Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kdo dobyl vesmír jako první? Zvířata!

Prvními návštěvníky vesmíru překvapivě nebyli lidé, ale zvířata. Proč? Lidé na nich mohli zkoumat životní funkce a reakce na ztížené podmínky. Bohužel i za cenu života. Kteří zvířecí astronauti se podívali mimo naši planetu?

Vesmír obdivovali lidé už v dávných dobách, ale až první polovině 20. století se naskytly možnosti, jak se do něj dostat. Nikdo však neměl tušení, jaké jsou v kosmu podmínky a jestli je možné v něm vůbec přežít.

Logicky se tak pro lety začalo uvažovat nejprve o živých zvířatech. Vše začalo jen dva roky po 2. světové válce ve Spojených státech amerických.

Dne 20. února 1947 vynesla raketa V-2 odpálená ze základny White Sands v Novém Mexiku do vesmíru zástupce hmyzu, octomilky.

Živé mušky

Octomilky vyletěly do výšky 68 km, kde strávily 3 minuty a 10 sekund. Hlavním důvodem, proč je Američané poslali do kosmu, byl experiment, ve které zkoumali účinky ozáření ve vysokých nadmořských výškách.

Když se pouzdro s octomilkami spustilo zpátky padákem, bylo překvapující, že se těmto vinným muškám nic nestalo.

Vinné mušky byly prvními návštěvníky vesmíru.
Vinné mušky byly prvními návštěvníky vesmíru.

Americké opice a sovětští psi

Při zkoumání vesmíru se klíčovými zvířaty stali psi a opice. Zatímco Rusové si oblíbili čtyřnohé mazlíčky, Američané vsadili na zvířata nejpodobnější lidem.

Prvním opičím kosmonautem se stal už v roce 1949 makak Albert II., který absolvoval let v hlavici rakety V-2 a vystoupal za hranici vesmíru. Při letu ale nastaly komplikace s otevřením padáku, a opička tak po nárazu na Zemi zemřela.

Makak Albert II. bohužel při přistání zemřel.
Makak Albert II. bohužel při přistání zemřel.

Vítězní psi na hranici kosmu

První psy vyslali Rusové v roce 1951. Jmenovali se Cigan a Dezik. Ti vystoupali v raketě R-1 do výšky přes 100 kilometrů, a pak se v pořádku vrátili na padáku na Zemi.

Během letu se museli vyrovnat se čtyřminutovým stavem beztíže a s pětinásobným přetížením při startu.

K přežití jim pomáhaly i náročné testy, při nichž si museli zvykat na nepříjemné podmínky, které panovaly v těsných kabinách.  Na přetížení si pak navykali na centrifuze, stejně tak na hluk při startu rakety.

Lajka kolem oběžné dráhy

Zřejmě nejznámějším zvířetem ve vesmíru se stala Lajka. Své prvenství si získala tím, že se jako první živý tvor dostala na oběžnou dráhu Země. Vše se uskutečnilo 3. listopadu 1957 na palubě sovětské družice Sputnik 2. Odkud se Lajka vzala?

Rusové vybírali pro vesmírné programy většinou potulné psy z ulice, jelikož si mysleli, že taková zvířata více vydrží. Lajce byly v té době dva roky a vážila 6 kg. Pro let byla cvičena spolu s dalšími dvěma psy. Vyhrála prý hlavně proto, že byla nejhezčí.

Lajka se stala nejslavnějším psem ve vesmíru.
Lajka se stala nejslavnějším psem ve vesmíru.

Tři dny v kabině

Je zajímavé, že před letem si vzal Lajku vedoucí lékařského týmu, Vladimir Jazdovskij, k sobě domů, aby si pohrála s jeho dětmi. Už počátek letu však provázely komplikace, a tak Lajka musela v kabině před startem čekat celé tři dny. Vůbec se ale nepočítalo s tím, že by se fenka vrátila živá z vesmíru zpátky.

Není cesty zpět

Cílem mise bylo, že prožije na oběžné dráze jeden týden, a poté ji měla být vpíchnuta injekce.  Na Lajku Rusové tehdy připevnili čidla, která snímala její srdeční tep, dechovou frekvenci, pohyb nebo krevní tlak.

Vše probíhalo v pořádku, dokud se nezačala kabina kvůli technickým problémům přehřívat. Lajka proto následkem stresu a přehřátí zemřela. Stalo se tak už pět až sedm hodin po startu.

Dokonalý nástroj propagandy

Na základě prvního pokusu s Lajkou, vyslali Rusové i další psy, Střelku a Bělku, kteří odstartovali 19. srpna 1960 a strávili ve vesmíru jeden den. Společně s nimi se na palubě Sputniku 5 nacházel králík, několik desítek myší, dva potkani a řada rostlin. Oba pejsci vesmírný výlet přežili a stali se dokonalým nástrojem sovětské propagandy.

První „Američan“

Američané na druhé straně světa zase vypravovali do kosmu opice. Byl s nimi větší problém než se psy, jelikož lidem moc nedůvěřovaly a před startem jim musela být podávána anestetika na uklidnění. Velmi významným zvířecím kosmonautem se stal Šimpanz Ham.

Ten absolvoval téměř osmnáctiměsíční výcvik. Do vesmíru se dostal 31. ledna 1961 v rámci mise Mercury-Redstone 2. Šimpanz se naučil základním ovládacím úkonům, což znamenalo, že při rozsvícení světla musel splnit jednoduchý úkol.

Z kosmonauta celebritou

Když udělal chybu, dostal slabou elektrickou ránu do chodidla, pokud reagoval správně, byl naopak odměněn banánovou peletou. Při jeho letu došlo ke komplikacím a raketa vystoupala až do výšky 253 km. Ham díky tomu strávil 6,6 minut ve stavu beztíže.

Celkem v kosmu strávil 16,5 minuty. Když pak svůj let přežil, stal se velmi oblíbenou celebritou v zoologické zahradě ve Washingtonu.

Šimpanz se naučil základním úkonům.
Šimpanz se naučil základním úkonům.

Francouzská kočka i krysa

Nejen psi a opice, do vesmíru se podívala i kočka, kterou vyslali francouzští vědci. V mozku měla implantované elektrody, jež zaznamenávaly impulzy, a ty byly posílány zpátky na Zemi. Stalo se tak v roce 1963, ve výšce 152 km setrvala 10 minut a 32 sekund.

Jednalo se o potulnou kočku z pařížských ulic. Původně měl místo ní letět kocour Felix, který ale před startem utekl. Ještě předtím ale Francouzi vyslali do vesmíru první krysu jménem Hector.

Francouzi vypravili do vesmíru kočku a krysu.
Francouzi vypravili do vesmíru kočku a krysu.

Cesta na Měsíc díky želvě

Velký skok pro další zkoumání vesmíru udělala želva, které jako první letěla kolem Měsíce a vrátila se na Zemi. V září roku 1968 vzlétla na palubě sovětské lodí Zond 5. Společně s ní byly na palubě také mouchy, červi a další tvorové.

Staly si tak prvními zvířaty, která se dostala do vesmíru dál než jen na oběžnou dráhu. A i díky nim se o rok později dostali na povrch Měsíce Američané Edwin Aldrin, Neil Armstrong a Michael Collins. V modulu strávila želva celkem 90,5 dne.

Nesmrtelné želvušky

Pod záštitou ESA byly v roce 2007 v rámci mise FOTON-M3 do kosmu vyslány želvušky, o kterých je známo, že jsou jedny z neodolnějších organismů na světě. Tato zvířata přežila deset dní ve volném kosmickém prostoru, a to pouze s jejich přirozenou ochrannou.

V nepříznivých podmínkách totiž upadají do anabiózy, ve které se sníží jejich metabolismus, neprobíhá vývoj ani regenerace a klesá objev vody v těle.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Apoštol těsnopisu prorazil díky lesníkům
Rodák z Poličky Hynek Jakub Heger pochází z chudého prostředí. Sní o studiu teologie, podřizuje se ale přání otce, aby se stal jeho pokračovatelem v rodinném hospodářství.   Není to dobrá volba, protože jeho chatrné zdraví mu neumožňuje starat se o usedlost důsledně. Právnickou kariéru ale může Hynek Jakub Heger (1808–1854) rozjet i nemocný. Vystuduje v Olomouci a […]
Vyměnila Tereza Bavorská nápadníky za vědu?
Panovníci od svých dcer většinou očekávají jediné – že se dobře provdají. Bavorské princezně Tereze však svatba pranic neříká, brání se jí zuby nehty.   Navzdory protestům rodiny se Tereza (1850–1925) pouští do něčeho pro ženu, a urozenou dámu zvlášť, naprosto neslýchaného. Zcela se ponoří do vědeckého výzkumu! Urozená dívka po sobě zanechá rozsáhlé dílo […]
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků.   Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, […]
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936 […]
Zajímavosti
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak?   V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí […]
Ve vesmíru není ticho!
Jeden člověk vám bude tvrdit, že ve vesmíru je absolutní ticho, podle druhého je tam spíš pořádný kravál. Kdo má pravdu? V jistém smyslu oba!   Zvukové vlny kolem nás nelétají jen tak, přenášejí je atomy a molekuly. Ve volném vesmírném prostoru ale atomy ani molekuly nejsou. Anebo je jich velmi málo. Zatímco v 1 […]
Krásná Semiramis: Všude byla, všechno postavila… ale existovala?
Zoufale sleduje jeho krásnou tvář bez sebemenší známky života. Ona, královna Semiramis, se chtěla stát jeho ženou. Odmítl. Takový konec si ale nepředstavovala…   Podle řeckého historika Diodóra Sicilského (asi 90–27 př. n. l.) je Semiramis dcerou rybí bohyně Derketo, která se zamiluje do smrtelníka. Toho ovšem Derketo zabije a sama se vrhne do vln. […]
S láskou a humorem v Hovorech W
První podzimní Hovory W jistě potěšily všechny příznivce kultovního seriálu Hospoda, protože hostem moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros nebyl nikdo jiný, než protivný tělocvikář a pan domácí Jonáš. „Ne, ten protivný domácí nemá s Václavem Knopem opravdu nic společného. Je to jen důkazem, že je Vašek dobrým hercem. V civilu je to […]
Záhady a napětí
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!   […]
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu […]
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Tříhlavý bůh dráždí církev
Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.   Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sušené maso zvládnete i podomácku
panidomu.cz
Sušené maso zvládnete i podomácku
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i
Zážitek na dosah ruky: Panská Zahrada
iluxus.cz
Zážitek na dosah ruky: Panská Zahrada
Dobřichovice vždy patřily mezi oblíbené výletní místo už za První republiky. Vděčily za to své perfektní lokaci, protože se rozprostírají nedaleko Prahy , ale zároveň leží na Berounce - nedaleko brdsk
Má Obermaierová dluhy a strach o vlastní domov?
nasehvezdy.cz
Má Obermaierová dluhy a strach o vlastní domov?
Vypadá takhle klidný podzim života? Hvězda seriálu Ulice Jaroslava Obermaierová (78) má jediného syna, a tak ho chtěla pochopitelně zabezpečit. Možná si teď říká, že s darováním chalupy přece jen posp
CBD náplasti: Když věda potká přírodu v boji proti chronické bolesti
epochaplus.cz
CBD náplasti: Když věda potká přírodu v boji proti chronické bolesti
CBD náplasti představují nový inovativní způsob aplikace kanabidiolu. CBD – nepsychoaktivní kanabinoid se díky transdermální technologii – vstřebávání skrze povrch kůže – postupně uvolňuje do organismu. Následně interaguje s endokanabinoidním systémem (ECS), který se podílí na regulaci mnoha tělesných funkcí a udržování homeostázy, což je rovnováha vnitřního prostředí organismu. Výzkumy naznačují, že tato metoda může
Hony na čarodějnice se ostrovu Malta vyhnuly: Proč?
enigmaplus.cz
Hony na čarodějnice se ostrovu Malta vyhnuly: Proč?
Od severu na jih, od západu na východ. Období honů na čarodějnice v Evropě 16. a 17. století zasáhlo celý kontinent. Hranice hořely ve většině zemí, včetně odlehlých regionů. Výjimkou byl ostrov Malta
Toyota C-HR: Navržená tak, aby vás nadchla, jedinečná svého druhu
21stoleti.cz
Toyota C-HR: Navržená tak, aby vás nadchla, jedinečná svého druhu
Toyotu C-HR si nemůžete splést s žádným jiným autem. Charakteristická silueta je čistou esencí dynamiky a městského stylu. Výjimečný je také interiér z těch nejkvalitnějších materiálů. A ještě něco… m
Principy udržitelného bydlení
rezidenceonline.cz
Principy udržitelného bydlení
Vycházejí z cirkulárního přístupu, který zohledňuje optimální výběr použitých zdrojů, postupů při výrobě a zpracování materiálů, efektivní využití obydlí, znovupoužití materiálů ze stavby po skončení doby životnosti. Zabývá se i vnějšími dopady, takzvanými externalitami, které obytné objekty produkují. Cílem udržitelného bydlení je například omezit plýtvání vodou a energiemi, stavět z přírodních, obnovitelných a recyklovatelných materiálů,
Zapečená dýně
tisicereceptu.cz
Zapečená dýně
Suroviny na 4 porce 1 dýně Hokkaido 10 šalotek 1 palice česneku 4 lžíce olivového oleje 1 majoránka sůl, pepř Na dip 200 g zakysané smetany 90 g Lučiny 2 stroužky česneku 1 svazek paž
Slavní impresionisté: Sběratelé větří miliony, ale hrozí jim krach
historyplus.cz
Slavní impresionisté: Sběratelé větří miliony, ale hrozí jim krach
V očích Clauda Moneta je patrné překvapení. Znovu a znovu si pročítá právě došlý dopis. Je od dvorního sběratele impresionistů Paula Durand-Ruela, který mu v něm sděluje, že mu nemůže poslat peníze. Hrozí mu totiž bankrot! Skupina tak může přijít o hlavní zdroj financí. Nestane se tak. Durand-Ruel má totiž geniální plán…   Do Manetova ateliéru v
Botanická a zoologická zahrada Liberec: Sousedé v nejlepším věku
epochanacestach.cz
Botanická a zoologická zahrada Liberec: Sousedé v nejlepším věku
Jsou vlastně sousedé, a pokud se rozhodneme je navštívit, můžeme tak pohodlně učinit v jediném dni. Řeč je o Zoologické zahradě a Botanické zahradě v Liberci, oázách přírody a oddechu přímo v centru města. O tom, že v Liberci si můžeme prohlédnout jak zoologickou, tak botanickou zahradu, už asi většina návštěvníků města dobře ví. Ne
Oslavte podzim stylovými dekoracemi
nejsemsama.cz
Oslavte podzim stylovými dekoracemi
Počasí ovládl podzim. Stromy se začínají barvit a vy si můžete dekoracemi ve stejných odstínech zkrášlit i svůj domov. Hravý věnec z filcu Filc se skvěle hodí na výrobu trvanlivého podzimního věnce. Na filcovou látku obkreslete jednoduchou šablonu lístku a vystřihněte. Až před sebou budete mít hromádku listů, nalepte na ně pomocí tavné pistole drátky a lístky
Mám ráda zakázané ovoce
skutecnepribehy.cz
Mám ráda zakázané ovoce
Mám sice spokojené manželství, jenže mi v něm chybí vzrušení. Můj manžel je fajn chlap. Já se s ním ale nudím. Doma mi se vším pomůže, spoustu věcí udělá sám. A možná právě v tom je ta chyba. Když ho vidím každý den utírat prach a luxovat, i kdyby u toho pobíhal nahý, se mnou to už nic nedělá. To je vlastně
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz