Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Kousnutí, které přepůlí buvola: Která zvířata mají nejsilnější stisk čelistí?

Příroda nadělila predátorům mocné zbraně. Jednou z nich jsou čelisti tak silné, že jejich oběti nemají jakoukoli šanci. Která zvířata vyvinou největší tlak?

Krokodýl nilský

Výskyt: většina území Afriky, Izrael

Síla stisku: 1670 kg/cm2

Existuje několik druhů krokodýlů, ten nilský patří mezi nejhojnější, a také nejznámější. Vyhrál by také, co se týče velikosti a agresivity. Příroda jej vybavila až šestimetrovou délkou a hmotností okolo jedné tuny.

I když má celé tělo pokryté hranatými šupinami, na břiše žádné kostěné štíty nemá. Proto se chová na krokodýlích farmách kvůli kůži. Na zadních končetinách má pouze čtyři prsty, které jsou spojené malou plovací blánou.

Tlak okolo 1600 kg na centimetr čtvereční je schopný vyvinout pouze k zavírání tlamy. Pokud tlamu otevírá, čelisti jsou naopak extrémně slabé.
Tlak okolo 1600 kg na centimetr čtvereční je schopný vyvinout pouze k zavírání tlamy. Pokud tlamu otevírá, čelisti jsou naopak extrémně slabé.

Neuvěřitelný tlak

Ve své dlouhé tlamě má 64 až 68 zubů, čtvrtý spodní zub mu vyčnívá ze zavřené tlamy. Zuby mají kuželovitý tvar a během života se vyměňují. Podle vědců se tak děje nejméně 40x. Tyto zuby sice nedovolují žvýkat, zato jimi může krokodýl kousat a trhat.

Svou kořist loví většinou v noci a při útoku vyvine značnou rychlost. Malá zvířata usmrtí pouhým stiskem čelisti, větší savce stáhne pod hladinu a utopí. Poté svou oběť trhá, když se do ní zakousne a hlavou prudce hází ze strany na stranu.

Hroch obojživelný

Výskyt: Afrika na jih od Sahary

Síla stisku: 800 kg/cm2

I mezi býložravci se najde velmi nebezpečný živočich. Jedná se o hrocha obojživelného, který patří mezi nejagresivnější zvířata vůbec, jelikož je velmi teritoriální. Má válcovité tělo s objemným břichem a relativně krátkými končetinami.

Mezi tupými kopýtky má plovací blány uzpůsobené k pohybu ve vodě. I když působí těžkopádně, jeho kostra nemá vzduchové dutiny. To jim usnadňuje potápění a umožňuje i chůzi po dně, kde si hledají potravu. Pod vodou vydrží 3 až 5 minut, a to i díky záklopkám v uších a nozdrách.

Hroší kůže je velmi tlustá, pod ní se nachází asi pěticentimetrová vrstva tuku. Navzdory své tloušťce je ale velmi citlivá a v suchu snadno popraská.
Hroší kůže je velmi tlustá, pod ní se nachází asi pěticentimetrová vrstva tuku. Navzdory své tloušťce je ale velmi citlivá a v suchu snadno popraská.

Obrovské tesáky

Zuby jsou dominantou hrocha. Díky nim pak vyrývá ze dna oddenky a kořeny. Řezáky ve spodní čelisti mají kolíkovitý tvar a míří šikmo dopředu. Špičáky se přeměnily na kly a celkově mohou měřit až 40 cm.

Ty jim slouží hlavně jako zbraň ve vzájemných soubojích, pokud se cítí v nebezpečí, neváhá zaútočit. Špičáky a řezáky rostou hrochům po celý život, stoličky se postupně mění.

Jaguár americký

Výskyt: Mexiko, Střední Amerika, severní Argentina

Síla stisku: 620 kg/cm2

Jaguár je jediným zástupcem rodu Panthera, který žije na americkém kontinentu. Po tygrovi a lvovi se jedná o největší kočkovitou šelmu. Kvůli vzhledu se často zaměňuje za levharta, jaguár je ale o poznání robustnější a větší.

Jeho hlavním teritoriem jsou deštné pralesy, může se ale objevovat i v otevřených prostranstvích. Velmi rád se pohybuje v okolí vody, jelikož je stejně jako tygr vynikajícím plavcem. V potravním řetězci mu náleží přední příčka.

Má velký význam pro přírodní rovnováhu, jelikož redukuje populace býložravých savců, čímž pomáhá zachovávat strukturu lesů.

Mayové považovali jaguára za zprostředkovatele komunikace živých s mrtvými, Aztékové zase měli ve své armádě elitní skupinu známou jako Jaguáří rytíři.
Mayové považovali jaguára za zprostředkovatele komunikace živých s mrtvými, Aztékové zase měli ve své armádě elitní skupinu známou jako Jaguáří rytíři.

Lovec lebek

Stejně jako většina dalších velkých koček i jaguár loví sám. Zřejmě proto mu příroda nadělila tak obrovský stisk. Neobvyklá je také jeho metoda usmrcování své kořisti.

Často na svou oběť číhá, dokud se k němu nepřiblíží a skočí jí na záda, přičemž kořisti většinou poškodí krční obratle. Poté jí rovnou prokousne lebku.

Tímto útokem na hlavu se tak dostává mimo dosah zubů a drápů, takže často vyvázne zcela nezraněn. Je schopný v zubech táhnout i býka, vážícího 300 kg, a rozdrtit mu i nejtěžší kosti.

Gorila východní

Výskyt: Konžská demokratická republika, Uganda, Rwanda

Síla stisku: 590 kg/cm2

Na světě existují dva druhy goril, gorila východní a západní. Patří mezi největší zástupce hominidů. Tito primáti mají tmavou huňatou srst a velmi dlouhé paže. Horské gorily pak mají srst ještě hustší kvůli adaptaci na vnější prostředí.

Žijí v rodinných tlupách, které vede nejsilnější samec. Za soumraku se ukládají k odpočinku do hnízd postavených z větví, které si stavějí na zemi nebo nízkých stromech.

Gorily mají z 98 % identickou DNA s člověkem.
Gorily mají z 98 % identickou DNA s člověkem.

Neagresivní lidoop

Gorily se v lecčem podobají lidem. Používají ke komunikaci hlas, a to jak ve skupině, tak při setkání cizí tlupou. Funkce zubů je velmi podobná jako u lidí, ale jejich stisk je mnohem silnější. Chrup mají přizpůsobený hlavně ke žvýkání rostlinné potravy.

Jejich čelisti jsou tak silné, aby rozžvýkaly větve bambusu na jemnou kaši. Navzdory své velikosti a síle ale nepatří mezi agresivní tvory. Pokud by se ale gorila dostala do úzkých, může setkání člověka s ní skončit tragicky.

Hyena skvrnitá

Výskyt: Afrika jižně od Sahary

Síla stisku: 500 kg/cm2

Hyeny patří mezi nejpočetnější skupinu afrických šelem. Ve volné přírodě jich žije několik desítek tisíc. Jedná se o predátora a zároveň i mrchožrouta. Na rozdíl od jiných šelem dosahuje samice větších rozměrů než samec.

I když má přední končetiny delší než zadní, dokáže velmi rychle, a hlavně vytrvale běžet, údajně rychlostí až 65 km/h. Umí pronásledovat kořist i několik kilometrů. Tomu odpovídá i velikost srdce, které je v poměru k hmotnosti těla 2x těžší než srdce lva.

Má neforemnou širokou hlavu s tupým čenichem a mimořádně silnými žvýkacími svaly. I její zuby jsou výborně uzpůsobené k drcení kostí.

Samice se nedají rozeznat od samců. Mají podobné znaky a rozeznat je lze pouze po porodu.
Samice se nedají rozeznat od samců. Mají podobné znaky a rozeznat je lze pouze po porodu.

Jak loví

Hyeny nemají tak stmelenou strukturu jako smečka psovitých šelem a málokdy operují pospolu. Jsou aktivní hlavně za soumraku a v noci.

Kromě silných čelistí je příroda vybavila i silnými žaludečními šťávami, takže dokážou pozřít kromě masa i kosti, ale také rohy a kopyta. Ulovenou kořist nezardousí, rovnou ji trhají zaživa.

Svěrák v čelistech společně s pevnou lebkou dokáže rozdrtit dokonce i velké kosti žiraf o průměru kolem 7 cm. Za jistých okolností může být nebezpečná lidem, kteří osaměle táboří v buši.

Tygr ussurijský

Výskyt: východní Rusko, Čína

Síla stisku: 450 kg/cm2

Tygr ussurijský je největší známou kočkovitou šelmou a 3. největší suchozemskou šelmou vůbec. Samci dosahují hmotnosti až 300 kg. Jelikož žije na severní polokouli, má v porovnání s ostatními druhy světlejší a hustší srst.

Typickým znakem tygra jsou dlouhé světlé licousy. Jeho tělo je přizpůsobené chladnému prostředí Sibiře, proto má zřejmě i větší tlapy než ostatní kočkovité šelmy. Slouží jako sněžnice při pohybu ve sněhu.

Patří také mezi dobré skokany, dokáže skočit 6 metrů do dálky a 5 metrů do výšky.

Každý tygří samec žije na teritoriu o rozloze až 3000 km2 a pečlivě si ho značkuje močí.
Každý tygří samec žije na teritoriu o rozloze až 3000 km2 a pečlivě si ho značkuje močí.

Bez nepřítele

Tygr je vrcholových predátorem, kromě člověka nemá přirozeného nepřítele. Pokud se oběť nachází daleko, vyčkává, dokud se sama nepřiblíží na vzdálenost zhruba 10 až 35 metrů, a poté ji srazí rychlým skokem. Útočí hlavně na hrdlo oběti, kterou tak zardousí.

Tlapami může i rozbít její lebku. Kořist si pak odtáhne do úkrytu. Na posezení je schopen sežrat 18 až 29 kg masa.  Pokud už zaútočí na člověka, musí mít hodně velký hlad.

Medvěd grizzly

Výskyt: Asie, Evropa, Severní Amerika

Síla stisku: 440 kg/cm2

Medvěd grizzly je jedním z poddruhů medvěda hnědého. Žije především ve výše položených oblastech Severní Ameriky. Jedná se o samotářské zvíře, které žije poblíž vodních toků, ale pouze v době tření lososů.

Průměrná výška této šelmy je téměř dva metry, dožívá se až 30 let. Grizzly není pouze masožrout, rád si pochutná i na koříncích či lesních plodech. I přesto považují experti tento druh medvěda za nejagresivnější.

Na vzdálenost 50–100 metrů je grizzly schopen vyvinout rychlost až 65 km/h.
Na vzdálenost 50–100 metrů je grizzly schopen vyvinout rychlost až 65 km/h.

Útočí hlavně samice

Jeho prakticky jediným nepřítelem je člověk. Pouze v Yellowstonském parku mu konkuruje vlk, se kterým na daném území bojuje o kořist. Zvýšená agresivita pomáhá hlavně samicím, když brání své potomky.

Je zajímavé, že skladba medvědích zubů se podobá spíše těm lidským než chrupu kočkovitých šelem. I když mají v přední čelisti hrozivé špičáky, na rozdíl od ostatních šelem mají jinak tvarované stoličky.

Aby potravu patřičně rozdrtili, mají v čelisti ohromnou sílu stisku. Ta by stačila například na rozdrcení bowlingové koule.

Žralok bílý

Výskyt: USA, Jižní Afrika, jižní Austrálie, Japonsko, Oceánie, Chile a Středomoří.

Síla stisku: 300 kg/cm2

Také se mu říká žralok lidožravý, protože je ze všech žraloků zodpovědný za nejvíce nevyprovokovaných útoků na člověka.  Vyskytuje se především v pobřežních vodách. Jeho délka dosahuje okolo 7 metrů a váží více než 3 tuny.

Patří mezi nejdéle žijící chrupavčité paryby, dožívá se až 70 let. Řadí se k nejrychlejším žralokům vůbec, na krátkou vzdálenost může zrychlit až na 56 km/h.

Zuby jako pila

Stejně jako ostatní žraloci má několik řad jemně vroubkovaných trojúhelníkových zubů, které se často obměňují a nahrazují vypadlé zuby. Síla stisku byla lidem dlouho neznámá.

Při útoku na svou kořist totiž využívá spíše než mohutný stisk své ostré zuby, které oddělují maso jako ozubená pila.

Aby mohli lépe lovit, vyvinula se u nich schopnost udržovat tělesnou teplotu, která je vyšší než teplota okolní vody.  Dále jim během lovu pomáhá tzv. Lorenziniho ampule, které umožňují detekovat elektromagnetické pole, a tím i potenciální kořist.

Lev pustinný

Výskyt: Afrika, Indie

Síla stisku: 300 kg/cm2

Lev je po tygrovi druhou největší kočkovitou šelmou. V divočině se dožívá až 14 let. Na rozdíl od jiných kočkovitých šelem se jedná o společenská zvířata, která loví ve smečkách. Dnes se vyskytují hlavně na území Afriky.

Nebylo tomu tak vždycky, ještě kolem roku 10 000 př. n. l. obývali všechny kontinenty.

Smečka nadevše

Lvi jsou nejen aktivními lovci, nepohrdnou ani zdechlinami zvířat, které usmrtily jiné šelmy. Jsou známé případy, kdy extrémní hlad dovedl lva k usmrcení mladých slonů.

Jelikož nepatří k vytrvalým běžcům, musí se nejdříve za svou kořistí plížit alespoň do vzdálenosti 30 metrů. Lvi ve smečce spolupracují a snaží se obklíčit stádo z několika míst. Zaútočí pak velmi rychle.

Svou kořist usmrtí zastavením přívodu krve do mozku stiskem na hrdle, u menší kořisti zlomením vazu tlapou. Člověk naštěstí není jejich přirozenou kořistí. Už několikrát se ale stalo, že lvům lidské maso zachutnalo.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz