Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kde hledat nejfotogeničtější mosty světa?

Hlavním úkolem mostu je překlenout řeku, aby se lidé dostali suchou nohou z jednoho břehu na druhý. Některé mosty jsou však navíc dechberoucími uměleckými díly…

Most Golden Gate

Kde ho najdete: v Sanfranciském zálivu v Kalifornii, vede přes průliv Golden Gate

Rozměry: délka 2737,4 metru, šířka 27,4 metru, výška 227,4 metru

Otevření: 27. května 1937

Ikona kalifornského San Francisca, visutý most Golden Gate neboli Zlatá brána, je natřena červenooranžovou barvou, aby byla dobře viditelná pro lodě i za mlhy.

Zpočátku byla stavba tohoto mostu považována za nemožnou z důvodu zdejších silných přílivů a odlivů, povětrnostních podmínek, mlh a riziku zemětřesení. Než byl most zbudován, sloužil k dopravě přes průliv trajekt.

Kdo stojí za stavbou mostu?

Výstavba Golden Gate trvala čtyři roky. Řídil ji inženýr Joseph B. Strauss (1870–1938), ovšem velký podíl na její konstrukci měl hlavní inženýr Charles Ellis (1876–1949), kterého Strauss propustil hned v počátcích stavby.

Ellis se však nenechal odradit a na stavbě participoval i nadále, bez nároku na honorář. Hlavní zásluha za konstrukci mostu mu byla přiznána až roku 2007.

Dopravní tepna i ráj sebevrahů

Celé dílo drží pohromadě 600 000 nýtů, ten poslední měl být dokonce z ryzího zlata. Kvůli měkkosti ale nevydržel, při nýtování odletěl do moře a byl nahrazen klasickým nýtem.

Dnes se na mostě se nachází šestiproudá vozovka, přičemž počet pruhů pro provoz jednotlivými směry se mění dle denní doby a hustoty dopravy. Denně přes most přejede na 120 000 aut.

Je bohužel také oblíbeným místem sebevrahů, skokem z něj ukončilo svůj život už asi 1600 osob.

Z Golden gate bridge skočilo již mnoho sebevrahů.
Z Golden gate bridge skočilo již mnoho sebevrahů.

Tower Bridge

Kde ho najdete: na řece Temži v Londýně

Rozměry: délka 244 metrů, výška 65 metrů

Otevření: 30. června 1894

Tower Bridge je jedním ze symbolů Londýna. Stojí nedaleko hradu Tower a spojuje londýnské City s městskou částí Tower Hamlets.

Když se v druhé polovině 19. století začala v Londýně rozmáhat průmyslová výroba, vznikl požadavek na další most přes Temži, který by ovšem nebránil lodní dopravě.

Stavba Tower Bridge započala roku 1886 a trvala osm let, slavnostně byl most otevřen za přítomnosti prince z Walesu, budoucího krále Edwarda VII. (1841–1910), dne 30. června 1894.

Dnes se ramena Tower Bridge, poháněná elektricky, zvedají jen asi 2x denně.
Dnes se ramena Tower Bridge, poháněná elektricky, zvedají jen asi 2x denně.

Loď má přednost před prezidentem

Most je vystavěn v novogotickém stylu, díky čemuž „ladí“ s vedle stojícím Towerem. Mostní rámy jsou zvednuty asi 500x ročně, v minulosti byly ovládány parním strojem.

Paradoxem je, že lodní doprava má vždy přednost před silniční, jak se o tom v květnu 1997 při své návštěvě Londýna přesvědčil tehdejší prezident USA Bill Clinton. Uvízl totiž v koloně před mostem, když pod ním právě projížděla loď.

Brooklynský most

Kde ho najdete: v New Yorku v USA

Rozměry: délka 1825,4 metru, šířka 25,9 metru, výška 84,3 metru

Otevření: 24. května 1883

Vede přes řeku East River a spojuje dvě části New Yorku – Manhattan a Brooklyn. V době jeho otevření šlo o největší visutý most na světě a první, který visel na ocelových lanech. Jeho věže byly v té době nejvyššími stavbami na západní polokouli.

Stavba byla zahájena 3. ledna 1870 a trvala dlouhých 13 let. Návrh mostu zhotovil architekt John A. Roebling (1806–1869). Při poslední kontrole místa stavby si ale nevšiml lodi, která mu při nárazu do mola rozdrtila nohu.

Ač mu byly amputovány prsty, zemřel za dva týdny na související infekci. Stavbu pak řídil jeho syn Washington.

Most spojuje Manhattan a Brooklyn.
Most spojuje Manhattan a Brooklyn.

Prošlo se po něm 21 slonů

Dne 30. května 1883 se rozkřiklo, že most nezvládá nápor a může se zřítit, v panice bylo ušlapáno 12 lidí. Pochybnosti pak byly vyvráceny, když se po mostě prošlo 21 slonů z nedalekého cirkusu.

Dnes po mostě přejede 150 000 aut denně ve třech pruzích každým směrem, nad nimi je „lávka“ pro cyklisty a pěší.

Po svém otevření se stal Brooklyn Bridge symbolem New Yorku, od roku 1964 patří mezi národní historické památky a vede přes něj i trasa Newyorského maratonu.

Viadukt Millau

Kde ho najdete: u města Millau na jihu Francie

Rozměry: délka 2460 metrů, šířka 32 metrů, výška 343 metrů

Otevření: 16. prosince 2004

Viadukt Millau je dálniční most na jihu Francie. Leží v Centrálním masivu asi 5 km západně od města Millau, vede přes údolí řeky Tarn. Jeho stavba byla nutností, aby ulevila složité dopravní situaci v regionu.

Je součástí dálnice A 75 (zvané Méridienne), spojující jih Francie s Paříží. Projekt byl schválen už roku 1989, stavět se ale začalo až roku 2001.

Most Millau je součástí dálnice.
Most Millau je součástí dálnice.

Nejvyšší stavba ve Francii

Nejprve vzniklo sedm pilířů různé výšky, přičemž 246 metrů vysoký pilíř P2 je nejvyšší stavbou ve Francii, převyšuje i Eiffelovu věž. Přes most vede asfaltová vozovka se dvěma pruhy v každém směru, denně ji přejede 12 000 aut.

Viadukt byl slavnostně otevřen v prosinci 2004 za přítomnosti tehdejšího francouzského prezidenta Jacquese Chiraca (1932–2019).

Most Gateshead Millennium

Kde ho najdete: město Gateshead v hrabství Tyne and Wear v severovýchodní Anglii

Rozměry: délka 126 metrů, šířka 8 metrů, váha 850 tun

Otevření: 17. září 2001

Otáčení mostu trvá čtyři minuty. Aby se zabránilo tomu, že při naklápění sjedou odpadky, které na mostě někdo odhodil, do vody, jsou předtím automaticky smeteny do speciálních „pastí“.
Otáčení mostu trvá čtyři minuty. Aby se zabránilo tomu, že při naklápění sjedou odpadky, které na mostě někdo odhodil, do vody, jsou předtím automaticky smeteny do speciálních „pastí“.

Most Milénia v anglickém Gatesheadu je vskutku neobvyklý, možná proto si vysloužil přezdívku „Mrkající oko“. Spojuje v sobě totiž prvky obloukového mostu s naklápěcím mechanismem (prvním na světě), díky kterému pod ním mohou po řece Tyne proplouvat lodě. Po mostě vede cyklostezka a cesta pro pěší, spojující Gateshead s Newcastlem.

Karlův most

Kde ho najdete: Praha, Česká republika

Rozměry: délka 515,76 metru, šířka 9,4 – 9,5 metru, výška 13 metrů

Otevření: 1402

Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu. Jeho předchůdcem byl Juditin most, který nechal zbudovat král Vladislav II. v roce 1172 a pojmenoval ho po své manželce.

Most strhla povodeň v roce 1342. Stavba nového mostu, označovaného jako Kamenný, započala roku 1357, dokončen byl v roce 1402.

Při stavbě Karlova mostu byla použita tzv. římská malta, jejíž receptura se považovala se zánikem Římské říše za ztracenou.
Při stavbě Karlova mostu byla použita tzv. římská malta, jejíž receptura se považovala se zánikem Římské říše za ztracenou.

Hartland Covered Bridge

Kde ho najdete: Hartland, New Brunswick, Kanada

Rozměry: délka 390,75 metru

Otevření: 13. května 1901

Než u kanadského města Hartlandu v Novém Brusnswicku vznikl most, bylo řeku Saint John možné překonat pouze trajektem. Stavba mostu započala roku 1898, dokončen byl o tři roky později.

Původně nebyl krytý, k tomu došlo až v letech 1921 až 1922 i přes značný odpor veřejnosti, která se bála, že zničí morálku mladých lidí. Proč?

Dnes most slouží výhradně pro potřeby místních a pro turistický provoz.
Dnes most slouží výhradně pro potřeby místních a pro turistický provoz.

Doupě neřesti

Obávali se, že se změní v tzv. „líbací most“ a zamilované dvojice budou zastavovat své koňmi tažené vozy v polovině, aby se tam mohly políbit. Každou zimu musel být na podlahu mostu navezen sníh, aby tudy projely sáně.

Osvětlení bylo do mostu instalováno v roce 1924, boční chodník roku 1945. Most má pouze jeden pruh a projedou jím pouze vozidla s hmotností nižší než 10 tun a výškou pod 4,2 metru.

Most Helix

Kde ho najdete: v Marina Bay v Singapuru

Rozměry: délka 280 metrů

Otevření: 24. dubna 2010

Most pro pěší Helix se klene nad singapurským přístavem. Při jeho navrhování byla hlavním požadavkem lehkost jeho konstrukce, protože se nachází v blízkosti poměrně těžkopádně působícího mostu Bayfront pro automobily.

Tvar dvojité šroubovice DNA tento požadavek splňuje na jedničku, díky němu bylo na stavbu použito 5x méně oceli, než by vyžadovalo klasické pojetí.

V noci je most pastvou pro oči, jsou na něm červeně a zeleně svítící písmena c,t,a,g, které odkazují na čtyři báze DNA.
V noci je most pastvou pro oči, jsou na něm červeně a zeleně svítící písmena c,t,a,g, které odkazují na čtyři báze DNA.

Most Si-o-seh Pol

Kde ho najdete: na Zayanderudu, největší řece íránské náhorní plošiny v Isfahánu, Irán

Rozměry: délka 297,76 metru, šířka 14,75 metru

Otevření: 1602

Isfahán, třetí největší íránské město, byl i v minulosti významným místem. Nachází se v něm proto řada památek tzv. Safavidského umění.

Safavidská říše byla jednou z nejvýznamnějších vládnoucích dynastií v Íránu mezi roky 1501 a 1722. Vedle náměstí Nakš-e džahán, které je na seznamu UNESCO, je památkou na ni rovněž most Si-o-seh Pol, označovaný také jako Most 33 oblouků.Během dne jde o rušné místo, v krajních pilířích se nachází čajovny, v noci je pohled na nasvícený most nevšedním zážitkem.

Most Nanpu

Kde ho najdete: v srdci čínské Šanghaje

Rozměry: délka 760 metrů, rozpětí 432 metrů

Otevření: 1. prosince 1991

Nanpu je jedním z hlavních mostů přes řeku Huangpu v čínské Šanghaji. Spojuje centrum města s okresem Pudong, jež se díky tomu rychle rozvíjí. Stavba mostu započala 15. prosince 1988, dokončen byl o 3 roky později.

Samotný most měří 846 metrů na délku, jde o zavěšený most se dvěma hlavními věžemi ve tvaru písmene H. To, co jej ale činí zajímavým, je jeho kruhová část – spirálovitě se zvedající, 6 km dlouhý nájezd na most. Díky němu dosahuje celková délka mostu 8343 metrů.

Vede po něm sedmiproudá silnice, která výrazně ulevuje rušnému provozu nejlidnatějšího města Číny, jež obývá 27 milionů lidí.

Délku má most díky spirálovitému nájezdu.
Délku má most díky spirálovitému nájezdu.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz