Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Králové omezenosti: 10 nejhloupějších zvířat

Někteří obyvatelé živočišné říše jsou vyzdvihováni pro svoji inteligenci, kterou se téměř vyrovnají člověku. Na opačném konci škály pak stojí ti, jimž příroda takříkajíc nenadělila. Kdo je nejhloupějším z hloupých? A čím si zařazení mezi omezence tato zvířata vysloužila?

Lenochodi

Lenochodi považují své končetiny za větve stromů.
Lenochodi považují své končetiny za větve stromů.

Třída: savci

Velikost: 50 až 70 cm, 4 až 8 kg

Dožití: Až 30 let

Výskyt: tropické deštné pralesy Střední a Jižní Ameriky

Tato šedě zbarvená chlupatá zvířata obývají větve vysokých a hustých stromů. Zavěšena hákovitými, až 10 cm dlouhými drápy zde spí, páří se i vychovávají mladé. Na předních končetinách mají dva nebo tři srostlé prsty, na zadních vždy tři.

Prospí 10 až 20 hodin denně, do lezení se pouštějí jen kvůli získání další potravy. Při spěchu ulezou asi 4 metry za minutu. Díky pomalosti svých pohybů však unikají pozornosti dravců. Jsou to býložravci, stravu tráví i několik dnů.

Proč jsou považováni za hloupé: Nikdy se nenaučili vylučovat ve větvích, proto jednou týdně (až měsíčně) sestoupí k úpatí stromů, aby vykonali potřebu. Po zemi se spíše vlečou, než chodí.

Při lezení či sestupu dolů si ale, zejména mláďata, často spletou svoje končetiny s větvemi stromů a snaží se jich chytit, což samozřejmě skončí jejich pádem, při kterém se mohou i zabít.

Pandy velké

Pandy zapomněly, že patří mezi masožravce.
Pandy zapomněly, že patří mezi masožravce.

Třída: savci

Velikost: 70–160 kg, 1,2–1,6 m

Dožití: až 30 let v zajetí, 20 v přírodě

Výskyt: Čína

Slovo panda vychází z nepálského označení pro požírače bambusu a bylo nejprve použito pro pandu červenou, malou stromovou šelmu.

Kvůli podobnému způsobu života byl za pandu (velkou) označen i černobílý medvěd, který s ní však není nijak spřízněn. Naopak, nejbližším příbuzným pandy velké je medvěd brýlatý z Jižní Ameriky.

Čína nabízí zapůjčení pand ostatním národům na 10 let, ovšem jakékoliv narozené mládě v době výpůjčky náleží automaticky Čínské lidové republice.

Proč jsou považovány za hloupé: Pandy patří mezi medvědy, proto je jejich trávicí trakt obdobný jako u masožravců, ač se živí především bambusem. Z něj ale získávají velmi málo živin a energie.

Aby jí šetřily, jsou velmi líné, většinu dne odpočívají. Mají také menší mozek, játra i ledviny (na energii náročné orgány) v poměru k tělu než jiní medvědi. Malý zájem mají tito tvorové také o sex, proto jim hrozí vyhynutí.

Samice si navíc často ani neuvědomí, že porodily, a následně své potomky nepovažují za vlastní, případně na ně zapomenou a ve spánku je zalehnou.

Krůty

Krůty vyhlížejí déšť, místo aby se schovaly.
Krůty vyhlížejí déšť, místo aby se schovaly.

Třída: ptáci

Velikost: malá plemena 3–7 kg, střední 7–15 kg, velká až 30 kg

Dožití: až 10 let

Výskyt: celosvětově, pochází ze Střední Ameriky

Krůta domácí je chována především pro maso, největší oblibě se těší v USA, kde je tradičním pokrmem při oslavě Dne díkůvzdání (čtvrtý čtvrtek v listopadu).

Předkem krůty je krocan divoký, s jehož domestikací začali Olmékové na pláních středního Mexika asi před 3000 lety. Po pštrosovi je to druhý největší domestikovaný pták.

Samci se odlišují od samic zejména nápadným lalokem pod krkem, na horní části zobáku a na hlavě, které mu při toku nabíhají krví, a dlouhými širokými pery v ocase, která roztahují do vějíře při hrozbě či námluvách.

Proč jsou považovány za hloupé: Když prší, místo toho, aby se krůty před deštěm chránily, vzhlížejí do nebe. Také se traduje, že jsou tak omezené, že zapomněly létat, to ale není úplně pravda.

S létáním mají problém jen ty největší (americké) druhy krůt, a to kvůli své velikosti. Opravdu hloupě se pak chovají samci v době námluv. Jsou velmi agresivní a ochotní pokoušet se pářit se i s pouhou hlavou samice, naraženou na kůlu.

Kakapové soví

Kakápové před dravcem neutíkají, ale „zamrznou“.
Kakápové před dravcem neutíkají, ale „zamrznou“.

Třída: ptáci

Velikost: 60 cm na výšku a 4 kg váhy

Dožití: až 100 let

Výskyt: několik ostrovů Nového Zélandu

Kakapo soví je jedním z nejvzácnějších papoušků na světě, zároveň je největším a nejtěžším papouškem světa, ač neumí létat. Svým obličejem i nočními aktivitami připomíná sovu.

Když se Nový Zéland odtrhl od pevniny, nebyl již přístupný pro čtyřnohé šelmy, proto se kakapové vzdali energeticky náročného létání. Po stromech tito žluto-zeleno-černí ptáci pouze šplhají, křídly jen zpomalují seskoky. Jsou velice ohrožení, na planetě jich zbývá už jen asi 200 kusů.

Proč jsou považováni za hloupé: Když narazí na predátora, místo aby se kakapové pokusili o útěk, prostě „zamrznou“, a stávají se tak snadnou kořistí. Ani v reprodukci nejsou papoušci soví příliš dobří.

Aby přilákali samičky, čechrají si samci peří a nafukují hrudní vak, díky čemuž vydávají charakteristický zvuk. Ovšem v jámách, které vyhloubí, se jejich zpěv rozléhá, a pro samičky je proto často obtížné je lokalizovat.

Rozmnožování také závisí na dostatku plodů stromu rimu – pak se rodí více samečků, kteří mají větší nároky na potravu.

Koalové

Koaloví nenajdou jídlo, ani když leží před nimi.
Koaloví nenajdou jídlo, ani když leží před nimi.

Třída: savci

Velikost: 70–90 cm na délku, plus 6 cm ocas, váha 5–12 kg

Dožití: až 18 let

Výskyt: jižní Austrálie

Koala medvídkovitý je jedním z nejznámějších australských zvířat, za medvídka ale bývá tento vačnatec označován nesprávně. Koalové mají hustou a měkkou srst a pět prstů na každé končetině, při šplhání po stromech jim pomáhají drápy.

Mají jako jedni z mála savců otisky prstů, které jsou podobné lidským. Samec má rozeklaný penis, samice dvě dělohy. Živí se eukalyptovými listy, což je energeticky velmi chudá strava.

Proč jsou považovány za hloupé: Mají mezi zvířaty nejmenší poměr velikosti mozku k tělu. Jejich lebeční dutina je až ze 40 % vyplněna mozkomíšním mokem. Přitom jejich předchůdci disponovali větším mozkem.

Ten se jim ale v důsledku přechodu na energeticky chudou stravu postupně scvrkl. Kvůli tomu občas nedokážou rozpoznat jídlo, ani když jsou hladoví a potrava leží přímo před nimi.

Ropuchy obrovské

Ropuchy sexuálně obtěžují i mrtvá zvířata.
Ropuchy sexuálně obtěžují i mrtvá zvířata.

Třída: obojživelníci

Velikost: 10 až 20 cm, největší nalezená až 40 cm a 2,7 kg

Dožití: 10 až 15 let v přírodě, v zajetí i 20 let

Výskyt: Jejich domovinou je Střední a Jižní Amerika, ovšem kvůli svému velkému apetitu byly tyto ropuchy vysazeny i v jiných oblastech, například v Austrálii či Karibiku, kde byly nasazeny proti škůdcům na plantážích.

Ropuchy obrovské požírají nejen živou, ale klidně i mrtvou kořist. Tam, kde byly vysazeny uměle, se samy staly škůdci, jejich maso je totiž pro většinu zvířat po požití vysoce toxické.

Disponuje jedem bufoteinem, který spadá do stejné skupiny drog jako heroin. Dospělé žáby se plně adaptovaly na suchozemský život, do vody chodí pouze kvůli rozmnožování.

Proč jsou považovány za hloupé: Samci ropuchy obrovské jsou velmi náruživí, zkoušejí to i na samičky, které leží rozjeté na silnicích. Ale také na živé i mrtvé mloky, hady, ještěrky či myši. Někdy dokonce na jiné ropuší samce, ti se ale proti tomu umějí hlasitě ohradit.

Plameňáci

Ač mají dvě nohy, stojí plameňáci vždy jen na jedné.
Ač mají dvě nohy, stojí plameňáci vždy jen na jedné.

Třída: ptáci

Velikost: 1 až 1,4 m výšky a 1,5 až 4,1 kg váhy

Dožití: 30 až 40 let

Výskyt: žijí v tropech, subtropech i mírném pásu, neobývají však východní Asii a Austrálii

Plameňáci původně obývali slaná jezera a pobřežní moře, postupem času se přizpůsobili i sladkovodní potravě vnitrozemských jezer. Plavou málo, spíše chodí po mělčinách. Před vzletem se musejí rozběhnout. Mají dobrý zrak, ale skoro žádný čich.

Jejich růžové až červené zabarvení je podmíněno dostatkem řas obsahujících karoteny ve stravě. V zajetí jim musí být toto barvivo nacházející se třeba v mrkvi dodáváno uměle, jinak by byli bílí. Jsou to monogamní tvorové, kteří žijí v hejnech.

Proč jsou považováni za hloupé: Ačkoli disponují dvěma dlouhýma nohama, většinu času tráví stojem pouze na jedné z nich. V této poloze také spí.

Potravu získávají, podobně jako jiní zástupci ptačí říše – třeba kachny nebo husy – filtrováním vody. Ovšem pouze a jen plameňáci to zvládají v poloze hlavou dolů, což vědci dlouho považovali za nepříliš chytrou strategii.

Až později byla v jejich ústní dutině nalezena topořivá tělíska, která vytvoří pevné dno pro tkáně na spodině jazyka, a pomáhají tak plameňákům v jejich podivném způsobu lovu.

Mandelíkovití

Třída: ptáci

Velikost: 36 až 38 cm na délku, 104 gramů

Dožití: asi 10 let

Výskyt: subsaharská Afrika, Arabský poloostrov

Mandelík fialovoprsý, jak už jeho jméno napovídá, má fialovou náprsenku, zelenou hlavičku, tmavomodrá křídla a tyrkysové bříško i ocas, ale na jeho těle lze nalézt až osm barev. Pro svoji krásu se stal neoficiálně národním ptákem africké Keni i Botswany.

Je to monogamní pták žijící spíše osaměle, živí se hmyzem, pavouky, štíry či stonožkami.

Proč jsou považováni za hloupé: Ke svému hnízdění si mandelíkovití často vybírají velice nevhodná místa, například nechráněné dutiny stromů či vysoko umístěné díry ve zdivu opuštěných stavení, odkud mohou mláďata snadno vypadnout.

Navíc se před predátory nikdy nesnaží prchnout, což z nich činí snadnou kořist pro pytláky.

Žraloci šotci

Žraloci šotci jsou líní obstarat si potravu.
Žraloci šotci jsou líní obstarat si potravu.

Třída: paryby

Velikost: 3,85 m a přes 160 kg, největší ulovený měřil až 5 m

Dožití: 30 až 35 let

Výskyt: ve všech světových oceánech, např. v Mexickém zálivu na jihu Brazílie, na západě Francie, u Japonska či Nového Zélandu

Pro žraloka šotka je charakteristický výrazný čenich, připomínající čepel meče. Má 35 až 53 horních a 31 až 62 dolních řad zubů. Jeho kůže je částečně průhledná, jinak bílá či šedá, případně růžová. Žije u mořského dna, v hloubce mezi 270 a 960 metry.

Jde o živoucí fosilii a jediného existujícího zástupce rodové linie, staré 125 milionů let.

Proč jsou považováni za hloupé: Jsou to velice pomalá a líná stvoření, což naznačuje jejich ochablé tělo i malé ploutve.

Kvůli tomu se jim ani nechce aktivně se rozhlížet po potravě a jen čekají, až se k nim nějaká kořist dostane tak blízko, aby ji mohli spolknout.

Veverky

Třída: savci

Velikost: 19 až 23 cm, 250 až 340 g, ocas pak měří 14,5 až 20 cm

Dožití: v přírodě maximálně 12 let

Výskyt: celosvětově kromě Austrálie a suchých oblastí

Pro veverky je typický huňatý ocas, který jim pomáhá udržovat rovnováhu při lezení a skocích, zároveň jim ve spánku slouží jako přikrývka. Tito hlodavci jsou aktivní přes den, žijí samotářsky. U nás se vyskytuje nejčastěji jejich červená a černá forma.

Až 80 % dne stráví veverky hledáním potravy, kterou tvoří hlavně semena šišek, houby, ptačí vejce a oříšky.

Proč jsou považovány za hloupé: Aby jim pracně nasbírané pochutiny někdo nesnědl, schovávají je na různých místech, aby zloděje zmátly.

Problém je, že když pak v nejtěžších obdobích roku, hlavně v průběhu zimy, své zásoby samy potřebují, často si nemohou vzpomenout, kam je ukryly.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport. […]
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest!   Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století […]
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu […]
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba s žádostí o pomoc…   Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) […]
Zajímavosti
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy […]
Osówka: Hitlerovo tajné město
Jen pár kilometrů od česko-polských hranic se poblíž polské obce Hlušice v Sovích horách nacházejí fragmenty tajemného podzemního města Osówka. Pokud by bylo dokončeno, bylo by jedním z největších stavebních projektů nacistického Německa.   Účel projektu nazvaného Reise (Obr) je tak tajný, že o něm neexistují žádné záznamy. Není znám ani zamýšlený rozsah podzemního města, […]
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s […]
Odkud vzala Evropa své jméno?
Evropa je něco víc než jen geografický útvar. Tento pojem přitom vznikne dříve, než lidé začnou rozlišovat různé části světa na kontinenty.   Starověcí Řekové rozdělují svět do tří hlavních celků: Evropy, Asie a Libye, tedy tehdy známé severní části Afriky. Tyto rozdíly použije antický učenec a „otec kartografie“ Klaudios Ptolemaios (asi 85–168) pro mapu […]
Záhady a napětí
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes?   Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek, […]
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině […]
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka