Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Helena Petrovna Blavatská: Největší okultistka všech dob?

Historie magie a okultismu nabízí většinou příběhy tajemných mužů a jejich snah proniknout do toho mystického světa za oponou. Žen je v této oblasti výrazně méně, o to více pak vyniká jméno té nejslavnější:

Původem ruské okultistky Heleny Petrovny Blavatské. Že půjde o výjimečnou osobnost, ukázalo už její dětství.

V honosném šlechtickém sídle v Jekatěrinoslavi panuje ponurá atmosféra. Ve vzduchu je cítit kadidlo a velký pokoj osvětluje množství hořících svíček.

V popřetí mlčícího zástupu postav stojí pravoslavný duchovní se dvěma asistenty oblečenými ve zlatem protkaném brokátu. Uprostřed na zemi sedí asi čtyřletá holčička – Dívka zastupuje neduživé novorozeně, které v tomto domě přišlo na svět teprve včerejšího dne.

Křtiny, které rodina narychlo svolala v obavách, že jejich nově narozená holčička brzy zemře, začíná. Podle starého zvyku je za hlasitých litanií třikrát popliván neviditelný a všudypřítomný Ďábel.

Nikdo si přitom nevšímne holčičky, která omylem převrací svíčku a zapaluje lem dlouhého roucha vedle stojícího kněze. Následují zděšené výkřiky, pop zaječí bolestí a s pomocí ostatních shazuje roucho na zem. Byly tyto události znamením, které poznamenalo celý život budoucí mystičky?

Život plný neštěstí?

K těmto nepovedeným křtinám Jeleny Petrovny Blavatské (1831–1891) dochází patrně 13. srpna 1831. Členové rodiny vše považují za temné proroctví a oznámení, že pokud holčička přežije, bude její život plný neštěstí a tragédií.

„Když Jelenina matka umírala pouhých jedenáct let po této události, údajně prohlásila něco v tom smyslu, že alespoň bude ušetřena toho dívat se na ta neštěstí, která postihnou její nejstarší dceru,“ píše ve svém díle o Blavatské česko-australský publicista Vojen Koreis (*1943).

Už dětství Jeleny ale ukáže, že pokud ji okolnosti jejího narození nějakým způsobem poznamenaly, rozhodně to nebylo tímto způsobem. Jelena je už od malička velmi živé a chytré dítě.

Ovlivněna především výchovou své babičky – umělkyně roste v sebevědomou ženu, která se dokáže prosadit. A nejen to. Záhy se u ní údajně začíná projevovat talent, který pověrčivé členy rodiny děsí. Skutečně už jako dítě dokáže nahlédnout do světa duchů?

Mluví s duchem?

Začíná to pár let po narození. Malá Jelena si často hraje s kamarády, které vidí a slyší pouze ona. Rodina je má za vymyšlené, ale ona nikdy nepřestane tvrdit, že jsou skuteční.

Při pobytu na rodinném sídle v Saratově navíc dívka často utíká do tamních katakomb a ve svých dvanácti letech zmizí na celou noc – Objeví ji právě v katakombách. Zdravou a živě rozmlouvající s údajným duchem jisté Tekly Lebendorfové.

To už si schopností Jeleny všímne i širší rodina a přátelé. Netrvá dlouho a rozjíždí se tradice pravidelných seancí.

„O náplň těchto schůzek se staral především ´duch´ této dámy, který prostřednictvím mladé Jeleny komunikoval s přísedícími tím, že ovládal její ruku při automatickém psaní,“ dodává Vojen Koreis s tím, že duch skrze dívku mimo jiné předpoví i několik úmrtí.

Byla snad Jelena už v tak mladém věku schopnou manipulátorkou, nebo skutečně nahlédla do světa mrtvých?

Blavatská údajně čerpala své vědomosti od mistrů a učenců z celého světa.
Blavatská údajně čerpala své vědomosti od mistrů a učenců z celého světa.

Ovlivněna mistry

Roky plynou a z dívky se stává žena, kterou rodina provdá za mnohem staršího viceguvernéra provincie Erivan. Jenže netrvá dlouho a v Jeleně se projeví touha poznávat svět.

Od manžela prchá a postupně procestuje celou řadu míst, na kterých údajně nabere většinu svých zkušeností s mystikou a okultismem. Právě v této etapě života se zní definitivně stává jasnovidka a médium.

Jaká místa během svých cest navštěvuje, ale s jistotou nevíme. Jde o více než dvacet let, které jsou zahalené mlhou nejasností a dohadů. Údajně tráví nemalý čas v Egyptě, kde se učí číst hieroglyfy a některé staré jazyky.

Učitelem jí má být jistý koptský mág, který jí učaruje svými neobyčejnými schopnostmi. Nějaký čas žena tráví také v Tibetu a patrně i v Londýně, kde potkává druhého svého duchovního mistra. Muže, kterého později nazývá Moryou.

Sama později tvrdí, že oba patří do tzv. Velkého bílého bratrstva, které má být společenstvím osob nadaných prastarým věděním.

Předvádí se rodině

Po této první etapě cest přichází návrat domů do Ruska. Uplynulo deset let a z Jeleny je už docela jiná žena. Žena dobře si uvědomující, jaké jsou její schopnosti.

Jednou dokonce na žádost rodiny předvádí tajemné kouzlo, kdy nechává ztěžknout obyčejný malý stolek. Především její bratr Leonid je v šoku, když se mu ani přes veškerou snahu nepodaří ho zvednout.

Dostat se má také do Indie, kde prozměnu proniká do tajemných mystických nauk navázaných na hinduistickou víru. Někteří spisovatelé pak uvádějí, že cestuje i do Jižní Ameriky, kde pro změnu nasává vědění starých domorodých šamanů a fakírů.

To už ale pomalu přichází 70. léta 19. století. Blavatská se dostává do Severní Ameriky a nakonec se v roce 1873 usazuje v New Yorku, kde si kolem sebe rychle vytváří početnou skupinu lidí fascinovaných jejími údajnými psychickými schopnostmi. Co všechno údajně dokáže?

Mnohé schopnosti

Komunikace se zemřelými a astrální cesty do záhrobí. Telepatie, levitace či jakýsi božský zrak, kterým dokázala vidět to, co bylo jiným lidem skryto a který jí měl dokonce umožnoňovat spatřit věci, které se teprve stanou.

To všechno údajně Helena Petrovna Blavatská ovládá a tím vším udivuje šokované obecenostvo z řad  společenské smetánky.

„Když jedna moje přítelkyně chtěla na Madame, aby jí pomohla se spojit s její zemřelou matkou, Madame jí odpověděla, že to není možné, protože její matka se zabývá důležitějšími věcmi a že se nachází mimo dosah,“ napsala o Blavatské jistá Elizabeth G. K. Holtová, která ji znala.

V Americe se Blavatská také seznamuje s americkým důstojníkem a okultistou Henry S. Olcottem (1832–1907). Mužem, který zásadně ovlivní její život.

Jedním z nejbližších spolupracovníků Blavatské se stal okultista Henry Olcott.
Jedním z nejbližších spolupracovníků Blavatské se stal okultista Henry Olcott.

Studium i praktické rituály

Olcott s Blavatskou realizují množství spiritistických seancí, během kterých Blavatská figuruje opět jako médium. Žena také tvrdí, že dokáže navázat komunikaci s mistry dávného vědění, kteří jsou v neustálém spojení se světy pro smrtelníky jinak uzavřenými.

Zásadním posunem je také její zájem o teoretické aspeky věcí astrálních a mystických. Právě ten vede k založení slavné Teosofické společnosti.

Spolku zaměřeného na studium starověkých náboženství, filosofií a věd a především pak na rozvíjení božských psychických sil člověka či na odhalování prastarých tajemství.

Mezi ně patří kupříkladu pátrání po legendární Atlantidě nebo zkoumání astrálních sfér a převtělování.

Mnozí badatelé upozorňují, že členové společnosti vedení Blavatskou realizují také celou řadu tajemných rituálů, během kterých se snaží dostat k dávno zapomenutému vědění. Podařilo se to?

V posledních letech života už byla zkušená mystička vážně nemocná.
V posledních letech života už byla zkušená mystička vážně nemocná.

Pronikla pod povrch?

Jakási touha proniknout k podstatě tajné nauky a tím i k podstatě života je hlavní téma závěrečných let života H. P. Blavatské. Díla, která žena píše, jsou pro většinu lidí nesrozumitelná, plná komplikovaných úvah i na první pohled nesouvisejících spojení.

Klíčovým dílem Blavatské se stává „Tajná Doktrína“, kde tato mystička představuje, k čemu během svého života došla. „Cílem je dokázat, že příroda není náhodné spojení atomů.

Také ukázat lidstvu jeho zákonité místo ve schématu Vesmíru, zachránit je od návratů archaické pravdy, která je osnovou všech náboženství a odhalit (do určitého stupně) odkud jsme všichni přišli, odkud pocházíme?“ píše ona sama v předmluvě.

Skutečně se jí podařilo najít odpovědi na tyto věčné otázky? Nebo byla hlavně dobrá herečka a manipulátorka, jak dnes tvrdí mnozí skeptici?

Související články
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
epochanacestach.cz
Pestrobarevné Santorini je ostrovem zázraků
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel, je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Měsíček lékařský je malý zázrak
panidomu.cz
Měsíček lékařský je malý zázrak
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz