Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Které světově proslulé firmy dneška kolaborovaly s nacisty?

Když se řekne Coca-Cola, Hugo Boss či IBM, každý si představí prosperující firmy, jejichž výrobky dobře zná. Málokdo už ale ví, že tyto a mnoho dalších spolupracovaly s nacistickým Německem. Čím se podílely na budování třetí říše a jaký z toho měly profit?

IG Farben

Německý chemický průmyslový konglomerát vznikl v roce 1925 spojením šesti společností, mezi které patří Bayer (dnes jeden z největších výrobců léků), BASF (chemická společnost) a Agfa (působící ve fotografickém průmyslu).

Paradoxní je, že v dobách svých začátků byla označována za mezinárodní kapitalistickou židovskou společnost. Čtvrtina jejího představenstva (označovaného za Radu bohů) i značná část zaměstnanců byli Židé, přičemž společnost řídili placení manažeři.

V roce 1933 se firma stala největším jednotlivým přispěvatelem volební kampaně nacistické strany NSDAP. Do roku 1938 se všech Židů zbavila.

Vězňům není třeba platit

Za třetí říše byla největší chemickou společností v Evropě a čtvrtou největší na světě.

Bez obřích výrobních továren, rozsáhlého výzkumu a technických expertiz firmy IG Farben a bez její podpory nacismu by Německo zřejmě nebylo schopno rozpoutat 2. světovou válku.

V roce 1941 sám říšský vůdce SS Heinrich Himmler (19001945) podepsal příkaz na zřízení pobočky IG Farben na výrobu syntetické gumy poblíž koncentračního tábora Osvětim.

Díky práci vězňů byla společnost schopna nejen uspokojit veškerou domácí poptávku po gumě a dalších chemických surovinách, ale ještě i generovat zisk.

Brutální testování léků

Společnost Bayer využívala vězně ještě jinak. V Osvětimi, Mauthausenu a nejčastěji na ženském Bloku 20 tábora v Birkenau na nich experimentovala s léky.

Její zaměstnanci vězně záměrně nakazili břišním tyfem, tuberkulózou či záškrtem a léčili je neschválenými preparáty. Postižení trpěli poruchami krevního oběhu, krvavým zvracením a průjmy, řada jich zemřela.

Kvůli jednomu z pokusů si Bayer dokonce nechal poslat 150 vězeňkyň z Osvětimi do svého působiště. Za každou zaplatil 150 říšských marek.

(Jedna říšská marka je v dnešním přepočtu 4,1 euro.) Poté, co všechny ženy při experimentu zemřely, Bayer žádal další – stejný počet za stejnou cenu.

Produkce smrtícího plynu

Společnost IG Farben byla rovněž producentem plynu Cyklon B, který si nechala patentovat. Vyráběla jej pobočka Degesch. Plyn byl dodáván do Osvětimi k likvidaci vší, které šířily tyfus.

Usmrcení vší však trvalo dlouho, proto společnost doporučila, aby byl plyn na oblečení aplikován v malých uzavřených komorách s teplotou 30 °C, díky čemuž vši zemřou do hodiny.

K zabíjení lidí byl Cyklon B poprvé využit v září 1941 v Osvětimi, mezi roky 1942 až 1945 bylo tímto pesticidem na bázi kyanidu zabito přes milion lidí, převážně Židů.

Zasloužený trest

Po válce proběhl v letech 19471948 před americkým vojenským tribunálem proces s IG Farben v podsekci Norimberských procesů. 13 ze 24 obviněných ředitelů společnosti bylo odsouzeno k trestu vězení v délce od jednoho do osmi let.

Procesy prokázaly, že není možné, aby vedení IG Farben nevědělo, k čemu byly jejich produkty během války využívány.

Podniky umístěné v sovětské zóně zabavil Sovětský svaz, v roce 1951 potom západní Spojenci společnost rozdělili na původní firmy, z nichž ty velké (Bayer, BASF a Agfa) fungují dodnes.

Insolvence a konečný úpadek IG Farben však nastal až v roce 2003 (do té doby byly její akcie obchodovány na burze), finálně zlikvidována pak byla v roce 2012.

Deutsche Bank

Největší německá banka dneška aktuálně sídlí ve dvojici mrakodrapů, vysokých 155 metrů, ve Frankfurtu nad Mohanem. Založena byla v roce 1870 v Berlíně.

Po prohrané 1. světové válce mělo Německo platit vysoké válečné reparace, zároveň se ale potýkalo s vysokou inflací.

Po krachu na newyorské burze v roce 1929 vypukla hospodářská krize a počet nezaměstnaných v zemi rostl závratným tempem, což dalo příležitost rozvoji extremistických hnutí. Volby v roce 1933 vyhrála nacistická NSDAP s Adolfem Hitlerem v čele.

Finance na stavbu koncentračního tábora

Po jeho nástupu k moci se Deutsche Bank zbavila všech tří Židů ve svém představenstvu. Zároveň se podílela na arizaci Židy vlastněných podniků (jejich přechod do nežidovské správy). Do roku 1938 učinila banka 363 takovýchto konfiskací.

Zároveň pod ni byly zahrnuty všechny banky z okupovaných území. V roce 1999 bylo odhaleno, že se během 2. světové války Deutsche Bank podílela na financování stavby koncentračního tábora v Osvětimi a podniků IG Farben v jeho blízkosti.

Kompenzace pro oběti nacismu

Také u ní měli účty čelní představitelé gestapa, tajné nacistické policie, kteří si na ně ukládali peníze získané z prodeje majetku zabaveného Židům při deportacích.

K odhalení těchto informací posloužily především archivy banky z poboček ve východní zóně Berlína ve správě Sovětů.

Aby odčinila své počiny během 2. světové války, přispěla banka v roce 1999 do kompenzačního fondu pro osoby, které přežily holokaust, částkou 1 230 000 000 dolarů.

IBM

Německá pobočka IBM se jmenovala Dehomag a měla na zdejším trhu monopol na registrační automaty před a během 2. světové války. Německý trh byl pro IBM druhým nejdůležitějším, hned po tom americkém.

Registrační automaty zpracovávající děrné štítky, které zdokonalil americký vynálezce Herman Hollerith (18601929), se postupně začaly používat v 78 koncentračních táborech na Němci dobytých územích. Jejich servisování bylo plně v rukou zaměstnanců IBM.

Genocidu i transporty smrti ulehčily stroje IBM

Automaty IBM nacistům velmi usnadnily genocidu, kterou páchali. Jen díky nim byli totiž schopni zpracovávat osobní údaje milionů lidí rychle a účelně. Snadno díky nim vyhledávali nežádoucí obyvatele i osoby, po kterých pátralo gestapo.

Stroje IBM byly využity i k řízení železničních transportů do koncentračních táborů. Německé ministerstvo dopravy k jejich správě využívalo pobočku IBM ve Varšavě. Obchodování s nacisty bylo pro IBM legální až do roku 1941, než do války vstoupily USA.

Zvětšit zisky!

V září 1941 prohlásil prezident Roosevelt, že obchodování s nepřítelem je zakázáno a je možné jen se zvláštním povolením vlády pro každou transakci. IBM sdělilo německým pobočkám, že nyní operují na vlastní odpovědnost.

Šéf IBM Thomas J. Watson přesto nepřikázal pobočkám, aby přestaly s Němci obchodovat, naopak požadoval, aby se jejich zisky nezmenšily. IBM se ovšem také zapojila do vývoje amerických zbraní.

Hugo Boss

V roce 1923 si Hugo Ferdinand Boss (18851948) založil v německém Metzingeru (jižně od Stuttgartu) malou oděvní společnost, nesoucí jeho jméno.

Spolu se dvěma partnery se zaměřil na výrobu košil, bund, pracovních a sportovních oděvů a pršiplášťů. Kvůli ekonomickému klimatu tehdejšího Německa se mu ale nedařilo a firma brzy zbankrotovala. Zbylo mu jen šest šicích strojů.

V roce 1931 proto vstoupil do NSDAP a dalších nacistických organizací. Díky tomu získal zakázku na šití uniforem pro jejich vojáky.

Nacistické uniformy

Hugo Boss šil hnědé košile pro SA (Sturmabteilung, úderné oddíly NSDAP) i Hitlerjugend (Hitlerova mládež) a celočerné pláště pro SS (Schutzstaffel, ochranný oddíl NSDAP).

Po roce 1938 se soustředil na výrobu uniforem pro Wehrmacht a Waffen-SS. Během 2. světové války zaměstnával 140 nuceně nasazených žen a 40 francouzských vězňů.

Všichni manažeři jeho společnosti byli velkými obdivovateli Adolfa Hitlera, sám Boss se s ním nechal vyfotit v jeho sídle v Berghofu.

Věrnost Hitlerovi

Oddaným členěn NSDAP zůstal Boss až do jejího konce. V roce 1946 byl proto souzen jako její aktivní člen, podporovatel i příjemce výhod, za což byl zbaven volebních práv i možnosti podnikat. Zároveň měl uhradit pokutu 100 000 marek.

Boss se proti rozsudku odvolal a později byl klasifikován pouze jako stoupenec strany, a ne aktivní propagátor národního socialismu. Zemřel v roce 1948. Jeho společnost přežila pod vedením jeho zetě Eugena Holyho a později jeho synů.

V roce 2011 firma vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila politování nad někdejší spoluprací s nacisty.

Automobilky – Ford, BMW, Audi, Porsche, Daimler-Benz

Velkým podporovatelem nacistů byl průkopník automobilového průmyslu, Američan Henry Ford (18631947).

Hlásil se k antisemitismu a v Německu založil pobočku Ford Werke AB. Nacistické armádě dodával nákladní automobily, civilistům pak upravenou verzi svého nejslavnějšího modelu T. Samotnému Hitlerovi posílal každý rok k narozeninám 50 000 dolarů a veškerý výtěžek z prodeje Fordů v Německu věnoval NSDAP. Ze spolupráce s nacisty pak těžily i všechny německé automobilky.

Otrocká práce vězňů nejen v továrnách BMW

Majitel BMW Günter Quandt (18811954), první manžel Marty Goebbelsové, byl významným podnikatelem válečné ekonomiky. Jeho podniky zásobovaly armádu municí, puškami i bateriemi, vyráběly i letecké motory pro Luftwaffe.

Ve svých továrnách však využíval k práci vězně z koncentračních táborů i válečné zajatce, hovoří se až o 50 000 lidí. Stovky jich přitom zemřely. Quandt získal i několik zabavených židovských podniků.

Byl členem elitní podnikatelské skupiny, působící v nacistickém Německu. Roku 1946 byl zatčen a vyslýchán, do poválečných procesů ale zapojen nebyl a v roce 1948 jej dokonce z vazby propustili.

Pracovní tábory pro Audi

Předchůdcem automobilky Audi byl Auto Union, který vznikl spojením čtyř firem v roce 1932. V některých z jeho továren se během války začaly místo aut vyrábět tanky a letecké motory. Nacisté pro Auto Union dokonce vybudovali sedm pracovních táborů.

V továrnách využívali neplacenou práci asi 3700 vězňů, dalších asi 30 000 lidí, kteří v nich nuceně pracovali, nebylo intervenováno v koncentračních táborech. Asi 40 000 nucených dělníků využívala i automobilka Daimler-Benz, výrobce automobilů Mercedes Benz. I ta vedle vozů vyráběla rovněž komponenty pro armádu.

Führerův Brouk

Další osobností automobilového průmyslu, která spolupracovala se samotným Hitlerem, byl konstruktér Ferdinand Porsche (18751951). V reakci na vůdcův „lidový projekt“ stavby dálnic přišel s návrhem „lidového auta“, tedy německy Volkswagenu.

Pro Führera byla z důvodů propagandy nejdůležitější cena tohoto rodinného vozu, která nesměla překročit 1000 říšských marek. Výroba by tak byla pro Porscheho ztrátová. Naštěstí pro něj se rozhořela válka a jeho Brouk se proměnil v otevřený vojenský vůz.

Pro armádu vyráběl i tanky, obojživelná auta či rakety. O zvěrstvech páchaných nacisty věděl, vždyť vedle jeho továrny stál koncentrační tábor, ale mnoho s nimi nesvedl. Po válce byl vězněn, ale souzen nebyl.

Coca-Cola

Kdo by neznal Coca-Colu?

Vymyslel ji lékárník John Stith Pemberton (18311888) roku 1886 v Atlantě v USA. Nápoj byl nejprve tvořen dvěma hlavními ingrediencemi, a to výtažkem z koky a z ořechu koly (plod kolovníku), obsahoval tedy kokain a kofein. Tvar její láhve byl inspirovaný právě těmito dvěma složkami.

Zda v něm bylo i víno, je sporné. Kokain přestal být do Coly přidáván v roce 1904, přestože zakázán byl v USA až roku 1922. Nyní se do nápoje přidává jen výtažek z listů koky zbavený kofeinu, kvůli chuti.

Během 2. světové války dodávala společnost Coca-Cola svůj nápoj jak americké armádě, tak nacistům.

Fanta pro nacisty

V roce 1940 však bylo uvaleno embargo na dovoz kolového sirupu do Německa.

Manažer společnosti Coca-Cola pro Německo, Max Keith, se z tohoto důvodu rozhodl vytvořit speciální produkt pro německý trh z dostupných surovin. Tedy například ze zbytků vylisovaných jablek nebo syrovátky.

Při vymýšlení jména měli zaměstnanci zapojit fantazii, tak roku 1941 vznikl nápoj Fanta. Podobný problém měli i v Holandsku. Tam se hlavní ingrediencí Fanty staly bezinky.

Po válce byla výroba nápoje ukončena, ale když konkurenční Pepsi přišla s Mirindou, oprášila Coca-Cola v roce 1955 recept na Fantu.

Další američtí kolaboranti

Nacisty podporovaly i další americké firmy.

Například newyorská Chase Bank s nimi obchodovala dokonce i po útoku na Pearl Harbour v roce 1941. Po válce se pak zjistilo, že banka zmrazila účty stovkám Židů, kteří kvůli tomu nemohli utéct z Německem okupovaných zemí.

Další takovou společností byl Kodak, zaměřující se na výrobu fotoaparátů. Ten ze svých evropských poboček na žádost Němců propustil všechny Židy a k práci v továrnách využíval vězně z koncentračních táborů.

Americká ropná společnost Standard Oil zase nacistům prodávala ropu. Aby neporušila embargo, vozila ji z Venezuely a z Argentiny.

Coco Chanel

Spolupráce s nacisty byla prokázána i slavné francouzské návrhářce Coco, vlastním jménem Gabrielle Chanel (1883 – 1971).

Ta na začátku 2. světové války zavřela všechny své obchody až na jediný, a tak připravila o práci asi 4000 žen. Byla antisemitka, Židy považovala za hrozbu pro Evropu. O svůj nejslavnější parfém N°5 svedla boj s řediteli podniku Parfums Chanel.

Jako důvod, proč by se měla stát jeho jediným vlastníkem ona, uváděla právě to, že byli Židé.

Německá špionka

Během německé okupace Paříže se přestěhovala do hotelu Ritz, kde se setkávala s německými důstojníky. Jejím milencem se stal Hans Günther von Dinclage, špion Abwehru (německé kontrarozvědky).

Sama Coco Chanel se stala agentkou s číslem F 7124. Jejím hlavním úkolem byla operace Modellhut, kdy měla přesvědčit Winstona Churchilla, se kterým se znala z dřívějška, aby uzavřel mír za podmínek výhodných pro Německo. Akce se nezdařila.

Chanel byla zatčena, ale později propuštěna. Roku 1945 odešla do Švýcarska.

AEG

Německá společnost AEG, dodávající elektrické vybavení, byla založena v Berlíně v roce 1883. Po tajné schůzce dne 20. února 1933, na které Hitler vysvětlil své cíle týkající se převzetí moci nad Německem, darovala AEG nacistické straně 60 000 říšských marek.

Vyjádřila tak spolu s dalším podniky, jako například IG Farben nebo Thyssen a Krupp (ocelářská společnost), svoji podporu nacismu, zejména v oblasti přezbrojení německé armády, letectva i námořnictva.

Nuceně nasazené ženy

AEG intenzivně spolupracovala s nacisty zejména v obsazeném Polsku, kde převzala tamní podniky. K práci využívala nucené dělníky i vězně z koncentračních táborů, kteří často pracovali v nelidských podmínkách.

Preferovala hlavně ženy, protože výroba elektrických zařízení nevyžadovala sílu, ale zručnost. Veškeré elektrické vybavení koncentračního tábora v Osvětimi instalovali zaměstnanci AEG. Společnost byla rovněž významným dodavatelem rukojetí k pistoli P38.

Siemens

Jeden z největších výrobců elektroniky na světě měl během 2. světové války jednu z továren přímo uvnitř koncentračního tábora Osvětim – Březinka.

Má se za to, že využíval nejméně 50 000 nuceně nasazených pracovníků, hlavně žen. Ty musely pracovat 12 až 14 hodin denně. Tehdejší ředitel Siemensu Rudolf Bingel (18821945), patřil do exkluzivního klubu Kruh přátel Heinricha Himmlera.

Další spolupracovníci režimu

Firem, které kolaborovaly s nacisty, bylo i v samotném Německu mnohem více.

Například pojišťovnu Allianz dotlačil Hermann Goëring (18931946), zástupce samotného Hitlera, k tomu, aby pojistky nevyplácela jejich židovským majitelům, ale německému státu, který je zabavil.

Firma Dr. Oetker měla zase exkluzivní smlouvu na dodávání pudinku a dalších potravin na frontu. Bez viny není ani Nestlé. Z dnešního pohledu je jednoduché soudit, ale tehdejší situace byla složitá – kdo nespolupracoval, ohrožoval sebe i své blízké na životě. To ale neznamená, že by se o kolaboraci s nacisty mělo mlčet.

IG farben používala na práci ve své továrně vězně z koncentračního tábora. IG Farben neblaze proslula jako výrobce obávaného cyklonu B. Do roku 1938 udělala banka 363 konfiskací majetku. Díky automatům IBM se zrychlila nacistům práce. Hugo Boss byl hlavním dodavatel hnědých košil pro jednotku pro SA, Hitlerjugend a celočerné pláště pro SS. Jelikož byl dovoz coca-coly zakázaný, Nacisté vyvinuli jiný nápoj, a to Fantu.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Jindřich VII. spojil dvě růže v jednu
Velšský šlechtic Edmund Tudor má díky svému původu vysoké postavení. Jeho matkou je totiž královna-vdova Kateřina z Valois, takže je nevlastním bratrem anglického krále Jindřicha VI.   Bratři se ovšem liší příslušností k váženým rodům. Zatímco Jindřich (1421–1471) pochází z Lancasterů, díky Edmundovi stoupá hvězda rodu Tudorů. Nebude to ale ještě sám Edmund (1430–1456), kdo ji vynese až […]
Bombardování Tokia v březnu 1945: Cítili letci po náletu pach spáleného masa?
Během několika měsíců ztratili desítky letounů. Navíc pumy, shazované z obrovské výšky, jen málokdy zasáhnou určený cíl. Právě proto americký generál LeMay stanoví na počátku března 1945 pro letecké útoky na Japonsko novou strategii…   Už žádné cílené bombardování za denního světla! Přednost dostanou noční kobercové nálety z nízkých výšek, při nichž budou posádky bombardérů […]
Odpůrce Habsburků přišel o všechno
Mocný rod Habsburků je na počátku 17. století neklidný. Ve Slezsku mu roste nepoddajný protivník, kterého bude třeba se všemi prostředky zbavit.   Pokud by se osud Jana Jiřího Krnovského (1577–1624) odvíjel podle nalinkovaných předpokladů, strávil by život v církevních službách. Ostatně vystuduje kalvínskou akademii ve Štrasburku. A když v roce 1604 absolvuje, hned jako […]
Zajímavosti
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Vášnivé flamenco: Tanec, který rozdělil Španělsko
Temperamentní flamenco je pro většinu světa znakem španělské národní identity. Ale ne vždy to s ním bylo tak jednoduché. Dnes se těší uměleckému i akademickému respektu, což potvrzuje i skutečnost, že ho UNESCO v roce 2010 prohlašuje za součást světového nehmotného kulturního dědictví.   Flamenco je umělecká forma zahrnující tanec s řadou prvků, jako je […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou stranu by se ale bez něj klidně obešli. Existuje ovšem několik triků, jak adaptaci v nové destinaci urychlit.   Tělo není stroj. Má své mouchy. V tomto případě ale za projevy, které dokážou zkazit minimálně prvních pár […]
Černý jako eben: Proč je to dřevo tak drahé?
Hrobové ticho a rozestavěné figurky napovídají, že v místnosti právě probíhá vypjatá šachová partie. Oba muži se vzájemně bedlivě sledují a nechtějí udělat chybu. Pak jeden z nich neuváženě táhne koněm a protivník zaváhání bryskně využije. Temnou ebenovou figurkou dá šach mat!   Až 20 metrů vysoký strom jménem tomel, rostoucí v tropech a subtropech, dává světu […]
Záhady a napětí
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Čupakabra v Guatemale pozabíjela desítky kusů hospodářských zvířat!
Po útoku neznámého dravce v Guatemale zahynulo nejméně 75 kusů drůbeže a prasat. Mrtvá zvířata údajně s prokousnutým krkem a vysátou krví nacházeli farmáři na svých dvorcích v asi 40kilometrovém okruhu. I když není jasné, co přesně je usmrtilo, mnozí místní se obávají, že jde o následky řádění čupakabry!   Farmáři ve středoamerické Guatemale se […]
Benedetto Supino: Dokázal zapalovat věci pouhým pohledem?
Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří. Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m