Znáte to, člověk se i při vší opatrnosti někdy poraní. Nejčastěji se řízneme v kuchyni, ale od jara do podzimu se nám nevyhnou ani odřená kolena a lokty.
Samozřejmě že každé zranění nás zamrzí, už proto, že nás omezuje a potřebujeme je vyléčit co nejrychleji. Při vší snaze se to někdy nedaří tak, jak bychom chtěli. Jak si tedy můžeme pomoci?
Nejdřív vyčistit
Pokud je poranění menší a vidíte, že ošetření zvládnete sami, začněte tím, že ránu vyčistíte. Omyjte ránu i její okolí vodou a poté aplikujte dezinfekci. Tyhle dvě fáze jsou důležité proto, aby se rána dokonale vyčistila.
Dezinfekčních přípravků je mnoho a určitě nějaký máte ve své lékárničce. Většinou alespoň peroxid vodíku nebo jodovou tinkturu. Existují i dezinfekce, které nepálí. Ty můžete aplikovat dětem nebo citlivým dospělým.
Vždycky zakrýt
Většinou se k zakrytí rány používá sterilní čtvereček gázy a přes něj sterilní obvaz. Na menší zranění postačí náplast. Ránu bychom měli kontrolovat a v případě prosáknutí obvaz vyměnit.
Kontrolovat ale neznamená neustálé převazování, protože tím se rána jen jitří a hojení se prodlužuje. Když se rána částečně zacelí, zakrývat ji nemusíte, ale to pouze v případě, kdy nehrozí, nové poškození.
Například řezná rána na prstu se daleko lépe hojí, pokud vydržíte mít prst zalepený do skoro úplného zhojení (samozřejmě náplast vyměňujete). Pak totiž nehrozí opětovné rozšklebení rány.
Přírodní lékárna
V době, kdy nebyla antibiotika a o různých léčebných preparátech se mohlo lidem jen zdát, si naši předkové dovedli poradit s tím, co bylo nejblíž. Znali účinky léčivých rostlin a s úspěchem je používali na velké množství chorob.
Samozřejmě i na rány se našlo mnoho léčivek. Používala se šalvěj, heřmánek, jitrocel, ale také měsíček nebo med.