Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jak se žije v nejdrsnějších věznicích světa?

Pro běžného člověka je život ve vězení nepředstavitelný. Existují ale kriminály, které jsou velkým soustem i pro ty nejotrlejší zločince. Jak tyto věznice fungují? A v jakých vládnou dozorci či samotní trestanci?

Na světě existuje mnoho druhů vězení podlé míry ostrahy a zajištění bezpečnosti. Hlavním jeho úkolem patří náprava zločince a zpětné začlenění do společnosti.

Podmínky se ale velmi liší z hlediska zemí, kde se věznice nachází, přičemž nejhorší z nich se nachází v Latinské Americe a Africe. Nejsou výjimkou ale ani místa v západních zemích, kam byste nepustili ani úhlavního nepřítele.

Černý delfín (Rusko)

Ruská věznice Černý delfín představuje ze všech kriminálů to nejhorší na světě. Od roku 2000 ji obývají jen ti nejnebezpečnější zločinci z celého Ruska. Nejsou zde povoleny žádné návštěvy a neexistuje tady ani společná jídelna.

Místo se pyšní především tím, že díky speciálním opatřením odtud ještě nikdo neutekl. Jedinou možností dostat se z tohoto pekla, je podle mnohých hřbitov, který leží hned vedle.

Ti nejhorší z nejhorších

Černý delfín patří k nejstarším a největším ruským vězení, založené už za doby Kateřiny Veliké v 18. století.

Velká proměna nastala v roce 2000, kdy se sem začali umísťovat pouze odsouzení k doživotnímu trestu, a to především sérioví vrazi, maniaci a násilníci. V současné době si zde odpykává trest kolem 700 vězňů, kteří mají na svědomí asi 3500 životů.

Hlavním cílem je vězně co nejvíce izolovat od společnosti, i od ostatních trestanců.

Tvrdý vězeňský režim

Pro odsouzené zde panuje přísný systém kontroly. Vězni jsou pod kamerovým dohledem 24 hodin denně. Většinou sedí na cele 2-3 osoby, nachází se zde ale i samotky, které slouží pro obzvláště nebezpečné pachatele. Kriminálníci si ale neodpočinou.

Spí při prudkém světle a pouze hlavou ke dveřím. Mají dokonce zakázáno přikrývat si hlavu dekou. Během celého dne si také nesmí sednout ani na postel. Za celý den mají pouze hodinovou vycházku pod střechou, takže nevidí ani nebe.

Poslepu po věznici

Pokud dojde k nějakému prohřešku, vězni musí na povel zaujmout „polohu ku“ (předklonění a ruce za zády) a otevřít ústa do té doby, něž dozorce zavelí jinak.

V momentě, kdy je třeba vězně přesunout do jiné části budovy, se pohybují pouze se zavázanýma očima, sehnutí v pase a s rukama za zády, přičemž každého z nich doprovází tři dozorci a cvičený pes. Tím bachaři eliminují možnost útěku vězňů. Nemohou si tak totiž zapamatovat cestu.

La Sabaneta (Venezuela)

Největším problémem latinskoamerických věznic je celková přeplněnost. Venezuelskou La Sabaneta se řadí mezi nejhorší z nich a mnozí ji označují jako bránu do pekla. Kapacita činila asi 700 lidí, přičemž uvnitř se nacházelo 3500 pachatelů.

Vězení se také potýkalo se zoufalým nedostatkem pracovníků, takže mu vládly gangy, pro které bylo na denním pořádku násilí a vraždy. Věznice fungovala po celých 55 let až do svého uzavření v roce 2013.

Zbraně a drogy

V La Sabanetě byla katastrofální situace, především v počtu dozorců. Na 150 vězňů připadal pouze jeden. Proto se o chod věznice starali spíše samotní vězni a gangy. V roce 2012 situace vygradovala až k velkému povstání, kdy zde bylo zabito 591 vězňů.

O rok později provedla policie ve věznici zátah, při kterém zemřelo 16 vězňů. Při razii našli strážci zákona spoustu střelných zbraní, nábojů a tajný tunel, který sloužil jako skrýš pro marihuanu a kokain.

Špinavé cely a nemoci

Velkým problémem věznice byla velmi špatná hygiena. Trestanci se tísnili ve špinavých celách, kde si nemohli mnohokrát ani sednout. Vykonávání potřeby fungovalo prostřednictvím lahví nebo igelitových sáčků, které od nich občas vybrala stráž.

V takovém prostředí pak vězni trpěli mnoha závažnými nemocemi, jako AIDS nebo tuberkulózou.

Kemp 22 (Severní Korea)

Toto vězení v Severní Koreji se nachází na severovýchodě země v oblasti čínsko-ruského pohraničí. Nejedná se o typické vězení, kde jsou ti nejotrlejší zločinci, ale o místo určené pro politické vězně.

Jedná se v podstatě o novodobý koncentrační tábor, kde neexistují lidská práva a jsou drženi vězni s celými rodinami a dětmi. Funguje zde totiž pravidlo o dědičnosti viny, která platí až do třetího pokolení.

Žádná práva, pouze teror

Toto izolované vězení fungovalo už od roku 1965. Jeho velikost byla neuvěřitelná a pojmula až 50 000 vězňů. Ti tvořili nejen disidenti, ale také ženy a děti.

Jednalo se o celoživotní trestaneckou kolonii a panovaly zde ale až nelidské podmínky, které vypluly dle svědectví na povrch. Vězně zde hlídalo kolem 1000 vojáků ozbrojených samopaly.

Jednou z metod mučení bylo to, že vězni museli stát 24 hodin na špičkách v nádrži s vodou, která jim sahala pod nos.

Stejně jako v nacistických táborech během druhé světové války, kde neměl lidský život žádnou cenu, fungoval i tábor 22. Některé vězně využívali jako testovací objekty pro chemické zbraně jako je antrax a na další pokusy.

Na to sloužili skleněné plynové komory speciálně navržené pro pozorování průběhu experimentů.

Tyranie dětí

V táboře to neměli ani ženy a děti vůbec jednoduché. Platilo zásadní pravidlo: žádné těhotenství! Běžně se ale stávalo, že ženy otěhotněly jako důsledek znásilnění. Při porodu pak byly děti matkám odebírány a zabíjeny.

Ty, které přežily, musely naopak později tvrdě pracovat a „vykupovat“ si vinu svých matek. Kemp byl v roce 2012 na příkaz Kim Čong-una uzavřen. Podle Amnesty International ale existují v současné době další podobné tábory.

Gldani (Gruzie)

V roce 2012 došlo k obrovskému skandálu, jenž se týkal věznice Gldani v Gruzii. Na internetu se objevilo video, na kterém se odhalily praktiky místních dozorců. Tato kauza vyvolala mnoho nepokojů na mezinárodním poli.

Politická záležitost?

Na záznamu je vidět, jak bachaři neustále vězně terorizují a znásilňují pomocí pendreků a násad od koštěte. Mučení zde bylo údajně na denním pořádku a spousta vězňů tyto praktiky psychicky i fyzicky nezvládlo.

Po zveřejnění snímku došlo k několika zatčením a samotní dozorci se dostali k soudu. Vyrojily se také spekulace, že se jednalo o přímou objednávku ministra pro vnitřní záležitosti, jelikož se událost stala 14 dní před politickými volbami.

Změna poměrů

Celá záležitost měla za následek pád dvou ministrů a prakticky celého vedení vězeňské správy. Autor videa, bývalý vězeňský dozorce, Vladimir Bedukadze, v obavách o svůj život raději uprchl do Bruselu, kde požádal o politický azyl.

Vzniklo tak mnoho protestů, především studentských, kteří protestovali proti stavu vězeňského systému a nelidskému zacházení s vězni.

Gitarama (Rwanda)

Podmínky ve rwandském vězení se v mnohém neliší od ostatních – špína, chybějící voda nebo léky. Toto místo ale patří mezi nejpřelidnější věznice na světě.

A přestože byla budova navržená pro 400 vězňů, podle některých zdrojů se zde ale tísní více než 7 000 vězňů. Pokud už se někdo dostane ven, skončí vlivem gangrény bez jedné končetiny.

Život ve splašcích

Počet vězňů pak úzce souvisí i s veškerými hygienickými podmínkami. Podle některých svědectví se vězni musí dělit nejen o palandy, ale i vykonávat potřebu, kterou nikdo neuklízí. To všechno způsobuje mnoho smrtelných chorob.

Potíže jsou tu i s jídlem, dodávky potravin přicházejí omezeně a nepravidelně, trestanci tak trpí hlady a podle některých informací se uchylují i ke kanibalismu.

La Santé (Francie)

Tato věznice v centru Paříže má v překladu celkem zavádějící jméno: Zdraví. Ke zdraví má ale velmi daleko. Podmínky, které panují uvnitř budovy, by člověk očekával spíše v zemích třetího světa, opak je ale pravdou.

Špína, krysy a matrace plné vší a nedostatečná hygiena. Není divu, že zde spousta vězňů zešílelo.

Popravy gilotinou

Tento nápravný ústav byl založen v roce 1867. Tehdejší ministr doporučil postavit věznici komorního typu. Vznikla tak budova ve tvaru lichoběžníku a pyšnila se 1400 celami. Do těch se dostali i známí spisovatelé Paul Verlaine či Guillaume Apollinaire.

Pobýval zde dokonce i český básník a spisovatel Karel Toman. V této věznici se také až do roku 1972 popravovalo, a to pomocí gilotiny.

Bizarní sebevraždy

Věznice nechvalně proslula počtem sebevražd. V roce 1999 zde spáchalo sebevraždu celkem 124 vězňů. Ještě horší je ale způsob, jakým ji trestanci provádějí. Mezi nejčastější metody zabití patří polykání jedu na krysy, čističe vodních odpadů nebo vidliček.

Důvodem jsou zřejmě všudypřítomné krysy a nelidské podmínky. Vězni mají za celý den pouze hodinovou vycházku na dvoře, další 23 hodin tráví pod zámkem ve svých celách.

Carandiru (Brazílie)

Tato věznice se nacházela v brazilském Sao Paolu. Svoji nechvalnou pověst získala hlavně kvůli masakru, který se odehrál v roce 1992. V tu dobu došlo ke vězeňské vzpouře, kterou přijela uklidňovat vojenská policie. Místo uklidnění ale začala do vězňů střílet.

Výsledek? Přes sto mrtvých trestanců. Celý incident přitom vznikl kvůli vzpurnému chování jednoho z vězňů.

Vláda gangů

Celkový počet 8000 vězňů mělo na starost 1000 dozorců. Přesto zde měli navrch gangy, které nad vězením převzaly vládu. Životní podmínky měly k těm ideálním hodně daleko, šířily se tady infekce. Podle statistik byl každý pátý vězeň HIV pozitivní.

A ani jídla nebylo nazbyt. Mnoho vězňů tak umíralo hlady. Věznice byla naštěstí v roce 2002 zdemolována. Momentálně je jeden z bloků přístupný veřejnosti, slouží jako muzeum hrůz.

Bang Kwang (Thajsko)

Thajsko, místo nádherných pláží a budhistických chrámů. Je to ale také země, která je proslulá nelegálním obchodem s drogami. Dostat se do thajského vězení proto není samo o sobě procházkou růžovým sadem.

Mezi jednu z nejhorších věznic vůbec se řadí i Bang Kwang. Nachází se zde mnoho cizinců, především kvůli obchodu s drogami. Přitom má Thajsko velmi přísné zákony týkající se přechovávání a pašování drog. Za převoz heroinu tu můžete dostat klidně i 99 let vězení.

Život v okovech

Místní věznici přezdívají bangkoský Hilton, do hotelu má ale opravdu daleko. Denním přídělem je miska s rýží a zeleninou. Nemoci a infekce se tudy šíří závratnou rychlostí.

Cizinci to v tomto ohledu mají jednodušší, jelikož často dostávají peníze od různých charit nebo přímo od vlády jejich země a mohou si dovolit lepší jídlo a celkové zacházení.

Specialitou Bang Kwangu je, že každý vězeň stráví první tři měsíce v okovech, které mu velmi stěžují pohyb. Trestanci čekající na trest smrti je ale mají napořád.

Vězni se po černém delfínovi přesouvají s rukama za zády a skloněnou hlavou. Velkým problémem věznice Sabaneta je přeplněnost. Podle fotografiím tábory v Severní Koreji stále existují. Konflikt mezi dozorci a vězni přesáhl i hranice gruzijské země. Vězni ve Rwandě nemají základní hygienické podmínky a trpí mnoha nemocemi. Francouzská věznice si vyžádala mnoho životů vězňů.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Vezl Amundsen k pólu gramofon?
Loď Fram napíná plachty a 9. srpna 1910 vyplouvá z norského Kristiansandu. V té chvíli ví jen tři muži na palubě, jaký bude její cíl. „Jižní pól,“ oznamuje velitel výpravy Roald Amundsen zbytku posádky až na Madeiře. Severní točna již padla, chce to novou výzvu!   Moře a led jsou jeho život…Poprvé se Roald Amundsen […]
Brodili se křižáci ve Svatém městě krví?
Dřevěné obléhací věže se tyčí nad hradbami města. Ty jsou i přes zoufalý odpor obránců právě prolomeny a dovnitř se ženou zástupy křižáků. V božím jménu už neběží dobývat, ale loupit a vraždit.   Dobytí Antiochie v červnu 1098 je nesporným úspěchem první křížové výpravy do Svaté země, ale současně také zdrojem bojů o moc mezi veliteli […]
Vymyslel Sedžong písmo na dopoledne?
Králem se vůbec stát neměl, ale když už ho osud na trůn posadil, stal se rovnou největším panovníkem historie. Sedžong Veliký toho dal svému národu tolik, že se před ním sklánějí Korejci ještě po šesti staletích.   Území Korejského poloostrova je v polovině 14. století součástí mongolské říše Jüan, mezi obyvatelstvem ale stoupá nespokojenost. Do čela […]
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává […]
Zajímavosti
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím […]
Slova s děsivým původem: Křičící duch a čára smrti!
Věci okolo nás občas dostanou své jméno vcelku nečekanou cestou. Vybíráme pro vás slova, která spojuje tak trochu strašidelný původ!   Maskoty dnes máme pro štěstí, dříve však měli lidi chránit před zlými čarodějnicemi! Těm se v jednom ze starých jazyků Francie říkalo „masca“. Podobných slov je mnohem víc. Dnes neškodných, dříve z nich mrazilo… […]
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém […]
Nejdelší let světa trvá dva měsíce!
Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává v texaském Dallasu dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží celých 50 dní. Jenže Robert Timm (1926–1976) a jeho kolega John Cook (?–1995) je v Las Vegas překonají, a to rovnou o čtrnáct dní!   Majitel lasvegaského hotelu Hacienda Doc Bailey dumá, jak přitáhnout zákazníky. Dává se […]
Záhady a napětí
Tajemství francouzské katedrály: Působí v ní bájná podzemní energie?
Katedrála Notre-Dame v Chartres je odedávna považována za magické místo, které působí i na nevěřící. Již v dávných dobách se zde rozprostíral posvátný háj, kde se ke svým obřadům scházeli keltští kněží – druidové. Je snad toto místo dodnes ovlivněno nějakou záhadnou silou?   Předchůdkyně dnešní katedrály tady stojí už v roce 1144. O její […]
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je […]
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v […]
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda?   Je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit