Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak se pražská ulice Pařížská stala stylovým fenoménem?

Značky jako Rolls-Royce, Gucci, Louis Vuitton a další spojuje v souvislosti s Českou republikou jedna věc, a to sídlo na ulici Pařížská, která je svou prestiží známá všude po světě.

Jak se z Pařížské třídy stala jedna z nejdražších a nejatraktivnějších ulic na světě?

Luxusní pražský koridor má jedny z největších nájemních cen bytů, ale především i obchodních ploch. Průměrně se jeho cena pohybuje okolo 68 000 Kč za metr čtvereční za rok.

Díky tomu se dostává třeba i s pražskou ulicí Na Příkopě mezi první desítky nejdražších ulic světa, kterým pravidelně dominují třeba Pátá Avenue v New Yorku, Champs-Élysées v Paříži či Causeway Bay v Hong Kongu.

Původně Mikulášská třída

Vznik ulice je datován na přelom 19. a 20. století, kdy probíhala asanace židovského města. Tak se říká radikální přestavbě centrálních částí Prahy, během které byla zdemolována a upravena velká část domů.

Vzhledem k jejímu rozsahu (zahrnuto bylo přes 600 domů) se jednalo o jednu z nejrozsáhlejších asanací v celé Evropě.

Důvodem takto rozsáhlého projektu byla přestavba bývalého židovského ghetta, ve kterém panovaly nevyhovující hygienické podmínky v podobě závadnosti studniční pitné vody či neexistence kanalizace, které by mohly vést k epidemii.

Dalším důvodem bylo také rozšíření úzkých a křivolakých uliček, jelikož takový vzhled Starého Města nevyhovoval představě tehdejší české politické reprezentace o velkoměstě na počátku 20. století.

Co se týče přímo Pařížské ulice, téměř jedinou stavbou, která byla během asanace zachována, je kromě kostela sv. Mikuláše také raně gotická Staronová synagoga, která spolu s dalšími stavbami okolo reprezentuje židovskou tradici místa.

Kvůli kostela sv. Mikuláše, který se nachází na úplném okraji ulice u Staroměstského náměstí, byla Pařížská ulice dříve nazývána Mikulášskou třídou.

Svůj současný název dostala až v roce 1926. Vzhledem k tomu, že má ulice připomínat pařížské bulváry, volba názvu byla jasná. V původním konceptu však měla být ještě rozsáhlejší.

Tehdejší návrhy počítaly s třídou, která by vedla od Národního muzea, skrze Václavské náměstí, Staré město, Staroměstské náměstí, dnešní Josefov, Letnou až k budově valného shromáždění. Měla tak přímo kopírovat již zmiňovanou pařížskou Champs-Élysées.

Vzhledem k nedostatku finančních prostředků a odpor obyvatel Starého Města se však k ničemu podobnému nedošlo.

Historická fotka dnešní ulice Pařížská
Historická fotka dnešní ulice Pařížská

Proměna v ulici luxusu

Ne náhodou punc prestižnosti odstartovala francouzská značka Louis Vuitton, když zde v roce 1997 otevřela svou pobočku.

Po této celosvětově známé značce přicházely další a potenciál ulice začal růst, a to až do takové míry, jaký má samotná pařížská Champs-Élysées.

Postupně se zde otevíraly butiky nejen s módou, ale také s nabídkou prestižních šperkařských či hodinářských domů a stejně je tomu dodnes.

Kromě vlastních obchodů prestižních světových značek se na Pařížské nachází třeba také butik Carollinum, který pod sebou sdružuje vícero prémiových značek jako Montblanc, Vacheron Constantin, Breitling, IWC, Cartier či Panerai, ale pod tuto společnost spadají také jediné značkové butiky Rolex a Patek Philippe v České republice a stojí za nimi česká podnikatelka Tamara Kotvalová.

Ta však není jedinou Češkou, která dokázala v této ulici světových značek prorazit. Na Pařížské jsme dříve mohli najít také společnosti Prospekta Moda a John Grove &

partners, které se v roce 2015 spojily a nyní působí pod společným názvem Luxury Brand Management.

Jejími majiteli jsou manželé Bakalovi a v současnosti v Praze provozuje 10 butiků a zastupuje více než 20 módních a hodinářských značek, mezi které patří třeba Diesel, Balmain, Valentino, Bottega Veneta, Roberto Cavalli, Balenciaga, Breitling a další.

Luxusní výlohy na každém kroku
Luxusní výlohy na každém kroku

Prestiž se rozrůstá i do vedlejších ulic

Vzhledem k tomu, že samotná Pařížská ulice není nafukovací, využívají některé značky k umístění svých butiků i vedlejší ulice, jako třeba značky La Perla či Hublot, které sídlí v ulici Široká.

Postupně tak v okolí ulice Pařížská vzniká obrovské prémiové open-air obchodní centrum s portfoliem těch nejprestižnějších značek světa.

Pařížská se stala jednou z nejdražších ulic celého světa
Pařížská se stala jednou z nejdražších ulic celého světa

Služby na nejvyšší úrovni

Přítomnost prémiových značek vyžaduje také perfektně proškolený personál, bez kterého by se žádný z přítomných butiků neobešel.

Heslem prestižních značek totiž je, aby se jejich zákazníci cítili v každém z jejich butiků stejně, a to ať už nakupují na Páté Avenue v New Yorku, nebo na Pařížské ulici v Praze.

Butiky s prestižním zbožím dbají na svou kvalitu, jelikož nejen v Praze je navštěvují lidé zcestovalí a zběhlí v nakupování. Často jsou to dle majitelů obchodů velcí odborníci.

Například co se šperků a hodinek týče, žádný dotaz klientů nesmí personál obchodu rozhodit či překvapit.

Samozřejmostí je, že v buticích na Pařížské máte na nakupování dostatek prostoru a můžete se třeba v klidu posadit, dát si kávu či šampaňské a všechny věci si bez spěchu prohlédnout.

Nejen Praha, ale i celé Česko získává díky Pařížské ulici prestižnější jméno ve světě a pravděpodobně se to v nejbližší době jen tak nezmění a punc prestižnosti této ulici zůstane i nadále.

Obchodníci se pravidelně těší velkým tržbám a díky tomu se některé z nich dokonce i rozšiřují, jako to před pár lety udělala třeba značka Louis Vuitton, která se přesunula do větších prostorů a nyní na třech patrech nabídne jeden z největších butiků této ulice.

Tímto to však nekončí. Praha si vydobyla zvučné jméno na světové mapě luxusu a na Pařížskou a okolní ulice přicházejí stále nové a nové značky, které každoročně zvyšují atraktivitu tohoto „venkovního nákupního centra“.

Najdete zde všechny známé prémiové butiky Pařížská ulice ze Staroměstské radnice
Související články
Jeden z průkopníků v oblasti pánských šperků, klenotník David Yurman, představil historicky první high jewellery kolekci určenou právě mužům. Trend pánských šperků globálně nabírá na síle a stále více značek představuje vlastní ready to wear edice, Yurman je ale první, který tento trend posunul na novou úroveň. Americký klenotník David Yurman se věnuje pánským šperkům […]
Kvetoucí je krásná na pohled, ale pro zahradníky znamená obtížný plevel, který hyzdí pěstěné trávníky. Ve skutečnosti je jednou z nejužitečnějších léčivých bylin – smetanka lékařská neboli pampeliška.   Léčivá je celá rostlina – květy, stvoly, listy i kořeny. Listy se sbírají před květem, kořeny na jaře a na podzim, stvoly s květy po dobu kvetení. Široký rozsah […]
Společnost Japan Airlines přivítala do své flotily nová letadla A350-1000, která nabízí ještě vyšší standard pro mezinárodní cestování. Cestující první třídy se mohou těšit na stylové apartmány, v nichž se díky propracovanému designu budou cítit jako v luxusním hotelu. Letecká společnost Japan Airlines (JAL) si v továrně evropského výrobce letadel Airbus v Toulouse převzala svůj první z […]
Také se vám to děje? Určitě jste si už nesčetněkrát umínili, že sladké omezíte, ale když ta touha je neodbytná, a tak vždycky podlehnete.   Přitom právě ona vám signalizuje, že něco děláte špatně. Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Pokud porozumíte příčinám svých chutí, určitě se vám podaří zvítězit.   Jezte chytře Rozhodně […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti […]
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Záhady a napětí
Upálení Agnes Sampson: Proč si mysleli, že je skutečnou čarodějnicí?
Čarodějnické procesy jsou temným obdobím evropských dějin. Během 16.–18. století probíhaly doslova pogromy na lidi, kteří měli být údajně ve spojení s pekelnými silami. Na tento fanatismus doplatila ve Skotsku i jedna žena, která sama o sobě tvrdila, že má zvláštní schopnosti. Mohla přece jen mluvit pravdu?   V roce 1590 vyrazili vojáci skotského krále Jakuba VI. […]
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí