Napadlo by vás někdy, že jeden jediný list papírů může mít cenu skoro s devíti nulami? I když se to zdá dost nepravděpodobné, minimálně jeden takový skutečně existuje.
Jde o extrémně vzácnou původní kopii americké ústavy, která se vydražila za 43,2 milionu dolarů, tedy 962 milionů korun.
Konečná cena překvapila i aukční experty, kteří její výšku před prodejem odhadovali zhruba na polovinu. Neobyčejně úspěšná aukce ovšem nakonec zbořila celou řadu rekordů.
Nejde jen o nejdražší historický dokument, který byl kdy vydražen. Překonal i nejvyšší historické hodnoty knih či tištěného textu vůbec! Co za dokument dokázal vyvolat takový zájem investorů?
Poslední kopie
Dokument je totiž jednou z pouhých 11 dochovaných kopií americké ústavy a také posledním kouskem, který je držen v soukromých rukou.
A není to jen tak ledajaká kopie, je to první přetisk konečného textu, který byl speciálně vyroben pro delegáty Ústavního konventu a Kontinentálního kongresu v roce 1787.
Samotná ústava USA, jejíž podoba byla navržena během tajných setkání ve Filadelfii, pak položila základ americké demokracii a zaručila základní práva občanů.
Listinu podepsalo po čtyřech měsících vzrušených debat na závěrečném zasedání ústavodárného konventu celkem 39 z 55 přítomných delegátů, mezi nimiž nechyběli pozdější američtí prezidenti George Washington, John Adams či Thomas Jefferson.
Oficiální tiskaři Ústavního konventu pak vytvořili 500 kopií konečného „oficiálního vydání“ a distribuovali je delegátům. Z nich se však nakonec dochovalo jen oněch zmíněných jedenáct.
Drama v síni
Podle zpráv z New Yorské pobočky aukční síně Sotheby’s byla i samotná aukce docela dramatická. O cenný dokument se nakonec utkali dva zájemci v osm minut trvající nabídkové bitvě.
Jedním z těchto zájemců pak byla skupina investorů s názvem Constitution DAO, která skrze svou crowfundingovou kampaň prý získala v kryptoměně přes 40 milionů dolarů na nákup právě tohoto dokumentu. Na Twitteru však po skončení aukce skupina potvrdila, že v aukci neuspěla.
Nyní tedy musí všem přispivatelům, kterých bylo přes 17 tisíc, vrátit jejich peníze. Identita nového majitele unikátního dokumentu však zůstala utajena.
Ze statisíce miliony
Vydražená kopie dříve patřila sběratelce a filantropce Dorothy Tapper Goldmanové, původně ji ale získal její zesnulý manžel Howard. Pro nějž to byl, podle jeho manželky, jeden z jeho největších pokladů.
„Když vlastnictví přešlo na mě, cítila jsem neuvěřitelný pocit odpovědnosti, která je spojená i úsilím prosazovat ústavní principy v dokumentu obsažené,“ dodala Goldmanová.
Je třeba říci, že se Howard Goldman nemýlil, když listinu pokládal za jeden z největších pokladů. Jeho hodnota se totiž během let více než zdvacetinásobila.
Goldman totiž kopii ústavy koupil v roce 1988 od soukromého sběratele z Filadelfie za částku 165 000 dolarů!
V následujících letech rodina listinu zapůjčila několika institucím včetně New York Historical Society a Nejvyššího soudu Spojených států. Ostatních 10 dochovaných kopií z prvního tisku je nyní uloženo ve sbírkách státních institucí.
(Foto: Sotheby’s)