o paranormální jevy?   Na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
epochaplus.cz
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu