Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Je očkování proti malárii na dosah?

Malárii, kterou přenášejí komáří rodu Anopheles, je vystaveno asi 40 % světové populace. Onemocnění je každý rok pro 1 000 000 – 2 000 000 lidí smrtelné.

Nečastěji postihuje děti do pěti let a hrůzná statistika praví, že každých 30 vteřin jedno dítě na malárii zemře. Zatím však neexistuje účinný lék. Současnost však nabízí naději: malárii snad zastaví nová vakcína. Nebo ji pomůže vyléčit tabák?

Za zákeřnou nemocí stojí parazit Plasmodium, kterého přenášejí nakažené samičky komára rodu Anopheles. Před malárií se zatím nelze nijak chránit. Ani atimalarika se nedají užívat dlouhodobě, a tak ohroženým regionům zbývá pouhá distribuce moskytiér.

Vědci se proto už po léta snaží najít účinnou vakcínu, kterou by se obyvatelstvo žijící v malarické oblasti plošně očkovalo.

Prvok leze do krvinek

„Vývoj vakcíny byl opravdu tvrdý oříšek,“ říká vedoucí studie Gavin Wright z Wellcome Trust Sangerova Institutu ve Velké Británii.

Wright se společně se svým týmem zaměřil konkrétně na druh parazita Plasmodium falciparum, který má na svědomí 9 z 10 úmrtí na malárii a způsobuje nejtěžší formu nemoci, takzvanou tropickou malárii.

Plasmodium, česky zimnička, je prvok, který v části svého životního cyklu způsobuje malárii. Aby mohl vyvolat onemocnění, musí jedno z jejích vývojových stádií vstoupit dovnitř červených krvinek. Přes ně pak proniká do dalších buněk.

„Chtěli jsme najít takový univerzální lék, který by plasmodiím toto spojení přerušil,“ říká Wright s tím, že pokud by se to podařilo, plasmodie by se už nemohla dále množit a nemoc by se zastavila.

Uzamknutí všech vchodů

Nejnebezpečnější malarický parazit je však velmi adaptabilní. Zatím všechny léky, které byly na tomto principu vyvíjeny, dokázaly zastavit vždy jen jednu cestu k proniknutí do červené krvinky.

Když plasmodiím lék jeden způsob zablokoval, našli si jednoduše k odemknutí povrchu krvinky jiný proteinový klíč.

„Zavřeli jsme plasmodiím dveře do nitra buněk,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Wright. Vědci totiž objevili jeden „univerzální klíč“, kterým si parazit odemyká cestu do všech buněk.

 „Toto zjištění bylo naprosto nečekané,“ prohlásil Wright s tím, že pro vědu je výsledek jejich studie zásadním průlomem.

Achillova pata malárie

Univerzálním klíčem je totiž specifická molekula proteinu s názvem PfRh5, která je přítomna u všech kmenů Plasmodia falciparum.

„PfRh5 je pro parazita zřejmě nezbytný, aby mohl růst,“ uvádí Wright.  Receptorem pro PfRh5 je protein basigin (BSG protein), který je přítomný na povrchu krvinek. Experimenty dokázaly, že zablokování basiginu zabrání průniku zimniček do červených krvinek.

Pokus se podařil

Výzkum byl opravdu náročný. Plasmodia falciparum má totiž k dispozici mnoho klíčů (ligandy), které interagují s jedním ze stovek receptorů na povrchu buňky. Vědci museli odhalit, jak tento princip funguje.

„Byla to opravdu výzva,“ podotýká Wright s tím, že výzkum malarického prvoka je náročný i prostředím v laboratoři, protože ligandy vázané na receptory se rychle ničí.

Tým doktora Wrighta tedy nejdříve musel vyvinout takové chemické prostředí, které v laboratorních podmínkách stabilizovalo receptory i ligandy.

Při této metodě pak vědci pozorovali reakce na PfRh5 – při styku s receptory bílkoviny se prvok zimničky falciparum doslova přilepil k povrchu červených krvinek. Při pokusu pak vědci použili zmutované buňky, které tento protein postrádaly. Závěr byl na světě: bez PfRh5  Plasmodia falciparum byl zcela neschopný krvinky napadnout.

Vítězství 15 : 0

Vědci poté otestovali 15 různých kmenů Plasmodie, jejíž vzorky byly odebrány přímo od pacientů s malárií. V Británii se mohli začít radovat – po zablokování proteinu PfRh5 žádný z parazitů nebyl schopen napadnout červených krvinek.

Interakce mezi proteinem basiginem a PfRh5 je tedy klíčem pro vývoj vakcíny, která by mohla nastartovat imunitní systém k tvorbě protilátek proti PfRh5 a připravit se na přítomnost patogenů (původce nemoci).

Vakcína je sice ještě daleko, ale už nyní vědci ohlásili, že PfRh5 půjde snadno vyrábět ve velkém množství, což by mělo v případě konečného zúčtování s malárií odstranit hlavní překážku.

Tabák léčí zdraví

V Izraeli se na malárii, tedy jednoho z největších zabijáků na planetě, podívali z druhé strany a snažili se najít co nejlevnější funkční cestu k výrobě již existujícího léku – artemisininu.

Artemisinin se vyrábí z extraktu pelyňku ročního (Artemisia annua). Jeho výroba je však velice drahá. Pelyněk je divoce rostoucí rostlina, kterou nelze pěstovat průmyslově, a tak se výroba zatím jediného účinného medikamentu velice prodražuje. Stejně nákladná je i syntetická výroba artemisininu.

Vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě se proto snažili najít jiný způsob pěstování artemisinu, a to v co největším množství. Jako taková šikovná rostlina jim padl do oka tabák.

Vedoucí výzkumu, profesor Alexander Vainstein ze zemědělské fakulty Hebrejské university se pokusil geneticky implantovat do tabáku artemisin, látku, kterou v přírodě produkuje jen a pouze zmíněný pelyněk roční.

Laciná produkce léku by pak umožnila snazší distribuci v malarických oblastech.

Pomůže genové inženýrství?

„Tabák je velmi efektní rostlina.

Lze ji pěstovat ve velkém množství, víme, jak se o ni starat, aby vyrostlo co největší množství biomasy, tedy listů a stonků, které se dají zpracovat,“ vysvětluje Vainstein s tím, že gen, jenž vědci derivovali z kvasnic, v tabáku skutečně artemisin produkuje.

„Na výrobu léku je potřeba velké množství rostlin, ale tabák má velmi krátký životní cyklus – během pár měsíců se na poli vystřídá množství generací, takže jde jednoduše extrahovat velké množství léku.

A to je velký přínos,“ odhaluje výhody pěstování tabáku izraelský profesor.

Výzkum trval 4 roky a skončil patentováním výroby. Stejně jako v předchozím případě se čeká na klinické testy, které budou trvat ještě následující 3 roky. Hlavně se ale čeká na sponzory, kteří by účinnou látku uvedli na trh.

Od komára pokousán

Proti malárii by se jistě dalo chránit také zvenčí. Tedy nejen moskytiérou, ale i nějakým vhodným repelentem. K takovému novému typu repelentu mají nakročeno vědci z Wageningenské univerzity v Nizozemsku.

Jistě to znáte: léto, slunce, voda a otravní komáři. Zatímco jedni mají od tohoto bzučivého hmyzu pokousané celé tělo, druzí jsou prakticky nedotčení. Podle studie holandských vědců za to můžou bakterie, které žijí na lidském těle.

Komunity mikrobů na kůži totiž hrají klíčovou roli ve tvoření specifického lidského odéru – bez nich by byl pot pro lidský čich prakticky bez vůně.

Vědci nyní tyto bakterie a další mikroorganismy žijící v pokožce vyzkoušeli v experimentu s komáry druhu Anopheles gambiae sensu stricto, kteří přenášejí malárii. Kdo tedy komárům nejvíce „chutná“?

Podle výsledků  přitahují komáry ti, kteří mají vysokou hojnost bakterií ale současně jejich nízkou diverzitu (rozmanitost).

Vědci to vysvětlují tím, že jedinci s větší rozmanitostí mikroorganismů zřejmě hostí také určitou skupinu bakterií, která produkuje látku odpuzující komáry. Výzkum se nyní zaměří právě na tento jev.

Objev konkrétní látky, která ubírá komáří atraktivitu, by mohla být klíčem k prevenci malárie.

Plasmodium proniká epitelovou buňkou střeva (Foto: Ute Frevert;false color by Margaret Shear) Přenašečem malárie je komár rodu Anopheles. (Foto: Wikimedia)
Související články
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do takzvané fáze slabého šumu…Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože operace […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska…Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní […]
V Německu otevřeli lunární simulátor za 45 milionů eur, díky kterému budou evropští astronauté testovat vše od 3D tisku obydlí z měsíčního prachu až po pěstování potravin v tamních podmínkách.   Projekt, provozovaný Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR), nemá ve světě obdoby –⁠ ani NASA podobné zařízení nevlastní. […]
Vědci z Botanického ústavu AV ČR se podíleli na dvou významných studiích, které byly publikovány v časopisech Science a Science Advances. Tyto studie se zaměřují na vliv atmosférické depozice dusíku na diverzitu bylinného patra lesů v Evropě a Severní Americe. Výsledky výzkumu prokázaly posun rostlinných druhů na západ i pokles diverzity bobovitých rostlin.   Atmosférické […]
reklama
Historie
Hana Benešová pomáhala i pytlem brambor
Seznámili se na podzim 1905 v Paříži. Napřesrok se Eduard s dcerou železničního zřízence Annou zasnoubí. Záhy si oba změní svá křestní jména.   Zatímco Eduard Beneš (1884–1948) sáhne po zvučnějším Edvardovi, z Anny Vlčkové (1885–1974) se na jeho přání stává Hana, aby mu prý nepřipomínala bývalou láskou. V listopadu 1909 mají v Praze skromnou svatbu. […]
Napoleona III. děsil pekelný bastard
„Jaký nesmysl zas po mně bude chtít,“ povzdechne si císař Napoleon III. Právě mu oznámili, že jeho bratranec, hrabě Léon, žádá o přijetí. Tento nemanželský syn slavného Bonaparta nezná míru a nemá zábrany.   Charles Léon (1806–1881) byl prvním synem Napoleona Bonaparta (1769–1821), sice nemanželským, ale osudově důležitým. Stal se pro císaře důkazem, že je […]
Bitva u Montgisardu: Saladina zachránil jen rychlý velbloud
Záplava bojovníků v křižáckých pláštích se znenadání vrhá na překvapené muslimské vojsko. Útok je tak drtivý, že i sám sultán bere nohy na ramena a jen díky rychlému velbloudovi si zachraňuje holý život.   Uplynuly tři roky od chvíle, kdy se kurdský vojenský velitel Saláh ad-Dín Júsuf ibn Ajjúb (asi 1137–1193), známý jako Saladin neboli Zbožný, […]
Nejkrásnější české kašny: Musely se kvůli nim bourat brány?
Dostal zakázku od Českých Budějovic. Hlavní mušli Samsonovy kašny mistr Horn vytesá v kamenolomu u Besednice nedaleko Českého Krumlova. Nádrž má tak velký průměr, že se nevejde ani do jedné z budějovických bran. Radním proto nezbývá než improvizovat…   Kvůli těžbě stříbra má středověká Kutná Hora problém s nedostatkem pitné vody, protože horníci při práci […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Jak název tohoto kamene napovídá, jeho naleziště leží v africké Tanzanii a je doposud jediným známým zdrojem…Odborníci na drahé kameny tvrdí, že možnost výskytu tanzanitu jinde na světě je velmi nepravděpodobná, nicméně jednoznačně vyloučená také není.   Existuje několik verzí o tom, kdo a kdy poprvé objevil tanzanit. Jedna z nich vypráví o domorodých masajských […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Ať už jste milovníkem klasického „turka“, nebo kávy překapávané či z presovače, vždy vám zůstane kávová sedlina. Co s ní? Nejjednodušší řešení je ji vyhodit. Ale neukvapujte se! Není to zdaleka jenom odpad, lze ji využít mnoha praktickými způsoby.   Protože káva obsahuje řadu cenných látek, mnoho z jejích živin přechází i do takzvaného lógru. […]
Libeček: Bylinka, která má přivolat lásku
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku i další dobré věci!   Libeček je […]
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Záhady a napětí
Prokletá vesnice Trasmoz: Řádily v ní čarodějnice?
Plameny rychle stravují připravenou hranici. Ve strašlivých bolestech na ní umírá domnělá čarodějnice. Jde o obyvatelku odbojné španělské vesnice Trasmoz. Podle církevních hodnostářů v ní řádí nekromanti, probíhají satanské obřady i čarodějnické sabaty. Je tomu tak? A je pravda, že obec byla prokleta se souhlasem samotného papeže?   Na vrcholku kopce se tyčí zřícenina hradu a pod […]
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
Princezna Martha Louise, dcera norského krále Haralda v podcastu Modern Royal šokuje posluchače, když uvede, že ji trápí duch nacistického generála. Prý na ni zírá, kdykoli je v určité místnosti v norském královském paláci. Podle jejího otce jde o Němce Wilhelma Rediesse, který se v oné místnosti zastřelil!   Princezna Martha Louise Norská (*1971) je […]
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
Vrcholky Dolomit jsou svědkem neobvyklé podívané. Dochází zde ke korunovaci. Při ceremoniálu pozvedne král říše Fanis diadém a posadí ho na hlavu své dcery Dolasilly. Blyští se na něm i Raietta, kámen s magickými schopnostmi. Tedy alespoň podle legendy. Může se zakládat na skutečných událostech?   Princezna Dolasilla si nasadí lehkou stříbřitou zbroj. „Nikdy s ní […]
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Uzdravil mé srdce a zachránil život
skutecnepribehy.cz
Uzdravil mé srdce a zachránil život
Před dovolenou jsem se chtěla trochu opálit, tak jsem šla k vodě. Kdyby nebylo pohotového plavčíka, mohla jsem přijít o život. Manželství mých rodičů bylo noční můrou. Z dětství si pamatuji jen jejich neustálé hádky a spory. Máma často obviňovala tátu z nevěry, a jak se ukázalo, měla pravdu. Když mi bylo deset let, už to nevydržel a odešel od nás k milence. Takhle
Dokonalý úkryt
rezidenceonline.cz
Dokonalý úkryt
Dům ze 2. světové války byl zrekonstruován na luxusní sídlo, které má svou vlastní historii a zajímavý příběh… Budovu, která připomíná betonovou krabici a byla navržena tak, aby odolala bombardování, není vůbec jednoduché rekonstruovat. Dům pro jeho charakter a historii nazývají majitelé „bombovým krytem“. Postaven byl na pozemku rodinné farmy poblíž australského města Busselton. V
Květinový chlebíček
panidomu.cz
Květinový chlebíček
Léto se chýlí ke konci, ale růže ještě kvetou, takže toho pojďte využít a udělejte si neobyčejný dortík. Ingredience Na těsto: 200 g másla, 150 g moučkového cukru, 1 sáček vanilkového cukru, 4 vejce, 1 lžička mletého anýzu, 1 lžička kurkumy, 2 lžíce pomerančové šťávy, 50 g kandované pomerančové kůry, 4 kapky pomerančového aroma, špetka
Odchází duše z těla už před smrtí?
enigmaplus.cz
Odchází duše z těla už před smrtí?
V některých případech dochází ke zjevení živých osob ve chvílích, kdy se z nich život pomalu vytrácí. Je možné, že nevědomě vysílají svůj obraz ke svým blízkým, aby se rozloučili? Nebo snad duše opouš
Crazy Horse Paris v Praze. To nejlepší z kabaretu se šampaňským MUMM
iluxus.cz
Crazy Horse Paris v Praze. To nejlepší z kabaretu se šampaňským MUMM
Praha se stala na pár dní Paříží – nebo alespoň palác Žofín, který hostil legendární kabaret Crazy Horse Paris. Představení nabídlo nezapomenutelný zážitek plný vzrušení, elegance, uměleckého kouzla a
Dokonalé francouzské madlenky
tisicereceptu.cz
Dokonalé francouzské madlenky
Voňavé francouzské cukroví, kterým uděláte díru do světa. Suroviny 2 vejce 100 g cukru krystal špetka soli strouhaná kůra citronu 100 g hladké mouky 1/2 sáčku prášku do pečiva 100 g másla
Tajemství Velké trojky: Konec spojenectví – Ukázal Truman Sovětům železnou pěst?
historyplus.cz
Tajemství Velké trojky: Konec spojenectví – Ukázal Truman Sovětům železnou pěst?
Nad městem Nagasaki se tyčí masivní atomový hřib. 9. srpna 1945 Američané na Japonsko shodili již druhou jadernou bombu. Až nyní císařská velmoc kapituluje a druhá světová válka tím dopisuje svůj dlouho očekávaný závěr. S koncem války se však smráká i nad spojenectvím vítězných mocností. Co přesně za rozpadem Velké trojky stálo?   Ještě v
Haru: Robot, který dětem pomáhá zvládat nemocniční léčbu
21stoleti.cz
Haru: Robot, který dětem pomáhá zvládat nemocniční léčbu
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. [caption id="attachment_84291" align="ali
Francouzská cibulačka
nejsemsama.cz
Francouzská cibulačka
Francouzská cibulačka je lahodná polévka, kterou si zamilujete díky její chuti a vůni. Ingredience: 500 g cibule 1 lžíce másla 1 lžíce oleje 1 l hovězího vývaru 1 lžíce mouky 4 plátky bagety sýr na gratinování sůl pepř Postup: Na másle a oleji osmahněte dozlatova cibuli nakrájenou na silná kolečka. Přidejte hladkou mouku a krátce opražte jako jíšku.
Blahodárné účinky éterických olejů
epochaplus.cz
Blahodárné účinky éterických olejů
Objevte účinky vonných olejů prověřené staletími používání v tradičním léčitelství. Využijete je do aromalampy či difuzéru, jako příměs masážních olejů nebo k voňavé koupeli. Aromaterapie je mnohem více než jen hraní si s krásnými vůněmi. Umožňuje relaxovat, harmonizovat psychiku, podpořit koncentraci, zlepšit náladu, dodat potřebný odpočinek a povzbudit tělo i duši. Ovlivňuje krevní oběh, hormony,
Pawlowská nemohla dýchat! Ještě nemá vyhráno
nasehvezdy.cz
Pawlowská nemohla dýchat! Ještě nemá vyhráno
Zradily ji plíce, Halina Pawlowská (69) přestala dýchat. Po týdnech v nemocnici je sice z nejhoršího venku, ale s následky bojuje i nadále. Tři týdny ležela herečka ze seriálu ZOO na ARO. Což dokaz
Perly Saska
epochanacestach.cz
Perly Saska
Pro mnoho obyvatel je už běžné, že si do sousedního Německa zajedou na nákupy. Další turisté z Čech svou návštěvu Saska omezí jen na vánoční trhy v Drážďanech. Je to ale velká škoda. Samotné Drážďany i jejich okolí nabízejí tolik atraktivních míst, že se určitě vyplatí udělat si v Sasku delší dovolenou. Drážďany mají několik jasných turistických cílů
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz