Planeta Země

Kde hledat nejfotogeničtější mosty světa?

Kde hledat nejfotogeničtější mosty světa?

Hlavním úkolem mostu je překlenout řeku, aby se lidé dostali suchou nohou z jednoho břehu na druhý. Některé mosty jsou však navíc dechberoucími uměleckými díly…

Most Golden Gate

Kde ho najdete: v Sanfranciském zálivu v Kalifornii, vede přes průliv Golden Gate
Rozměry: délka 2737,4 metru, šířka 27,4 metru, výška 227,4 metru
Otevření: 27. května 1937

Ikona kalifornského San Francisca, visutý most Golden Gate neboli Zlatá brána, je natřena červenooranžovou barvou, aby byla dobře viditelná pro lodě i za mlhy. Zpočátku byla stavba tohoto mostu považována za nemožnou z důvodu zdejších silných přílivů a odlivů, povětrnostních podmínek, mlh a riziku zemětřesení.

Než byl most zbudován, sloužil k dopravě přes průliv trajekt.

Kdo stojí za stavbou mostu?

Výstavba Golden Gate trvala čtyři roky. Řídil ji inženýr Joseph B. Strauss (1870–1938), ovšem velký podíl na její konstrukci měl hlavní inženýr Charles Ellis (1876–1949), kterého Strauss propustil hned v počátcích stavby. Ellis se však nenechal odradit a na stavbě participoval i nadále, bez nároku na honorář.

Hlavní zásluha za konstrukci mostu mu byla přiznána až roku 2007.

Dopravní tepna i ráj sebevrahů

Celé dílo drží pohromadě 600 000 nýtů, ten poslední měl být dokonce z ryzího zlata. Kvůli měkkosti ale nevydržel, při nýtování odletěl do moře a byl nahrazen klasickým nýtem. Dnes se na mostě se nachází šestiproudá vozovka, přičemž počet pruhů pro provoz jednotlivými směry se mění dle denní doby a hustoty dopravy. Denně přes most přejede na 120 000 aut.

Je bohužel také oblíbeným místem sebevrahů, skokem z něj ukončilo svůj život už asi 1600 osob.

Z Golden gate bridge skočilo již mnoho sebevrahů.

Tower Bridge

Kde ho najdete: na řece Temži v Londýně
Rozměry: délka 244 metrů, výška 65 metrů
Otevření: 30. června 1894

Tower Bridge je jedním ze symbolů Londýna. Stojí nedaleko hradu Tower a spojuje londýnské City s městskou částí Tower Hamlets. Když se v druhé polovině 19. století začala v Londýně rozmáhat průmyslová výroba, vznikl požadavek na další most přes Temži, který by ovšem nebránil lodní dopravě.

Stavba Tower Bridge započala roku 1886 a trvala osm let, slavnostně byl most otevřen za přítomnosti prince z Walesu, budoucího krále Edwarda VII. (1841–1910), dne 30.

června 1894.

Dnes se ramena Tower Bridge, poháněná elektricky, zvedají jen asi 2x denně.

Loď má přednost před prezidentem

Most je vystavěn v novogotickém stylu, díky čemuž „ladí“ s vedle stojícím Towerem. Mostní rámy jsou zvednuty asi 500x ročně, v minulosti byly ovládány parním strojem. Paradoxem je, že lodní doprava má vždy přednost před silniční, jak se o tom v květnu 1997 při své návštěvě Londýna přesvědčil tehdejší prezident USA Bill Clinton.

Uvízl totiž v koloně před mostem, když pod ním právě projížděla loď.

Brooklynský most

Kde ho najdete: v New Yorku v USA
Rozměry: délka 1825,4 metru, šířka 25,9 metru, výška 84,3 metru
Otevření: 24. května 1883

Vede přes řeku East River a spojuje dvě části New Yorku – Manhattan a Brooklyn. V době jeho otevření šlo o největší visutý most na světě a první, který visel na ocelových lanech. Jeho věže byly v té době nejvyššími stavbami na západní polokouli. Stavba byla zahájena 3. ledna 1870 a trvala dlouhých 13 let. Návrh mostu zhotovil architekt John A. Roebling (1806–1869).

Při poslední kontrole místa stavby si ale nevšiml lodi, která mu při nárazu do mola rozdrtila nohu. Ač mu byly amputovány prsty, zemřel za dva týdny na související infekci.

Stavbu pak řídil jeho syn Washington.

Most spojuje Manhattan a Brooklyn.

Prošlo se po něm 21 slonů

Dne 30. května 1883 se rozkřiklo, že most nezvládá nápor a může se zřítit, v panice bylo ušlapáno 12 lidí. Pochybnosti pak byly vyvráceny, když se po mostě prošlo 21 slonů z nedalekého cirkusu. Dnes po mostě přejede 150 000 aut denně ve třech pruzích každým směrem, nad nimi je „lávka“ pro cyklisty a pěší.

Po svém otevření se stal Brooklyn Bridge symbolem New Yorku, od roku 1964 patří mezi národní historické památky a vede přes něj i trasa Newyorského maratonu.

Viadukt Millau

Kde ho najdete: u města Millau na jihu Francie
Rozměry: délka 2460 metrů, šířka 32 metrů, výška 343 metrů
Otevření: 16. prosince 2004

Viadukt Millau je dálniční most na jihu Francie. Leží v Centrálním masivu asi 5 km západně od města Millau, vede přes údolí řeky Tarn. Jeho stavba byla nutností, aby ulevila složité dopravní situaci v regionu. Je součástí dálnice A 75 (zvané Méridienne), spojující jih Francie s Paříží. Projekt byl schválen už roku 1989, stavět se ale začalo až roku 2001.

Most Millau je součástí dálnice.

Nejvyšší stavba ve Francii

Nejprve vzniklo sedm pilířů různé výšky, přičemž 246 metrů vysoký pilíř P2 je nejvyšší stavbou ve Francii, převyšuje i Eiffelovu věž. Přes most vede asfaltová vozovka se dvěma pruhy v každém směru, denně ji přejede 12 000 aut. Viadukt byl slavnostně otevřen v prosinci 2004 za přítomnosti tehdejšího francouzského prezidenta Jacquese Chiraca (1932–2019).

Most Gateshead Millennium

Kde ho najdete: město Gateshead v hrabství Tyne and Wear v severovýchodní Anglii
Rozměry: délka 126 metrů, šířka 8 metrů, váha 850 tun
Otevření: 17. září 2001

Otáčení mostu trvá čtyři minuty. Aby se zabránilo tomu, že při naklápění sjedou odpadky, které na mostě někdo odhodil, do vody, jsou předtím automaticky smeteny do speciálních „pastí“.

Most Milénia v anglickém Gatesheadu je vskutku neobvyklý, možná proto si vysloužil přezdívku „Mrkající oko“. Spojuje v sobě totiž prvky obloukového mostu s naklápěcím mechanismem (prvním na světě), díky kterému pod ním mohou po řece Tyne proplouvat lodě. Po mostě vede cyklostezka a cesta pro pěší, spojující Gateshead s Newcastlem.

Karlův most

Kde ho najdete: Praha, Česká republika
Rozměry: délka 515,76 metru, šířka 9,4 – 9,5 metru, výška 13 metrů
Otevření: 1402

Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu. Jeho předchůdcem byl Juditin most, který nechal zbudovat král Vladislav II. v roce 1172 a pojmenoval ho po své manželce. Most strhla povodeň v roce 1342. Stavba nového mostu, označovaného jako Kamenný, započala roku 1357, dokončen byl v roce 1402.

Při stavbě Karlova mostu byla použita tzv. římská malta, jejíž receptura se považovala se zánikem Římské říše za ztracenou.

Hartland Covered Bridge

Kde ho najdete: Hartland, New Brunswick, Kanada
Rozměry: délka 390,75 metru
Otevření: 13. května 1901

Než u kanadského města Hartlandu v Novém Brusnswicku vznikl most, bylo řeku Saint John možné překonat pouze trajektem. Stavba mostu započala roku 1898, dokončen byl o tři roky později. Původně nebyl krytý, k tomu došlo až v letech 1921 až 1922 i přes značný odpor veřejnosti, která se bála, že zničí morálku mladých lidí. Proč?

Dnes most slouží výhradně pro potřeby místních a pro turistický provoz.

Doupě neřesti

Obávali se, že se změní v tzv. „líbací most“ a zamilované dvojice budou zastavovat své koňmi tažené vozy v polovině, aby se tam mohly políbit. Každou zimu musel být na podlahu mostu navezen sníh, aby tudy projely sáně. Osvětlení bylo do mostu instalováno v roce 1924, boční chodník roku 1945.

Most má pouze jeden pruh a projedou jím pouze vozidla s hmotností nižší než 10 tun a výškou pod 4,2 metru.

Most Helix

Kde ho najdete: v Marina Bay v Singapuru
Rozměry: délka 280 metrů
Otevření: 24. dubna 2010

Most pro pěší Helix se klene nad singapurským přístavem. Při jeho navrhování byla hlavním požadavkem lehkost jeho konstrukce, protože se nachází v blízkosti poměrně těžkopádně působícího mostu Bayfront pro automobily.

Tvar dvojité šroubovice DNA tento požadavek splňuje na jedničku, díky němu bylo na stavbu použito 5x méně oceli, než by vyžadovalo klasické pojetí.

V noci je most pastvou pro oči, jsou na něm červeně a zeleně svítící písmena c,t,a,g, které odkazují na čtyři báze DNA.

Most Si-o-seh Pol

Kde ho najdete: na Zayanderudu, největší řece íránské náhorní plošiny v Isfahánu, Irán
Rozměry: délka 297,76 metru, šířka 14,75 metru
Otevření: 1602

Isfahán, třetí největší íránské město, byl i v minulosti významným místem. Nachází se v něm proto řada památek tzv. Safavidského umění. Safavidská říše byla jednou z nejvýznamnějších vládnoucích dynastií v Íránu mezi roky 1501 a 1722. Vedle náměstí Nakš-e džahán, které je na seznamu UNESCO, je památkou na ni rovněž most Si-o-seh Pol, označovaný také jako Most 33 oblouků.Během dne jde o rušné místo, v krajních pilířích se nachází čajovny, v noci je pohled na nasvícený most nevšedním zážitkem.

Most Nanpu

Kde ho najdete: v srdci čínské Šanghaje
Rozměry: délka 760 metrů, rozpětí 432 metrů
Otevření: 1. prosince 1991

Nanpu je jedním z hlavních mostů přes řeku Huangpu v čínské Šanghaji. Spojuje centrum města s okresem Pudong, jež se díky tomu rychle rozvíjí. Stavba mostu započala 15. prosince 1988, dokončen byl o 3 roky později. Samotný most měří 846 metrů na délku, jde o zavěšený most se dvěma hlavními věžemi ve tvaru písmene H.

To, co jej ale činí zajímavým, je jeho kruhová část – spirálovitě se zvedající, 6 km dlouhý nájezd na most. Díky němu dosahuje celková délka mostu 8343 metrů.

Vede po něm sedmiproudá silnice, která výrazně ulevuje rušnému provozu nejlidnatějšího města Číny, jež obývá 27 milionů lidí.

Délku má most díky spirálovitému nájezdu.

Více z Planeta Země

Péče o štěně – jak uvést nového psa do domácnosti?

Planeta Země22.3.2023

Ohrožené ekosystémy jsou všude po celém světě

Planeta Země16.3.2023

Za divočinou nemusíte cestovat daleko

Planeta Země4.2.2023

Znáte historii těžby uhlí v okolí Ostravy a Karviné?

Planeta Země26.1.2023

Korálová planeta potřebuje záchranu. Je ale naděje na úspěch?

Planeta Země4.1.2023

Bývalý zápasník MMA se vydá za ztraceným španělským zlatem

Planeta Země2.1.2023

Jaký je vztah lidstva k planetě?

Planeta Země14.12.2022

Co se stane se životem po jaderné katastrofě? Na to se pokouší najít odpověď unikátní dokument Fukušima

Planeta Země3.11.2022

Víte, v jakých měsících se vydat na Bali?

Planeta Země27.10.2022
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vrah Armin Meiwes: Hledám muže. Zn. Na jídlo!
epochaplus.cz

Vrah Armin Meiwes: Hledám...

Dva muži, kteří se právě dnes vidí poprvé, společně...
10 nejstrašidelnějších hotelů světa: Přespíte v některém z hotelů hrůzy?
enigmaplus.cz

10 nejstrašidelnějších hotelů...

Mrazivé doteky, ataky strachu, levitující předměty,...
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz

Klara Rott The Spa v...

Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo...
Odloudí nakonec Petruchová tátu od rodiny?
nasehvezdy.cz

Odloudí nakonec Petruchová...

Moderátorskou dvojici...
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz

Pardubický kraj Vůně perníku,...

Ačkoli patří k těm menšímv...
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz

Miliardy planetárních vyvrhelů...

Většina dosud známých planet svůj život...
Ve středověku si Češi pochutnávali i na květinových koláčích
epochaplus.cz

Ve středověku si Češi...

jedla hlavně chléb s cibulí a zapíjela to vodou....
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Naši maminku sprostě podvedl
skutecnepribehy.cz

Naši maminku sprostě podvedl

Moje maminka byla naivní a důvěřivá. Když jsme jí se...
Recepty ze spíže
panidomu.cz

Recepty ze spíže

Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí,...
Vanda Hybnerová: Koním rozumím víc než chlapům
nasehvezdy.cz

Vanda Hybnerová: Koním rozumím...

Vanda Hybnerová (54) má v...