Partnerská věrnost je v živočišné říši spíše výjimkou než pravidlem. Mezi savci se jí vyznačují třeba vlci či někteří netopýři. Zatímco nás, lidi, k ní vedou zejména emoční důvody, zvířata bývají monogamní tehdy, když jim to poskytuje evoluční výhody. O co jejich sexuální praktiky? Mohou nás zvířata ještě něčím překvapit?
Mezi ptáky jsou svou „věrností“ notoricky známé labutě. Ze 4000 druhů savců jich trvalejší dvojice vytváří jen několik desítek – jedná se o některé druhy netopýrů, lišky, vlky, opice kosmany, několik druhů myší a krys, obří jihoamerickou vydru, severského bobra, několik druhů tuleňů a dva druhy malých afrických antilop.
Existují také některé monogamní ryby, ale u dalších skupin zvířat je existence trvalého páru spíše výjimkou. Vždyť ani ony zmiňované labutě nejsou dokonalé – hnízdí sice s jediným partnerem, ale páří se i s „cizími“.
A jejich partnerství trvá většinou jen na jednu sezónu…
Kdo je vůbec monogamní?
Britský evoluční biolog David Lack (1910–1973) kdysi uvedl, že 92 % druhů ptactva je monogamních. Jenže, i když je tento údaj stále platný, my dnes díky technologii, která nám umožňuje získávat DNA, víme, že není úplně přesný.
Pokud totiž mluvíme o rozmnožování, potvrzuje se, že i ty druhy ptactva, které byly dlouho považovány za věrné, podnikají sexuální dobrodružství.
Jak hřeší migrující ptáci
Když byli například odchytáváni migrující ptáci a samicím byla vypláchnuta a prozkoumána kloaka, zjistilo se, že 25 % z nich už v sobě má sperma ještě předtím, než se jim podařilo doletět do oblastí, kde se tradičně rozmnožují. Znamená to tedy, že otci 10–40 % potomstva ptactva jsou prokazatelně jiní samci než ti, kteří se samičkami vytvářejí „věrný“ pár.
Pokud bychom pak v říši zvířat hledali lásku až za hrob, našli bychom ji v Severní Americe u hrabošíka obecného.
Páry tohoto druhu spolu žijí celý život, a když samička zemře, samec si za ni náhradu nehledá.
Věrnost vynucená okolnostmi
Jediným známým zástupcem monogamních obojživelníků je druh tzv. šípových žáb – pralesnička klamavá. Tyto žáby jsou ale věrné z velice praktického důvodu. Samička po kopulaci naklade vajíčka na listy rostlin, odkud je sameček po jednom roznese do kalichů bromélií vysoko v korunách stromů. Vybírá si ale jen ty malé, protože v nich jsou vajíčka v bezpečí.
Ani pralesničky nejsou svaté
Vajíčka tak pod dohledem samečka dozrajou a vylíhnou se z nich pulci. Sameček pak svým zpěvem přiláká samičku, aby do nádržky nakladla další, tentokrát už neoplozená vajíčka. Ta pulcům slouží jako potrava, než vyrostou.
Analýzou DNA u 12 sledovaných párů se zjistilo, že 11 rodičovských párů předalo svým potomkům skutečně jen své vlastní genetické informace, dvanáctý sameček ovšem oplodnil samičky dvě.
Sexuální šampión: šimpanz bonobo
Šimpanz bonobo přežívá v počtu pouhých několika tisíc jedinců v hustých deštných pralesích kolem africké řeky Zair. Je zajímavý tím, že se jeho sexualita nápadně podobá té lidské. Bonobové jsou v sexu ještě náruživější než velcí šimpanzi učenliví. Samice bonoba se mohou pářit po celý rok, stejně jako člověk.
Pro sexuální chování těchto šimpanzů je příznačná vysoká promiskuita samců i samic a zároveň rozvinuté a komplikované formy sexuálního chování.
Kdo prožívá orgasmus?
Bonobo se například rád páří v poloze tváří v tvář, stejně jako člověk. Vzhledem k tomu, že samice kopuluje s větším množstvím samců, existuje jediný rodičovský vztah: matka a její děti. Velká promiskuita bonobům umožňuje vyhýbat se vzájemným srážkám a konfliktům. Sex bonoby vzájemně usmiřuje, podobně jako tomu bývá u lidí.
Samičky tohoto druhu šimpanze jsou podle biologů jako jediné v živočišné říši schopny prožívat orgasmus.
Brutální sex mezi zvířaty
- Kudlanka nábožná začne svého partnera požírat už během kopulace.
- Na první pohled vypadá sbližovací tanec štírů romanticky, ve skutečnosti je to ale boj o holý život. Samci se totiž snaží vyhnout jedovatému bodci a klepetům samičky.
- Sex mezi žraloky je tak brutální, že samice můžeme identifikovat podle hlubokých jizev na hlavě a prsních ploutvích. Ty jim totiž v průběhu sexuálního aktu způsobují samci.
- Milostný akt doprovázený soubojem není výjimkou ani u lvů. Ti se páří v jakémkoliv ročním období v době, kdy má samice tzv. estrální cyklus (fyziologické změny způsobené činností pohlavních hormonů). Ten trvá i několik dní a pár během něj kopuluje až 40krát denně.
- Plejtvák obrovský je rekordmanem co do velikosti pohlavního údu – ten při ztopoření měří až 2,5 metru.
- Pandy mají plodné dny pouze 3–7 dní v roce a ani během nich neprojevují o intimní sbližování zájem.
Facebook
Twitter
RSS