Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Jurský park uprostřed Pacifiku: Galapágy, domov prehistorických ještěrů i obřích želv!

Toto ekvádorské souostroví je díky své izolovanosti a vzdálenosti od jihoamerické pevniny domovem mnoha unikátních živočichů.

Studoval je už britský přírodovědec Charles Darwin (1809–1882), který na základě svých zdejších pozorování formuloval svoji proslulou evoluční teorii. S jakými zvířaty se lze setkat jen zde?

Želva sloní

Třída: plazi

Délka: až 1,2 m

Hmotnost: až 300 kg v závislosti na druhu

Počet mláďat: v průměru 2 až 8

Délka života: 150 let

Pouze na Galapágách žijí obrovské želvy sloní, největší suchozemské želvy na světě. Jde o starobylé plazy, kteří se na Zemi objevili už před 220 miliony let. Zažili tedy éru dinosaurů. Od té doby se příliš nezměnili.

Typický je pro ně tvrdý tmavý krunýř, bezzubé, ale tvrdé a ostré čelisti, schopné drtit i kosti, a vejcorodost. Snadno se také vyrovnávají s vysokou koncentrací kyseliny mléčné ve svalech, díky čemuž jsou vytrvalé a odolné.

Černý sopečný popel, jež pokrývá Galapágy, je velice výhřevný, což želvám vyhovuje.

Galapágo je starošpanělské označení pro želvu, Galapágy jsou tedy „Želvími ostrovy“.
Galapágo je starošpanělské označení pro želvu, Galapágy jsou tedy „Želvími ostrovy“.

Živé konzervy pro námořníky

Žijí až 150 let, ovšem nejstarší samice Harriet (1830–2006) se údajně dožila až 176 let. Jako pětileté mládě ji měl na Galapágách sebrat sám Charles Darwin. Jednotlivé ostrovy kdysi obývalo na 15 poddruhů želvy sloní, čítající přes 250 000 jedinců.

Dnes je to už jen 10 poddruhů v celkovém počtu 12 000 kusů. Vliv na úbytek želví populace měli námořníci, kteří je používali jako živé konzervy při svých plavbách, i nepůvodní živočichové – krysy a prasata.

Leguán mořský

Třída: plazi

Délka: 1–1,5 metru

Hmotnost: až 12 kg

Počet mláďat: 1 až 6

Délka života: průměrně 12 let, mohou žít až 60 let

Galapágy obývají čtyři druhy leguánů, přičemž leguán mořský je jediným z nich, který hledá potravu v moři. Živí se mořskými řasami.

Je schopen ponořit se do hloubky kolem 15 metrů a strávit tam až hodinu, většinou však loví blízko hladiny a jednotlivé ponory nepřekračují 10 minut.

Vzhledem k tomu, že jde o studenokrevného živočicha, musí se pak dlouho vyhřívat na slunci, s tím mu pomáhá černé zbarvení jeho těla, které lépe absorbuje sluneční paprsky.

Leguán neumí pod vodou dýchat.
Leguán neumí pod vodou dýchat.

Loví v moři, ačkoli pod vodou neumí dýchat

Velmi důležitou adaptací pro mořský život je u něj schopnost vyfrknout nosem přebytečnou mořskou sůl ve formě vodního poprašku, kterou zhltl s potravou. Sůl mu proto ulpívá na hlavě.

Pod vodou neumí leguán dýchat, ale zpomalí svoji srdeční činnost, takže si jeho krev déle uchová omezené zásoby kyslíku. Samci jsou oproti samicím dvojnásobně velcí, jsou velmi teritoriální a v době námluv i agresivní. Tehdy se jim na těle objeví červené nebo oranžové skvrny.

Leguán galapážský

Třída: plazi

Délka: 0,9–1,5 metru

Hmotnost: až 11 kg

Počet mláďat: 1 až 6

Délka života: až 69 let

Jeho příbuznými jsou také leguán bledý a leguán růžový, kteří taktéž obývají Galapágy. Tělo leguána galapážského hýří barvami, jeho hlava a končetiny jsou nažloutlé, zatímco zbytek těla má rezavě hnědý až černý nádech.

Tento vejcorodý ještěr je všežravec, ale často se živí ovocem, a především různými druhy kaktusů, jež tvoří až 80 % jeho potravy. Drápy odstraňuje z kaktusů ostré trny, případně kaktusy konzumuje i s nimi.

Pěnkavy jim obírají klíšťata

Leguán galapážský žije v symbióze s galapážskými pěnkavami. V jejich přítomnosti odlepí trup od země a nechává si od nich odstranit klíšťata a jiné parazity z břicha.

Oproti tomu patří mezi přirozené predátory lovící tyto leguány zejména divoké kočky domácí, kozy a prasata. Na mláďata si pak troufnou i jestřábi, volavky nebo hadi, protože do dospělé velikosti dorostou malí leguáni až v 15 letech věku. Na Galapágách dnes žije až 10 000 těchto zvířat.

Od ptáků si nechává odstraňovat parazity.
Od ptáků si nechává odstraňovat parazity.

Lachtan galapážský

Třída: savci

Délka: samci 150 cm, samice 120 cm

Hmotnost: samec 64 kg, samice 28 kg

Počet mláďat: 1

Délka života: 20 let

Jde o nejmenší druh lachtana, který žije pouze na Galapágách a ostrově Isla de la Plata. Většinu času, na rozdíl od jiných druhů lachtanů, tráví na souši. Na moře se vydává jen zhruba do vzdálenosti 15 km od pobřeží. Živí se rybami a měkkýši.

Proto má na jeho klesající populaci velký podíl klimatický jev El Niňo, během něhož je ke břehům Galapág přenášena teplá voda ze západního Pacifiku, což vede k úhynu ryb a živin v oceánu. Kvůli tomu zemře velké množství lachtanů hlady.

Tento druh lachtana žije pouze na Galapágách.
Tento druh lachtana žije pouze na Galapágách.

Kdo převezme nadvládu nad harémem?

Od května do ledna si dominantní samci tvoří harém čítající až 20 samic, které postupně oplodňují. V důsledku toho dochází na plážích k častým soubojům mezi samci, kteří se snaží převzít nadvládu nad některým z harémů.

Svoji pozici tak dominantní samec zpravidla uhájí jen deset dnů až tři měsíce. Samice rodí většinou jedno mládě, následně zase brzy zabřezne. Kojí ho rok, ale už po týdnu jej na noc zanechává samotné, aby se sama nakrmila. V současnosti žije na Galapágách asi 15 000 těchto lachtanů.

Tučňák galapážský        

Třída: ptáci

Délka: 48 až 53 cm

Hmotnost: 2–2,5 kg

Počet mláďat: 1–2

Délka života: až 20 let

Tučňáci se na severní polokouli nevyskytují, s jedinou výjimkou – tou je právě tučňák galapážský. I když ani on toto pravidlo nepopírá úplně.

Tím, že žije pouze na Galapágách a až 12 hodin denně tráví ve vodě, může se krátkodobě při pobytu v oceánu na severní polokouli dostat. Případně mohu někteří jedinci zahnízdit na vrcholku galapážského ostrova Isabela, který se nachází jen těsně nad rovníkem. Živí se výhradně rybí stravou, především sardinkami a ančovičkami.

Tučňáci tvoří monogamní páry a hnízdí až 3x do roka.
Tučňáci tvoří monogamní páry a hnízdí až 3x do roka.

Skvěle se přizpůsobili horkému podnebí

Na vysoké teploty, jež na Galapágách panují (až 42 °C), se tito tučňáci adaptovali. Teplo vyzařují z nohou a křídel, které jsou o 7 °C chladnější než jejich trup. Křídla drží na souši od těla, dýchají otevřeným zobákem.

V jeho okolí mají neopeřenou hustě prokrvenou tkáň, která taktéž slouží k termoregulaci. Mají i kratší peří než ostatní tučňáci. Jsou ohroženým druhem, na ostrovech jich žije jen asi 2000 kusů.

Líčí na ně řada predátorů – krabi, hadi, racci, sovy na mláďata, žraloci, kosatky a lachtani v moři. Ohrožuje je i El Niño a člověk.

Káně galapážská

Třída: ptáci

Délka: 45 až 58 cm

Hmotnost: 650–850 g, někteří až 1600 g

Počet mláďat: 1

Délka života: neznámá, odhad 16–25 let

Jde o největšího endemického (to znamená, že nežije nikde jinde na planetě) dravce Galapág, který obývá ostrovy už 300 000 let. Rozpětí jeho křídel dosahuje 120 cm, zatímco největší pták Galapág, albatros galapážský, má rozpětí až 250 cm.

Káně je na vrcholku potravního řetězce ostrovů, nikdo jiný jej neloví. Živí se drobnými hlodavci, ptáky, lávovými ještěrkami, malými leguány a jejich vajíčky, či mláďaty mořských želv. Nepohrdnou ani mršinou. Lidí se nebojí.

Jedná se o endemitního dravce.
Jedná se o endemitního dravce.

Samice rozhodují o lovu i páření

Káňata mají popelavě hnědočerné peří a žluté nohy i zobák. Jsou jedinými dravci na ostrově, kteří loví ve dne, mají vynikající zrak. Dominantnější a větší jsou samice, káňata však netvoří stabilní páry.

Jejich hnízda, která používají opakovaně, dosahují šířky až 1,22 metru. Samice se páří až se 7 samci, následně snese 1 až 3 vejce, chováno je ale jen jedno mládě. Na Galapágách žije asi jen 150 párů káňat. Ač nejsou loveni, v přístupu k potravě jim silně konkurují nepůvodní druhy.

Kormorán galapážský

Třída: ptáci

Délka: 90–100 cm

Hmotnost: 7,5 kg

Počet mláďat: 1

Délka života: 13 let

Tento kormorán ztratil schopnost létat, a tak je vedle tučňáků jediným nelétajícím mořským ptákem. Na Galapágách ztratil díky dostatku potravy a absenci dravců obavy, a tím i potřebu létat. Hrudní svalstvo mu proto atrofovalo.

Je to nejmohutnější druh kormorána, má roztřepené, zanedbaně vypadající černé peří na křídlech i ocasu. Oční duhovka je tyrkysově zbarvená.

Na nohou mají kormoráni široku plovací blánu, proto se jim špatně chodí po pevnině, zato jsou skvělými plavci, vzdalují se až jeden kilometr od pevniny.

Létat neumějí, ale plavci jsou skvělí

Loví ryby, hlavonožce i měkkýše. Na rozdíl od tučňáků veslují nohama, ne křídly. Jejich peří je smáčivé, takže ho po výstupu z vody suší, stojí na břehu s roztaženými péry. Zobák mají na konci opatřený háčkem, aby jim kořist neunikla.

Námluvy probíhají ve vodě, samice poté snese dvě až tři vejce, ale dospěje většinou jen jedno mládě. Na Galapágách lze najít i řadu dalších ptáků, ať už endemických nebo ne.

Patří mezi ně například albatros galapážský, terej modronohý, volavka galapážská, racek lávový a další, také 15 druhů pěnkav.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Houslistu Kubelíka by dříve upálili!
Pedagog Otakar Ševčík měl vždycky nos na talenty, a tak prosadí výjimečné přijetí Kubelíka na konzervatoř už v jeho 12 letech.   Když pak Jan Kubelík (1880–1940) v roce 1898 vystřihne na absolventském koncertě Paganiniho houslový koncert, začnou se na jeho vystoupení stát fronty. „Ve středověku by ho za něco takového upálili jako čaroděje,“ píše hudební kritika […]
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
Uhrančivé temné oči, exotický vzhled a neodolatelný šarm. To jsou vlastnosti, které musí mít filmový milovník.   Americký herec italského původu Rudolph Valentino (1895–1926) je pro role romantických postav přímo předurčen. Do Ameriky se nadějný italský tanečník vydává v roce 1913. Pár let se musí živit jako přístavní dělník, zahradník či poslíček. V roce 1921 však přesvědčí […]
Milovaná dcera císařovny Sisi se mohla provdat za kominíka!
Sisi se v návalu zoufalství svíjí po zemi. Stačí však jeden pohled na vyděšenou dceru a další ze záchvatů císařovnu rychle opouští. Život s labilní matkou není pro Marii Valerii žádný med.   „Dítě se narodí v Uhrách, a když to bude chlapec, bude se jmenovat Štěpán,“ prosazuje si císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898), zvaná Sisi, […]
Popoháněl Sforza Leonarda kvůli Poslední večeři?
Když Leonardo maluje fresku Poslední večeře, chodí za ním hosté, tiše sedí za jeho zády a sledují ho při práci. Mistr prý přichází brzy ráno, vyleze na lešení a zůstává tam se štětcem v ruce až do soumraku.   Jsou však dny, kdy Leonardo da Vinci (1452–1519) nenamaluje ani čárku. Nastanou i dramatické dny, kdy střídá […]
Zajímavosti
Zlatá rybka: Přání vám nesplní, ale paměť má skvělou!
Když rybář uloví krásnou zlatou rybku a pustí ji zpět do moře, rybka slíbí, že mu splní tři přání. A skutečně tak učiní! Jaká škoda, že zlaté rybky jsou jen v pohádkách… Anebo snad existují i ve skutečném světě?   Zlaté rybky samozřejmě existují! Běžně se nám doma prohánějí v akváriu a známe je také […]
Damašská růže: Opojná starověká kráska
I když existuje mnoho krásnějších a impozantnějších růží, ve vůni se jí žádná nevyrovná. Je tak silná a okouzlující, že si získala svět už v hlubokém starověku a ani dnes její popularita neklesá. Seznamte se s neobyčejným příběhem damašské růže.   Nejstarší záznamy o damašské růži pocházejí z Mezopotámie ze 7. století před naším letopočtem. […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím.   I když jsou pyramidy v Gíze pravděpodobně nejpůsobivějším dokladem neobyčejných schopností starověkých Egypťanů, sousedící Sfinga má o něco tajemnější původ. Podle nové studie ji totiž možná […]
Největší zlatý nuget: Má téměř 80 kg!
Dnes je Moliagul, městečko v australském státě Victoria, z velké části tvořeno farmáři, kteří obývají hrstku domů. V 50. a 60. letech 19. století to tu ale žije víc než v kdejaké světové metropoli. A to díky zlaté horečce.   Tisíce lidí tehdy vyráží do Moliagulu, ale i dalších míst v Austrálii, aby hledali své, […]
Záhady a napětí
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často […]
Fenomén zvaný glosolálie: Kdo vlastně promlouvá?
Glosolálie (z řeckého „glossa“ – jazyk a „lalein“ – mluvit) je fascinujícím jevem, při němž lidé hovoří nebo zpívají v jazycích, které jim samým nejsou srozumitelné. Tento stav velmi často najdeme v náboženských kontextech, ale může se objevit i mimo ně. Kde se tato tajuplná schopnost bere?   Glosolálie se objevuje v historii lidstva odedávna. […]
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené […]
Tajemná brána Aramu Muru: Je vchodem do tajné říše?
O původu a účelu takzvané Brány bohů vytesané do skály u horského jezera Titicaca v Peru existuje řada teorií, ale její skutečná funkce a význam zůstávají záhadou. Podle pověsti branou kdysi dávno za pomoci zlatého klíče prošel incký kněz a následně zmizel ve světlem zalitých tunelech uvnitř. Může se tento příběh zakládat na pravdě?   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
iluxus.cz
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
„Pracujeme na genech našich ikonických modelů, abychom mohli získané zkušenosti využít pro přípravu podoby budoucích modelů, které se mají objevit na konci desetiletí,“ uvedl Thierry Metroz, šéfdesign
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
V Milánu se nudit nebudete
epochanacestach.cz
V Milánu se nudit nebudete
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
Nejlepší oddech podle znamení
nejsemsama.cz
Nejlepší oddech podle znamení
Každá z nás má o ideálním relaxu jinou představu. Jedna chce ležet na pláži, druhá touží po rozhlédnutí z vrcholku hory. Jaké místo a aktivity se nejlépe hodí pro vás? Hvězdy vám prozradí, kde a jak si nejlépe dobijete energii. Beran 21. 3. – 20. 4. Pro energického Berana je zahálka a dobíjení baterek synonymem pro
Rýžovar se vám vyplatí
panidomu.cz
Rýžovar se vám vyplatí
Už nikdy nechcete mít rýži příliš málo uvařenou, připálenou anebo dokonce rozvařenou? Kupte si rýžovar. Tohle vychytralé zařízení totiž pracuje na principu vaření v páře. Další hrnec navíc, řeknete si. Ale pokud si doma vaříte rýži často, nikdy neprohloupíte nákupem správného rýžovaru. Nebudete už totiž muset myslet na to, jak dlouho rýži musíte vařit, ani
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
enigmaplus.cz
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
Už jste někdy zažili deja vu? Zvláštní pocit, že situace, ve které se zrovna nacházíte, se již jednou odehrála? Pravděpodobně i u vás se vzápětí ozve logika, jež se tomuto pocitu vzpouzí jako divoký k
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
historyplus.cz
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
Nemá sílu ho zabít sám, a tak si najme vraha. Ten zaskočí Černého Jiřího v úkrytu, zabije ho a usekne vůdci srbských povstalců hlavu, po níž touží osmanský sultán. Zákeřná vražda rozpoutá boj na život a na smrt mezi dvěma vládnoucími srbskými rody! Na vraždu si netroufal, ale hlavu soupeře už dokáže Miloš Obrenović (1780–1860)
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
epochaplus.cz
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět
Tají Maximová trpkou zradu?
nasehvezdy.cz
Tají Maximová trpkou zradu?
O svém soukromí toho sdílí jen málo, loni ale herečka Elizaveta Maximová (32) ze seriálu Jedna rodina přiznala, že se po letech rozešla s fotografem Markem Jarkovským (37). Partnerský vztah může po
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
21stoleti.cz
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však
Naše láska začala krásně, ale tajně
skutecnepribehy.cz
Naše láska začala krásně, ale tajně
Nejevila jsem o kluky zájem až do doby, než se na gymnáziu objevil ten hezký učitel. Háček byl v tom, že se líbil nejen mně, ale všem holkám. Do svým bezmála osmnácti let jsem s nikým nechodila, žádný vrstevník mi nepřipadal dostatečně zajímavý. Kluci mě obléhali, ale já nosila nos nahoru a nikoho jsem si nevšímala. Vše se změnilo,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz