Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Himmler chtěl příměří se Spojenci už v roce 1943!

Hitler na konci války sesadil Himmlera a Göringa, protože se oprávněně obával, že za jeho zády chtějí uzavřít mír se Spojenci a odstavit ho. Podle odtajněných materiálů CIA o to zřejmě Himmler usiloval už od roku 1943. Proč se to nepovedlo? A skutečně plánoval odvézt Hitlerovu mrtvolu do Londýna?

Dne 20. března 1944 předal generál William J. Donovan (1883–1959), ředitel Úřadu pro strategické služby (OSS, předchůdce CIA), tehdejšímu prezidentovi USA, Franklinu D. Rooseveltovi (1882–1945), memorandum psané Abramem Hewittem (1902–1987).

Tento dlouholetý prezidentův přítel byl totiž vyslán do Švédska, s krytím OSS, aby si udělal názor na význam Skandinávie ve 2. světové válce.

Ve švédském Stockholmu se mu podařilo setkat se dvěma muži, kteří měli velice blízko k jednomu z nejvýše postavených představitelů nacistického Německa, říšskému vůdci SS a veliteli gestapa Heinrichu Himmlerovi.

Himmlerovi vyjednavači

Byli jimi Felix Kersten (1898–1960), Himmlerův osobní fyzioterapeut, který mu pomáhal zvládat chronické bolesti žaludku, a Walter Schellenberg (1910–1952), šéf špionážní služby a vojenské rozvědky.

Ten spolu s Hitlerovým ministrem zahraničí, Joachimem von Ribbentropem (1893–1946), projednával operaci s cílem zabít ruského vůdce Josifa Stalina (1878–1953).

Akce ale selhala, neboť vybraný atentátník, Pjotr Tavrin-Šilo, byl odhalen, přeběhl a následně posílal zpět do Německa falešné špionážní zprávy.

Dle tvrzení Kerstena i Schellenberga byl Himmler ochoten vyjednávat se západními Spojenci o odstranění Hitlera a uzavření separátního míru, aby válka mohla být vedena proti jedinému společnému nepříteli, Sovětskému svazu.

Kersten byl osobním Himmlerových fyzioterapeutem.
Kersten byl osobním Himmlerových fyzioterapeutem.

Hnán strachem ze Sovětů

Co ho k tomu vedlo? Himmler nebyl voják, ale politik. Jeho chování nebylo vlastenecké, ale poháněné strachem.

Ač byl zapálený nacista a strůjce holokaustu, věrně oddaný svému Führerovi, zároveň byl oportunistou, který měl strach z toho, co se stane, pokud Německo válku prohraje. Hrůzu v něm vzbuzovala představa, že by o jeho osudu rozhodovali Sověti.

A proto začal zhruba od poloviny roku 1942 osnovat myšlenky na velezradu vůči Hitlerovi, o němž už tou dobou věděl, že je psychicky labilní.

Bankéř jako zprostředkovatel                           

Kontakt mezi Hewittem a Himmlerovými muži měl zprostředkovat Jacob Wallenberg (1892–1980), švédský bankéř, který byl mezi roky 1934 až 1944 členem švédské vládní komise pro obchod s Německem.

S Hewittem se znal osobně z dřívějška a dobře věděl o jeho vazbách na amerického prezidenta. Proto se mu svěřil, že je v kontaktu s vysoce postavenými nacisty, kteří v Německu vytvářejí buňky odporu za účelem svržení Adolfa Hitlera. Zeptal se ho, zda by byl ochoten se setkat se zástupci takových buněk.

Wallenberg byl v kontaktu s americkým prezidentem.
Wallenberg byl v kontaktu s americkým prezidentem.

Himmler v čele Německa?

Snažil se také ozřejmit, co vede Himmlera, Führerova věrného stoupence, k tomu, aby začal se západními Spojenci vyjednávat.

Podle Wallenbergova názoru Himmler již nevěřil ve vítězství Německa ve válce, proto hledal cestu, jak svojí maličkosti zajistit, aby nebyl, jakožto vůdčí představitel nacismu, „souzen“ za své činy.

Věřil, že bylo možné se se západními Spojenci dohodnout na tom, že by se spojili s Německem, v jehož čele by on sám stanul, a dohromady by porazili společného nepřítele, komunismus reprezentovaný Sovětským svazem.

Užiteční pomocníci nevzbuzují podezření

Hewitt zjistil, že Schellenberg, zodpovědný za zahraniční zpravodajství, byl užitečný díky svým profesionálním kontaktům a schopnosti úspěšně skrýt zvláštní úkoly, které pro Himmlera vykonával.

Kersten, jež měl finské občanství, zase mohl bez stínu podezření cestovat do Švédska, kde si zřídil svůj stálý domov, a navázat tam kontakt s americkou OSS. K setkání Hewitta s Kerstenem došlo v říjnu 1943, předtím byl Himmler jmenován ministrem vnitra, čímž se jeho pozice v Německu ještě posílila.

Jediná naděje pro Hitlerovy odpůrce

Aby se s Kerstenem mohl Hewitt vídat pravidelně, aniž by tím poutal přílišnou pozornost, předstíral problémy s páteří, které mu fyzioterapeut pomáhal řešit. Po pár schůzkách mu bylo jasné, že masér nejedná jen v zájmu Himmlera, ale i ve svém vlastním.

Chtěl spolupracovat se Spojenci, aby mu nemohly být vyčítány vazby na předního nacistického pohlavára. Ve své zprávě Hewitt uvedl: „Doktor (tj.

Kersten) na mě naléhal, abych přijel do Německa, kde bych s ním probral Himmlerovu pozici a zjistil, zda by byla dohoda možná. Jasně naznačil, že za určitých podmínek byl Himmler připraven svrhnout Hitlera a že to byl jediný muž, který na to v Německu měl.“

Himmlerova stínová vláda

Hewitt na to odpověděl, že nezastupuje americkou vládu, a tudíž neví, jak by se tato k návrhu stavěla. Proto mu Kersten doporučil, aby odjel do Washingtonu, seznámil se s postojem americké vlády a poté se vrátil s jasným stanoviskem zpět do Evropy.

Také mu sdělil, že si Himmler již buduje svoji stínovou vládu, sestávající ze členů SS, ve které jako s jedním ze svých hlavních poradců počítá i s Walterem Schellenbergem, který byl ochoten přijet za Hewittem do Stockholmu, aby mu osobně potvrdil Himmlerovy záměry.

Uzavřou Němci mír s Rusy?

Nacistický politik skutečně o dva dny později do Stockholmu dorazil. Kersten na Hewitta naléhal, aby se se Schellenbergem setkal co nejdříve, neboť ten přivezl úřadům SS ve městě kopii návrhu mírové smlouvy, kterou Německo připravovalo s Ruskem.

Po drtivé porážce u Stalingradu se nacisté chtěli prakticky vrátit k paktu Ribbentrop-Molotov z roku 1939 a opustit dobytá území v Sovětském svazu. Pro Stalina však jiný konec války než drtivá porážka Německa nepřipadal v úvahu.

Je tedy možné, že informace o mírových jednáních byla určena Himmlerem pouze pro Američany, aby snadněji přistoupili na jeho návrhy.

Američané Rusy nezradí

O svých jednáních informoval Alam Hewitt mimořádného amerického vyslance a zplnomocněného ministra ve Švédsku, Herschela Johnsona (1894–1966), který tyto zprávy předával americkému ministerstvu zahraniční.

Sám se k jednáním s Himmlerem stavěl odmítavě. Američané se obávali, že by jejich tajná jednání s čelními nacisty mohla ohrozit spojenectví se Sověty, kdyby se ti o nich dozvěděli. Stalin o tom díky svým špiónům samozřejmě zprávy měl.

Američané ze strachu, aby nic nenarušilo tzv. Velkou trojku, tedy koalici Američanů, Britů a Sovětů, své spojence o jednáních Hewitta s Kerstenem a Schellenbergem zběžně informovali.

Himmler měl najednou úplně jiné starosti

Johnson označil Hewittovo jednání za extrémně nebezpečné a zajistil, aby byl okamžitě stažen ze Švédska.

Odletěl do Washingtonu v únoru 1944 přes Londýn. Schellenberg byl z jeho náhlého odchodu zoufalý, správně jej chápal jako konec nadějí na vyjednávání s Američany. Bál se navíc, aby nebyl zatčen. To Himmler měl v té době úplně jiné starosti.

Když došlo dne 20. července 1944 k neúspěšnému atentátu na Hitlera (viz box), byl z jeho osnování obviněn mimo jiné i Himmlerův přítel, právník Carl Langbehn (1901–1944). Aby na něj nepadl ani stín podezření, urychlil vůdce gestapa jeho popravu.

Kersten a Schellenberg katastrofě unikli, jejich loajalita vůči Himmlerovi byla ale jeho podlým chováním k příteli nalomena, báli se, aby je nepotkal stejný osud.

Šéf gestapa to nevzdává

V roce 1945 už bylo německé válečné úsilí na pokraji kolapsu. Himmlerův vztah s Hitlerem se zhoršil. S vůdcem se naposledy setkal v den jeho narozenin, tedy 20. dubna 1945, kde ho ujistil o své bezmezné loajalitě.

O den později se však setkal s Norbertem Masurem (1901–1971), švédským zástupcem Světového židovského kongresu, aby s ním projednal propuštění židovských vězňů z koncentračního tábora, jednalo se asi o 20 000 lidí.

Himmler na schůzce nepravdivě tvrdil, že krematoria byla v táborech postavena proto, aby se mohla snadněji spalovat těla vězňů nakažených tyfem. Lhal i o nízkých počtech úmrtí v táborech smrti.

Schůzka s hrabětem přinesla místo míru hněv

Dne 23. dubna se Himmler na švédském konzulátu v německém Lübecku setkal s hrabětem Folkem Bernadottem (1895–1948), šéfem švédského Červeného kříže. Schůzku mu zprostředkovali Kersten se Schellenbergem.

Na setkání se Himmler označoval za dočasného vůdce Německa, neboť Hitler měl být podle něj v několika málo dnech mrtvý.

Požádal Bernadotta, aby vyřídil generálovi Dwightu Eisenhowerovi (1890–1969), že se Německo chce vzdát západním Spojencům, stále totiž věřil, že se Britové a Američané spojí se zbytkem Wehrmachtu a společně budou bojovat proti Rusku.

Himmer si budoval svou stínovou vládu.
Himmer si budoval svou stínovou vládu.

Největší zrada všech dob

Hitler se o tom dozvěděl z vysílání BBC 28. dubna a zuřil. Považoval to za největší zradu, jaké se kdy vůči němu někdo dopustil.

Ve své poslední vůli, sepsané 29. dubna, kdy už Sověti byli jen 300 metrů od budovy říšského kancléřství, pod kterou se ukrýval v bunkru, označil Himmlera za zrádce (stejně jako Hermanna Göeringa (1893–1946), svého zástupce) a zbavil jej všech stranických i státních úřadů i členství v nacistické straně.

Dokonce jej chtěl degradovat na vojína, k tomu ale nakonec nedošlo. Hitlerovým nástupcem se nakonec stal velkoadmirál Karl Dönitz (1891–1980). Ten pak Himmlera ze všech jeho funkcí ve státě skutečně propustil.

Himmler byl zřejmě v kontaktu s Američany.
Himmler byl zřejmě v kontaktu s Američany.

S Hitlerovou mrtvolou do Londýna

Himmler však šel ve svých plánech ještě dál! Chtěl zřejmě „unést“ Führerovu mrtvolu do Velké Británie, aby tak Spojence ujistil o tom, že své návrhy myslí opravdu vážně.

Není jisté, zda měl Hitlera v bunkru zavraždit nějaký Himmlerův komplic, nebo šéf SS najisto počítal s vůdcovou sebevraždou, každopádně jeho spojka se měla poté zmocnit Hitlerova mrtvého těla a projít s ním skrz Brandenburskou bránu.

Blízko té si totiž nechal vůdcův pilot Hans Baur (1897–1993) připravit rozjezdovou dráhu s několika letadly. Jedno z nich mělo vzlétnou s nevšedním nákladem a odvézt ho do Anglie.

Hitler byl o Himmlerově plánu zpraven svým věrným pobočníkem, generálem Wilhelmem Burgdorfem (1895–1945).

Himmler chtěl unést Hitlerovu mrtvolu do Londýna.
Himmler chtěl unést Hitlerovu mrtvolu do Londýna.

Nezdařený pokus o útěk, podařená sebevražda

Události ale nabraly jiný spád a po uzavření míru mezi Dönitzem a Spojenci se Himmler musel skrývat. Prchl v přestrojení za rotmistra vojenské politické policie s padělanými doklady. I tak byl 21. května 1945 zajat Brity.

Ti ho nepoznali, protože si oholil svůj pověstný knírek. Posléze nacistický pohlavár přiznal, kým skutečně je.

Po převozu do města Lüneburg o dva dny později rozkousl Heinrich Himmler kyanidovou kapsli, kterou měl ukrytou ve falešném zubu, a sám se tak, stejně jako mnoho dalších nacistů, sprovodil ze světa.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes.   Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), rozené princezny z Lobkowicz. „Jistě […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“   V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených […]
Zajímavosti
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Palais idéal: Chrám z kamínků vyroste na zahradě!
Našli jste někdy na zemi zajímavý kamínek a odnesli si ho domů? Co jste s ním pak udělali? Položili na poličku, pomalovali barvami nebo nakonec vyhodili ? Jeden nadšený Francouz svůj kamínek nevyhodí… A jak příběh pokračuje dál?   Práci pošťáka vzal Ferdinand Cheval (1836–1924) trochu z nouze. Jako zaměstnanec v zemědělství nezvládal uživit rodinu, […]
Genius loci: Co to vlastně je? Nebo spíše – kdo?
Vymetou prach a vše pečlivě poklidí. Poté je třeba připravit oltář. Nastává čas prosebných modliteb, někde i zpívání a tanců. Místní lidé přinášejí dary. Na oltáři se kupí víno i květiny, speciální mísa přetéká ovocem a dalším jídlem. To vše k poctě genia loci, který má zajistit svému místu ochranu, polím plodnost a lidem požehnání.   […]
Chinin: Lék, pochoutka i zabiják
Malárie, onemocnění způsobené parazitem přenášeným komáry, trápí lidi po tisíciletí. Dokonce i v posledních desetiletích má na svědomí až 600 000 úmrtí ročně. Teprve v 17. století je na ni nalezen lék v amazonském deštném pralese.   Už některé domorodé kmeny, obývajícím území dnešních států Peru, Bolívie a Ekvádoru, znají léčivou sloučeninu nacházející se v […]
Záhady a napětí
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nohy do sandálů? Chce to ale péči!
nejsemsama.cz
Nohy do sandálů? Chce to ale péči!
Nohy si s námi v létě užijí dost trápení. Léto je pro ně doslova zatěžkávací zkouškou. Bylinné lázně Unavené nohy ocení lázeň mátovou.Pokud máte příliš suchou pokožku, přidejte do vody heřmánek, na bolavé nohy platí lázeň z kokosového mléka, potící se nohy zklidníte odvarem z listů ořechu vlašského, plísně na nohou zmizí díky koupeli v měsíčku lékařském
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
panidomu.cz
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
Pro každého z nás je péče o zdraví klíčovým faktorem pro udržení kvalitního života a prevence nemocí. Ve dnech 3. – 5. října se v Praze můžete zdarma on-line sejít s předními světovými odborníky na 4. ročníku Mezinárodního kongresu zdraví 2025 Praha (www.mkz2025Praha.cz).   Záštitu nad kongresem převzalo hlavní město Praha, poslanci Parlamentu ČR Mgr.
Tajemství fantomového holiče: Kdo způsobil paniku v americkém městě Pascagoula?
enigmaplus.cz
Tajemství fantomového holiče: Kdo způsobil paniku v americkém městě Pascagoula?
V roce 1942 zuří druhá světová válka, ovšem americké město Pascagoula zažívá éru blahobytu. Montují se zde totiž lodě pro námořnictvo Spojených států. Stačí však jediný červnový týden a ohromnou loděn
Rezidence ve stylu glamour
rezidenceonline.cz
Rezidence ve stylu glamour
Inspirující myšlenkou designérky, která navrhla podobu interiéru luxusní rezidenční vily, bylo vytvořit neobvyklý okouzlující obytný prostor, připomínající elitní paláce prvorepublikových továrníků. Johana Picková i při samotné realizaci věnovala pozornost především detailům s velkým důrazem na dokonalé zpracování každého architektonického prvku. Pod jejím dohledem tak velmi rychle vzniklo dvoupatrové aranžmá plné rafinované elegance, jež svou sofistikovaností
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
iluxus.cz
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
Značka Zadig & Voltaire přináší novou kapitolu do své ikonické voňavé ságy THIS IS! a představuje dvě nové vůně, které jsou jako stvořené pro elektrizující letní noci. Duo THIS IS HER! BURNING LOV
Dal diplomat Petr z Aspeltu své srdce Praze?
historyplus.cz
Dal diplomat Petr z Aspeltu své srdce Praze?
Je pravou rukou dvou českých králů i důvěrníkem římského vladaře. Obratný diplomat a všestranný vzdělanec Petr z Aspeltu za sebou v evropské politice zanechává nesmazatelnou stopu. Původ z malé vesničky na jihu Lucemburska člověka zrovna nepředurčuje stát se jednou z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Petrovi z Aspeltu (asi 1250–1320) se ale dostane vynikajícího vzdělání v Boloni, Padově a Paříži,
Nejprve hádky, pak zásnuby!
skutecnepribehy.cz
Nejprve hádky, pak zásnuby!
Otěhotněla jsem v jednadvaceti, budoucí tatínek utekl, a tak jsem vychovávala Marušku sama. Přehnaně jsem ji hlídala, aby nedopadla jako já. Zůstala jsem s dcerou sama. Otec mojí dcery práskl do bot, když jsem mu svěřila, že čekám miminko. Domnívala jsem se, že si radostně padneme do náruče, namísto toho sykl, jako by se škrábl o rezavý hřebík. Vyskočil z lavičky, jako
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
epochaplus.cz
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a
Noviny na každém rohu: Proč je čichání pro psy víc než zábava
21stoleti.cz
Noviny na každém rohu: Proč je čichání pro psy víc než zábava
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých p
Kohoutová otevřeně: Domácí dusno, křik a pláč
nasehvezdy.cz
Kohoutová otevřeně: Domácí dusno, křik a pláč
Herečka ze seriálu Jedna rodina Berenika Kohoutová (34) přiznala, že je na své dcerky Lolu (5) a ani ne roční Aloisii převážně sama. Povídá se, že její partner, reklamní textař Kryštof Kubín (38),
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz