Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kdo nasadil vlastní život při zkoumání zákeřných chorob, jež sužovaly lidstvo?

Nemoci provázely lidský život od nepaměti. V historii se našlo několik statečných lékařů a badatelů, kteří ve snaze porozumět příčinám zákeřných chorob či na ně objevit lék riskovali vlastní zdraví a někdy i život. Kteří odvážlivci to byli?

John Hunter věřil, že kapavka a syfilis jsou tatáž nemoc

Kdo to byl: skotský lékař, chirurg a patolog

Kdy žil: 1728–1793

Co na sobě testoval: kapavku a syfilitidu

Byl univerzálním lékařem, zabýval se nádory, umělým oplodněním, léčbou neštovic i pohlavních chorob. Je považován za zakladatele moderní patologie. Se zájmem provedl na 14 000 pitev obratlovců, pitval i své pacienty poté, co zemřeli.

Díky pitvám byl schopen potvrdit, či vyvrátit diagnózy své i ostatních lékařů, rozšířit povědomí o příčinách nemocí i o lidské anatomii. Dodnes je uznáván lékaři celého světa, zejména však těmi v Anglii.

Hunter se zabýval mnoha nemocemi.
Hunter se zabýval mnoha nemocemi.

Kamarádil s otcem očkování proti neštovicím

Byl osobním lékařem krále Jiřího II. (1683–1760). Zaměřil se na onkologii, popsal skladbu, projevy i šíření nejrůznějších nádorů, rakovinu prsu nevyjímaje. Provedl dokonce i první umělé oplodnění.

Vhodně dokázal léčit také neštovice, a to ještě předtím, než jeho přítel Edward Jenner (1749–1823) proti nim zavedl očkování. Popsal rovněž vnitřní stavbu kostí i jejich výživu, a to včetně zubů. Věnoval se také střevním onemocněním, která byla v jeho době velmi častá.

Armádu decimuje kapavka alias syfilis

Medicínská praxe ho zavedla k armádě, kde se věnoval léčbě střelných poranění a pohlavních chorob. Obojí doslova decimovalo britské vojáky. Měl odvážnou teorii, podle které představovaly kapavka a syfilis dvě různé fáze stejné choroby.

Tuto tezi potřeboval dokázat tím, že přenese kapavku z údu nakaženého vojáka na nenakažený úd. Svůj experiment popsal ve spise O léčení chorob venerických z roku 1786.

Opravdu provedl experiment na sobě?

Jak moc názorný byl, tedy zda pokus provedl přímo na sobě, je dodnes sporné. Jeho dílo je psané velmi neutrálně, což je však pochopitelné, protože jeho lékařské ani osobní reputaci by příliš neprospělo, kdyby se k nákaze veřejně přiznal.

V rámci pokusu se u dříve zdravého pacienta za krátkou dobu objevily příznaky kapavky a zanedlouho i syfilitidy. Problémem bylo, že oběma chorobami trpěl už nešťastný voják, od kterého pocházel původní vzorek. Hunter se pak velmi usilovně snažil přijít na to, jak obě choroby vyléčit.

Stubbins Ffirth tvrdil, že žlutá zimnice není nakažlivá, ale způsobuje ji horko

Kdo to byl: americký medik

Kdy žil: 1784–1820

Co na sobě testoval: žlutou zimnici

Roku 1793 zasáhla americkou Pennsylvánii nejhorší epidemie žluté zimnice v historii. Jen v největším městě státu, Filadelfii, zabila na 5 000 lidí, což představovalo asi 10 % tehdejší populace města.

Stubbins Ffirth nastoupil ke studiu medicíny na Pensylvánské univerzitě roku 1801. Ve třetí ročníku se rozhodl začít věnovat zkoumání nemoci, která tak významně zasáhla tuto oblasti.

Příčiny onemocnění nebyly tehdy známé, Ffirth se však domníval, že není nakažlivá, ale způsobuje ji horko a stres. Aby to dokázal, začal experimentovat sám na sobě.

Lidé si nejprve mysleli, že žlutá zimnice není přenosná.
Lidé si nejprve mysleli, že žlutá zimnice není přenosná.

Zvratky nakažených si vtíral do ran

Rozhodl se dostat do přímého kontaktu s tělesnými tekutinami nakažených žlutou zimnicí. Chtěl tím lidi přesvědčit, aby se nebáli o nemocné pečovat. Do řezů na pažích si rozmazával krev, sliny a moč pacientů.

Poté začal inhalovat vzduch vycházející z úst nakažených. Jenže nákaza se u něj neprojevila. Začal proto experimentovat s černými zvratky nemocných. Vtíral si je do ran, jejich výluh si pak kapal do očí. Nakonec je dokonce i pozřel. Přesto neonemocněl.

Za vším hledej komára

Výsledky svých pokusů, při kterých se mu nepodařilo infikovat se žlutou zimnicí, považoval za potvrzení své hypotézy, že nemoc není nakažlivá.

Svá zjištění publikoval ve své diplomové práci v roce 1804. Až později se ukázalo, že vzorky tělních tekutin, které Ffirth pro své pokusy používal, pocházely od pacientů v pozdním stádiu nemoci, kteří tak již nebyli kontaminováni virem.

Objev, že žlutou zimnici přenášejí samičky komárů Aedes aegypti, učinil až roku 1881 kubánský epidemiolog Carlos Finlay (1833–1915).

Giovanni Battista Grassi dokázal, jak se přenášejí škrkavky i malárie

Kdo to byl: italský lékař a parazitolog

Kdy žil: 1854–1925

Co na sobě testoval: škrkavky

Roku 1902 měl získat Nobelovu cenu za práci o malárii, případně se o ni podělit s britským lékařem Ronaldem Rossem (1857–1932), ale nakonec se mu této pocty nedostalo.

A to zejména kvůli objeviteli původce tuberkulózy Robertu Kochovi (1843–1910), který se při hodnocení sporu mezi oběma laureáty vyjádřil ve smyslu, že si Grassi cenu nezaslouží.

Přitom, zatímco Ross popsal přenos malárie pouze mezi ptáky, Ital již dokázal popsat průběh celé nákazy, a to včetně jejího původce, samiček komárů Anopheles claviger.

Grassi se věnoval především parazitologii.
Grassi se věnoval především parazitologii.

Položil základy boje se škůdci a parazity

V parazitologii ale dosáhl mnoha jiných úspěchů a prvenství.

Věnoval se studiu blech, objevil nový druh pavouka, který pojmenoval po své manželce, a byl to on, kdo položil základy boje proti škůdcům, když identifikoval nejnebezpečnějšího škůdce vinné révy, hmyz jménem mšička révokaz.

Zkoumal také tasemnice, přičemž u lidské trpasličí tasemnice správně určil, že ke svému vývoji nepotřebuje mezihostitele.

Nakazil se škrkavkami z nebožtíka

Největší hrdinství musel projevit, když chtěl dokázat, jak se do lidského těla dostávají jeho nejběžnější parazité, totiž škrkavky. Při pitvách byli 15 až 20 cm dlouzí dospělci nalézáni v trávicím traktu nebožtíků ve velmi hojném počtu.

Sníst takto velké červy nikdo nemohl a jejich přítomnost ve střevech nevysvětlovala přenos nákazy. Dne 30. srpna 1879 si proto Grassi nechal připravit zvláštní svačinu, vajíčka škrkavek získaná z vnitřností nakaženého nebožtíka.

Za tři týdny se u něj začaly projevovat zdravotní obtíže a ve své stolici nalezl vajíčka škrkavek. Byly jich desítky tisíc.

Frederick Hoelzel testoval limity lidského trávicího ústrojí

Kdo to byl: americký fyziolog německého původu

Kdy žil: 1889–1963

Co na sobě testoval: hladovku

Pocházel z německého Bavorska, ale už jako dítě se s rodiči přestěhoval do Spojených států, kde posléze působil jako dobrovolný fyziolog na Chicagské univerzitě.

Při výzkumných pracích v oblasti lidského trávení vypomáhal jako asistent švédskému fyziologovi Antonovi Julusovi Carlsonovi (1875–1956), a to po téměř 40 let. Za svoji činnost nedostával žádnou mzdu, pouze stravu a ložní prádlo. Mohl také bezplatně žít v malé místnosti za laboratoří.

Jedl piliny, peří, písek i štěrk

K jeho hlavním úkolům patřilo držení různě dlouhého půstu, při kterém pozoroval, že hlad zmizel po pěti dnech, ale slabost, únava a nevolnosti přetrvávaly i nadále. Nejdéle držel půst 41 dní v kuse, ale na výsledku se nic nezměnilo.

Zároveň zkoumal, co všechno je možné bez závažnější újmy na zdraví pozřít, a hlavně za jak dlouho to vyjde z těla ven. Dlouhé dny přežíval na bavlněných tamponech namočených do ovocných šťáv, jedl piliny, peří, drcený korek, prach, písek i štěrk. Zjistil dokonce, že člověk může snadno přežívat na mouce obohacené o celulózu.

Za jak dlouho projde tělem zlatý nuget?

Jedl nekalorickou stravu, jejímž hlavním účelem bylo vyvolání pocitu plného žaludku. Soudil, že lidé zbytečně podléhají honbě za potravou.

Díky jeho neobvyklým experimentům víme, že zatímco štěrk projde zažívacím traktem za 52 hodin, ocelové kuličky až za 80. Zlatému nugetu trvá 22 hodin, než je z těla vyloučen, zatímco bavlněný motouz to zvládne za pouhých 90 minut.

Praktické využití těchto znalostí je však minimální. I přes své extravagantní stravování se Hoelzel dožil 74 let.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující […]
Premiér Kramář byl jako neřízená střela
Vznik Československa svede do společné vlády dvě osobnosti, které mají jinak jen velice málo společného.   Zatímco Edvard Beneš (1884–1948) představuje novou generaci politiků, o čtvrtstoletí starší Karel Kramář (1860–1937) je ostříleným diplomatem, který už za Rakouska-Uherska stál v čele mladočeské strany a byl poslancem vídeňského parlamentu. Po vzniku samostatného státu se právě on stává ministerským […]
Ohromila svět indiánská baletka?
Na indiány se v Americe zkraje 20. století lidé často dívají skrz prsty…Diváci, kteří nadšeně aplaudují ve vyprodaných sálech nejlepší baletce světa, ale nemají ani tušení, že jim právě tančí Ki He Kah Stah Tsa.   V rezervaci indiánského kmene Osagů v oklahomském městě Fairfax rodina Alexandera Josepha Tall Chiefa (1890–1959) něco znamená. Alexander vlastní téměř celé […]
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev.   Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) se je snaží proměnit v ortodoxně katolickou […]
Zajímavosti
Nejdelší let světa trvá dva měsíce!
Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává v texaském Dallasu dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží celých 50 dní. Jenže Robert Timm (1926–1976) a jeho kolega John Cook (?–1995) je v Las Vegas překonají, a to rovnou o čtrnáct dní!   Majitel lasvegaského hotelu Hacienda Doc Bailey dumá, jak přitáhnout zákazníky. Dává se […]
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti […]
Chcete Nobelovku? Tak si jí kupte!
Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel by se asi hodně divil, jaký byznys s cenou, jejíž vznik ve své závěti inicioval, se v posledních letech rozjel. Už není jen pro vyvolené – pro „ty, kteří přinesou největší prospěch lidstvu“, jak si představoval. Pro její získání stačí občas jen dorazit na aukci s dostatečným obnosem peněz. […]
Monumentální Akšardham: Největší chrám světa?
Dokonale seřízené lasery vykreslují před zraky návštěvníků úchvatnou světelnou show. Trocha mlhy pro dotvoření atmosféry, k tomu něco na zub. Jde o jediné velkoformátové kino v celém hlavním městě Indie, Novém Dillí. Překvapivě nejsme nikde v zábavním parku, ale v hinduistické svatyni!   Žádné kovové „berličky“ a beton maximálně do základů. A ty musí být […]
Záhady a napětí
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda?   Je […]
Krvelačný tvor z japonských legend: Zabil naráz 12 samurajů?
Tváře vesničanů jsou bledé a zračí se v nich děs. Na loži v jednom ze stavení totiž leží vážně zraněný samuraj, jehož sem přinesli jeho druhové. Napaden měl být záhadným tvorem, jehož nikdo nikdy předtím nespatřil. Ačkoli samurajům jen tak něco nenažene strach, vesničané si všimnou, že i oni jsou notně vyvedení z míry. Co na ně […]
Tajemství automatické kresby: Může být klíčem k našemu zdraví?
Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu. Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?   Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný […]
Střelný prach i černá magie: Co všechno dokázal alchymista „Černý Berthold“?
Traduje se, že střelný prach vynalezli čínští alchymisté, když hledali elixír mládí. Neotáčejme se ale ani k evropským alchymistům zády. Je totiž pravděpodobné, že střelný prach byl souběžně objeven i v Evropě. Často je zmiňován Černý Berthold, záhadný alchymista z konce čtrnáctého století. Kdo to byl a proč si ho historie stále pamatuje?   Potemnělé sklepní místnosti vévodí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro