Také se vám tak líbí? To množství barev i odrůd a ta omamující vůně? Tak už neváhejte a vysaďte si je. I když se o růžích říká, že jsou to královny květin, jejich nároky nejsou zase tak velké, jak by se mohlo zdát.
Jaké koupit?
Druhů je spousta, od záhonových přes popínavé, stromkové a miniaturní. My se tentokrát budeme věnovat těm prvně jmenovaným, i tak je jich tolik, že výběr nebude jednoduchý.
Vzdálenost tak akorát
Nejdřív zryjte do hloubky půdu na záhonu a zbavte ji plevelu a kamínků. Vykopejte jámy hluboké asi 30 až 40 centimetrů. Jejich hloubka a vzdálenost se řídí podle druhu růží.
Pro nízké se doporučuje vzdálenost 30 centimetrů, vyšší potřebují 50. Určitě neuděláte chybu, když zvolíte druhou variantu.
Sazenice ošetřete
Před výsadbou je potřeba zastřihnout kořeny. Ostrými nůžkami zkraťte hlavní kořen i postranní asi o čtvrtinu. Samozřejmě odstraňte i kořeny polámané nebo odřené.
Pokud uvidíte na horní části rostliny mladé zelené výhonky, ostřihněte je také, protože by mráz v zimě nepřežily. Na růži by mělo zůstat 3 až 5 silných výhonů. Ty zatím krátit nemusíte.
Namočte je
V obchodě dostanete většinou buď takzvané růže prostokořenné v plastovém obalu, nebo už zakořeněné v kontejneru. Obojí se vyplatí před výsadbou namočit do vody. Ty v balu máčejte, dokud nenasákne vodou, prostokořenné alespoň 10 hodin.
Jak hluboko?
Najděte na růžích místo, kde byly naroubovány. To by mělo být asi 4 centimetry pod zemí. Tím se bude řídit hloubka jámy.
Tu nejprve pořádně prolijte vodou a vložte rostlinu, kořeny opatrně rozprostřete, dbejte přitom, aby se neohýbaly nahoru, a opatrně zasypávejte zeminou.
Po výsadbě zalijte
Při výsadbě vytvořte kolem sazenice takzvanou misku, a i když jste sazenici před tím máčeli a zalili jámu, i teď pořádně půdu okolo prolijte. Zalévejte tak dlouho, dokud se voda bude vsakovat.
Chraňte před zimou
Aby nově zasazené růže ve zdraví přečkaly zimu, měli byste na ně asi týden po výsadbě přihrnout zeminu tak, že budou vyčnívat jen vrcholy výhonů a zakrýt je chvojím a nechat tak až do jara.