Právě přišel do Prahy. Píše se rok 1594 a on už si po Evropě stihl udělat jméno jako výtečný alchymista. Přesto teď Polák Michal Sendivoj ze Skorska nervózně přešlapuje a uhýbá před pohledem císařova osobního lékaře Tadeáše Hájka z Hájku.
Každý alchymista, který se objevuje v Praze u dvora císaře Rudolfa II. (1552–1612), prochází jakýmsi přijímacím pohovorem u Tadeáše Hájka z Hájku (1525–1600).
Panovník tomuto učenci bezmezně důvěřuje a ví, že by do jeho služeb nepřijal očividného podvodníka.
Bydlení na Novém světě
Nového dvorního alchymistu pan Tadeáš obvykle ubytuje v některém z domků v pražském podhradí na Novém světě.
Alchymistická laboratoř se za časů podivínského císaře snad nachází i ve věži Mihulka, ale pověsti o přítomnosti alchymistů ve Zlaté uličce se nezakládají na pravdě.
Vzhledem k tomu, že Michal Sendivoj (1566–1636) se už v Evropě těší nějakému renomé, ubytuje ho ve svém domě měšťan Ludvík Korálek, jemuž alchymista údajně zachránil jakýmsi bílým práškem syna před jistou smrtí.
Mlčenlivost je ctností
Obecně platí, že dům alchymisty musí mít laboratoř, bedlivě střeženou před zraky okolního světa. Mlčenlivost je ctností každého badatele. V centru laboratoře se nachází pec, ohniště s dmychadlem nebo destilační souprava. Alchymista 17. století se neobejde bez sad trychtýřů, baněk a křivulí.
Pěkná dřina
Základním úsilím každého alchymisty je výroba kamene mudrců, příprava živé vody a přeměna kovů ve zlato. Jak toho dosáhnout, už je jen na nich.
Kromě vybavení samotné laboratoře se neobejdou bez obvyklých rekvizit, jako je údajně zázračný kořen mandragory, roh jednorožce nebo různé bezoáry – kamínky, chránící člověka před působením jedů.
Nebezpečná rivalita
Současní historikové odhadují, že se u dvora Rudolfa II. vystřídalo zhruba 40 alchymistů. Občas mezi nimi vládne rivalita a závist. Její obětí se jednou stane i Michal Sendivoj, který se těší pověsti, že disponuje elixírem života.
Jeden z jeho soků ho proto nechá přepadnout najatými lupiči, kteří ho nejen okradou, ale svlečeného ho nechají přivázaného u stromu. Původce zločinu skončí na popravišti, ale do vězení na pár týdnů později zamíří i Sendivoj. To je zkrátka úděl alchymistů.
(Zdroj: HISTORY revue)