Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Hranolky a zdravá strava? I tohle se dá skloubit!

Chcete se vrhnout na zdravý životní styl, ale nedokážete se vzdát hranolků? To vůbec ničemu nevadí. Teď si asi říkáte, že vám budeme tvrdit, že někdo někde objevil, že hluboce smažené pokrmy přece jen přinášejí nějaké pozitivum. Nebudeme.

Jen vám chceme ukázat, že hranolky se dají vyrobit i jinak než v tuně oleje ve fritéze nebo na pánvi. Hranolky připravené Jinak než smažením povýšíte mezi zdravé pokrmy, a to při zachování skvělé chuti.

Troška oleje se hodí vždy, ale raději až na konec

Brambory, aby si zachovaly maximum živin, by se měly upravovat buďto v páře nebo v horkém vzduchu, jinými slovy v parním hrnci, v pečicí troubě nebo v horkovzdušné fritéze.

Ta už dnes není žádnou novinkou a najdete ji v nabídce e-shopů s elektrem, dokonce i v nabídkách běžných supermarketů.

Jen si nejdříve pročtěte recenze, než se rozhodnete, zda do ní chcete investovat.

Parní hrnec dnes vynecháme, nechceme brambory vařené, ale hranolky. Nezapomeneme ani na to, že při každé úpravě brambor je vhodné je zkombinovat s trochou tuku, ovšem raději až po dovaření nebo dopečení.

Tepelná úprava tuku není pro naše tělo tím nejlepším. Pokapat hotové hranolky olejem nebo rozpuštěným máslem či sádlem, to je jiná. Vitamíny A, E, D a K se budou moci skvěle vstřebávat, ale přitom si nezatížíte trávení tukem, který prošel vysokou teplotou.

Šetřící dietu jen někdy

Vyhnout se tepelné úpravě tuku je jednou ze zásad tzv.

šetřící diety, která je v podstatě tou nejdůležitější dietou ve zdravotnictví.

Je vhodná nejen při akutních potížích s trávením, ale její základní zásady bychom měli aplikovat alespoň některé dny v týdnu, abychom odlehčili svému trávení.

Díky tomu se budeme cítit svěžeji, lehce, mít více chuti do života. Jen pozor, neberte šetřící dietu doslova, pokud jste jinak zdraví. Má celkem omezený okruh surovin, minimum vlákniny, aby nebyla drážděna střeva.

U zdravých lidí je ovšem nutné šetřící dietu kombinovat se stravou běžnou, kde se k vám dostane hlavně více pro střeva nepostradatelné vlákniny.

Jak je to s těmi hranolky a zdravou stravou?

Pokud chcete dodržovat zásady zdravého stravování, můžete si směle připravovat bramborové (ale i jakékoliv jiné zeleninové) hranolky. Jen je budete dělat v pečicí troubě nebo na grilovací pánvi s nepřilnavým dnem.

A pokud možno zcela bez tuku, případně jen s minimem sádla, přepuštěného másla nebo řepkového oleje, které odolávají i vyšším teplotám.

Díky tomu se z původně nezdravých hranolkových “hříchů“ stanou zdravé pokrmy. Jak na přípravu zdravých bramborových hranolků? Je to velmi snadné a také rychlé, protože brambory jen omyjete a nakrájíte. Loupání je „zakázáno“.

(Zákaz samozřejmě berte s rezervou. Pokud máte novější brambory, je jejich slupka vynikající. Ale jestliže ve sklepě skladujete vlastní úrodu brambor, bývají v březnu a později již celkem gumové a plné klíčků.

Takové brambory je lépe oloupat a vydloubat i zárodky klíčků). Teď už k samotným postupům přípravy:

Bramborové hranolky pečené v troubě

Na plech rozložte pečicí papír, pokud chcete péct brambory ve tvaru klasických hranolek.

Jestliže vám stačí nakrájet brambory na měsíčky, bude je stačit položit na plech slupkou dolů, připečení se obávat nemusíte, pokud nepoužijete tuk (trochu zvláštní, ale je to tak).

Pak už jen brambory omyjte a nakrájejte. Jakmile máte bramborové hranolky kteréhokoliv tvaru připraveny, dejte je do větší mísy, posypte solí, kmínem, paprikou, bylinkami, prostě podle chuti, a promíchejte, ihned klaďte na plech a dejte do rozpálené trouby.

Ochutit můžete hranolky také až po upečení, postup je čistě na vás, vyzkoušejte, co vám bude více vyhovovat. Podle velikosti kousků pečte 30 -45 minut při 180 – 200 stupních celsia. U horkovzduchu teplotu úměrně snižte.

Při servírování poklaďte brambory hoblinkami másla nebo je zakápněte dipem, či jen trochou oleje.

Větší porci vitamínů a minerálů dodáte svým zdravým hranolkům tehdy, když k bramborám přidáte další zeleninu, také nakrájenou na hranolky, měsíčky.

A vůbec to přitom nemusí vyjít draze, protože v každém Lidl letáku najdete slevy na zeleninu, které dosahují i 40 procent.

Takže když budete nakupovat zeleninu podle slev, vždy výrazně ušetříte. Vězte, že k pečení se hodí v podstatě každá, počínaje mrkví, přes tykve, papriky, až po kedlubny nebo červenou řepu.

Bramborové hranolky připravované na grilovací pánvi

Příprava hranolek na grilovací pánvi chce přece jen trochu tuku, protože na pánvi na sporáku neodhadneme správnou teplotu okolo 180 stupňů, a tak je snazší potřít pánev řepkovým olejem nebo sádlem, pak teprve na ni připravené hranolky dát a pravidelně míchat.

Zatímco v troubě lze připravit spoustu hranolků najednou, v grilovací pánvi půjde jen o menší dávky, ale také s menší spotřebou energie a s kratším časem na propečení hranolků.

Trochu smažené hranolky

Pokud vás přece jen někdy chytne mlsná na klasické smažené hranolky připravované v oleji, čas od času si je dopřejte.

A abyste pak neměli úplně černé svědomí, tak si brambory nakrájené na hranolky nejdříve cirka 5 minut předvařte, pak teprve je smažte. Samotné smažení bude výrazně kratší, přesto docílíte hranolek uvnitř jemných a na povrchu geniálně křupavých.

Podobně můžete vyzkoušet upravit i jinou zeleninu, která má tužší konzistenci, například řepu, pastinák, mrkev, celer, dýni hokkaido nebo kedlubny. Jistě budete překvapeni výsledkem! A možná naučíte na zeleninu i její nejzarytější odmítače.

Související články
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.   Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. […]
Vinařství Perrier-Jouët spojilo s prestižní francouzskou značkou Atelier Montex a společně vytvořili krásně zdobenou edici Perrier-Jouët Belle Époque 2008 z kolekce Objets Extraordinaires Collection. Tato kolekce je složena výhradně z výjimečných unikátů vytvořených z těch nejlepších materiálů těmi nejzručnějšími řemeslníky.   Šampaňské, umění a příroda jsou skvělou kombinací tří světů, jež harmonicky propojilo exkluzivní vinařství Maison Perrier-Jouët […]
Někdo je má rád, někomu nechutnají. Jsou lidé, kteří je nejedli nikdy, nebo jen jako součást pikantních rybích oček, jiní se s nimi setkali až na dovolené ve Středomoří.   Přitom když se začteme do starých kuchařek, zjistíme, že se dříve běžně používaly. Třeba Jindřich Vaňha, majitel proslulé Rybí restaurace, která sídlila na Václavském náměstí, ve […]
Barcelonský Sips je podle prestižního žebříčku The worlds 50 best v současnosti nejlepším barem na světě. Pro mnohé z těch, kdo se orientují ve světě mixologie, ale nešlo o žádné překvapení. Sips byl pro tento titul předurčen, otevřela jej totiž dvojie barmanů, která patří k absolutní světové špičce.   Zvenčí nenápadný podnik najdete v srdci barcelonské čtvrti Eixample, […]
reklama
Historie
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Oddanou lásku utnula gilotina
Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš umírnění…   Nadvlády se ujímají jakobíni, především jejich část sdružená v radikální skupině zvané Hora. Období vlády jakobínů v čele s Maximilienem Robespierrem (1758–1794) vstoupí do dějin jako Teror.   […]
Zajímavosti
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Záhady a napětí
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř