Neznámé mezihvězdné těleso, které vstoupilo do naší Sluneční soustavy, udivuje vědce. Chová se tak nevyzpytatelně, že někteří dokonce připouštějí možný umělý původ!
Měl záhadný objekt s legračním jménem za úkol zkoumat Zemi, nebo šlo jen o velmi netradiční asteroid?
Když si v říjnu roku 2017 astronomové prostřednictvím dalekohledu Pan-STARRS na Havaji prohlíželi nebe, spatřili záhadný objekt, který vysokou rychlostí prolétal naším solárním systémem a pocházel odněkud mimo něj.
Cizí objekt začnou zkoumat blíže a brzy přijdou na to, že ať už k nám z jiného hvězdného systému přiletělo cokoliv, popírá to veškeré známé klasifikace.
Jediné, co o mezihvězdném návštěvníkovi, který dostal jméno Oumuamua, víme s jistotou, je, že pochází z míst mimo naši Sluneční soustavu, což z něj dělá první známý mezihvězdný objekt, který lidstvo pozorovalo a zdokumentovalo.
Zbytek ovšem zůstává naprostou záhadou a kvůli jeho podivnému chování dokonce i vědci z Harvardu připouštějí, že by mohlo jít o objekt umělého původu, jinými slovy obří kosmickou loď. Je toto tvrzení až příliš přitažené za vlasy?
Mnoho jiných možností, jak vysvětlit zvláštní charakter objektu, se zatím nenabízí.
Nebojím se přiznat…
Téměř bezprostředně po svém objevení Oumuamua svým podivným chováním a vlastnostmi přivede mnoho lidí ke spekulacím, že by mohlo jít o mimozemskou loď. Tyto spekulace o rok později ještě zesílí.
V listopadu 2018 dva harvardští astronomové Shmuel Bialy a Avi Loeb z univerzitního Centra pro astrofyziku zveřejňují studii, která tvrdí, že Oumuamua možná není kometa nebo asteroid, jak zatím opatrně spekulují jejich kolegové, ale spíše kosmické plavidlo nebo sonda poháněná „světelnou plachtou“, což znamená, že k pohybu prostorem používá solární větry.
Avi Loeb, 57letý teoretický fyzik a šéf astronomického oddělení na Harvardu, tvrdí, že s tímto prohlášením přišel po zdlouhavé diskusi se svými kolegy.
Podle něj i jiní starší vědci sami připouštějí, že se objekt chová velmi podivně, ale „měli obavy jít s těmito myšlenkami na veřejnost“. Sám uznává, že tímto prohlášením možná páchá kariérní sebevraždu, ale mlčet nedokázal.
„Pokud se ukážou jako správné, je to jeden z největších objevů v lidské historii,“ prohlašuje s nadšením. Jak ale dospěl k závěru, že je Oumuamua umělého původu?
Mění směr i rychlost
Tato tvrzení samozřejmě ve vědeckých kruzích vyvolala kontroverzi a kritiku a někdy i naprosté zavržení. Na svou obranu ale Loeb prohlašuje: „Věda není politika:
Není založena na průzkumech popularity.“ A jeho vědecký výzkum jednoznačně poukazuje na mezi vědci málo oblíbenou možnost, kterou se rozhodl vyslovit nahlas. Ke svým závěrům došel zejména po pečlivém zkoumání pohybu objektu.
Ukázalo se, že se Oumuamua pohybuje mnohonásobně rychleji než jiné podobné objekty v naší Sluneční soustavě a přitom se otáčí kolem vlastní osy. Jedna otočka trvá sedm hodin. Navíc objekt v pravidelných intervalech mění svou trajektorii a mění i rychlost.
Vědci si toto chování stále nedokážou vysvětlit. Jen obtížně si lze představit, že by toho mohlo být přírodní těleso schopné. Pokud by ovšem šlo o mezihvězdnou loď, byla by skutečně obrovská. Oumuamua má totiž tvar protáhlého disku o délce asi 400 metrů.
Šlo skutečně o průzkumné plavidlo z jiné soustavy? Oumuamua opouští tu naši v lednu letošního roku. Zbývá jen počkat, zda se příště vrátí v doprovodu dalších podobných objektů.