Chcete se vrhnout na zdravý životní styl, ale nedokážete se vzdát hranolků? To vůbec ničemu nevadí. Teď si asi říkáte, že vám budeme tvrdit, že někdo někde objevil, že hluboce smažené pokrmy přece jen přinášejí nějaké pozitivum. Nebudeme.
Jen vám chceme ukázat, že hranolky se dají vyrobit i jinak než v tuně oleje ve fritéze nebo na pánvi. Hranolky připravené Jinak než smažením povýšíte mezi zdravé pokrmy, a to při zachování skvělé chuti.
Troška oleje se hodí vždy, ale raději až na konec
Brambory, aby si zachovaly maximum živin, by se měly upravovat buďto v páře nebo v horkém vzduchu, jinými slovy v parním hrnci, v pečicí troubě nebo v horkovzdušné fritéze.
Ta už dnes není žádnou novinkou a najdete ji v nabídce e-shopů s elektrem, dokonce i v nabídkách běžných supermarketů.
Jen si nejdříve pročtěte recenze, než se rozhodnete, zda do ní chcete investovat.
Parní hrnec dnes vynecháme, nechceme brambory vařené, ale hranolky. Nezapomeneme ani na to, že při každé úpravě brambor je vhodné je zkombinovat s trochou tuku, ovšem raději až po dovaření nebo dopečení.
Tepelná úprava tuku není pro naše tělo tím nejlepším. Pokapat hotové hranolky olejem nebo rozpuštěným máslem či sádlem, to je jiná. Vitamíny A, E, D a K se budou moci skvěle vstřebávat, ale přitom si nezatížíte trávení tukem, který prošel vysokou teplotou.
Šetřící dietu jen někdy
Vyhnout se tepelné úpravě tuku je jednou ze zásad tzv.
šetřící diety, která je v podstatě tou nejdůležitější dietou ve zdravotnictví.
Je vhodná nejen při akutních potížích s trávením, ale její základní zásady bychom měli aplikovat alespoň některé dny v týdnu, abychom odlehčili svému trávení.
Díky tomu se budeme cítit svěžeji, lehce, mít více chuti do života. Jen pozor, neberte šetřící dietu doslova, pokud jste jinak zdraví. Má celkem omezený okruh surovin, minimum vlákniny, aby nebyla drážděna střeva.
U zdravých lidí je ovšem nutné šetřící dietu kombinovat se stravou běžnou, kde se k vám dostane hlavně více pro střeva nepostradatelné vlákniny.
Jak je to s těmi hranolky a zdravou stravou?
Pokud chcete dodržovat zásady zdravého stravování, můžete si směle připravovat bramborové (ale i jakékoliv jiné zeleninové) hranolky. Jen je budete dělat v pečicí troubě nebo na grilovací pánvi s nepřilnavým dnem.
A pokud možno zcela bez tuku, případně jen s minimem sádla, přepuštěného másla nebo řepkového oleje, které odolávají i vyšším teplotám.
Díky tomu se z původně nezdravých hranolkových “hříchů“ stanou zdravé pokrmy. Jak na přípravu zdravých bramborových hranolků? Je to velmi snadné a také rychlé, protože brambory jen omyjete a nakrájíte. Loupání je „zakázáno“.
(Zákaz samozřejmě berte s rezervou. Pokud máte novější brambory, je jejich slupka vynikající. Ale jestliže ve sklepě skladujete vlastní úrodu brambor, bývají v březnu a později již celkem gumové a plné klíčků.
Takové brambory je lépe oloupat a vydloubat i zárodky klíčků). Teď už k samotným postupům přípravy:
Bramborové hranolky pečené v troubě
Na plech rozložte pečicí papír, pokud chcete péct brambory ve tvaru klasických hranolek.
Jestliže vám stačí nakrájet brambory na měsíčky, bude je stačit položit na plech slupkou dolů, připečení se obávat nemusíte, pokud nepoužijete tuk (trochu zvláštní, ale je to tak).
Pak už jen brambory omyjte a nakrájejte. Jakmile máte bramborové hranolky kteréhokoliv tvaru připraveny, dejte je do větší mísy, posypte solí, kmínem, paprikou, bylinkami, prostě podle chuti, a promíchejte, ihned klaďte na plech a dejte do rozpálené trouby.
Ochutit můžete hranolky také až po upečení, postup je čistě na vás, vyzkoušejte, co vám bude více vyhovovat. Podle velikosti kousků pečte 30 -45 minut při 180 – 200 stupních celsia. U horkovzduchu teplotu úměrně snižte.
Při servírování poklaďte brambory hoblinkami másla nebo je zakápněte dipem, či jen trochou oleje.
Větší porci vitamínů a minerálů dodáte svým zdravým hranolkům tehdy, když k bramborám přidáte další zeleninu, také nakrájenou na hranolky, měsíčky.
A vůbec to přitom nemusí vyjít draze, protože v každém Lidl letáku najdete slevy na zeleninu, které dosahují i 40 procent.
Takže když budete nakupovat zeleninu podle slev, vždy výrazně ušetříte. Vězte, že k pečení se hodí v podstatě každá, počínaje mrkví, přes tykve, papriky, až po kedlubny nebo červenou řepu.
Bramborové hranolky připravované na grilovací pánvi
Příprava hranolek na grilovací pánvi chce přece jen trochu tuku, protože na pánvi na sporáku neodhadneme správnou teplotu okolo 180 stupňů, a tak je snazší potřít pánev řepkovým olejem nebo sádlem, pak teprve na ni připravené hranolky dát a pravidelně míchat.
Zatímco v troubě lze připravit spoustu hranolků najednou, v grilovací pánvi půjde jen o menší dávky, ale také s menší spotřebou energie a s kratším časem na propečení hranolků.
Trochu smažené hranolky
Pokud vás přece jen někdy chytne mlsná na klasické smažené hranolky připravované v oleji, čas od času si je dopřejte.
A abyste pak neměli úplně černé svědomí, tak si brambory nakrájené na hranolky nejdříve cirka 5 minut předvařte, pak teprve je smažte. Samotné smažení bude výrazně kratší, přesto docílíte hranolek uvnitř jemných a na povrchu geniálně křupavých.
Podobně můžete vyzkoušet upravit i jinou zeleninu, která má tužší konzistenci, například řepu, pastinák, mrkev, celer, dýni hokkaido nebo kedlubny. Jistě budete překvapeni výsledkem! A možná naučíte na zeleninu i její nejzarytější odmítače.