Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kdo nasadil vlastní život při zkoumání zákeřných chorob, jež sužovaly lidstvo?

Nemoci provázely lidský život od nepaměti. V historii se našlo několik statečných lékařů a badatelů, kteří ve snaze porozumět příčinám zákeřných chorob či na ně objevit lék riskovali vlastní zdraví a někdy i život. Kteří odvážlivci to byli?

John Hunter věřil, že kapavka a syfilis jsou tatáž nemoc

Kdo to byl: skotský lékař, chirurg a patolog

Kdy žil: 1728–1793

Co na sobě testoval: kapavku a syfilitidu

Byl univerzálním lékařem, zabýval se nádory, umělým oplodněním, léčbou neštovic i pohlavních chorob. Je považován za zakladatele moderní patologie. Se zájmem provedl na 14 000 pitev obratlovců, pitval i své pacienty poté, co zemřeli.

Díky pitvám byl schopen potvrdit, či vyvrátit diagnózy své i ostatních lékařů, rozšířit povědomí o příčinách nemocí i o lidské anatomii. Dodnes je uznáván lékaři celého světa, zejména však těmi v Anglii.

Hunter se zabýval mnoha nemocemi.
Hunter se zabýval mnoha nemocemi.

Kamarádil s otcem očkování proti neštovicím

Byl osobním lékařem krále Jiřího II. (1683–1760). Zaměřil se na onkologii, popsal skladbu, projevy i šíření nejrůznějších nádorů, rakovinu prsu nevyjímaje. Provedl dokonce i první umělé oplodnění.

Vhodně dokázal léčit také neštovice, a to ještě předtím, než jeho přítel Edward Jenner (1749–1823) proti nim zavedl očkování. Popsal rovněž vnitřní stavbu kostí i jejich výživu, a to včetně zubů. Věnoval se také střevním onemocněním, která byla v jeho době velmi častá.

Armádu decimuje kapavka alias syfilis

Medicínská praxe ho zavedla k armádě, kde se věnoval léčbě střelných poranění a pohlavních chorob. Obojí doslova decimovalo britské vojáky. Měl odvážnou teorii, podle které představovaly kapavka a syfilis dvě různé fáze stejné choroby.

Tuto tezi potřeboval dokázat tím, že přenese kapavku z údu nakaženého vojáka na nenakažený úd. Svůj experiment popsal ve spise O léčení chorob venerických z roku 1786.

Opravdu provedl experiment na sobě?

Jak moc názorný byl, tedy zda pokus provedl přímo na sobě, je dodnes sporné. Jeho dílo je psané velmi neutrálně, což je však pochopitelné, protože jeho lékařské ani osobní reputaci by příliš neprospělo, kdyby se k nákaze veřejně přiznal.

V rámci pokusu se u dříve zdravého pacienta za krátkou dobu objevily příznaky kapavky a zanedlouho i syfilitidy. Problémem bylo, že oběma chorobami trpěl už nešťastný voják, od kterého pocházel původní vzorek. Hunter se pak velmi usilovně snažil přijít na to, jak obě choroby vyléčit.

Stubbins Ffirth tvrdil, že žlutá zimnice není nakažlivá, ale způsobuje ji horko

Kdo to byl: americký medik

Kdy žil: 1784–1820

Co na sobě testoval: žlutou zimnici

Roku 1793 zasáhla americkou Pennsylvánii nejhorší epidemie žluté zimnice v historii. Jen v největším městě státu, Filadelfii, zabila na 5 000 lidí, což představovalo asi 10 % tehdejší populace města.

Stubbins Ffirth nastoupil ke studiu medicíny na Pensylvánské univerzitě roku 1801. Ve třetí ročníku se rozhodl začít věnovat zkoumání nemoci, která tak významně zasáhla tuto oblasti.

Příčiny onemocnění nebyly tehdy známé, Ffirth se však domníval, že není nakažlivá, ale způsobuje ji horko a stres. Aby to dokázal, začal experimentovat sám na sobě.

Lidé si nejprve mysleli, že žlutá zimnice není přenosná.
Lidé si nejprve mysleli, že žlutá zimnice není přenosná.

Zvratky nakažených si vtíral do ran

Rozhodl se dostat do přímého kontaktu s tělesnými tekutinami nakažených žlutou zimnicí. Chtěl tím lidi přesvědčit, aby se nebáli o nemocné pečovat. Do řezů na pažích si rozmazával krev, sliny a moč pacientů.

Poté začal inhalovat vzduch vycházející z úst nakažených. Jenže nákaza se u něj neprojevila. Začal proto experimentovat s černými zvratky nemocných. Vtíral si je do ran, jejich výluh si pak kapal do očí. Nakonec je dokonce i pozřel. Přesto neonemocněl.

Za vším hledej komára

Výsledky svých pokusů, při kterých se mu nepodařilo infikovat se žlutou zimnicí, považoval za potvrzení své hypotézy, že nemoc není nakažlivá.

Svá zjištění publikoval ve své diplomové práci v roce 1804. Až později se ukázalo, že vzorky tělních tekutin, které Ffirth pro své pokusy používal, pocházely od pacientů v pozdním stádiu nemoci, kteří tak již nebyli kontaminováni virem.

Objev, že žlutou zimnici přenášejí samičky komárů Aedes aegypti, učinil až roku 1881 kubánský epidemiolog Carlos Finlay (1833–1915).

Giovanni Battista Grassi dokázal, jak se přenášejí škrkavky i malárie

Kdo to byl: italský lékař a parazitolog

Kdy žil: 1854–1925

Co na sobě testoval: škrkavky

Roku 1902 měl získat Nobelovu cenu za práci o malárii, případně se o ni podělit s britským lékařem Ronaldem Rossem (1857–1932), ale nakonec se mu této pocty nedostalo.

A to zejména kvůli objeviteli původce tuberkulózy Robertu Kochovi (1843–1910), který se při hodnocení sporu mezi oběma laureáty vyjádřil ve smyslu, že si Grassi cenu nezaslouží.

Přitom, zatímco Ross popsal přenos malárie pouze mezi ptáky, Ital již dokázal popsat průběh celé nákazy, a to včetně jejího původce, samiček komárů Anopheles claviger.

Grassi se věnoval především parazitologii.
Grassi se věnoval především parazitologii.

Položil základy boje se škůdci a parazity

V parazitologii ale dosáhl mnoha jiných úspěchů a prvenství.

Věnoval se studiu blech, objevil nový druh pavouka, který pojmenoval po své manželce, a byl to on, kdo položil základy boje proti škůdcům, když identifikoval nejnebezpečnějšího škůdce vinné révy, hmyz jménem mšička révokaz.

Zkoumal také tasemnice, přičemž u lidské trpasličí tasemnice správně určil, že ke svému vývoji nepotřebuje mezihostitele.

Nakazil se škrkavkami z nebožtíka

Největší hrdinství musel projevit, když chtěl dokázat, jak se do lidského těla dostávají jeho nejběžnější parazité, totiž škrkavky. Při pitvách byli 15 až 20 cm dlouzí dospělci nalézáni v trávicím traktu nebožtíků ve velmi hojném počtu.

Sníst takto velké červy nikdo nemohl a jejich přítomnost ve střevech nevysvětlovala přenos nákazy. Dne 30. srpna 1879 si proto Grassi nechal připravit zvláštní svačinu, vajíčka škrkavek získaná z vnitřností nakaženého nebožtíka.

Za tři týdny se u něj začaly projevovat zdravotní obtíže a ve své stolici nalezl vajíčka škrkavek. Byly jich desítky tisíc.

Frederick Hoelzel testoval limity lidského trávicího ústrojí

Kdo to byl: americký fyziolog německého původu

Kdy žil: 1889–1963

Co na sobě testoval: hladovku

Pocházel z německého Bavorska, ale už jako dítě se s rodiči přestěhoval do Spojených států, kde posléze působil jako dobrovolný fyziolog na Chicagské univerzitě.

Při výzkumných pracích v oblasti lidského trávení vypomáhal jako asistent švédskému fyziologovi Antonovi Julusovi Carlsonovi (1875–1956), a to po téměř 40 let. Za svoji činnost nedostával žádnou mzdu, pouze stravu a ložní prádlo. Mohl také bezplatně žít v malé místnosti za laboratoří.

Jedl piliny, peří, písek i štěrk

K jeho hlavním úkolům patřilo držení různě dlouhého půstu, při kterém pozoroval, že hlad zmizel po pěti dnech, ale slabost, únava a nevolnosti přetrvávaly i nadále. Nejdéle držel půst 41 dní v kuse, ale na výsledku se nic nezměnilo.

Zároveň zkoumal, co všechno je možné bez závažnější újmy na zdraví pozřít, a hlavně za jak dlouho to vyjde z těla ven. Dlouhé dny přežíval na bavlněných tamponech namočených do ovocných šťáv, jedl piliny, peří, drcený korek, prach, písek i štěrk. Zjistil dokonce, že člověk může snadno přežívat na mouce obohacené o celulózu.

Za jak dlouho projde tělem zlatý nuget?

Jedl nekalorickou stravu, jejímž hlavním účelem bylo vyvolání pocitu plného žaludku. Soudil, že lidé zbytečně podléhají honbě za potravou.

Díky jeho neobvyklým experimentům víme, že zatímco štěrk projde zažívacím traktem za 52 hodin, ocelové kuličky až za 80. Zlatému nugetu trvá 22 hodin, než je z těla vyloučen, zatímco bavlněný motouz to zvládne za pouhých 90 minut.

Praktické využití těchto znalostí je však minimální. I přes své extravagantní stravování se Hoelzel dožil 74 let.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné.   Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku […]
Valdštejnův důstojník Piccolomini byl zručný udavač
Na masivním dubovém stole se povaluje jeden z dalších horoskopů. Valdštejn ho už od úsvitu důkladně pročítá. „Zajímavé,“ mumlá si přitom pod nos. Více než kdo jiný totiž věří hvězdám.   Horoskop nechává několikrát vypracovat nejen sobě, ale údajně i těm, které hodlá naverbovat do svých služeb…Vysokého postu v armádě se tak dočká třeba Ottavio Piccolomini […]
Poslední princezna se stala rukojmím Japonců
Korejské císařství si užívá samostatné existence na přelomu 19. a 20. století jen 13 let, než smutně skončí pod japonskou nadvládou. Ještě pohnutější osud ale čeká na Tŏkhje, poslední korejskou princeznu.   Císař Kodžong (1852–1919) má sice manželku Myeongseong (1851–1895), ta je ale zavražděna japonskými agenty, a tak když přichází na svět princezna Tŏkhje (1912–1989), […]
Apoštol těsnopisu prorazil díky lesníkům
Rodák z Poličky Hynek Jakub Heger pochází z chudého prostředí. Sní o studiu teologie, podřizuje se ale přání otce, aby se stal jeho pokračovatelem v rodinném hospodářství.   Není to dobrá volba, protože jeho chatrné zdraví mu neumožňuje starat se o usedlost důsledně. Právnickou kariéru ale může Hynek Jakub Heger (1808–1854) rozjet i nemocný. Vystuduje v Olomouci a […]
Zajímavosti
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Avokádo: Symbol zdravé stravy s temným zákulisím
Na jedné straně zásobárna tělu prospěšných látek a superpotravina pro všechny vegetariány. Jenže zároveň také obrovská zátěž pro životní prostředí – to jsou dvě tváře plodu hruškovce lahodného, který celý svět zná jako avokádo!   Ovoce si na své libě znějící jméno musí počkat až do roku 1696, kdy na něj narazí irský biolog Hans […]
Čokoládové vrchy: Unikát, na kterém si nepochutnáte
Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou krajinou, které dominují Čokoládové vrchy. Ikonické kopce se dostanou na vlajku provincie i do seznamu světového dědictví UNESCO!   Mlsouny, kteří se oblizují při vyslovení názvu, ale zklameme. Jde totiž o vápencové vrchy, z nichž nejvýraznější se tyčí do výšky až 120 […]
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak?   V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí […]
Záhady a napětí
Vodní démoni dávných Germánů: Čím se lišili od vodníků?
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
Mýtické bytosti Aqrabuamelu: Žili v Mezopotámii kříženci lidí a štírů?
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhnat krtka ze zahrady může být problém
panidomu.cz
Vyhnat krtka ze zahrady může být problém
Asi to znáte. Chcete mít hezký trávník, záhonky plné květin a najednou, právě uprostřed, hromádka hlíny. A kdyby jen jedna. Je tu krtek. A to vám tak trochu, nebo možná víc, kazí náladu. A nic není platné, že jste už od dětství milovali toho roztomilého tvorečka, který si tak přál kalhotky s kapsami. A když
Za Pitta se vydávali španělští podvodníci
nasehvezdy.cz
Za Pitta se vydávali španělští podvodníci
Pětice španělských kriminálníků se rozhodla pro zajímavý způsob přivýdělku. Založili si účty na sociálních sítích a předstírali, že jsou americký herec Brad Pitt (60). Jejich cílem bylo zmanipulovat
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
epochaplus.cz
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte
Hublot se spojil s organizací SORAI, aby společně bojovali za změnu
iluxus.cz
Hublot se spojil s organizací SORAI, aby společně bojovali za změnu
Hublot pokračuje ve spolupráci s organizací SORAI, Save Our Rhinos Africa and India, kterou založil bývalý mezinárodní kriketista a ambasador Hublot Kevin Pietersen. Švýcarský výrobce luxusních hodine
Ponořte se do Teplic!
nejsemsama.cz
Ponořte se do Teplic!
Termální prameny, silné příběhy a nečekané zážitky lákají na sever. Až přejedete magické vrcholky Českého středohoří, jste na místě. V údolí leží Teplice. Zámek Teplice Město Teplice má i svůj zámek. Uvnitř jeho budov jsou dochovány hodnotné interiéry, jako například sál s malovaným kazetovým stropem, rokokový sál se štukovou výzdobou či pokoje s empírovým a biedermeierovským
Ananasový koktejl
tisicereceptu.cz
Ananasový koktejl
Tomuto koktejlu se říká „tekuté zlato“. Nejenže vás zahřeje, ale díky enzymům z ananasu a skořici podpoříte i hubnutí. Zkusit můžete i variantu bez alkoholu. Potřebujete 1 litr ananasového džusu
Jaké posvěcené předměty byste měli mít?
enigmaplus.cz
Jaké posvěcené předměty byste měli mít?
Když se v domě usadí negativní energie, má to neblahé důsledky na naši psychiku. Naštěstí existují předměty, které špatnou energii pohlcují a čistí prostor. Nejen drobné náboženské předměty obsahuj
Honila nás po lese divá žena, ukradla nám nasbírané houby
skutecnepribehy.cz
Honila nás po lese divá žena, ukradla nám nasbírané houby
Všichni nás varovali, že v tom lese straší. My jsme tomu ale nevěřili a vydali se do těch míst na houby, kterých tam rostlo opravdu hodně. Jsme s manželem nadšení houbaři. Zejména koncem léta cílíme svou dovolenou do míst, kde jsou houbařské ráje. Tentokráte jsme se vypravili do Lužických hor do penzionu, který nám doporučili známí. Před naší
Vrah do knížete Svatopluka zapíchl kopí
historyplus.cz
Vrah do knížete Svatopluka zapíchl kopí
„Jeď!“ pobídne udýchaný Svatopluk svého koně. Slunce už zapadlo a jeho družina má před sebou ještě notný kus cesty. Vtom však vzduchem prosviští kopí a zabodne se knížeti přímo mezi lopatky. Než se kdokoliv stačí vzpamatovat, zmizí neznámý atentátník v šeru. Tajemného vraha se nikdy nepodaří vypátrat. Kronikář Kosmas (asi 1045–1125) o jeho dalším osudu mlčí.
K titulu nejrychlejšího humanoidního robota mu pomohl pár tenisek
21stoleti.cz
K titulu nejrychlejšího humanoidního robota mu pomohl pár tenisek
Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nanda
Komfort vnitřního prostředí
rezidenceonline.cz
Komfort vnitřního prostředí
Dostatečná vlhkost, příjemná teplota a čistota vzduchu v interiéru jsou důležitými faktory, jež významným způsobem ovlivňují kvalitu a uživatelský komfort obytného prostoru. Podílejí se na něm svými parametry samozřejmě také samotné budovy, dosažení potřebných hodnot je však leckdy nemožné bez odpovídajících zařízení. Ideální řešení představují novostavby, v nichž lze daného cíle dosáhnout aplikací vhodných řešení,
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz