Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Je možné si zvýšit IQ? Prozradíme vám jak!

Inteligentní člověk si s větší pravděpodobností najde dobrou práci, která mu zajistí spokojený život. Dobrou zprávou však je, že hodnotu IQ je možné pravidelným tréninkem mozku zvýšit, a to prakticky v jakémkoli věku. Co je pro to potřeba udělat?

Definovat inteligenci není jednoduché. Jde o zvláštní schopnost, která nám umožňuje chápat jedinečné a složité prostředí, v němž žijeme.

Fenomén měření inteligence se objevil už v 19. století, ovšem tehdy se lidé domnívali, že intelektuální schopnosti souvisejí s velikostí mozku, a proto ji určovali podle rozměrů lebky.

V této době vzniklo i přesvědčení, že ženy jsou méně inteligentní než muži, protože jejich mozek je lehčí.

Testy pro zaostalé děti

Ke zjištění inteligence poprvé použil testy francouzský psycholog Alfred Binet (1857–1911).

Ministerstvem školství Francie byl totiž požádán, aby vytvořil metodu, pomocí níž bude možné odhalit duševně zaostalé děti, kterým by klasická školní docházka mohla činit těžkosti.

Vznikla Binet-Simonova škála.  Roku 1916 ji zrevidoval americký psycholog Lewis Terman (1877–1956) ze Stanfordovy univerzity. Jeho Stanford-Binetova škála (vedle jiných) se v upravené verzi používá k testování dodnes.

Kdo vymyslel IQ?

Zapracoval do ní i termín IQ (inteligenční kvocient), který jako veličinu pro měření inteligence zavedl v roce 1912 původem německý psycholog William Stern (1871–1938).

Definoval jej jako poměr mentálního a skutečného věku násobený 100. Tedy pokud je 10leté dítě schopno řešit úlohy pro 13leté dítě, jeho IQ dosahuje hodnoty 130. Tento vzorec se však později ukázal nepoužitelným pro dospělé, protože biologický věk roste lineárně a mentální nikoli.

Starší lidé tak v testu dosahovali špatných výsledků bez ohledu na své schopnosti.

Inteligence napříč populací

Od roku 1960 se proto používá tzv. deviační skóre, u kterého se porovnává úroveň rozumových schopností jedince vzhledem k průměru populace v dané skupině.

Nejčastěji je používaná škála s průměrem 100 a směrodatnou odchylkou 15, přičemž inteligence má přibližně normální (Gaussovské) rozdělení.

To znamená že asi 70 % lidí má hodnotu IQ 85–115. Asi 13 % populace má IQ 115–130 a jen necelá 2 % obyvatel zeměkoule má IQ nad 130. Obdobně to platí i směrem dolů, tedy 13 % lidí má IQ 70–85 a 2 % populace pak mají IQ menší než 70, což již svědčí o mentální retardaci.

K čemu je dobré znát své IQ?

Testování inteligence se používá hlavně u dětí a studentů k určení jejich možných studijních problémů, nebo naopak ke zjištění jejich studijního potenciálu.

Zajímavé je, že u matematických schopností je předpovědi lepší magnetická rezonance než IQ testy či testy z matematiky. Buď, jak buď, hodnota IQ nic nevypovídá o charakteru člověk a v běžném životě většinou nehraje podstatnou roli.

Navíc IQ není jedinou složkou inteligence, v poslední době se ukazuje, že pro funkční mezilidské vztahy je mnohem důležitější EQ neboli kvocient emoční inteligence.

Dědičnost versus prostředí

Dodnes ovšem mezi vědci panuje spor o to, zda je inteligence daná dědičností či je ovlivněna prostředím.

Pojem „nature versus nurture“ (dědičnost versus prostředí) zavedl už anglický vědec Francis Galton (1822–1911), bratranec Charlese Darwina, který byl jednoznačným zastáncem dědičnosti. Spor stále nemá jasného vítěze.

Jsou vědci, kteří věří, že genetika ovlivňuje inteligenci z 80 %. Jiní se domnívají, že se genetika a prostředí (výchova) na našich mentálních schopnostech podílejí stejnou měrou. Z toho plyne, že je možné inteligenci pravidelným tréninkem zvýšit. Jak?

Jak zvýšit inteligenci?

1.Změňte zažité stereotypy

Náš život je plný stereotypů. Den za dnem vykonáváme stále stejné úkony, při nichž náš mozek běží na autopilota. Zkuste to změnit. Přinuťte ho vytvořit si nová spojení tím, že věci, které vykonáváte automaticky, uděláte jinak.

Třeba si vyčistíte zuby druhou rukou nebo zvolíte jinou cestu do práce. Vyzkoušet můžete také meditaci, která zlepšuje krevní oběh v mozku, a tím i koncentraci a paměť. Věnujte se jí alespoň 30 minut denně, ideálně ráno po probuzení, nebo večer před spaním.

2.Trénujte mozek

Svoji inteligenci můžete zvýšit rovněž pravidelnou četbou, ideálně vědeckých textů týkajících se přírodních věd. Díky tomu se vám zlepší nejen slovní zásoba, ale i logické uvažování.

Mozek můžete trénovat též luštěním křížovek, vyplňováním kvízů, hraním slovních her či sudoku. Skvělým cvičením pro mozek je také studium cizích jazyků.

Lepších výsledků v IQ testech pak dosáhnete, když je budete podstupovat pravidelně, ale pozor, vaši inteligenci to však nezvýší.

3.Získejte nové dovednosti

Navštivte nové místo! Cestování po světě je skvělá věc, ale stačí začít tím, že se třeba vydáte do muzea, na výstavu nebo koncert. Vyzkoušet můžete rovněž nová jídla (v restauraci, nebo si je uvařit), tím si opět rozšíříte své vědomosti.

Můžete se také začít věnovat úplně novému koníčku, o kterém byste si nikdy nebyli pomysleli, že vás může bavit – skvěle trénují mozek šachy, k zahození není ani žonglování. Otestovat můžete i nějaký nový sport.

4.Naučte se hrát na hudební nástroj

Možná nemáte hudební sluch, a proto jste se jakémukoli vzdělání v hudební oblasti dosud vyhýbali. S ohledem na vaši inteligenci to byla chyba.

Bylo prokázáno, že hra na hudební nástroje zvyšuje IQ. Větší vliv na vaši chytrost budou mít strunné nástroje (housle, klavír či kytara), neboť jsou náročné na koordinaci a jemnou motoriku, před nástroji dechovými.

5.Jezte stravu, která stimuluje mozek

Zdravá strava má vliv na IQ, zejména u dětí. Nejezte proto průmyslově zpracované výrobky, plné soli a cukru.

I k snídani si dopřejte kvalitní bílkoviny (vejce, šunka, mléčné výrobky, ryby), protože právě ty mají schopnost zvýšit produkci norepinefrinu a dopaminu v mozku, což jsou chemické látky, které posílí vaši vnímavost a schopnost řešit problémy.

Krevní oběh v mozku zase podporuje vitamin B. Najdete ho v listové zelenině, celozrnné pšenici, masu, vejcích a sýrech. Bez zajímavosti není ani fakt, že vegetariáni mají průměrně IQ vyšší o 5 bodů.

6.Cvičte správně

Cvičení působí příznivě na vaši kondici i celkové zdraví organismu. Vylučují se při něm hormony štěstí neboli endorfiny, které nejenže zlepšují vaši náladu, ale pozitivně působí i na vás mozek – zvyšují jeho aktivitu.

Ovšem pozor, s ohledem na vaše IQ je lepší se věnovat kardiovaskulárnímu cvičení než posilování. Pravidelné aerobní cvičení může zvýšit vaši verbální inteligenci až o 50 %.

7.Dostatečně spěte

Kdy během dne je váš mozek v nejlepší formě, do jisté míry závisí také na tom, zda jste skřivan, nebo sova, tedy zda sršíte energií spíše ráno, nebo až večer. Tomu byste měli přizpůsobit i svůj spánek.

Ovšem v každém případě se snažte spát alespoň 7 hodin denně. Když jste totiž unavení, váš mozek nemůže fungovat na 100 %. Naopak omezí svoji aktivitu na minimum, kdy dělá jen to, co je nutné pro vaše přežití.

Pomocí Stanford-Binetovy škály se rozlišují duševně zaostalé dětí, kterým by klasická škola dělala problémy. V průměru mají lidé inteligenční koeficient mezi 85 až 115. Většina vědců se domnívá, že inteligenci ovlivňuje genetika, jiní, že se na ní podílí i výchova.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Ukrývá porubský Oblouk srp a kladivo?
Za prací v dolech a hutích na Ostravsku se po roce 1948 sjíždějí tisíce dělníků z celého Československa. Komunistická vláda musí vyřešit naléhavý problém, kde budou všichni bydlet. Nakonec se rozhodne vybudovat nové centrum ocelového srdce republiky, a to s kvalitním bydlením, spoustou zeleně a občanskou vybaveností.   Pověřená komise vybírá pro ambiciózní plán vesnici […]
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus, […]
Naverbovali Britové do svých služeb skálu?
Čedičová skála, která se tyčí do výšky 175 metrů z vln Karibiku nedaleko hlavního města ostrova Martiniku Fort-de-France, je dlouho jen lahodnou pastvou pro romantické oči.   Své jméno Diamond Rock neboli Diamantová skála dostala podle světelných odrazů, které slunce dokáže vyčarovat na jejích nepravidelných stěnách. Boj o tento přírodní unikát si ale nakonec vyžádá i […]
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš nudné.   Sotva školu absolvuje, Carsten Borchgrevink (1864–1934) odpluje do Austrálie…Čtyři roky pendluje kontinentem se zeměměřičskými týmy, až se nakonec přece jen usadí v městečku Bowenfels. […]
Zajímavosti
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg!   Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli guaranu přímo do hustých lesů v povodní řeky Amazonky, bylo by nejlepší hledat oči, které se shora dívají přímo na vás.   Tato dřevnatá liána, šplhající po stromech, které jí slouží jako podpěry, totiž dorůstá výšky až 10 metrů. Plodí červené bobule, které se po dozrání […]
Paříž 1900: Olympiáda plná chaosu
V pořadí druhé novodobé olympijské hry se pořadatelům vymknou z rukou a není nouze o bizarní situace, od závodiště v rozbahněném poli až po facky mezi soupeři.   Zatímco první novodobé olympijské hry, navazující na starověké sportovní hry v řecké Olympii, proběhnou v roce 1896 v Athénách zcela bez problémů, ty druhé o 4 roky […]
Cuketa: Kdy se z ní stane nebezpečný zabiják?
Zelený plod, podobný baňaté okurce, se dnes dá najít na většině českých zahrádkách. V bývalém Československu se přitom masově rozšíří teprve v 80. letech minulého století a podobně je to i ve zbytku světa.   Lze ji nalézt v různých tvarech a velikostech, od klasických válcových až po kulaté, a dokonce i vroubkované odrůdy. Jde […]
Záhady a napětí
Měsíc Europa v hledáčku NASA: Odhalí nová sonda mimozemský život?
Lovci mimozemského života upírají zrak k Europě, jednomu z Jupiterových měsíců. Hostí tenhle zamrzlý svět s oceánem a silnou vrstvou ledu život? Právě to chce zjistit NASA. Posílá sem sondu Europa Clipper. Fascinující měsíc má detailně prozkoumat.   Kosmická loď Europa Clipper je už 85 milionů kilometrů daleko od Země. Míří k jupiterovu měsíci Europa, […]
Český okultista Pierre de Lasenic: Pronikl do tajů sexuální magie?
Na počátku minulého století přichází na svět mnoho významných osobností z oblasti mystiky a hermetismu. Jednou z výrazných postav je i Petr Pavel Kohout (1900–1944), který později začne používat pseudonym Pierre de Lasenic neboli Petr z Lásenice. Proč toho o něm víme dodnes tak málo?   Petr Kohout se narodí v Brně, avšak rodina se brzy stěhuje do Prahy, […]
Co skrývá jeskyně černého ďábla?
V srdci sibiřské Chakasie, v pohoří Kuzneckij Alatay, se skrývá tajemná jeskyně černého ďábla, která od nepaměti děsí i fascinuje. Místní ji považují za průchod do světa mrtvých, což podporují legendy o krvavých obětech přinášených bohům podsvětí. Staří Chakasové věří, že podzemí skrývá síly, které je nutné usmířit. Speleologové i vědci zde nacházejí stopy starověkých […]
Skotské médium Daniel Dunglas Home: Dokázal levitovat a mluvit s mrtvými?
Daniel Dunglas Home (1833–1886) přichází na svět v Edinburghu ve Skotsku v březnu 1833. Když je mu devět, emigruje se svou tetou do amerického Connecticutu. Během dospívání zjistí, že má neobyčejné schopnosti. V sedmnácti má vizi o smrti své matky, která byla taktéž jasnovidka, po jejím úmrtí se pak tajemné události rozběhnou naplno. Měl Home skutečně […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Ozvěny minulosti: Zkáza Titaniku znovu v éteru
enigmaplus.cz
Ozvěny minulosti: Zkáza Titaniku znovu v éteru
Čas od času jsou zaznamenány příběhy, v nichž se minulost prolíná se současností a náhodní svědci mohou znovu přihlížet, či spíše naslouchat dávným událostem. Jsou snad jejich ozvěny uvězněny navždy v
Cibule v hlavní roli
panidomu.cz
Cibule v hlavní roli
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce,
Loďka v mém snu ukazovala na děsivé nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Loďka v mém snu ukazovala na děsivé nebezpečí
Ta stavba nás přitahovala děsivou minulostí. Nedali jsme na varování místních a chtěli se tam podívat. Málem jsme za svou zvědavost krutě zaplatili. Ten výlet jsme si plánovaly dlouho dopředu. Vnučka Ivanka a její matka, moje dcera Katka, měly narozeniny téměř ve stejný den. Navíc byly od sebe dvacet let, tak společně slavily i kulatiny. Dceři bylo tehdy
Stopka pro Perkausovou? Ven raději bez muže
nasehvezdy.cz
Stopka pro Perkausovou? Ven raději bez muže
Půvabná moderátorka Eva Perkausová (30) patří mezi celebrity, které se nebojí vytáhnout na povrch problémy, kterými si doma prochází. Nikoho už nepřekvapí, že si umí postěžovat na manžela, podnika
Zavařil Švihovi lakomý arcivévoda?
historyplus.cz
Zavařil Švihovi lakomý arcivévoda?
„Tohle by mohl být sólokapr,“ zamne si ruce šéfredaktor Národních listů Heller. V listinách, které mu zbyly po jeho předchůdci, našel zajímavou informaci. Vyplývá z ní, že Karel Šviha, předseda poslanců národních socialistů, donáší policii. Všechno má svůj čas. Už 8. dubna 1911 přišel do redakce Národních listů seriózní pán, jenž oznámil tehdejšímu šéfredaktorovi Josefu Anýžovi (1852–1912),
Zázračný lotosový kořen
nejsemsama.cz
Zázračný lotosový kořen
Trápí vás často kašel a nachlazení? Pak byste se měla seznámit s lotosovým kořenem. Všechny části této rostliny, která je v Asii považována za posvátnou, jsou jedlé a léčivé. K posílení plic se tradičně používá kořen. Ten obsahuje velké množství asparginu, látky, která pomáhá vyloučit přebytečnou tekutinu z plic a dýchacích cest. Výhodou je, že na rozdíl od přípravků z lékárny, které při
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí je dodnes oslavovaným hrdinou indického boje za nezávislost, který se v průběhu a po konci druhé světové války Velká Británie marně snažila potlačit zbraněmi. Už před více než dvaceti lety je jako vůdčí osobnost protestů obviněn z událostí ve vesnici Čauri Čaura, kde dav zapálí policejní stanici, ve které uhoří 22 policistů, a
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
rezidenceonline.cz
Neskutečný luxus, zvaný Jade Ocean
Ve zcela nové výškové budově v Sunny Isles Beach na Floridě jsme si nemohli nechat ujít pozvání do luxusního dvoupodlažního penthousu, ve kterém hraje hlavní roli bílá barva. Sunny Isles patří k nejluxusnějším lokalitám Floridy. Z jedné strany úzkou ostrovní šíji omývá Atlantský oceán, z druhé strany nefritově zbarvené vody Biscayne Bay, ve kterých se zrcadlí světla
Zelenina ve sladkokyselém nálevu
tisicereceptu.cz
Zelenina ve sladkokyselém nálevu
Takto naložená zelenina je ve výsledku lahůdkově křupavá. Suroviny na 4 sklenice ½ květáku 2 zelené papriky 2 červené papriky 2 mrkve čerstvý kopr 1 česnek Na nálev 200 g cukru 500 m
Komunikace ve světě primátů: Proč lidoopi gestikulují?
21stoleti.cz
Komunikace ve světě primátů: Proč lidoopi gestikulují?
Kdo kdy pozoroval šimpanze, gorily nebo orangutany v zoologické zahradě, nemohl si nevšimnout jejich vzájemné gestikulace. Nejedná se přitom o náhodné pohyby, ale o neverbální řeč zahrnující více než
Maximilian Davis stojí za novou vůní pro Ferragamo
iluxus.cz
Maximilian Davis stojí za novou vůní pro Ferragamo
Ferragamo představuje první dámskou vůni, která vznikla pod kreativním vedením Maximiliana Davise. „Fiamma“ v italštině znamená plamen – symbol inspirace dodávající ženám světlo na jejich cestě k sebe
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz